دیه فک چقدر است؟

همه چیز در مورد دیه فک

در قانون مجازات اسلامی مبلغی به عنوان دیه برای جرائم غیر عمد مشخص شده است. مطابق این قانون، اگر فردی در اثر تصادف یا حادثه‌ای غیر عمد به بدن فرد دیگری آسیب بزند، فردی که مرتکب این جرم شده باید مبلغی را به عنوان دیه برای جبران خسارت وارده به طرف مقابلش پرداخت کند.

یکی از اعضای بدن که شامل دریافت دیه می‌شود فک است. اگر فک فردی به خاطر حادثه‌ای دچار کبودی، در رفتگی، شکستگی یا … شده باشد؛ دیه فک به او تعلق خواهد گرفت. مبلغ این دیه طبق قانون و بر اثر میزان آسیب وارد شده به فک مشخص می‌شود.

در این مطلب از موسسه حقوقی دادسو همه چیز در مورد دیه فک را ارائه کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر درباره دیه، دیه شکستن بینی و… دارید با وکلای موسسه دادسو از طریق واتساپ در ارتباط باشید.

دیه جراحات فک

جراحاتی که به سر و صورت یا فک وارد می‌شود اشکال متفاوتی دارد؛ و بر اساس میزان جراحت وارد شده برای هر فردی دیه مشخصی در نظر گرفته می‌شود. در ادامه مبلغ دیه فک بر اساس جراحات وارد شده به این عضو بدن را ارائه کرده‌ایم.

دیه حارصه فک

اگر آسیب وارد شده به فک موجب خراشیدگی این عضو شده باشد، اما خونریزی در قسمت خراشیدگی وجود نداشته باشد، مبلغی که به عنوان دیه حارصه فکر در نظر گرفته می‌شود برابر یک‌صدم دیه کامل یاُ 6 میلیون تومان خواهد بود.

دیه دامیه فک

اگر جراحت وارد گوشت فک شده باشد و با خونریزی شدید یا خفیف همراه باشد، دیه دامیه یا دوصدم دیه کامل برای آن در نظر گرفته می‌شود. مبلغ دیه دامیه فک برابر با 12 میلیون تومان است.

دیه دامیه فک

دیه متلاحمه فک

در شرایطی که جراحت باعث بریدگی فک تا پوست نازک روی استخوان شده باشد، مبلغی که برای دیه متلاحمه فک در نظر گرفته می‌شود برابر با سه‌صدم دیه کامل یا 18 میلیون تومان است.

برای کسب اطلاعات درباره دیه لاله گوش و دیه کج شدن بینی از وبلاگ دادسو کمک بگیرید.

دیه سمحاق فک

در صورتی که جراحت وارده به پوست نازک روی استخوان برسد، دیه سمحاق فک برای فرد در نظر گرفته می‌شود که برابر چهارصدم دیه کامل یا 24 میلیون تومان است.

دیه موضحه فک

اگر میزان آسیب وارده به فک شدید باشد و پوست روی استخوان از بین رفته و استخوان فک آشکار شود، دیه موضحه فک یا پنج‌صدم دیه کامل که برابر 30 میلیون تومان است برای فرد در نظر گرفته می‌شود.

در صورتی که پس از ترمیم جراحت جای آن روی فک باقی بماند، مبلغ 7 میلیون و 500 هزار تومان نیز به این رقم اضافه خواهد شد. همچنین در شرایطی که جراحت وارده باعث ایجاد شکاف روی صورت شود، هشت‌صدم دیه کامل یا 48 میلیون تومان دیگر اضافه بر دیه موضحه باید به فرد مورد نظر پرداخت شود.

دیه موضحه فک

دیه هاشمه فک

مواقعی که جراحت وارده منجر به شکستن فک بدون جراحت شود، دیه هاشمه برای این صدمه در نظر گرفته می‌شود. مبلغ دیه هاشمه یا دیه شکستگی بدون جراحت فک برابر با 60 میلیون تومان است.

دیه مُنَقَّله فک

اگر صدمه‌ای که به فک وارد شده استخوان این ناحیه را جابجا کرده باشد و با جابجا شدن استخوان بتوان آن را جبران کرد، مبلغ دیه‌ای که برای فک در نظر گرفته می‌شود برابر با پانزده درصد دیه کامل یا 90 میلیون تومان است.

دیه کبودی فک

با توجه به اینکه فک یکی از بخش‌های صورت است، دیه‌ای که برای کبودی فک در نظر گرفته می‌شود طبق دیه صورت محاسبه می‌شود. دیه سیاه شدن، کبود شدن و سرخ شدن فک برابر با شش‌هزارم، سه‌هزارم و یک و نیم هزارم دیه کامل است.

در واقع اگر فک سیاه شده باشد مبلغ دیه پرداختی برای آن برابر با 3 میلیون و 600 هزار تومان، دیه کبودی فک برابر با 1 میلیون و 800 هزار تومان و مبلغ دیه قرمز شدن پوست فک برابر با 900 هزار تومان است.

دیه کبودی فک

دیه تورم فک

اگر آسیب وارد شده به صورت باعث تورم فک شده باشد، دیه فک بر اساس میزان آسیب وارده و تورم فک دیه آرش محاسبه می‌شود. در صورتی که میزان دیه وارد شده به فک بیشتر باشد و علاوه بر تورم تغییر رنگ پوست هم در این ناحیه دیده شود، میزان دیه کبودی هم علاوه بر دیده تورم باید پرداخت شود.

دیه در رفتگی استخوان فک

در صورتی که در اثر آسیب وارد شده فک در رفته باشد و این عضو از بدن به طور کامل از کار افتاده باشد، دیه فک برابر با دو سوم دیه کامل یا 400 میلیون تومان خواهد بود؛ اما در مواقعی که امکان ترمیم در رفتگی فک با درمان وجود داشته باشد، مبلغی که به عنوان دیه فک در نظر گرفته می‌شود برابر با چهار پنجم از دو سوم دیه یا 320 میلیون تومان است.

در مواقعی که در رفتگی فک موجب از کار افتادگی کامل آن نشده باشد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با ارش تعیین شده توسط قاضی و کارشناس پرونده است.

بر اساس ماده 571 قانون مجازات اسلامی، در صورتی که در رفتگی فک بدون عیب و نقص ممکن باشد، دیه محاسبه شده برای فک با شرایطی که عضو از بین رفته باشد متفاوت است.

دیه شکستگی استخوان فک

بر اساس قانون دیه شکستگی فک پایین و بالا به صورت جدا محاسبه می‌شود. دیه‌ای که برای فک بالا در نظر گرفته شده مشمول حکم شکستگی استخوان‌های سر و صورت است. این دیه برابر با ده صدم دیه کامل یا 60 میلیون تومان است.

اگر استخوان فک پایین به خاطر صدمه وارد شده ترک بردارد، مبلغ دیه در نظر گرفته شده برای جبران این مشکل برابر با چهار پنجم دیه کامل فک یا 480 میلیون تومان خواهد بود.

در مواقعی که آسیب وارد شده به فک موجب خرد شدن استخوان فک شده باشد، میزان دیه در نظر گرفته شده برای آن برابر با یک سوم دیه کامل یا 200 میلیون تومان خواهد بود. در صورتی که صدمه وارد شده به فک بدون مشکل درمان شود، مبلغ دیه فک برابر با چهار پنجم دیه کامل یا 160 میلیون تومان خواهد بود.

اگر شدت صدمه وارده شدید باشد و فک به خاطر این آسیب بشکند، مبلغ دیه در نظر گرفته شده توسط قانون برابر با یک پنجم دیه کامل یا 120 میلیون تومان است. در صورتی که شکستگی فک بدون عیب درمان شود، مبلغ دیه چهار پنجم یا 100 میلیون تومان خواهد بود.

در مواقعی که صدمه فک به اندازه‌ای باشد که بدون شکستگی فک به استخوان نفوذ کند، میزان دیه این آسیب برابر با چهارم دیه شکستگی فک یا 30 میلیون تومان خواهد بود.

سوالات متداول

نرخ دیه شکستن فک چقدر است؟

دیه شکستگی فک بالا برابر با 60 میلیون تومان و دیه شکستگی فک پایین برابر با 120 میلیون تومان خواهد بود.

دیه در رفتگی فک چقدر است؟

دیه در رفتگی فک برابر با دو سوم دیه کامل یا 400 میلیون تومان است.

4.4/5 - (12 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
23 پاسخ
 1. سلام اگ فک پایین از دوقسمت مختلف بشکند آیادیه های آن جدادمحاسبه میشود؟

 2. سلام من ازساختمان افتادم فک وصورتم شکسته شش تا پلاتین صورتم دارم دندان ۶تاشکسته فکم پلاستیک گذاشتن

 3. سلام خسته نباشید میگم من فک پایینم شکسته و پلاتین خورده و باید همیشه داخلش باشه میخواستم بپرسم دیه چقد بیمه کارگری پرداخت میکنه یا حدود چقد میشه

 4. شما کاراشناس دیه نیستید چرا قیمت گذاری میکنید بعد کسی درمورد دیه از شما سوال میپرسه باید جوابشو بدید نه حرف تکراری

  1. سلام، وقت بخیر
   اول پیشنهاد می کنم با خوردن یک لیوان آب آرامش خودتونو جفظ کنید 🙂
   مطلب نوشته شده برای راهنمایی شما که شرایط دیه فک رو داخل اون ذکر کردیم، خواستید می تونید استفاده کنید
   میزان دیه با میزان درصد دیه دوتا موضوع متفاوت هست دوست عزیزم، تعیین نرخ دیه هم به عهده کارشناس دادگاه هست بدون دیدن جای آسیب دیدگی مگه میشه دیه رو مشخص کرد؟؟؟ نمی تونیم کسی رو به اشتباه راهنمایی کنیم ، دقت کنید لطفا
   سپاس از همراهی شما

 5. سلام پسر سه ساله من به خاطر تصادف فکش از سه نقطه شکسته دیه برای هر شکستگی جداگانه پرداخت میشه یا نه فقط کلی به عنوان شکستگی فک پایین حساب میشه

 6. سلام.بنده تو تصادف فک پایینم از چند ناحیه خورد شده و الان چنتا پلاتین تو فک پایینمه میخواستم ببینم اگ پلاتین تو فک پایین باشه چه مقدار دیه تعلق میگیره

  1. سلام، وقت بخیر
   تشخیص میزان دیه به عهده کارشناس است.

 7. سلام من پایین لبم رویه فک ۸ تا بخیه خورده تقریبا چقدر دیه اش میشه ممنون

 8. سلام.فک پایین بنده در درگیری از ناحیه استخوان سمت راست شکسته ومورد عمل قرار گرفتم،صورتم کبود شده ب اندازه یک سکه.کل دهنم بستس و فقط با نی میتونم غذا بخورم
  میشه نظر بدید قیمت دیش چقدر میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *