مهریه زن خیانتکار

مهریه زن خیانت کار

آیا مرد باید مهریه زن خیانت‌کار را بپردازد یا خیر؟ مردان جوان در ابتدای شروع زندگی مشترک سعی در جلب رضایت همسرشان دارند. به همین خاطر مبالغی را برای مهریه در نظر می‌گیرند که ممکن است توانایی پرداخت آن را نداشته باشند؛ اما در شرایط جدایی و خیانت همسر، ممکن است زوج از اینکه مهریه مد نظر را برای همسرش تعیین کرده پشیمان شود و قصد عدم پرداخت آن را داشته باشد.

در واقع، زمانی که زن به مرد خیانت کرده و فرد دیگری را به همسرش ترجیح داده، مرد برای پرداخت مهریه راضی نمی‌شود و سعی می‌کند که با اهرم پرداخت نکردن مهریه همسرش را تحت‌فشار قرار دهد.

در ادامه شرایط پرداخت یا عدم پرداخت مهریه زن خیانت‌کار را بیان کرده‌ایم. اگر درباره راه‌های طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه یا پرداختن نکردن مهریه نیاز به راهنمایی درید، از طریق واتساپ با وکلای موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

حق مهریه زن به چه صورت است؟

بر اساس ماده 1082 قانون مدنی پس از جاری شدن صیغه عقد بین زن و مرد زوجین باید به تعهداتی که دارند عمل کنند. یکی از این تعهدات پرداخت مهریه زن توسط مرد است. در واقع زوج تا قبل از جاری شدن صیغه نکاح فرصت دارد که درباره مبلغ مهریه، نوع مهریه و نحوه پرداخت کردن مهریه با همسرش توافق کند.

اما پس از جاری شدن عقد دیگر امکان اجتناب مرد از پرداخت مهریه و … برای زوج وجود نخواهد داشت. چون مهریه به عنوان یکی از دیون مرد و بدهی‌های مالی او به همسرش شناخته می‌شود؛ بنابراین به محض اجرا گذاشتن مهریه یا درخواست زن باید شوهرش نسبت به پرداخت این حقوق مالی اقدام کند.

اگر زن ناشزه باشد، یا زن در باکرگی از همسرش جدا شود یا حتی زن خیانت‌کار باشد، طبق قانون مرد نمی‌تواند از پرداخت مهریه اجتناب کند؛ بنابراین به محض اجرا گذاشتن مهریه توسط زن، مرد موظف به پرداخت این حقوق مالی خواهد بود.

در چه مواردی به زن مهریه تعلق نمی‌گیرد؟

مهریه تنها در صورتی به زن تعلق نمی‌گیرد که فسخ نکاح رخ داده باشد. در غیر این صورت زن مالک دارایی‌ها و مبلغی که توسط همسرش به عنوان مهریه تعیین شده خواهد بود. در صورتی که زن در دوران عقد و باکرگی به همسرش خیانت کرده باشد یا اینکه به خاطر عسر و حرج و… بین زوجین اختلاف رخ داده باشد، تنهای نیمی از مهریه به زوجه تعلق می‌گیرد.

اما در شرایطی که زن و مرد وارد رابطه زناشویی شده باشد، مهریه‌ای که برای زن در نظر گرفته می‌شود کامل است؛ یعنی مرد باید برای جدایی مهریه تعیین شده را به صورت کامل یا قسطی بپردازد.

البته مهریه در طلاق توافقی شرایط متفاوتی دارد. چون در این حالت زن و مرد برای جدایی به توافق می‌رسند و الزاماتی که برای پرداخت نفقه، مهریه و… در شرایط عادی وجود دارد تغییر می‌کند. در صورتی که زن برای طلاق توافقی مهریه‌اش را ببخشد، دیگر نیازی به پرداخت این بدهی مالی توسط مرد نخواهد بود.

در چه مواردی به زن مهریه تعلق نمی‌گیرد؟

نحوه محاسبه مهریه زن خیانت‌ کار

در صورتی که زن با فرد دیگری به همسرش خیانت کرده باشد، شرایط پرداخت مهریه برای مرد تغییری نخواهد کرد. در واقع حتی با وجود خیانت‌کار بودن زن نیز زوج موظف است حقوق مالی همسرش را بپردازد، و سپس از او به خاطر خیانت شکایت کند یا از زن جدا شود.

البته در شرایطی که زن رابطه نامشروعی با فرد دیگری داشته باشد و همسرش از او شکایت کند، با زن طبق قانونی که برای زنا یا دون زنا در نظر گرفته شده برخورد خواهد شد. در این شرایط اگر زن و مرد برای بخشش مهریه و اجتناب از شکایت مرد به خاطر خیانت زن توافق کنند، طلاق سریع‌تر انجام می‌شود و پرونده مختومه خواهد شد.

بنابراین در شرایطی که زوجین با هم برای طلاق توافق کنند و زن مهریه‌اش را ببخشد و مرد از شکایتش صرف‌نظر کند، دیگری نیازی به پرداخت مهریه توسط زوج نخواهد بود. در غیر این صورت باید مرد مهریه تعیین شده توسط قانون برای همسرش را بپردازد.

اگر زن به همسرش خیانت کرده باشد و به خاطر پیشگیری از شکایت مرد مهریه‌اش را ببخشد، مرد موظف به پرداخت مهریه به همسرش نخواهد بود. چون زوجین برای بخشش مهریه توافق کرده‌اند.

 شیوه پرداخت مهریه زن خیانت‌ کار

برای پرداخت مهریه شرایط مشخصی در نظر گرفته شده و در صورتی که زن مهریه خودش را اجرا بگذارد باید همسرش طبق این مقررات این بدهی را بپردازد.

در حالت اول، در صورتی که مرد توانایی مالی پرداخت بدهی مهریه را داشته باشد، زن می‌تواند اموال همسرش را توقیف کند. حتی در صورتی که پس از اجرا گذاشتن مهریه مرد اموالش را به نام فرد دیگری منتقل کرده باشد، زن می‌تواند با کمک وکیل مهریه برای پس گرفتن اموال اقدام کند.

 شیوه پرداخت مهریه زن خیانت‌کار

در مواقعی که مرد شرایط مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد، این امکان برای زوج در نظر گرفته شده که درخواست اعسار یا تقسیط مهریه را به دادگاه ارائه کند. در این شرایط اگر قاضی با درخواست اعسار موافق کرده باشد دادگاه مهریه را قسط‌بندی می‌کند.

در صورتی که مرد درخواست اعسار بدهد و اقساط بدهی مهریه را پرداخت نکند، یا اینکه زوج به خاطر خیانت همسرش از پرداخت مهریه اجتناب کند، زن می‌تواند حکم جلب مرد را دریافت کند. در این شرایط مرد نیز می‌تواند برای خیانت همسرش دادخواست شکایت را مطرح کند و طبق قوانین کیفری قانون با این موضوع برخورد خواهد شد.

جمع بندی

شرایط پرداخت مهریه معمولاً برای زوج‌ها یک موضوع پیچیده محسوب می‌شود. مخصوصاً در شرایطی که زن به مرد خیانت کرده باشد یا بین زوجین اختلافات شدیدی وجود داشته باشد، زن و مرد برای دریافت یا پرداخت کردن مهریه دچار تنش می‌شوند.

چون مرد ممکن است قصد پرداختن مهریه را نداشته باشد، یا اینکه توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد و ترجیح بدهد که این بدهی مالی را نادیده بگیرد. زوج‌هایی که درگیر این پرونده‌ها هستند می‌توانند از وکلای حقوقی فعال در این زمینه برای محاسبه مهریه و دریافت آن کمک بگیرند.

وکلای حقوقی دادسو پرونده‌های زیادی را در زمینه طلاق توافقی و انواع طلاق به نتیجه رسانده‌اند. برای پیشبرد پرونده مهریه و… می‌توانید از خدمات مشاورین حقوقی باتجربه دادسو بهره‌مند شوید.

سؤالات متداول

آیا می‌توان با وجود خیانت زن مهریه را پرداخت نکرد؟

خیانت زن با مهریه او ارتباطی ندارد و زوج در صورت مطالبه مهریه توسط زوجه موظف است آن را بپردازد.

راه‌های طلاق دادن زن بدون مهریه چیست؟

تنها در شرایطی که نکاح بین زوجین فسخ شود زوج نیازی به پرداخت مهریه نخواهد داشت.

حکم خیانت زن به شوهر چیست؟

در صورتی که خیانت از نوع دون زنا باشد، 99 ضربه شلاق برای زوجه در نظر گرفته می‌شود؛ اما در صورتی که زن با وجود زندگی زناشویی سالم به همسرش خیانت کرده باشد، حکمی که برای زن صادر می‌شود ممکن است اعدام باشد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.6/5 - (10 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
یک پاسخ
  1. خیلی مسخرست یعنی زنی که خیانت کرده باکسیکه نکرده یکیه ؟به نظرمن یه مقدارجزیی بهش تعلق میگیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *