دادخواست اثبات مالکیت

دادخواست اثبات مالکیت

هر فردی روی مال و اموالی که دارد مالکیت دارد و می‌تواند در صورت نیاز هر آنچه دارد را بفروشد، یا در آن‌ها دخل و تصرف داشته باشد؛ اما گاهی مواقع به دلیل ارثی بودن ملک، اجاره طولانی‌مدت آن و…، لازم است که مالک در قدم اول مالکیت خودش را به صورت قانونی ثابت کند، تا بتواند در مال مورد نظر دخل و تصرف کند.

در شرایطی که ملک یا زمین در تصرف فردی غیر از مالک اصلی آن باشد، نیاز است که صاحب اصلی مال از  روش‌هایی مانند اثبات مالکیت با سند عادی برای اثبات تملک خودش کمک بگیرد. در ادامه نحوه تنظیم دادخواست اثبات مالکیت را ارائه کرده‌ایم. در صورتی که برای  اثبات مالکیت زمین با سند عادی و… نیاز به دریافت راهنمایی دارید، با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

منظور از دادخواست اثبات مالکیت چیست؟

دادخواست اثبات مالکیت یک فرم چاپی خاصی است که مواردی مانند مشخصات طرفین دعوی یا نام و نام خانوادگی خواهان و خوانده، موضوع دعوی، بهای خواسته و … در آن ذکر می‌شود. چون تنظیم دادخواست اثبات مالکیت زمین بدون سند یا خانه دارای ابعاد حقوقی است، فرد می‌تواند با ارائه این نامه و مدارک و ضمائم آن اثبات مالکیت، تملک خودش روی ملک یا زمین را ثابت کند.

شرایط دادخواست اثبات مالکیت

برای تنظیم دادخواست اثبات مالکیت زمین یا ملک باید حتماً دانش حقوقی کافی در این زمینه داشته باشد. چون تنظیم ناقص دادخواست یا عدم توجه به شرایط اولیه آن می‌تواند رأی دادگاه را به نفع طرف مقابل تغییر دهد. از جمله شرایطی که برای دادخواست اثبات مالکیت وجود دارد می‌توان به عدم وجود سابقه ثبتی نسبت به ملک موضوع دعوا و ارائه قرارداد مکتوب یا اثبات انتقال ملک به خواهان اشاره کرد.

مدارک لازم برای دادخواست اثبات مالکیت

برای اینکه دادگاه به دادگاه فرد پیرامون  اثبات مالکیت زمین یا ملک رسیدگی کند، لازم است که متقاضی مدارک و منضمات لازم را آماده کرده و به همراه دادخواست به  مراجع قضایی ارائه کند. 

از جمله مدارک لازم برای رسیدگی به این موضوع در دادگاه می‌توان به  قرارداد خرید و فروش و سایر اسناد عادی ملک یا زمین، شهادت‌نامه شهود پیرو اثبات مالکیت فرد به همراه مشخصات کامل آن‌ها، مدارک اقرار طرف مقابل مبنی بر غصبی بودن ملک و مدارک و استعلامات ثبتی اشاره کرد. 

برای آماده کردن این مدارک لازم است که از وکیل اثبات مالکیت کمک بگیرید، تا بتوانید مدارک مورد نیاز را به طور دقیق آماده و تنظیم کرده و به مراجع قضایی ارائه کنید.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

اثبات مالکیت با سند عادی و رسمی

اسناد رسمی در دفتر ثبت اسناد رسمی به ثبت می‌رسند و مالکیت ملک یا زمین به طور کامل به خریدار آن منتقل خواهد شد؛ بنابراین، برای اثبات این نوع از مالکیت، تنها ارائه سند رسمی مالک کافی خواهد  بود. در صورتی که با وجود ثبت رسمی سند نقل و انتقالی به صورت غیرقانونی برای ملک یا زمین مورد نظر انجام شده باشد، دادگاه حکم الزام به تنظیم سند رسمی خلع ید را صادر می‌کند.

اما در اسناد غیر رسمی اثبات مالکیت نیازمند طی کردن مراحل قانونی است؛ زیرا حتماً خط‌خوردگی و اعمال تغییرات در این اسناد وجود دارد.  برای اثبات این نوع مالکیت باید فرد ابتدا مدارک و دادخواست خودش را آماده کرده و به دادگاه ارائه دهد. قاضی پس از بررسی مدارک و شواهد ارائه شده، رأی مالکیت یا عدم وجود آن را صادر می‌کند. در صورت تأیید مالکیت، خواهان می‌تواند با داشتن رأی دادگاه برای تنظیم سند رسمی ملک یا زمین اقدام کند.

مدت زمان رسیدگی به دادخواست اثبات مالکیت

مدت زمان رسیدگی به دعاوی حقوقی بر اساس شرایط و مستندات ارائه شده توسط خواهان و خوانده متغیر خواهد بود. در صورتی که فرد برای اثبات مالکیت دادخواست و مدارکش را به طور کامل و دقیق آماده کرده و به مراجع قانونی ارائه دهند، حدود 6 ماه تا 2 سال زمان لازم است که دادگاه به این دادخواست رسیدگی کند. برای اینکه بتوانید مراحل اثبات مالکیت با سند عادی را سریع‌تر طی کنید، پیشنهاد می‌کنیم از یک وکیل ملکی متخصص کمک بگیرید.

دادخواست اثبات مالکیت با وکیل ملکی متخصص

طرح دعوای اثبات مالکیت ملک و دعوای خلع ید و ثابت کردن مالکیت زمین یا خانه، قوانین و مقررات خاصی وجود دارد. وکلای ملکی دادسو با این قوانین و مقررات آشنایی کافی دارند و به متقاضیان کمک می‌کنند تا بتوانند دادخواست‌های خودشان در زمینه اثبات وقوع بیع، اثبات مالکیت زمین با سند عادی و… را به نتیجه برسانند. 

با کمک وکلای متخصص دادسو می‌توانید دادخواست اثبات مالکیت و مدارک مورد نیاز دادگاه را در اسرع وقت آماده کرده و به دادگاه ارائه دهید. همچنین در طول مراحل رسیدگی به دعوی وکیل ملکی دادسو همراهتان خواهد بود، تا بتوانید زمان رسیدگی به پرونده را کوتاه‌تر کرده و سریع‌تر دعوی اثبات مالکیت زمین را به نتیجه برسانید.

نمونه متن دادخواست اثبات مالکیت 

نمونه متن دادخواست اثبات مالکیت 

برای رسیدگی به پرونده اثبات مالکیت زمین باید دادخواست مد نظرتان را طبق موازین و شرایط حقوقی تنظیم کنید. به همین دلیل،  در ادامه یک نمونه دادخواست اثبات مالکیت زمین را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

خواهان:

خوانده:

وکیل فرد یا نماینده او:

موضوع درخواست:

دلیل اسناد و ضمایم:

رئیس محترم دادگاه……..

با سلام احتراماً به استحضار می‌رساند اینجانب خواهان………… متولد……… تاریخ………….، اقدام به خرید ملک ذکر شده با شماره ثبت………. فرعی از اصلی……… به آدرس بخش……. استان…….. شهرستان……… از خوانده کرده؛ و ثمن این معامله را کاملاً از طریق…………. (نوشتن طریقه پرداخت که رسید آن نیز باید در پایین دادخواست ارائه گردد) پرداخت کرده‌ام.

با این وجود از تاریخ……… تا به حال، ملک مذکور توسط خوانده غصب شده و به تصرف اینجانب نرسیده است.همان‌طور که سند رسمی بین اینجانب و خوانده تنظیم نشده است؛ و فقط سند مالکیت اینجانب بیع نامه است، در زیر دادخواست ارائه شده است؛ بنابراین از رئیس محترم دادگاه تقاضای اثبات مالکیت با استناد به این قولنامه و پس از آن خلع ید خوانده از ملک مورد نظر و همچنین الزام به تنظیم سند رسمی خسارت‌های حاصل از غصب دارایی‌های اینجانب را استدعا دارم.

سخن پایانی

اثبات مالکیت اراضی ملی یا ثابت کردن مالکیت زمین یا خانه با سند عادی یا قولنامه نسبت به شرایطی که ملک دارای سند رسمی باشد دشوارتر است. چون احتمال جعل اسناد عادی وجود دارد و مراجع قضایی اسنادی که توسط دفاتر رسمی تنظیم نشده باشد را تأیید نمی‌کنند. در صورتی که قصد دارید مالکیت زمین یا ملکی که متعلق به شما است ولی سند ندارد اثبات کنید، لازم است که دادخواست اثبات مالکیت زمین را تنظیم کرده و مراحل قانونی آن را طی کنید.

سوالات متداول

منظور از دادخواست اثبات مالکیت با سند عادی چیست؟

دادخواست اثبات مالکیت با سند عادی فرم چاپی مخصوصی است که مشخصات طرفین دعوا و شرح مدارک و… در آن درج می‌شود.

نحوه اثبات مالکیت زمین بدون سند چگونه است؟

اثبات این موضوع جزء دعاوی حقوقی دشوار محسوب می‌شود و نیازمند ارائه مدارک و شواهد و صرف زمان برای رسیدگی به پرونده توسط دادگاه خواهید بود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4/5 - (1 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *