محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

محاسبه مهریه به نرخ روز

به زبان ساده مهریه حقی است که بعد از جاری شدن صیغه عقد به خانم تعلق می‌گیرد و می‌تواند پس از عقد یا در زمان طلاق بسته به نوع آن برای دریافتش به نرخ روز اقدام کند. بر اساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی به مجرد عقد زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.

مهریه خانم حقی است که تا زمانی که خود ایشان آن را نبخشد بر گردن آقا است. اگرچه خیلی از افراد هنگام ازدواج مبالغ بالایی را به عنوان مهریه می‌پذیرند اما باید توجه داشت که این بدهی تا همیشه بر عهده آقا است و چنانچه توانایی پرداخت آن را نداشته باشد دچار چالش‌هایی خواهد شد.

زوج موظف است مهریه خانم را براساس آنچه تعیین شده پرداخت کند مگر اینکه زوجه تمام یا بخشی از آن را ببخشد. در غیر این‌صورت حتی فوت آقا باعث هدر رفتن مهریه نخواهد شد و از ارث سهمی برای مهریه خانم در نظر گرفته می‌شود. بهتر است مهریه براساس عرق روز و با سطح درآمدی زوج تعیین شده تا در آینده باعث مشکلات بین افراد نشود.

انواع مهریه

مهریه به دو دسته اصلی عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می‌شود که در صورت انتخاب هر کدام نوع پرداخت آن متفاوت است. مهریه عندالمطالبه به این معنا است که از بعد از جاری شدن صیغه عقد آقا موظف است هر زمان که خانم درخواست مهریه داشته آن را پرداخت کند.

مهریه عندالاستطاعه یعنی هر زمان که آقا استطاعت مالی برای پرداخت مهریه داشت خانم می‌تواند مهریه خود را در صورت درخواست، مطالبه کند. مهریه به نرخ روز عقد تعیین می‌شود.

چه مواردی را می‌توان به عنوان مهریه مشخص کرد

درابتدا بهتر است بدانید که مهریه باید هر مال مشخصی و معین باشد. برای مثال اگر قرار است سکه باشد باید تعداد و نوع سکه به صورت واضح مشخص باشد. یا اگر آپارتمان در نظر گرفته شده لازم است ارزش آن مشخص شود.

همچنین در صورت تعیین وجه نقد؛ باید مقدار دقیق آن را به صورت مکتوب مشخص کرد. پس آپارتمان، سکه، طلا، وجه نقد و هر اموال یا مورد دیگری را می‌توان بنا به توافق خانم و آقا به عنوان مهریه انتخاب کرد.

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز و نحوه محاسبه مهریه سالهای قبل

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم مهریه در هر زمان که مشخص شده باشد به نرخ روز حساب می‌شود. این محاسبات به شاخص‌های خاصی بستگی دارد. هر سال شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران از جانب بانک مرکزی اعلام می‌شود.

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز به این صورت است که برای مثال اگر ازدواج در سال 74 صورت گرفته باشد ودر سال 89 درخواست مهریه صورت گرفته و مبلغ مهریه به ازش 15 میلیون تومان باشد، شاخص سال 88 (یعنی یک سال قبل از سالی که وصول صورت گرفته باشد) را تقسیم بر شاخص سال 74 (همان سالی که عقد صورت گرفته) می‌کنیم و عدد بدست آمده را ضربدر مبلغ مهریه می‌کنیم

عدد بدست آمده مهریه حال حاضر و مهریه به نرخ روز عقد می‌شود.

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز و نحوه محاسبه مهریه سالهای قبل
نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز و نحوه محاسبه مهریه سالهای قبل

محاسبه مهریه به نرخ روز در طلاق توافقی

در طلاق توافقی مهریه بر اساس توافقی زوجین است و قانون پیش بینی خاصی در این مورد نداشته است. درواقع در طلاق توافقی، زوجین در مورد تمامی تعهدات و امورات به نتیجه رسیده سپس آن را به دادگاه اعلام می‌کنند.

اگر زوجه قرار بود که مهریه را از زوج دریافت کند، نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز به این صورت خواهد بود که اگر مهریه سکه باشد، سکه ها به قیمت روز محاسبه خواهد شد و در صورتی هم که مهریه مبلغ مشخصی باشد، طبق فرمولی که در بالا گفته شد محاسبه می شود. لازم است آگاه باشید که همیشه نیاز به بخشش مهریه در طلاق توافقی نیست پس حتما در این زمینه از یک وکیل طلاق کمک بخواهید.

توجه داشته باشید که نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز در طلاق توافقی در صورتی انجام می شود که زوج به زوجه مهریه ای پرداخت کند و در صورت بخشیدن مهریه در طلاق توافقی نیازی به محاسبه مهریه نیست.

مهریه و عدم تمکین

در صورتی که خانم از آقا تمکین خاص و عام نکند به این معنا که روابط زناشویی را انجام ندهد یا به مسائل مربوط به خانه رسیدگی نکند، مهریه ایشان محفوظ می‌ماند و عدم تمکین ارتباطی به مهریه ندارد. در صورتی که خانم از آقا تمکین نکند منفقه به ایشان تعلق نمی‌گیرد.

تمکین و عدم‌تمکین زن از شوهر بیشتر بخوانید: تمکین و عدم‌تمکین زن از شوهر

مهریه و حق حبس

حق حبس اینگونه تعریف می‌شود: زوجه بعد از جاری شدن صیغه عقد و در شرایطی که خانم دوشیزه باشد، روابط زن و شوهری با همسرش برقرار نکرده و مهریه‌ او به صورت عندالمطالبه و حال در نظر گرفته شده باشد، می‌تواند در خواست مهریه کند و تا زمانی که مهریه ایشان پرداخت نشود می‌تواند از همسرش تمکین نکند.

بخشیدن مهریه در محاسبه مهریه به نرخ روز

همانطور که گفته شد خانم بعد از جاری شدن صیغه عقد مالک مهریه است و در هر تاریخی که مطالبه مهریه بکند، آقا موطف به پرداخت آن است. اما اگر خانم تمایل داشته باشد می تواند مهریه اش را ببخشد. بخشیدن مهریه شرایط خاصی دارد که باید رعایت شود.

به طور مثال هیچ اجباری بر روی خانم برای بخشیدن مهریه وجود ندارد و خانم با میل و اراده شخصی می تواند مهریه را ببخشید. بخشیدن مهریه باید حتما در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی بخشیده شود و در صورتی که قرار بر بخشیدن مهریه باشد نیازی به محاسبه مهریه به نرخ روز نیست.

مهریه و خیانت

خیلی از خانم‌ها و آقایون از مشاوران حقوقی ما می‌پرسند که ایا در صورت خیانت خانم مهریه به ایشان تعلق می‌گیرد یا خیر؟ بهتر است بدانید که مهریه در هر صورت به خانم تعلق می‌گیرد و خیانت منافاتی با وصول مهریه ندارد و در هر زمان که خانم درخواست وصول مهریه کند باید محاسبه مهریه به نرخ روز انجام شود.

فقط در صورتی مهریه به خانم تعلق نمی‌گیرد که ایشان با رضایت کامل خودشان و به صورت سند مکتوب شده در دفتر ثبت اسناد مهریه خود را ببخشند. در این رابطه وکیل مهریه کمک شایانی خواهد کرد.

جمع بندی

مهریه حق قانونی زوجه است که در هنگام عقد مشخص می‌شود و زوج متعهد می‌شود هر زمان که خانم مایل به دریافت آن باشد، مبلغ را متناسب با سال طلاق پرداخت کند. مهریه می‌تواند سکه طلا، وجه نقد یا اموال غیر منقول باشد اما در هر صورت باتوجه به ارزش آن محاسبه به نرخ روز خواهد بود.

موسسه حقوقی دادسو یکی از برترین مراکز حقوقی است که می‌تواند بهترین وکیل طلاق را در اختیار شما قرار دهد تا با روشی ایده‌آل به حق و حقوق خود برسید. جهت مشاوره می‌توانید با کارشناسان ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

در رابطه با وجه نقد براسا تقسیم شاخص سال پیش از طلاق بر شاخص سالی که عقد در آن صورت گرفته انجام می‌شود و در مورد سکه، مبلغ مهریه در سال جاری خواهد بود.

در طلاق توافقی مهریه چگونه محاسبه می‌شود؟

چنانچه زوجه مهریه را بخشیده باشد نیاز به محاسبه نیست در غیر این‌صورت با فرمول ذکر شده انجام می‌شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4/5 - (191 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

310 پاسخ

 1. سلام مادرم در سال ۱۳۱۸ازدواج کرده وقبل از فوتش مهریه خود را. به صورت دست نویس به دخترکوچیکش بخشیده مهریش ۱۵۰شاهی بوده به نرخ روز چقدر میشه آیا کل مهریه به ایشان تعلق میگیره؟

  1. من در سال ۱۳۷۹ عقد کردم و مهریه ام دو ملیون تومان است با یک جلد قرآن و آینه شمعدان الا به نرخ روز چقدر است

 2. سلام.خانمی که هیچ مدرکی وسندی ندارد عقد ۷۰سال قبل آیا می‌تواند ادعای مهر بعداز فوت شوهرازفرزندان داشته باشد ؟ چگونه،،؟

  1. سلام، وقت بخیر
   اگه عقد دائم بوده باشد که مسلما ثبت شده است و میتوانید به دفترخانه ای که ازدواج کردید مراجعه کنید و مدارک را بگیرید.
   اما اگر عقد موقت و صیغه بوده باشد در این خصوص متاسفانه مشاوره نداریم.

 3. سلام ببخشین من امروز شوهرم آورد خونه پدرم اگه اون بخوادطلاق بدع من راضی نباشم مهریع کامل بهم میرسع میشع مهریمویکجابگیرم

  1. سلام، وقت بخیر
   بله مهریه به شما تعلق می گیرد. بهتر است با یک وکیل مهریه مشورت کنید، برای این کار با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 4. سلام مادر شوهرم مهریش و ارثیه ی شوهر خدابیامرزش رو چند سال پیش به صورت دست نویس به پسر کوچیکش بخشیده ،آیا این بخشش سندیت داره،البته الان خودش هم فوت کرده وپسر ادعا داره ،مبلغ مهرهم ۵۰۰ تومن زمان شاه بوده الان چقد میشه

 5. مهری من سال ۷۸ دومیلیون بود وسوهرم زن گرفت و به من گفت مهرت را بزار اجرا این کار را انجام بدم یانه یا خودش تقاضای طلاق کن باید چه کار کنم

 6. سلام مهریه من در سال ۷۹ سه میلیون تومان بود با دو فرزند ۲۰ ساله و۹ساله دارم می خوام بدانم الا چقدر میشه

 7. سلام .. یک مرد با دختری در فلان تاریخ مثلا سال ۷۰ ازدواج کرده اند بر اساس قیمت سکه در همان روز عقد بوده و اگر بعد از ۲۰ سال بخواهند جدا شوند باید تعهد همان روز در سال ۷۰ را مرد بپردازد چه ربطی به امروز دارد توافق طرفین در سال ۷۰ بوده و ربطی به تورم ها ندارد و اگر مثلا ارزش سکه در سال ۹۰ کمتر از سال ۷۰ بشود نیز مرد باید به توافق و تعهد سال ازدواج ۷۰ بپردازد .. این نکته حق را قوه قضائیه چرا توجه نمی کند

 8. مهریه به نرخ روز در مورد سکه واقعا اجحاف در حق زوج است. قانون بدون عدالت چه ارزشی دارد.

 9. سلام آیا برای طلاق توافقی زوج بایدوکالت(حق طلاق) محضری در دفترخانه به زوجه بدهد یا خیر.تشکر

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر طلاق با داشتن حق طلاق با طلاق توافقی متفاوت است.

 10. سلام من ۶ ماه پیش ده تا سکه اجرا گذاشتم الان قیمت سکه بالا رفته میتونم قیمت رو به روز کنم؟ ممنون میشم جواب بدین

 11. سلام وقت بخیر مطالبتون عالی بود
  سوال داشتم اگه امکان دارد جواب بدید
  خاله ی ۷۰ ساله ی من ۵سال پیش همسرش رو از دست داده بچه هاش خونه ی پدریشون رو که مادرشون در آن ساکن هست میخواهند بفروشند یا چند واحدی بسازند ولی برای مادرشان سهم ناچیزی قرار دادند که آن هم به شرط مشارکت مادر در ساخت و ساز در صورتی که مادر جز حقوق بازنشستگی پولی ندارد
  از آنجایی که خاله ام مهریه اش رو نگرفته می تونه طلب مهریه از ارزش خونه شوهرش کنه
  سال ۴۶ ازدواج کردند مبلغ مهریه اش هم ۱۰۰۰۰۰ ریال(۱۰۰۰۰تومان)است
  مهریه اش به نرخ روزش چقدر میشود
  امیدوارم با راهنمایی شما این پیر زن از سرگردانی نجات پیدا کند

  1. سلام، وقت بخیر
   سپاس از همراهی شما 🙂
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 12. سلام وقت بخیرمهریه ام سال ۹۱ سه ملیون تومن بوده حالان سال ۱۴۰۱به نرخ روزچقدمیشه لطفارهنمایم کنیدممنون میشم

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۲۴۹,۰۸۸,۰۵۹ ریال می باشد.

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۱۲,۱۷۰,۰۰۸,۳۵۴ ریال می باشد.

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۳,۰۳۸,۲۲۹,۴۴۶ ریال می باشد.

 13. باسلام تاریخ محاسبه مهریه ، از تاریخ درخواست طلاق محاسبه خواهد شد یا بعد از اجرای صیغه طلاق

  1. سلام، وقت بخیر
   مهریه از زمان صدور اجراییه برای مهریه حساب می گردد.

 14. باسلام بنده سال ۱۳۸۲ با همسرم عقد دانم کرده ام در سال ۱۳۹۹ به علت رابطه نامشروع با غیر ، بر علیه همسرم شکایت کیفری داده ام و محکوم به شلاق تعزیری تعلیقی شده اند و سیزده ماه است که در این خصوص در خواست طلاق داده ام و به علت روند طولانی مراجع قضایی تا به امروز دستور صدور صیغه طلاق از مراجع قضایی صادر نگردیده است با توجه به تاریخ درخواست طلاق و طولانی شدن زمان مرجع های رسیدگی کننده قضایی بدوی تجدید نظر و دیوان عالی کشور ، اکنون محاسبه مبلغ روز مهریه ایشان که در سال ۱۳۸۲مبلغ یک میلیون تومان بوده آیا از تاریخ درخواست طلاق محاسبه خواهد شد یا از تاریخی که مراجع قضایی مجوز صیغه طلاق را دادند

  1. سلام، وقت بخیر
   مهریه به نرخ روز و به تاریخ درخواست مهریه محاسبه می گردد.

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۱,۱۵۳,۱۰۰,۲۶۴ ریال می باشد.

 15. سلام مهریه من ۶میلیون تومان است تاریخ عقدم ۱۳۸۳ هستش میشه لطفا مهریه بنده رو به تومان محاسبه کنید بگید؟

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۱,۸۰۲,۹۰۸,۴۱۶ ریال می باشد.

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۸۳۸,۰۱۵,۳۴۰ ریال می باشد.

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۱۷,۴۸۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال می باشد.

 16. سلام ‌‌مهریه‌مادرم‌۱۰۰۰تومان‌‌درسال‌۱۳۵۴بوده‌تاسال۱۴۰۱چقدرمیشه

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۵۱,۴۱۴,۷۰۶ ریال می باشد.

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۷,۷۴۵,۹۲۳,۴۳۱ ریال می باشد.

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۲,۰۵۵,۱۳۷,۵۵۰ ریال می باشد.

 17. سلام همسرم سال ۹۸ ازدواج کردیم ۱۰۰ عددسکه ولی سال ۱۴۰۰ فوت کردند مهریه مرحوم هم به روز است یا تاریخ عقد

  1. سلام، وقت بخیر
   میزان مهریه سال ۵۳ رو باید اعلام کنید دوست گرامی

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۱,۳۳۲,۳۹۳,۲۹۳ ریال می باشد.

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۳,۴۹۶,۲۰۰,۰۰۰ ریال می باشد.

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۱,۷۴۸,۱۰۰,۰۰۰ ریال می باشد.

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۷۸,۰۴۰,۱۷۹ ریال می باشد.

 18. سلام من سال ۹۴ ازدواج کردم مهریه ۲۰میلیون تومن الان طلب مهریه کرده خواستم ببینم چقدمیشه

  1. سلام مهریه سال ۶۳ هفتصد هزار تومان وجه نقد بوده سال ۱۴۰۱ میزان مهریه چند می‌شود

 19. سلام مهریه من هشتصد هزار تومان پول طلای ساخته شده درسال هشتاد است الان این مبلغ چطور حساب میشود پول طلای ساخته شده

  1. سلام، وقت بخیر
   بستگی دارد که طلا رو مد نظر مهریه قرار داده باشید یا پول را

 20. سلام میخام بدونم مهریه من سال ۷۱ بود یک ملیونوسیصد وپنجاهویک تومان بوده الان به نرخ روز چقدر میشه؟

 21. سلام سال ۵۴ مهریه ۳۰ هزار تومن بوده الان به نرخ روز چقدر میشه تشکر از پاسخگوییتون

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ روز ۱,۵۴۲,۴۴۱,۱۷۶ ریال می باشد.

 22. سلام .من مهریه مادر مرحومم رو ک سال ۴۶ب مبلغ ۷۰۰۰تومن بودبعد فوت پدر۱۴۰۰ اجرا گزاشتم..زن دوم پدر هم مهریشو گذاشت اجرا ایا مهریه مادر هم مثل زن دوم سکه محاسبه میشه یا نه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   نرخ مهریه به تاریخ سال ۱۴۰۰ و به ریال محاسبه می شود.

 23. سلام من سال۹۲بامهریه ی ۶۰میلیون تومان ازدواج کردم الان که سال۱۴۰۱میخوام طلاق بگیرم مهریه ام چقدمیشه؟

 24. ۱۰ هزار تومان مهریه من مال سال۱۳۵۶ است با امسال۱۴۰۱ چقدر محاسبه می‌شود مرسی از جوابتون

    1. سلام، وقت بخیر
     ارزش مهریه به نرخ روز ۷۳۵,۱۱۳,۵۴۱ ریال می باشد.

 25. سلام
  مهریه مادرم مبلغ ۴۰۰٫۰۰۰ تومان سال ۷۲ بوده فوت پدرم ۱۴۰۰
  مهریه ایشون به نرخ روز چقدر میشه؟

 26. سلام مهریه مادرم سال ۵۸ مبلغ ۶۰۰۰۰تومان بوده فوت پدرم ۹۴ مبلغ مهریه به روز چقدر میشود با تشکر

  1. سلام، وقت بخیر
   ارزش مهریه به نرخ سال ۹۴ حساب می شود.
   ۳۵۹,۶۶۲,۷۴۵ ریال می باشد.

  1. سلام، وقت بخیر
   مهریه شما به نرخ سال فوت همسر شما حساب می‌شود.
   ارزش مهریه به نرخ سال ۱۳۸۱ مبلغ ۲۲,۷۳۹,۵۸۳ ریال می باشد.

  1. سلام من سال ۸۶ ازدواج کردم ومهریه خانوم ۸۰۰ عدد سکه تمام است به نرخ روز مهریه خانوم چقدر میشود

   1. سلام، وقت بخیر
    ارزش مهریه به نرخ روز ۱۴۴,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال می باشد.

 27. سلام وقت بخیر. مهریه ۴۰ هزارتومن درسال ۱۳۶۱ب روز الان چقدرمیشه. میخوایم انحصار وراثت انجام بدیم

 28. سلام
  در سال ۱۳۶۹ مهریه من صد و یک هزار تومان بوده در تاریخ ۱۴۰۱ به نرخ روز چقدر می باشد؟
  لطفا پاسخ دهید.

 29. مهریه من سال ۱۳۵۵ بمیثبلغ ۵۰ هزار تومتن بوده الان یعنی سال ۱۴۰۱ میخواهم مهریه ام را دبگیرم چقدر پرداخت میشوم

 30. سلام.وقت بخیر.
  بنده سال۱۳۹۵ازدواج کردم.
  قسمتی از مهریه من به عهده مادر شوهرم هست.که در سند ازدواجم نوشته شده:
  مبلغ۱۲۰ملیون تومان بهای دو دانگ منزل مسکونی.
  البته در موقع عقد منظور هردو خانواده و طرفین ازدواج دو دانگ از آپارتمان شوهرم بود که اون روز داشتند اما چون زمین به نام مادرشان بود و سند کلی ساختمان هم به نام ایشان است و تفکیک سند نشده بود،در محضر،عاقد اینگونه سند ازدواجمون نوشتند.
  میخواستم بدانم،حالا که در سند ازدواجم از دو دانگ آپارتمان و آدرس آن چیزی گفته نشده،تکلیف مهریه ام چی میشه؟ایا از منزل مشخصی حساب میشه یا دو دانگ از هر منزلی که بنام مادر شوهرم باشه یا فقط ۱۲۰تومان به نرخ روز حساب میشه؟
  ممنونم.

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 31. باسلام وخسته نباشی
  مهریه ۱۰۰هزارتومان درسال ۶۶الان درسال۱۴۰۱چقدرمیشود؟

 32. سلام نرخ مهریه درسال 66که 100هزارتومان بوده لطفاحساب کنید رسال 1401چندمیشه؟ گفت:

  سلام مهریه من درسال۶۶صدهزارتومان بوده درسال۱۴۰۱چندمیشه؟

 33. باسلام.. درمورد حق ثبت مهریه توضیح بدید… و اینکه آیا تصویب شده یاخیر؟؟ و سوال دوم اینکه عرف مهریه درقانون به چه میزلن تعیین شده؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   تا این لحظه هنوز ثبت نشده است.
   مهریه نیز عرف خاصی ندارد.

 34. سلام من سال ۹۱جدا شدم حدودا ۱۶۵میلیون مهریه دادن و ۳۲سکه هم شدم بدهکار از اون سال تا امروز حدودا ۵سکه دیگه پرداخت کردم اگر الان اقدام کنه برای طلب مهر مانده مبلغ سکه به روز محاسبه میشود یا به نرخ سال جدایی و آیا اکنون میتوان مجدد همون مهر باقی مانده رو قسط بندی کرد لازم به ذکر است در سال ۹۱قسط بندی کرده بودیم هر ۴۵روز یه ربع سکه

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 35. با سلام مهریه ای همسرم در سال ۹۱ ۷۰۰ سکه بود که سال ۹۳ درخواست طلاق داد و دادگاه الان سالی یک سکه برای من بریده.اون زمان شکه ۷۰۰ هزار تومن بود الان ۱۵ میلیون تومن.چکار باید کرد؟

 36. باسلام خسته نباشید؛
  درسال ۶۹، مهریه خانم ۳۵۰۰۰۰تومان بوده، دقیقا الان چقدر می‌شود؟
  ممنون

 37. سلام وقتتون بخیر،من سال ۹۵مهریه ام ۵۰میلیون طلا بوده الان ب قیمت روز حساب میکنن یاهمون مبلغ مشخص شدس؟

 38. سلام
  سال ۱۳۶۶ ازدواج کردیم می خواهم ۱۴۰۱ مطالبه مهریه کنم
  مهریه ام ۶۵۰۰۰۰ تومان بود
  به نرخ روز چقدر می شود

  1. سلام، وقت بخیر.
   باید میزان آن مشخص بشود اگر هم میزان مشخص نباشد دادگاه یک مبلغی را به عنوان اجرت المثل مشخص میکنند که آقا به خانم پرداخت کنند.

 39. سلام، این جمله ((به مهر مبلغ پانصد متر زمین واقع در قریه شعبانی جنب انبار و باغ علی بهشتی که هر متر هزار تومان باشد که جمعا پانصد هزار تومان باشد ))تاریخ عقد ۱۳۷۲امروز چه چیزی باید بروز رسانی بشه جهت مهریه ؟پول زمین تو سال ۱۳۷۲؟یا قیمت روز زمین ؟

   1. اما از کلمه مبلغ استفاده شده ؟مبلغ پانصد متر زمین با پانصد متر زمین فرق دارد ، و در ادامه جمع زده شده جمعا پانصد هزار تومان باشد ، در این صورت چطور می توان زمین داد ؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   مبلغ دقیق محاسبه مهریه به نرخ روز رو کارشناسان دادسو برای شما انجام میدهند. کافیه به واتساپ مجموعه پیام بدهید.

  2. سلام درسال ۱۳۴۴ مبلغ مهریه پنج هزار تومان بوده اکنون درسال ۱۴۰۱ چقدر میشود؟

   1. سلام، وقتتون بخیر
    ارزش مهریه به نرخ روز ۴,۲۰۲,۱۶۳,۴۶۲ ریال می باشد.

 40. سلام من سال۱۳۷۹ عقد کردم مهریه ام هشتصد هزار تومان بوده امسال۱۴۰۰چقدر میشه؟؟لطفا به تومان بگید بهم نه ریال

  1. سلام، وقت بخیر.
   مبلغ دقیق محاسبه مهریه به نرخ روز رو کارشناسان دادسو برای شما انجام میدهند. کافیه به واتساپ مجموعه پیام بدهید.

 41. سلام.لطف کنید بفرمایید. مهریه انگشتر طلای ۲۰۰ ریال و وجه نقد ۱۰۰۰۰ ریال در سال ۱۳۲۸ به نرخ امروز چند ریال میشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   مهریه مادر بنده در سال ۱۳۶۶ مبلغ ۱۷۰ هزار تومن بوده ، ممنون میشم به نرخ ۱۴۰۱ مبلغ رو محاسبه کنید.باتشکر

     1. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۱,۲۰۱,۱۶۸,۱۱۷ ریال می باشد.

 42. سلام اگر همسر بنده از لحاظ مالی نتواند کل مهریه را پرداخت کند میتواند قسط بندی کنه اما اگر خانه داشته باشد میتواند خانه را بفروشد و مهریه بنده را کامل بپردازد آیا امکان دارد قسط بندی نشود

  1. سلام، وقت بخیر.
   اگر کل اموال همسر شما فقط یک خانه باشد، امکان توقیف وجود نداشته و جزو مستثنیات دین محسوب میشود.

 43. سلام وقتتون بخیر. مهریه سال ۶۲ که ۱۲ تومن پول بوده، الان چقدر میشه؟؟؟ ۱۲ تومن،،،،، نه ۱۲ هزار تومن

  1. سلام، وقت بخیر.
   با کارشناسان دادسو تماس بگیرید تا برای شما محاسبه کنند.

 44. سلام.آیا سکه هم به نرخ روز حساب میشود؟یعنی آیا دادگاه میتواند پنج سکه ده سال قبل را ۵۰ سکه منظور کند یا فقط وجه رایج به روز محاسبه میشود؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   قیمت سکه برای مهریه به نرخ روز سکه محاسبه می شود و ارتباطی به قیمت سکه در زمان عقد ندارد.

   1. ببخشید مهریه سال ۱۳۶۳ مبلغ ۸۰هزارتومن چقدر میشه خیلی ضروریه میخوام بدونم مادرم میتونه حقشو از بچهاش بگیره پدرم فوت شده وبچها نمیخوان حق مادرمو وارثشو بهش بدن ؟؟؟

     1. سلام ارزش مهریه در سال ۶۱ که مبلغ پانصد هزار تومان بودع ،در سال ۱۴۰۱ چقدر میشود

     2. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۷,۸۶۰,۱۶۱,۸۷۱ ریال می باشد.

   1. سلام وقت بخیر
    محاسبه مهریه توسط کارشناسان دادسو انجام میشود که شما میتوانید از طریق واتساپ سوالتان را مطرح کنید.

     1. سلام؛ وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۹۶۶,۸۶۹,۴۶۹ ریال می باشد.

     1. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۱,۱۲۰,۵۷۶,۹۲۳ ریال می باشد.

 45. سلام خسته نباشید ، مهریه ۱۳۳۴ به مبلغ هزارتومن به نرخ روز چقدر میشود ؟ سپاس

     1. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۵۷,۶۵۵,۰۱۳,۱۹۳ ریال می باشد.

  1. باسلام وخسته نباشی
   مهریه ۱۰۰هزارتومان درسال ۶۶الان درسال۱۴۰۱چقدرمیشود؟

  2. سلام دوست عزیز. خسته نباشید ممنون بابت این همه وقت ک برا دوستان میزارید
   ۱۱تا سکه برا سال ۵۶,الان بخواد اجرا بزارن حدودا چقدر میشه

     1. من ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ازدواج کردم
      مهریه ام ۳۰ملیون تومان است
      یک پسر دارم ۲سال و پنج ماه
      یک ماه خونه ک شوهرم منو فرستاده خونه پدرم
      میخوام بدونم
      مهریه ام چقدر میشود
      ممنون میشم راهنماییم کنید

     2. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۱۳۱,۱۰۷,۵۰۰ ریال می باشد.

     3. من‌مهریم‌تقسیط شده و دارم‌میدم سه سال پیش آیا قیمت سکه بنا به همان سال هیت یا با نرخ الان

     4. سلام، وقت بخیر
      به نرخ همان سال حساب می شود.

     1. سلام؛ وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۲,۳۸۲,۵۴۲,۴۶۹ ریال می باشد.

     1. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۱,۳۸۳,۶۸۴,۱۶۹ ریال می باشد.

     1. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۱,۲۳۷,۳۳۰,۱۲۵ ریال می باشد.

     1. سلام من شوهرم خیانت کرده۰واز اول ازدواج همیشه در خیانت ه مهریهم ۵۰۰سال ۸۱ازدواح کردیم

    1. من سال ۹۲ ازدواج کردم مهریه ۴۰میلیون پول نقدبوده ۳تابچه دارم الان مهریه ام چنده

     1. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۲,۴۶۵,۰۲۹,۰۴۸ ریال می باشد.

   1. سلام من سال ۱۳۷۸ازدواج کردم مهریه ام ۴ ملیون بوده بر حسب زمان امروز چقدر می شود

    1. سلام، وقت بخیر
     ارزش مهریه به نرخ روز ۲,۳۲۵,۸۳۸,۲۱۲ ریال می باشد.

  1. سلام
   مهریه ۵میلیون یال ۷۶الان به روز چقدر میشه؟
   وحج واجب به چه صورت محاسبه میشه؟

    1. سلام سال ۸۸ازدواج کردم اسفند سال ۹۸طلاق گرفتم .مهریه ام ۱۵میلیون بوده،مبلغش الان چقدرمیشه. ضمناتاالان پرداخت نکرده تاخیرتادیه آن چقدرمیشه.
     ممنون واقعامشکل دارم اگه ممکنه کمکم کنید

     1. سلام، وقت بخیر
      لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید

     1. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۴۷۶,۵۰۸,۴۹۴ ریال می باشد.

     1. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۳,۴۹۶,۲۰۰,۰۰۰ ریال می باشد.

  2. سلام نرخ مهریه درسال 66که 100هزارتومان بوده لطفاحساب کنید رسال 1401چندمیشه؟ گفت:

   سلام مهریه من درسال۶۶صدهزارتومان بوده درسال۱۴۰۱چندمیشه؟

    1. سلام وقتتون بخیر… مهریه سال ۷۲
     «۸۰۰هزارتومان» بوده به نرخ امسال ۱۴۰۱ چقدر میشه… ممنـون

     1. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۱,۹۲۷,۳۴۲,۸۸۹ ریال می باشد.

  3. سلام وقتتون بخیر مبلغ مهریه سال ۷۷ بوده پنج میلیون تومان به نرخ روز چقد میشه
   ممنون

  4. با عرض ادب و احترام.
   مهریه‌ی مادر بنده در سال ۵۸ مبلغ ۴۰۰ هزار تومان بوده.
   الآن در سال ۱۴۰۱ چقدر شده؟

  5. میخواستم بدونم اگربخوایم مهریه روبه روزکنیم مقداره قبلی قطع میشه تابخوادبه روزبشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *