خانه / خانواده (طلاق) / فریب در ازدواج چیست و شامل چه مواردی می شود؟

فریب در ازدواج چیست و شامل چه مواردی می شود؟

در این مقاله قرار است درباره فریب در ازدواج و تدلیس در نکاح توضیح دهیم. زمانی که صیغه عقد بین خانم و آقایی جاری می‌شود، در واقع قراردادی بین این دو نفر شکل گرفته است که یک سری مسئولیت‌ها برای هر دو نفر دارد که در صورت رسیدگی نکردن به این وظایف و مسئولیت‌ها طرف دیگر می‌تواند عقد را به هم زند.

تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا توضیح دهیم فریب در ازدواج شامل چه مواردی می شود و تکلیف مهریه در فریب در ازدواج چیست؟

تدلیس یا فریب در ازدواج

در حالت عادی خانم و آقا تحت شرایط خاصی می‌توانند اقدام به جدایی کنند. آقا حق طلاق را به طور قانونی دارد و در صورت پرداخت حق و حقوق مالی خانم مانند نفقه، مهریه و اجرت المثل می‌تواند ایشان را طلاق دهد. ولی اگر خانم قصد جدایی بعد از عقد را داشته باشد، باید یا حق طلاق را از آقا در زمان عقد بگیرد یا یکی از شروط 12 گانه عقد را دارا باشد.

یعنی آقا باید اعتیاد آسیب زننده داشته باشد، به مدت شش ماه نفقه پرداخت نکند، بیماری جسمی و روحی غیر قابل درمان داشته باشد، به مدت 5 سال یا بیشتر محکوم به زندان شود و …. ولی حالتی پیش می‌آید که خانم و آقا با دروغ گفتن به هم دیگر یا نگفتن یک سری حقایق بعد از عقد به مشکل بر می‌خورند.

برای مثال خانم در زندگی واقعی بیکار است و یا شغلی عادی دارد و به همسر آینده خود می‌گوید دکتر هستم! در این صورت آقا می‌تواند به خاطر فریب در ازدواج، نکاح رافسخ کند.

فریب در ازدواج شامل چه مواردی می‌شود؟

ابتدا توضیح مختصری درباره این موارد می‌دهیم و بعد به صورت جزئی مورد بررسی قرار می‌‌دهیم. در زمان عقد زمانی که عاقد خانم و آقا را به نکاح هم در می‌آورد فرض بر این است که خانم و آقا سالم هستند و یک سری موارد را به صورت صادقانه به هم دیگر گفته‌اند.

برای همین است که در زمان عقد هیچ عاقدی تاکید بر سلامت یا شغل خانم و آقا نمی‌کند چون به صورت پیش فرض آنها را سلامت در نظر گرفته. یک سری از بیماری‌ها هستند که خطرناکند ولی ممکن است خود فرد هم از آن بی اطلاع باشد ولی یک سری از بیماری‌ها هستند که بروز می‌کنند و در زمان ازدواج باید خانم و آقا این موارد را به هم بازگو کنند.

فسخ نکاح از طرف آقا

در صورتی که خانم هر یک از موارد زیر را داشته باشد و آقا از آن بی اطلاع باشد، می‌تواند نکاح صورت گرفته بین‌شان را فسخ کند:

 •  زمانی که هر دو چشم خانم نابینا باشد.
 • زمانی که خانم به جنون و دیوانگی مبتلا باشد.
 • زمانی که خانم به افضا، قرن و یا عفل مبتلا باشد. (اینها مواردی از بیماری در آلت جنسی خانم هستند که برای مثال یا مجرای ادرار و مدفوع ایشان یکی باشد یا دارا زائده گوشتی باشد و….)
 • وقتی خانم مبتلا به بیماری‌های پوستی مانند برص یا جذام باشد.
 • زمانی که خانم زمین‌گیر باشد.

فسخ نکاح از طرف خانم

زمانی که آقا دارای شرایط و یا بیماری‌های زیر باشد و خانم قبل از عقد از آن بی‌خبر باشد، می‌تواند برای فسخ نکاح اقدام کند:

 • وقتی آقا به بیماری جنون یا دیوانگی مبتلا باشد.
 • وقتی آقا به بیماری جنسی مانند کوتاه بودن آلت جنسی به میزانی که امکان برقراری رابطه جنسی نباشد و یا قسمت تحتانی آلت جنسی دارای مشکلی داشته باشد.
 • در صورتی که آقا قادر به برقراری رابطه جنسی نباشد.
 • زمانی که آقا به بیماری پوستی مانند جذام و برصی مبتلا باشد.

فسخ عقد به دلایل مشترک

 • زمانی که خانم و آقا به دروغ درباره شغلی خود به طرف مقابل حرف دیگری بزنند و در زمان عقد در سند ازدواج مکتوب شود و بعد ازدواج مشخص شود شغل ایشان چیز دیگری بوده می‌تواند برای فسخ اقدام کند.
 • زمانی که خانم و یا آقا دچار قطع عضوی باشند و این موضوع را از طرف مقابل خود پنهان کند.
 • زمانی که خانم و یا آقا کچل باشند و یا ایراد ظاهری دیگری داشته باشند که آن را پنهان کنند، بعد از عقد مشخص شود طرف دیگر می‌تواند برای فسخ اقدام کند.

مجازات و حکم فریب در ازدواج

در صورتی که خانم و آقایی در زمان عقد دچار فریب در عقد شده باشند می‌توانند مجازات کیفری و حقوقی برای طرف مقابل در نظر بگیرند. مجازات حقوقی به این صورت است که با اثبات دروغ همسر خود درباره (سلامت یا شغل یا موارد دیگر) به دادگاه مراجعه و تقاضای فسح نکاح را می‌کنند. مجازات کیفری به این شکل است که با هم باید دروغ را اثبات کنند و تقاضای پرداخت جریمه نقدی داشته باشند و همچنین دادگاه برای مجازات فریب در ازدواج بین 6 ماه تا 2 سال زندان در نظر می‌گیرد.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

تکلیف مهریه در فریب در ازدواج

در صورتی که خانم قبل از نزدیکی درخواست فسخ نکاح کند، مهریه به ایشان تعلق نمی‌گیرد و چنانچه در زمان نزدیکی به دلیل عنن بودن آقا (عدم توانایی بر قراری رابطه جنسی) درخواست فسخ نکاح کند مهریه ایشان نصف می‌شود.

در شرایطی که خانم آقا را فریب دهد و آقا بعد از نزدیکی متوجه و از حق فسخ نکاح خود استفاده نکند باید تمام مهریه را پرداخت کند و زمانی که از این حق استفاده کند نیاز به پرداخت مهریه نیست. حتی زمانی که بخشی از مهریه را پرداخت کرده می‌تواند آن را پس بگیرد.

قوانین مربوط به فریب و تدلیس در ازدواج

ماده 1121 قانون مدنی: جنون هر یک از زوجین به شرط استقرار اعم از این که مستمر یا ادواری باشد برای طرف مقابل موجب حق فسخ است.

ماده 1122 قانون مدنی: عیوب زیر در مرد موجب حق فسخ برای زن خواهد بود:

 • خصاء
 • عنن به شرط اینکه ولو یکبار عمل زناشویی را انجام نداده باشد.
 • مقطوع بودن آلت تناسلی به اندازه ای که قادر به عمل زناشویی نباشد.

ماده 1123 قانون مدنی: عیوب ذیل در زن موجب حق فسخ برای مرد خواهد بود و فریب در ازدواج تلقی می شود: قرن، جذام، برص، افضاء، زمین گیری، نابینائی از هر دو چشم!

ماده 1125 قانون مدنی: جنون و عنن در مرد هرگاه بعد از عقد هم حادث شود موجب حق فسخ برای زن خواهد بود.

ماده 1128 قانون مدنی: هر گاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل ‌حق فسخ خواهد بود خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متباینا بر آن واقع شده باشد.

عده زوجه بعد از اثبات فریب در ازدواج

 • براساس ماده 1151 قانون مدنی، در ازدواج دائم عده فسخ به مدت 3 دوره عادت ماهیانه است و در صورتی که زن یائسه باشد این دوره 3 ماه است.
 • در ازدواج موقت نیز براساس ماده 1152 قانون مدنی عده فسخ زنی که باردار نیست 2 دوره عادت ماهیانه و اگر زن در سن یائسگی باشد 2 ماه است.

سوالات متداول

آیا فریب در ازدواج جرم است؟

بله؛ طبق قانون برای جرم تدلیس یا فریب در ازدواج به مدت 6 ماه تا 2 سال حبس در نظر گرفته می‌شود.

تکلیف مهریه در فریب در ازدواج چگونه است؟

اگر زن قبل از نزدیکی فسخ نکاح کند، مهریه به ایشان تعلق نمی‌گیرید و در صورتی که بعد از نزدیکی به دلیل عنن بودن آقا درخواست فسخ نکاح کند، مهریه نصف می‌شود. زمانی که مرد فسخ نکاح کند نیازی به پرداخت مهریه نیست.

مهلت شکایت فریب در ازدواج چقدر است؟

مهلت شکایت فریب در ازدواج از زمانی که شخص متوجه شود، معمولاً فوری است. فوریت به معنی کوتاه‌ترین زمان ممکن برای طرح شکایت تدلیس در ازدواج و درخواست فسخ نکاح است.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
191 پاسخ
 1. سلام من دخترم یکسال ونیم است که عقد کرده ضمنا تاریخ عروسی را تائین نیز کردهایم روز اول خودش و پدرش گفت که این آقا ۳۵۰ متر زمین داره پدرش گفت خودم به اسمش زدم ضمنا ایشان بوم گردی داره و شش سوئیت بوم گردی را نشان داد و در آمدش از این بوم گردی است حالا که نزدیک عروسی شده میگه من نمی توانم عروسی بگیرم و خانه تهیه کنم ما هم گفتیم که زمینت را بفروش متوجه شدیم اصلا زمین مال کسی دیگه است و این زمین مشکل قانونی داره و سه تا صاحب داره چون پدرش یکی از مدئیان زمین است به صورت ظاهری یک قولنامه دستی نوشته و بصورت ظاهری و بدون هیچ سندیت زده به نام پسرش که داماد ما خوانده میشود یعنی در اصل زمینی وجود ندارد و همه این داستان زمین دروغه و غیر از این در آمد بوم گردی هم کلا تو کارت پدرش میره و خودش هم کارگر هم نیست و هیچگونه در آمدی نداره روز اول گفت این بوم گردی شبی هفت هشت میلیون برام داره پدرش هم روز اول گفت اینها همه مال پسرمه و خودم پشتش هستم با این ترفند دخترم را به عقد در آوردن و حالا داماد بکار بی پول و هر شب هم الکل مصرف میکنه چند روز پیش هم آمده منزلمان و با خانمم که مادر زنش هست دعوا و با صدای بلند و پرخاشگری دعوا و حمله به خانمم و همسرش که دخترم است و حالا میگه من نمی توانم عروسی بگیرم و خانه بگیرم ندارم و بیکار و هیچی در بساط ندارم یعنی ما گول خوریم ضمنا من ۳۰۰ میلیون جهیزیه خریدم و چون خودم مسجعر بودم وجا نداشتم گذاشتم اونجا ضمنا یک روز که من و مادرش نبودیم آمده و نزدیکی انجام داده و ما تازه از این موضوع اطلا ع پیدا کردیم و حالا میگه من نمی خواهم زیر یک سقف با زنم زندگی کنم یعنی غیر مستقیم احضار پشیمانی کرده

 2. سلام خانواده همسر من موقع خواستگاری گفتندما برای پسرمون خونه میخریم ولی خونه نخریدند حتی عروسی هم با وام و اینها همسرم گرفت و یک مقدار هم پوا پیش باز هم با وام جور کرد و از اول زندگی من بودم و بدهکاری هایی که برای من گذاشت و دریغ از حرفها ووعده هایی که دادند طلاهام رو هم بعد از یکسال مادر شوهرم زنگ زد با گریه گفت بدهکارم بده به مابرات میگیریم ولی بعد از ۱۵سال هنوز از وعده های دروغینشون هیچ چیز واقع نشده از اول همه ش پوچ بود ولی من و خانواده‌ام می‌گفتیم درست میشه اشکال ندارد ولی اونها فقط وقیح تر شدن

 3. سلام من حدود یکساله ازدواج کردم
  قبل از عقد گفتن همسرم شغل داره یعنی حتما دردو تا اداره حتما استخدام میشه ولی متاسفانه نشد و این یکسال اصلا برای شغلش به روی خودشون نیاوردن من میتونم ادعایی برای این جریان داشته باشم ؟

 4. سلام
  من الان حدود یک ماه عقد کردم و خانمم سومین روز و بعد از مراسم بهم گفته که پشیمون شده و زود تصمیم گرفته و میخواد جدا شده و مهریه اش رو اجرا بزاره
  بابت این موضوع که سه روزه این حرفو زده شاهد هم دارم میتونم بابت این موضوع شکایت کنم که برای مهریه فقط اینکارو کردن

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر دلیل قانع کننده ای برای فریب در ازدواج نیست.

 5. سلام پدرخانومم با ی زن ازدواج کرده البته با کره نبود بعد ی مدت فهمیدیم ایشون اسکیزوفرنی مزمن داره و خانوادش و خودش پنهون کردن حتی سابقه بستری طولانی داشته ب‌ما نگفتن درصورت جدایی مهریه تعلق میگیره

  1. سلام، وقت بخیر
   اگر فریب در ازدواج را ثابت کنید خیر مهریه تعلق نمیگیرد.

 6. سلام من ۶سال به یه زن که ببوه بودم ازدواج کردم توی این این ۶سال گفتم بیا بچه دار بشیم هی بهونه میاورد تا اینکه فهمیدم اصلا این زن رحم نداره وخودش وخانوادش به من دروغ گفته ایا مهریه بهش طعلق میگیره از شوهر اولش به همین دلیل جدا شدند ولی به من نگفتند لطفا جواب بدهید ممنون

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که فریب در ازدواج ثابت شود خیر مهریه تعلق نمی گیرد.

 7. زندگی؟بازورگردنکلفتی نیست جوان پیرسرش نمی شودعاشق که به معشوق باشدهیچ دولتی جلوداران نیست اول برای ثروت یاحرث تمح است یاازروی یک یانامادری ناپدری یازودفرزندسروسامان بگیردباعث جدای می شودزندگی زورکی نیست فلسفه تدبیرروانشناس حق وحقوق
  زندگی بعدجدای باعشق جدیدتجربه زورگی نباشدازروی ترس وحشت نباشدووومن پسرمجردازروی شناخت

  1. باسلام بنده مدت ۶ ماه بایک دخترخانوم اشناشدم وقبل عقدایشون ازدوتاپاه دچارسوختگی بوده درکودکی وخانوادوخودش بیان نکردن بدعقدبیان کردن والان ۴۵ روزه گذشته وکلی فحاشی کرده تمام صحبتهای دخترپیامهاشم دارم بنده باصداقت جلورفتم ایا ایشون درعقد باطل شدن ومهریه تعلق نگرفتن ایشون طبق قانون محکم پسندهست یاخیر َ

 8. خانم بیوه گفت شوهرش مرده وفقط یک بار ازد واج کرده معلوم شده همه گفت هایش دروغ بوده ایا مهریه دارد

 9. سلام من حدودای ۴ ساله ازدواج کردم
  خانواده همسرم گفتن همسرم اعتیاد نداره و کار و خونه و ماشین داره تو این ۴ سال سعی کردم باهاشون راه بیام ولی حالا زدن زیر همه چی همسرم اعتیاد داره به شیشه و قرص نه خونه ای نه کاری نه ماشینی
  آیا میتونم از خانواده همسرم شکایت کنم؟!

 10. با سلام من زنی گرفتم ک قبلا نامزد بودع موقع ازدواج ب من گفته بودن دختره و من الان فهمیدم هنوزم نامزدم ایا مهریه میرسه ب ایشون

  1. سلام منو شوهرم نامزد هستیم یعنی عقد دائمی کردیم ولی خونمون نرفتیم الان تقریبا یک ماه و نیم هست که شوهرم تلفن سو برنمیدارع. و قهر کرده و ترک کرده رفته چه اقدامی میتونم انجام بدم که از دادگاه کاغذی به خونشون بره و بترس برگرده

 11. باسلام. داداشم چندسال پیش ازدواج کرده و بعد از ازدواج فهمیده ک همسرش بیماری سلیاک دارد الان بچه دارشدن آیا در صورت طلاق مهریه ب خانمش تعلق میگیره؟ قبل از بچه دارشدن بیماریشو فهمیده بود اما قبل از عقدشون نمیدونست!

  1. سلام، وقت بخیر
   برای فریب در ازدواج همان زمانی که متوجه می شوید باید اقدام کنید در غیر این صورت قابل قبول نیست. بله مهریه به ایشان تعلق میگیرد.

 12. سلام من بعد ازدواج فهمیدم یک زائده گوشتی در واژنم است و واژنم کوتاه است همسرم بعد ۳ ماه و نیم ازم شکایت کرده و هر چی میگم نمیدونستم چون باکره بودم باور نمیکنه به نظرتون دادگاه چه حکمی برای من صادر میکنه

  1. سلام، وقت بخیر
   بستگی به نظر قاضی دارد نمی توان به صورت دقیق گفت

 13. سلام.بعدازهفت سال کارمان افتادثبت احوال که فهمیدم چون قبلاعقدکرده شناسنامه المثنی گرفته. البته دختربود

 14. سلام
  من قبل از ازدواج با یک نفر دوست بودم و ارتباط داشتم (در حد یک بار بوسیدن) این فریب در ازدواج محسوب میشه؟

 15. سلام. من و همسرم ۵ ساله ازدواج کردیم. از فردا ازدواج قرص های ریزش مو مصرف میکرد و تحت درمان بود که بنده نمیدونستم و نگفته بود. من هم به امید درمان و بهبودی با این مساله کنار اومدم و هزینه های درمان پرداخت میکردم.در حال حاضر هیچ بهبودی حاصل نشده بلکه بدتر شده پزشک گفت بیماری نادر و بیشتر ارثیه. میخواستم بدونم فریب شامل من میشه یا خیر؟ مهریه باید پرداخت کنم؟

 16. سلام
  من یک رد سوختگی در کنار کشاله ران پا دارم حالا به دلایلی قصد جدایی داریم و همسرم بعد ده سال زندگی و وجود بچه از من به جرم کلاهبرداری در ازدواج شکایت کرده که مهریه نده آیا این مورد کلاهبردای در ازدواج محسوب میشه؟

 17. بعد سلام ودرود پایه فریب از خانواده شروع شده ومیشود چرا که مسائلی را در آن نقطه سنی دختر خانواده پشت سر گذاشته که از واجبات آشکار است که مرد را باید مطلع سازند چرا که آن جوانی و جاهل بودن مرد وحفظ بعضی مسائل واهی وبچه دار شدن در همان ابتدا ..باری آگاه خاهد شد بر دوش مرد

 18. سلام وقت بخیر،همسرم قبل از ازدواج با بنده با دختر دیگری عقد موقت نموده بودودقیقا یکماه بعداز اتمام مدت او با بنده عقدرسمی نمودیم،وبنده از اینمورد بی اطلاع بودم وتازه متوجه شدم که روابطی بین آنها میباشد ونمیتوانم ثابت نمایم،آیا میتوانم از بعنوان فریب در ازدواج طلاق بگیرم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر فقط در صورتی که اثبات کنید ایشان با دیگری رابطه دارد می توانید طلاق بگیرید.

 19. من با همسرم ۵ سال زندگی کردیم اول عقد به ما گفتن دوتا خواهرن ولی رفته رفته خیلی چیزا مشخص شد .ک ایشون مادرشون ب پدرشون خیانت کرده و از ای کار بارداره وبعد از ب دنیا آمدن بچه پدر از روی ناباوری فوت میکنه همه اینهارو از من پنهان کردن تا الان ک خودم فهمیدم و نمیخوام از ۱ خانم دامن سبز زن داشته باشم الانم در راه دادگاهیم بنطرتون من باید این موضوع رو بگم چون اول زندگی به ما گفتن مادرش مرده و پدرش شهید شده و دوتا خواهر بیش نیستند ولی فهمیدم ب مرور زمان وقتی پدر زنم زنده بوده ایشون از ی آدم نادرست باردار میشن و هنوز هم بچه‌رو داره و حقوق اون شوهر اولیشم دریافت میکنه .من با زنم ب طلاق رسیدیم خواستم ببینم این شامل اینکه نباید از مادران دامن سبز دختر گرفت میشود یا یا فریب در ازدواج .لطفا راهنماییم کنید ممنون

 20. سلام من همسرم نامزد هستیم ولی نکاح دایم داریم حالا مادر خانمم بزور میخواهد عقد را فسخ کند این اجرا دارد امیدوارم هرچه زود تر جواب بدهید تشکر.

 21. سلام وقت بخیر
  من ۱ سال نامزدم هستم و الان همسرم بعد ۱ سال میگه باید چادری بشی با اینکه قبل از ازدواج باهاش راجب این موضوع صحبت کرده بودم قبول کرده بود میگفت مشکلی ندارم ولی الان میگه میخواستم بعد ازدواج تغییرت بدم این مورد شامل فریب در ازدواج میشه؟

 22. سلام
  اگر زن بعد از عقد متوجه شود مرد او را فریب داده وفرزند خانواده ای که ادعا میکرده نبوده
  زن می‌تواند طلاق بگیرد یا خیر ؟

  1. سلام، وقت بیخر
   بستگی به نظر قاضی دارد و. جواب مشخصی وجود ندارد

   1. سلام وقت بخیر ۶ ساله منو شوهرم با هم اشنا شدم حالا دو ساله عقد کردیم دو روز برای محضر میرم ولی آقا میگه مهریه تو پنجاه ملیون بیشتر نمی‌زنم چون پور میشی جدا میشی یا قست کلک بازی داره جواب. مرسی

 23. نتیجه می گیریم که هیچ وقت گول این چنین افراد و اشخاصی را نخوریم

 24. سلام
  وقت بخیر

  ممنون از اینکه پاسخ میدهید
  اینکه پدر همسر من بازنشسته نبودن و به دلیل مشکل اخلاقی در اداره شون و ارتباط با یک خانم بازخرید کرده بودن و به دروغ به ما گفته بودن که بازنشسته هستند فریب در ازدواج به حساب میاد ؟؟

  چون اگر این مسأله رو به ما می‌گفتند مطمینا این ازدواج سر نمی گرفت

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر شغل پدر همسر ارتباطی با فریب در ازدواج ندارد.

 25. با سلام من الان دو سال با یه خانمی ازدواج کردم بعد از مدتی فهمیدم که مشکل افسردگی دارن و قرص مصرف میکنن ،ولی زمان که خواستگاری رفتم خانوادش و خودش چیزی در مورد بیماری ومصرف دارو به من نگفتن، آیا الان میتونم به عنوان فریب در ازدواج ازش شکایت کنم و جدا شم ،ممنون میشم راهنمای کنید

  1. سلام، وقت بخیر
   افسردگی فریب در ازدواج محسوب نمی شود. البته به نظر قاضی بستگی دارد.

 26. سلام من خانم هستم قبل از ازدواج یک سانت مو کاشتم چون پیشانیم بلند بود به همسرم گفتم قبول کرد الان میخوایم جدا بشیم مهریه گذاشتم اجرا میگه تو نگفتی منو فریب دادی و مهریه بهت تعلق نمیگیره من گفتم ولی مدرک ندارم تو عکس عقدم هم مشخص نیست مو کاشتم

  1. سلام، وقت بخیر
   مو کاشتن فریب در ازدواج محسوب نمی شود و مهریه به شما تعلق می گیرد.

 27. سلام من با خانمی ازدواج کردم، که قبل از من با شخص دیگری ازدواج کرده بود، و به گفته ی خودش همسرش هم معتاد بود و هم بخاطر وابستگیش به احزاب سیاسی فرار کرد

  بعد از ازدواج بنای ناسازگاری با بنده رو هم گذاشت و مهریه و مابقی حقوقاتش رو مطالبه کرد

  در این حین من متوجه شدم که ایشون چندین ازدواج موقت هم داشتن که در زمان عقد از من پنهان کرده بودند، از هر کدوم که تونستن یه پولی اخاذی کردند از هر کدومم که مثل من مالی نداشتند از طریق قانون تحت فشار گذاشتن،
  حتی پرونده هایی هم برای اثبات این امر در دادگاه دارن،

  آیا من میتونم بابت فریب در ازدواج شکایت بکنم و مهریه ای بهشون تعلق نگیره؟

 28. من خانمم بیماری خاص داشته و قبل از ازدواجش با من چیزی نگفته و بچه دار نمی شوم آیا مهریه تعلق میگیرد تشکر.

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که حکم فریب در ازدواج مشخص شود خیر ممهریه تعلق نمیگیرد.

 29. سلام. نامزدم موقع آشنایی گفته بود که ماشین داره، خونه پدرش برای زندگی هست و گفته بود وضع مالیش خوبه ولی الان متوجه شدم که خونه پدرش نیست و مال برادرشه، ماشین هم مال مادرشه و خودش هیچی نداره. وضع مالیش هم خوب نیست و کلی بدهی داره. بخاطر ازدواج قبلیش خارج از شهر هم نمیتونه ازدواج کنه در حالی که اینو به من نگفته بود. من می تونم به دلیل تدلیس ازش طلاق بگیرم؟ ممنونم

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که ایشان شغلشان را دروغ گفته باشند بله می توانید. ولی با مواردی که ذکر کردید خیر، بعید است قاضی تدلیس را قبول کند.

 30. سلام ببخشید من با آقایی صیغه ۹۹ ساله خوندم اما بعد سه ماه متوجه شدم که آقا زن و دوتا بچه داره که از من مخفی کرده بود. الان میتونم ازش برای فریب در ازدواج شکایت کنم حرفم به جایی میرسه یا نه؟!

  1. سلام، وقت بخیر
   در خصوص صیغه موقت مشاوره نداریم.

 31. باسلام بنده در‌زمان‌عقد‌نمیدانستم‌که‌همسرم‌از‌قبل‌ازدواج‌کرده‌وباکره‌هست‌وبعد‌از‌دوسال‌که‌به‌خانه‌خودمان‌رفتیم‌ایشان‌به‌من‌گفت‌که‌دختری ندارد‌وباکره‌هست‌والان‌بعد‌از‌۲۲‌سال‌رفته‌مهریه‌گذاشته‌اجرا‌ایا‌مهریه‌به‌ایشان‌تعلق مگیرد

   1. سلام بعد از ۹ ماه ازدواج حالا فهمیدم همسرم مشکل اعصاب داره و داخل ابن سینا بستری بوده ۲ سال قبل می خواستم ببینم فسخ نکاح انجام بدم مهریه بهش تعلق میگیری قبل از ازدواج هم به ما نگفتن

 32. سلام
  بندە با یە خانمی عقد کردم کە هم پدرش و هم خودش گفتن معلم هست، البتە بە ما گفتن در فلان مدرسە، اما الان متوجە شدم خودش یە مکانی اجارە کردە و بصورت آزاد مشغول بە تدریس هست.
  همچنین در سند ازدواج، شغل رو نوشتن معلم، اکنون با این وصف تدلیس اثبات میشە یا خیر؟
  البتە یە موضوع دیگە هم وجود دارە، اونم اینکە هم خودش هم خونوادش اذعان کردن کە درمورد اختلاف سنیمون هیچ مشکلی ندارند، اما الان دخترە میگە این اختلاف سنی برام قابل قبول نیست، این موارد بە عنوان تدلیس قابل اثبات هست؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که در سند ازدواج شغل رو معلم نوشته باشند بله تدلیس محسوب میشود.

 33. باسلام، بندە مدت ۴ ماە هست عقد کردم، پدر خانمم میگە بە خواستە خودش ازدواج نکردە، درکل بە اجبار خانوادش قبول کردە،الانم رفتە مهریە رو بە اجرا گذاشتە، ضمن اینکە در سند ازدواج شغل معلم نوشتە، درحالیکە بصورت آزاد تدریس میکنە و معلم رسمی نیست. آیا میتونم بە خاطر دلایل گفتە شدە، فسخ کنم و مهریە پرداخت نشە،؟
  ممنون میشم پاسخ بدین
  باتشکر

 34. با سلام ، من پسر ۲۱ ساله هستم ، و در روز سال نو ۱۴۰۱ یک دختر خانمی نامزد کردم ،خودم در اروپا هستم و ایشان در ایران ، ولی پدر مادر در غیاب من وکالت دادم عقد رو انجام دادن، ولی خانم بنده توافق را که برای مهریه ، و طلا کرده بودیم منو فریب داده و الان اینکار میکنه، هر روز بهانه های جدید می‌کنه تا من ازش خسته شم و طلاق بدم، باید چیکار کنم الان، با تشکر

 35. با سلام. بعد از ازدواج و گذشت مدتی متوجه شدم که انگشت شست پای چپ همسرم کج است یه چیزی شبیه راشیتیسم هست فکر کنم. اینو قبلا ندیده بودم و بهم نگفته بودن. الان میتونم به عنوان فریب در ازدواج ازش شکایت کنم برای طلاق؟

 36. سلام
  من دوماهه ازدواج کردم والان فهمیدم خانمم وسواس داره زیاد داخل دستشویی هست و ۴ی ۵ساعت حمام می‌رود و دم دمی مزاج هست هر لحظه یه جور حرف میزنه که این هارو قبل ازدواج نگفت و شدیدا به به پدر و مادرش وابسته است و همش از آنها حرف شنوی دارد این موارد می‌تواند فریب در ازدواح باشد ی خبر ممنون

  1. سلام، وقت بخیر
   وسواس جزو موارد فریب در ازدواج محسوب نمی شود.

 37. سلام وقت بخیر
  همسر من زمان خاستگاری گفته خونه و ماشین و… داره
  واینکه حق تحصیل و کار دارم
  ولی الان بعد دوسال فهمیدم هیچی نداره و اجازه تحصیل و کارم ب من نمیده
  ایا میتونم ب جرم فریب ازش شکایت کنم؟ مهریه میتونم بگیرم؟
  واسه تمامی حرفامم شاهد دارم برای اثبات.
  عذر میخوام ک طولانی شد

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید با طرح تدلیس در ازدواج برای طلاق اقدام کنید. مهریه نیز به شما تعلق می گیرد.
   در صورتی که تمایل داشته باشید می توانید با مشاوران حقوقی دادسو در این باره مشورت کنید.

 38. سلام بنده ۹ ماه ک توی بد وضعیتی گیر کردم واقعا نمیدونم چیکا کنم حتی دیگ نمیدونم از کی باید کمک بگیرم ی دختر با فریبو حیله گری دارد زندگیم شد و تموم شرایط فعلیمو میدونست بدون هیچ دروغی ولی ایشون تا هنوز ب ی ماه نکشیده مهریه شو گذاشت اجراهو و گف دیگ نمیتونیم باهم باشیمو ب درد هم نمیخوریمو این چیزا بنده با ایشون هیچ رابطه ای نداشتم منظورم همون دخوله ولی ایشون ب گفته خودش ارتجاعی هستن س بار سره این موضوع ک از کجا میدونهو این قبلا رابطه داشته یا نه تفره میرفتن از همون اول شک داشتم ولی الان حس میکنم واقعیت داره این ک ایشون بنده رو فریب دادن در حال حاظر جهت مهریه ماشین بنده پارکینگ رفته و طبق خواستشون قاضی فعلا ۱۰ عدد سکه رو اعلام کرده واقعا نمیدونم چیکا کنم وضعیتم زندگیم خونوادم کارم همه چیمو از دست دادم حتی مشکل مالیه شدیدی دارم واقعا نمیدونم چیکا کنم واقعا نمیدونم واقعا نمیدونم
  ای خداااا… 😔

 39. سلام
  من خانمم سابقه بستری در بخش روان بیمارستان داشته، حالا فوت کرده و بچه هم نداریم، مادر زن مطالبه مهریه و حساب‌هایم مسدود است، آیا می‌توانم از مادر زن شکایت کنم که جنون او را از من پنهان کرده؟

 40. سلام وقت بخیر
  همسر من قبل از ازدواج گفت خونه داره درحالی که خونه به نام پدرش هستش و این موضوع هیچ جا ثبت نشده که به بنده قول داشتن خونه رو داده. آیا با حضور شاهد میتونم شکایت کنم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر اگر جایی ثبت نشده باشد نمی توانید شکایت کنید.

 41. سلام بنده ۳۲سالمه چندسال پیش با یه خانومی آشنا شدم که از فامیل هستن. قرار بود صیغه یک ساله بینمون باشه. وبعد از اتمام مدت صیغه تحت چند پیج از اینیستا مدام تهدیدمیشدم بهم تیر اندازی شد ماجرا جوری شد که حتی منو به صدمه زدن به خواهرام تهدید میکردن.و‌همون خانوم بهم زنگ میزد یا پیام میداد و وانمود میکرد که داره تهدید میشه. خلاصه مجبور شدم باهاش ازدواج رسمی کنم. که متاسفانه زود بار دار شد و‌بعد از چند ماه شاهد یه سری پیامک تو گوشی خانومم شدم که مبنی بر سحر وجادو و تهدید بود و بعد فهمیدم که کل ماجرا همش بازی خانومم بوده و باهمکاری چند نفر غریبه زندگی منو به آتیش کشیدن.که الان توسط پلیس فتا پیج ها پیگیری شد و‌مشخصات گوشی خانومم رو دادن و‌سیمکارت به اسم برادر خانومم دراومد. که ظاهرا باهم همدست بودن. والان یک سال و‌هشت ماه که جدا زندگی میکنیم و دخترم رو از زایشگاه بهم دادن و کلی ماجرای دیگه. من چطور میتونم انتقامم رو بگیرم راهنمایی کنید

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 42. سلام خسته نباشید
  برادرم سال ۹۵ ازدواج کرده و سال ۹۶ ده روز بعد اینکه بچه برادرم به دنیا اومد زنش مریض شد و خون آورد بالا بعد بردش بیمارستان که مشخص شد سرطان ریه داره و سال ۹۷ هم تومور مغزی گرفت که عملش کردیم ولی باز سال ۹۹ تومور مغزی گرفت و فوت شدن و دو سه ماه بعد پدرش مهریه دخترش گذاشت اجرا حالا بعد چند ماه از این موضوع ما شنیدم که زن برادرم قبل ازدواج سرطان داشت و پرونده پزشکی رو هم پیدا کردیم مشخص شد از ۱۵ سالگی سرطان داشت ولی مخفی کردن حتی گذارش پزشک تهران هم هست که به پدرش تاکید کرد که این دختر نباید ازدواج کنه و تاکید کرد در صورت ازدواج نباید بچه دار بشه حالا با این شرایط آیا تدلیس در حق برادرم نشده و باید هنوز مهریه پرداخت کنه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   خانم فوت کردن دیگه تدلیس محسوب نمی شود.

 43. سلام : آیا بیماری هپاتید یا کم خونی مزمن که بنا به تاکید پزشک حتما باید دارو مصرف شود و ارثی هم هست در صورتی که بعد از عقد مرد متوجه آن شود و قابل اثبات باشد فریب در ازدواج بوده و مهریه تعلق نمی گیرد

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر فریب در ازدواج محسوب نمی شود.

 44. سلام.من ۲۰سال هست که ازدواج کردم بعدازازدواج متوجه شدم که همسرم مبتلا به ام اس حدود۸ سال. هستش. الان ایشان توانایی راه رفتن ندارن.وجالبیش این هست بااین همه فداکاری که بنده برای ایشان کردم.درخواست طلاق دادن.ایا این انصاف هست که من کل زندگیمو بدم به این خانوم ناسپاس. متشکر میشم.نظر شمارو بدونم.محمد.درضمن مهریه ایشان ۱۵ سکه بود که بنده بعدازعقد ۱۲۱عدد کردم.

 45. سلام من همسرم باکره نبود و به علت دوست داشتن کنار اومدم و بعد سه سال الان درخواست طلاق داده و مهر رو اجرا گذاشته.برای فریب در نکاح باید چیکار کنم راهنمایی کنید لطفا

  1. سلام، وقت بخیر
   تمام موارد فریب در ازدواج را داخل مقاله توضیح دادیم، برای راهنمایی بیش‌تر لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 46. سلام جناب آقای وکیل خواهر بنده ۵ ماه پیش بدون یک ریال مهریه و فقط با یک جلد قرآن که عاقد قیمت آن را ۱۰۰هزار تومن قید کرده و یک شاخه نبات به عقد دایم دراومده . نامزدشون قول داده بودن که یک قطعه زمین به نامشون کنن ولی نه تنها اینکار را نکردن حتی حلقه ای که خریدن تقلبی و مصنوعی از آب در اومده و حالا بعد ۵ ماه به راحتی میخوان خواهر بنده را طلاق بدهند . آیا راهی هست که مهریه دولتی به ایشون تعلق بگیره‌؟

  1. سلام، وقت بخیر
   چیزی به اسم مهریه دولتی نداریم دوست عزیز، مهریه هرچقدر که تعیین شده باشد به خانم تعلق میگیرد.

 47. باسلام من احساس می کنم خانمم قبل از ازدواج با من به طور یواشکی ازدواج کرده بایکی دیگر ولی الان احساس می کنم از من مخفی می کند چه جوری پی به اصل قضیه ببرم تورا خدا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام، وقت بخیر
   در این خصوص مشاوره نداریم.

 48. سلام من با خانمی مطعلقه ازدواج کردم در زمان عقد متوجه شدم که ایشان دختری ۲۰ ساله دارد ولی من قبل نمیدانستم ایشان قسم خورد که دخترش خارج است و خبری از او ندارد و شروع به گریه و زاری کرد و من را از در جریان گذاشتن خانواده ام که اگر بگویم منکرش می‌شود که بهم نگوفته بوده می‌شود بعد از گذشت ۵ سال از ازدواج ما و بچه دار شدن ۲ قلو به گفته خودش که او خواهرم هست ولی او دخترش بود و من نمیدانستم به دلیل ناتوانی در نگهداری ۲ نوزاد از طرف دخترش یکی از نوزادان را به خانه خودمان آورد و الا تقریبا این کودک ۲ ساله شده که البته قرار بود بعد ۱ سالگی برود تا ما خودمان اقدام برای بچه دار شدن کنیم ولی حالا ایشان از بچه دار شدنش امتنا می‌کند و حاظر نیست بچه را به خانه دخترش باز گرداند و با توجه به این موضوع که زندگی خودمان را رها کرده و نه غذایی درست می‌کند و نه توجه ای به. من می‌کند تا اینجا راهنمایی کنید من را و بعد من میخواستم این سوال را هم بپرسم که من میتونم دیگه خانه نروم تا تکلیف مون رو مشخص کنه و راهنمایی کنید چه مشکلاتی برای ایشان و چه مشکلاتی برای من ممکن است در صورت شکایت پیش آید و حق با چه کسی است

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 49. سلام خانم من بعد ازدواج متوجه شدم وسواسی د ایم وشدید دارد ایا می توانم شکایت کنم کلا ۱ماه منزلم بوده

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که وسواس خیلی شدید و بیمار گونه باشد بله، فریب در ازدواج محسوب می شود.

 50. سلام خسته نباشید من ۲ ساله ازدواج کردم شوهرم قبلا کارت قرمز داشته و مشکل روانی حاد خاستم خونوادش فریبم دادن هیچی بهم نگفتن تا خودم مدارکشو دیدم خاستم بدونم الان میتونم از پدر شوهرم شکایت کنم چون خودش هیچی نداره از پدر شوهرم مهریه بگیرم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که پدر شوهر ضامن مهریه شده باشند می توانید درخواست مهریه از پدر شوهر داشته باشید.

 51. من بعد ۱۶ سال زندگی الان که برای تعویض شناسنامه جدید به ثبت احوال رفتم متوجه شدم همسرم قبل ازمن ۷ زن دیگرداشته که طلاق گرفتند .

 52. سلام .من خانمم موقع عقد گفتن جهیزیه روما میگیریم ولی به مرور زمان از مبلو فرش و حتی تختخواب هم افتاد گردن من .میتونم بعنوان فریب در ازدواج شکایت کنم

  1. سلام، وقت بخیر
   این مورد فریب در ازدواج محسوب نمی شود.

  2. طبق قانون تهیه اسباب و اثاثیه ی خانه بر عهده ی مرد هست.در واقع عرفا خانواده ی زن لطف میکنن و جهیزیه میدن

 53. سلام
  من دوساله که عقد هستم و همسرم در قباله مکتوب کرده که خانه‌دار هست
  حالا حدود یک ساله که سرکار میره و مهریه رو گذاشته اجرا و از حق حبس داره استفاده میکنه
  من میتونم کاری انجام بدم که نره سر کار ؟
  یا شکایت کنم که نفقه و مهریه ندم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   عطف به ماده۱۸قانون حمایت از خانواده و ماده۱۱۱۷قانون مدنی و صیانت آن ها در پرتو اصل۲۸قانون اساسی،عدم رضایت شما در اشتغال زوجه،تنها تا جایی امکان پذیر است که شغل زوجه محترم،منافی با مصالح خانوادگی و یا حیثیت زوجین باشد،در غیر اینصورت،جهتی برای شکایت و اعتراض شما وجود نخواهد داشت.

  1. سلام، وقت بخیر
   بله دروغ گفتن سن فریب در ازدواج محسوب می شود.

 54. سلام
  من ۶ سال پیش با همسرم عقد کردیم و موقع عقد من به دروغ به ایشون گفتم لیسانس دارم ولی نداشتم که بعدا درسم رو ادامه دادم و لیسانسم رو گرفتم و امروز مدرک لیسانس دارم. آیا همسرم امروز میتونه شکایت فریب در ازدواج مطرح کنه؟ ممنونم اگر جواب بدید

  1. سلام، وقت بخیر
   اگه قبل از ازدواج به دروغ گفته باشید که لیسانس دارید بله فریب در ازدواج محسوب میشه.
   البته سوال شما خیلی جامع هست، لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا پاسخگوی شما باشند.

 55. سلام. من مبتلا به نوعی بیماری روانی بودم که موقع عقد نگفتم. حالا دو ماه بعد عقد خانمم قرص هامو دیده و متوجه شده. آیا میتونه تقاضای فسخ با مهری رو بکنه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   اگه از لحاظ پزشکی قانونی مشخص بشه که شما بیمار هستید و باقی زندگیتون رو مختل کنه بله خانم میتونن به دلیل فریب در ازدواج درخواست فسخ نکاح کنند.

 56. سلام وقت بخیر خانوم من قبل از ازدواج بیماری تشنج داشته و ب من نگفتن و مشکلات اخلاق و رفتاری بالایی داره بعد از روی داروهایی که مصرف میکنه فهمیدم بیماری تشنج داره آیا میتوانم فسخ بکنم

  1. سلام، وقت بخیر
   بله اما تشخیص فریب در ازدواج با نظر قاضی است و نمیتوان درباره رای قطعی نظر داد.

 57. سلام‌وقت بخیر من ۵ ماهه عقد کردم و باکره هستم به دلیل مشکلات خانوادگی و وابستگی همسرم له خانوادش واداشتن قدرت تصمیم گیری داریم جدا میشیم حتی ایشون خودشون درخواست طلاق داده تا پدرش سر یه موضوعی رضایت بده ..الان ایشون از من شکایت فریب در ازدواج کرده من قبلا یه رابطه آشنایی با یکی دونفر داشتم که به همسرم کامل توضیح داده بودم قبل از عقد .حتی هرچی تو گدشته بوده و باعث آزار و اذیت من تو کودکی شده بود بهشون گفتم ..و اینکه بعد از عقد من پشیمون شدم از عقد کردن با ایشون و دائم میگفتم اگ با هر کس دیگ ای( آدمای که قبلا تو زندگیم بود ازدواج میکردم اینجوری نمیشد این همه مشکل خانوادت برام درست نمیکردن ..الان میخوام بدونم اگه دادگاه تشکیل بشه رای به نفع ایشونه؟من باید چیکار کنم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 58. سلام و عرض ادب
  بنده پنج سال پیش عقد کردم و توو اون زمان خانمم یه مشکلی داشتن که از من پنهون کردن و من تا همین پارسال بی خبر بودم.در ضمن ما دو سال نامزد بودیم بعدش ازدواج کردیم…
  مشکل ادراری دارند و از سوند استفاده میکنن و من کلا بی خبر بودم..
  با اینکه الان یه ساله میدونم باز میتونم بدونم بدون دادن مهریه طلاقش بدم؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 59. با سلام و احترام خیته نباشید
  من بعد از دوماه از زندگی مشترک دکترا به من گفتن که دچار سرطان لنفوم هستم و شوهرم از من رفت شکایت کرد که فریب دادمش
  که قبلا سرطان داشتم بهش نگفتم اما با مدارکی که ارائه دادم مشخص شد من در زندگی متاهلی درگیر سرطان شدم
  الان میخام بدونم سرطان جز موارد فریب در ازدواج هست یا خیر
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  باتشکر

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 60. سلام من مدت چهار سال عقد هستم بخاطر شرایط فوت و کرونا رفتن به خانه به تعویق افتاده.تو این مدت فهمیدم که خانومم بچه پرورشگاهی و مادر و پدرش به من نگفتن.میتونم اردواج رو فسخ کنم.و جرمی دارد

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر، دلیل کافی برای فسخ نکاح نمی‌باشد.

 61. با سلام یه سوالی بیش از ۴۰ روز پیش مطرح نمودم و هنوزم منتظرم …متاسفانه جوابی نه به ایمیلم ارسال کردین و در سایت 😕😐

  1. سلام، وقت بخیر
   عذرخواهی می‌کنم بابت تاخیر در جواب!
   لطف کنید یک بار دیگر سوالتون رو بپرسید حتما پاسخ داده میشه.

 62. سلام من با خانمم دوست بودیم و قصد ازدواج داشتیم که بنده متوجه شدم ایشون باکره نیست و رابطه جنسی داشتیم و ایشون با بیان اینکه من مهریه خودمو میبخشم و بیا با هم ازدواج کنیم
  بنده پذیرفتم حال ایشون خونه رو ترک کرده و دادخواست مهریه و… رو گذاشته
  الان باید چه کار کنم

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 63. سلام من ۶ ماه عقد کردم قبل عقد بهم گفتن همسرم میگرن داره دارو مصرف میکنه ولی الان بعد ۶ ماه متوجه شدم همسرم صرع تشنج داشته پرونده پزشکی دار چند سال داره دارو ضد صرع تشنج مصرف میکنه الان درخواست فسخ نکاح بدم می تونم جدا شم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   باید پرونده شما به صورت تخصصی توسط وکیل بررسی شود.

   1. سلام.خسته نباشید
    من ۷ ماه با یک خانوم عقد بودم وهنوز ازدواج نکردیم .طی این مدت کارهایی میکرد که عاقلانه نبودن.قبلا به من گفتند که دیپلم گرفتم و قبول هم شدم دانشگاه ولی خانواده ام اجازه ندادند که من به دانشگاه برم.الان من متوجه شدم که مدرسه استثایی درس خونده و تحت حمایت بهزیستی و مشکل معلولیت ذهنی مادرزادی داره.همه مدارک را هم تهیه کردم .آیا فسخ نکاح شامل من میشه.آیا مجرم میشه در فریب در ازدواج.ممنون میشم جوابم را بدید؟

    1. سلام، وقت بخیر
     تشخیص فریب در ازدواج به عهده قاضی است و نمی توان به طور قطعی در این باره نظر داد.

 64. سلام همسر من قبل ازدواج رابطه جنسی متعددی داشته و ممکنه بیماری زگیل تناسلی داشته باشه و به من انتقال داده باشه در صورت مثبت بودن این قضیه و اینکه آقا قبلا ادعا داشت هیچ رابطه‌ای نداشته میشه فریب در ازدواج عنوان کرد یا نه؟

  1. باسلام بندە همسرم هفت ماه هست ازدواج کردیم قرص زد بارداری ال دی مصرف میکرد بعد ازمدتی حالت سکتە بهش دست داد ازهوش رفت مدتی بمارستان بستری بود دکترا گفتن غلذت خون دارد این قرسا مریضی رو تشدید کردە یک بیماری ارثی است وباید تحت نظر پزشک باشدالان چند وقتە قهر کردە ودرخواست مهریە کردە وقبل اذواج درمورد مریضی بە من هیچی نگفتە بود ایا من میتوانم درخواست فریب بدم باتشکر

   1. سلام، وقت بخیر
    لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 65. سلام خانمم مشکل تپش قلب داره وقبل ازدواج ب من نگفتن میتونم بعنوان فریب طلاق بدم

  1. سلام اگر پسر در دادگاه و نزد قاضی اقرار کند که بخاطر علاقه و قصد ازدواج به دختر تجاوز کرده و باکرگی دختر از بین رفته باشه
   حکم قاضی چیست

   1. سلام، وقت بخیر
    بستگی به شرایط پرونده دارد. لطفا با مشاورین دادسو تماس بگیرید تا شمارو بیشتر راهنمایی کنند.

 66. سلام من الان نزدیک چهار سال ازدواج کردم تو این چند سال فهمیدم همسرم یکبار قبل من شیعه کرده و بعد اون بخاطر همکاری با همون مرد و کلاه برداری و فرار دادن اون مرد از زندان دستگیر شده و پرونده دار شده و الان فرصتی اعصاب مصرف می‌کنه واقعا من نمی‌دونستم الان این همه سعی کردم زندگیمو نگه دارم ولی منو همش به تهدید مهر و زمین و اموالم می‌کنه ،واقعا نمی‌دونم چیکار کنم

 67. سلام وقت بخیر
  من دوسال با آقای دوست بودم و خودمان در این مدت صیغه را جاری میکردیم و تمام این مدت به من وعده‌ی ازدواج میدادن اما بعد از دوسال من رو رها کردن من به یک وکیل مراجعه کردم که ایشون گفتن باید شکایت عدم ثبت واقعه ازدواج مطرح بشه امروز با توجه به ابلاغیه‌ای که برا من اومدخ ایشون متن شکایت رو با عنوان فریب در ازدواج مطرح کردن،ایا با وجود این عنوام قاضی دستور به ثبت ازدواج توسط زوج رو مطرح میکنن یا خیر؟

 68. با سلام
  من با خانمی عقد کردم در حدود یک ماه و بعد یک ماه متوجه شدم که تاریخ تولد خانم ۱۳۶۱ نبوده و ۱۳۵۸ می باشد ایا شامل فریب در ازدواج می باشد؟

  1. سلام؛ وقت بخیر
   در شرایطی می‌تواند فریب در ازدواج محسوب شود. برای اطلاعات بیش‌تر با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید.

 69. سلام من۴ ماه هست نامزد کردم همسرم قبلا دو ازدواج ناموفق داشته و یکی از من پنهان کرده و در عقدنامه قید شده وگفته شوهرش معتاد بوده و جدا شدن حالا معلوم شده شوهر اولشو با چاقو زده و مدتی هم زندگی کردن سوابق رابطه نامشروعم داره تو دومی ثابت شده این خانوم ب من عنوان کرده بودن یک بار ازدواج داشتم حالا معلوم شده ۲ بار داشته ویکی را از من پنهان کرده حالا چیکار کنم بنظرتون کلی هم سوابق کیفری داره

  1. سلام، وقت بخیر
   شما می توانید برای طلاق از طریق فریب در ازدواج اقدام کنید.

  1. سلام من حدود شش سال است بازوی بیوه ازدواج کرد که گفت من یکبار از دواج کردم وشوهرم مرده ویک دختر دارم. و قرار بر این بودددختر را نیاوریم بهتر چهار ماه دخترشو آوردیم پیش خودمون از کلاس اول تا کلاس هفتم بزرگش کردیم رو رضای خدا حالا معلوم شده که از شوهر اولش طلاق گرفته ویک پسر بیست ساله داره آیا این فریب در ازدواج محسوب نمیشه وخودش رفته منطقه خودش ودرخواست طلاق داده لطفا راهنمایی کنید. ممنونتم میشم

 70. با سلام من زن زندگی دارم دختر عمو هم از بنده شکایت کرده بود به جرم تهدید توهین افترا قذف و یک سال زندانی منو گرفت رفت از دست خانوم من و از دست پدر خانوم من شکایت کرد و منو مجبور کرد که باهاش ازدواج کنم به گفته بود ازدواج کنیم من شکایت پاسگاه دادگاه رو تموم میکنم منم به همین هوا باهاش ازدواج کردم اما بعد از عقد قرار بود رضایت بده هرچی پرونده بود رو ولی رضایت نداده و منو فریب داده الآنم میخواد مهریه شو به اجرا بگذاره بنده هیچ گونه نزدیکی نداشتم باهاش

 71. همسرم سنی مدهب بود به دروغ شیعه جا زد خودش رو حتی در سند ازدواج هم امصا کرده که شیعه هستش اما سنی مذهب هستش هم خودش هم خانواده

 72. سلام وقتتون بخیر
  همسر من و خانوادش قبل از ازدواج بیماریشو که سرطان خون بوده ازم مخفی کرده بودن(۱ سال و نیمه که ازدواج کردیم)
  اخیرا بیماریشون عود کرد و متاسفانه فوت کردن
  از اونجایی که الان پشت سر خانواده من حرف وحدیث زیاده من خواستم ببینم از خانوادش میتونم شکایت کنم؟
  میخوام به همه ثابت کنم که ما از بیماریش بیخبر بودیم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 73. سلام خانوم بنده به دلیل چاقیه زیاد صبل ازدواج عمل اسلیو معده انجام داده و به من نگغته الان پست بدنه ایشان به شدت افتادگی و زشت هست بنده میتونم اقدام کنم بابت این موضوع؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 74. سلام. من ساکن امریکا هستم و در سال ٢٠١٨ دریک سفر یکماهه در ایران ازدواج کردم. وقتی همسرم به امریکا اومد رفتارش کلا عوض شد و سر ناسازگاری برداشت و دائما از من میخواست که مدارک گرین کارتشو سریعتر بفرستم که شک کردم به این همه اصرار و در نهایت مطمئن شدم قصد ایشون از ازدواج با من فقط مهاجرت بوده. بعلاوه رفتارهای مشکوک به بایپلاریتی هم نشون دادن که هرچه ازش خواستم تست بده قبول نکرد و سرانجام راضی شد تست ام ام پی آی را انجام بده که چون اونجا هم صادق نبودند, مشاور درخواست تکرار تست را داشتند و نهایتا به نتیجه افسردگی رسیدند. خواستم بپرسم که این مورد شامل حال فریب در ازدواج نمیشه?

 75. سلام ووقت بخیر
  من سه ساله ازدواج کرده ام شوهرم کم توان ذهنی داشته که درحین ازدواج پنهان کرده بودندونزدیک دو سال بود که به کانسر مبتلابود وفوت گردید وبرادر ایشان خانه پدری را با گرفتن اثر انگشت ( از برادر کم توان ذهنی)به نام خودش کرده بود و الان ایشان بدون ارث ومیراث میباشد لطفا در مورد حقوق قانونی اینجانب را راهنمایی فرمایید.

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما رو به طور کامل راهنمایی کنند.

 76. با سلام
  همسر بنده موقع خواستگاری اعلام کردن که پایان خدمت دارن در صورتی که برگه خدمت تقلبی بود و به خاطر اون زندان هم رفت و اینکه گفته بود در مغازه با پدرش سهم دارد در صورتی که هیچ سهمی ندارد و حقوق زیر اداره کار و بدون بیمه دارد کار میکنه و نیز اعتیاد دارد که در موقع آزمایش قبل از ازدواج متاسفانه نمیدونم چکار کرده بود که مشخص نشد آیا اینها هم غش در ازدواج هستند ؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بله. اگر بتوانید اثبات کنید فریب در ازدواج هست.

  2. بعد از ازدواج فهمیدم همسرم سندروم تر داشته است و عادت ماهانه بدون خوردن دارو ندارد.مهریه اش هم بسیار سنگین است و از پس پرداختش بر نمی آیم،دایم هم من را از اجرا گذاشتن مهریه اش می‌ترساند.۱۴سال است بچه دار نمی شود و برای کاشتن هم اقدامی نمیکند.نمیدانم به کجا شکایت کنم😔😔

 77. با سلام و درود
  بنده با ی خانمی حدود یکسال و نیمه ازدواج کردم که بخاطر مشکل شناسنامه خانم در موقع ازدواج نتونستیم عقد رسمی و ثبتی در دفترخانه انجام بدیم و به پیشنهاد خودشون عقد عادی انجام شد،بعد از عقد متوجه باکره نبودنش شدم که بهونه الکی اورد و من هم با وجود اینکه سخت بود برام ولی بخاطر حفظ آبرو ندید گرفتم،متوجه بیماری دیابتشون هم شدم که مجبور به استفاده از انسولین هستن با وجود همه اینها کنار اومدم ولی بتازگی بخاطر زیاده خواهی خودش و خانوادش و مشکلات مالی که تقریبا اینروزها اکثرا گرفتارش هستیم به بهونه های واهی ترک منزل نموده و تقاضای مهریه دارن خواستم بدونم راهی هست که راهنمایی و کمکم کنید ممنون

  1. سلام، وقت بخیر.
   دقیقا منظور شما از عقد عادی چیست؟
   اگر عقد شما در دفتر ثبت و اسناد رسمی ثبت شده باشد خانم میتواند درخواست مهریه کند
   عدم باکرگی خانم قابل پیگیری نیست.
   داشتن دیابت هم مشمول مرور زمان شده است.
   درباره ترک منزل میتوانید دادخواست عدم تمکین دهید و مهریه را به صورت اقساط پرداخت کنید.

  2. سلام و وقت بخیر
   من ی خانم ۳۰ ساله هستم و متاهل بودم
   دو سال پیش با یک آقایی آشنا شدم و ارتباطمون تا جایی رفت که گفت میخوام باهات ازدواج کنم و منو فریب داد و من از شوهرم جدا شدم

   الان بعد دو سال متوجه شدم که این آقا متاهل هست
   میتونم ازش شکایت کنم!؟؟؟

   1. سلام، وقت بخیر
    لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 78. عرض ادب و سلام
  همسر بنده مدت ۲ ماه است منزل مشترک را ترک نموده و ادعا میکند مهریه و حق طلاق محضری بهم بده تا برگردم.یک فرزند ۵ ساله پسر هم داریم.بنده ابتدا احضاریه تمکین فرستادم براش و بعد آن دادخواست الزام به تمکین چنانچه ایشان در جلسه دادرسی محکوم شوند وناشزه محسوب شوند شرایط نصف دارایی مرد با درخواست طلاق من منتفی می شود؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   شرط تنصیف دارایی به تمکین یا عدم تمکین خانم ارتباطی ندارد و به شرط امضای آقا در سند ازدواج مربوط است، زمانی که طلاق از سمت آقا باشد به خانم تعلق میگیرد.

   1. باسلام خانواده همسر وخود همسرم بهم گفته بودن که نامادری دومش هست ولی بعدیکسال فهمیدم دروغ گفتن مادرناتنی سومش٠هست٠حالاهم خیلی پشیمانم من اگه مادرسوم رامیفهمیدم عمراباهاش ازدواج نمیکردم

    1. اصلا به مادر اول دوم سوم یا دهم چه ربطی داره فکر کن مادرش مرده بگو دختره رو دوست ندارم پشیمونم تموم.

  2. سلام و خسته نباشیدخدمت شما
   براد خانمم دقیقا مثال ابتدای مقاله شما رو داره متاسفانه خانمش با عنوان دانشجو ی دکتر که داره طرحش رو تو بیمارستان میگذرونه خودشو معرفی کرده و الان عقدن و بازم متاسفانه نزدیکی داشتن و خانم دیگه دختر نیست اما مشخص شده که خانم دروغ گفته و دکتر نیست و اصلا درس نمیخونه
   و مثل اینکه دو سال هم عقد پسر عموش بوده و این رو هم نگفته فقط شب عقد مادر دختره گفته دو سه ماه شیرینی خورده هم بودن و دختره نخواسته و کنسل شده حال با این اوصاف برادر خانمم چکار باید بکنه میخواد طلاق بده اما تو قباله ذکر نکردن که خانم دکتره خواهشن زودتر جواب بدین بد جور بهم ریخته

   1. سلام، وقت بخیر.
    برای فسخ نکاح باید آقا بتوانند ثابت کنند که به شرایطی که فرمودید آگاه نبودند قبل از ازدواج که در صورت اثبات مهریه به خانم تعلق نمیگیرد.

  3. با سلام سوالی داشتم خدمتتون، پدر همسرم با خانمی ازدواج دائم کرده واین خانم بعد از سه ماه قصد جدایی داره مهریه ایشون ۵۰ سکه است و به پدر همسرم مدام میگه دو میلیارد بریز به کارتم میخوام از سودش استفاده کنم،ممکن به خاطر دارایی زیاد پدر همسرم وبا نیت قبلی اومده باشه ،این شامل فریب در ازدواج میشه در صورت اثبات مهریه تعلق میگیره.

 79. سلام
  همسر من در دوران مجردی می دونسته که مشکل باردار شدن داره و یائسه هستش ولی موقع عقد به من نگفته.الان هم هر چی پول درمیاریم می دیم دکتر و آزمایش و غیره. میشه بدون مهریه طلاقش بدم چون فریبم داده؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   یائسه بودن خانم رو اگر شما بتوانید اثبات کنید که قبل از ازدواج نمیدانستید، باتوجه به نظر قاضی میتوانید حکم فسخ نکاح را از دادگاه بگیرید که در این صورت مهریه به خانم تعلق نمیگیرد.

   1. باسلام و احترام.بنده ۴ ماه پیش با دختر خانمی عقد کردیم.بعد از چند روز فهمیدم که برادر ایشون مشکل اعصاب و روان دارن و پدرشون هم ناشنوا هستن و متاسفانه دوتا از عمه هاشون و یکی از عموهاشون هم کاملا کر و لال هستن با توجه به اینکه قبل از عقد پزشک غربالگری بهداشت همه این موارد رو پرسیدن از هردوتامون ولی متاسفانه خانومم به دروغ گفتن نه خودشون و نه خانواده اشون هیچ مشکل و بیماری ندارن(که در این رابطه مدرک هم دارم) واینکه خانومم یه برادر ناتنی داره که متاسفانه ایشون به گفته خانومم و مادرخانومم اعتیاد دارند و زندگی درستی هم ندارن …میخواستم راهنماییم کنید من یه شغل حساس دولتی دارم روی این موارد هم خیلی حساسم …متاسفانه این مشکلات برام پیش اومده …من بایستی چیکار کنم؟؟؟ممنونم اگر جوابمو بدین

    1. سلام، وقت بخیر
     لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 80. سلام .من خانمی ۲۰ساله هستم .همسرم دچار بیماری قلبی مادر زادی هستن که از من پنهان کرده.و الان متوجه شدم ایشان داروهایی استفاده میکنند که برای میگرن شدید و یا سرع هستش .که من بی اطلاع بود.ایشان بشدت بد خلق و بد رفتار هستن.و اصلا در ایجاد رابطه جنسی تمایلی ندارن.بدلیل اینکه میگویند هیجان برای من خوب نیست.هیچ خرجی هم به من نمیدن هرگز.و خیلی بی احترامی میکنن.آیا میتوانم در این خصوص ادعای جرم علیه ایشان کنم؟
  با توجه به گذشتن دوسال از ازدواجم؟
  من از خانوادم خجالت میکشیدم و مشکلات خود را مطرح نکردم.اما الان دیگر قادر به ادامه نیستم.خواهش میکنم راهنمایی کنید.

  1. سلام، وقت بخیر.
   بله در صورتی که فریب در ازدواج را ثابت کنید میتوانید اقدام کنید. میتوانید برای عدم تمکین و عدم پرداخت نفقه هم اقدام کنید.
   با کارشناسان موسسه حقوقی دادسو تماس بگیرید تا به بهترین نحو شما را راهنمایی کنند.

   1. با سلام من برای پسرم رفتم خواستگاری بعد این خانواده ۲۰ سالی باما اشنا بودن ومن دخترش را برای پسرم خواستگاری کردم وبعد ازدوا ج که دو ماه گذشته بوده مادر خانم پسرم میگه دختزم مریضه بعد این را پیش دکترش ببر وبیماریش خوب بشه دیگه نگو دختر ایشان مریضی روانی داره از ما مریضش را قبل ازدواج پنهان کردن لطفن راهنمایی کنید ما چکار باید بکنیم ایا مهریه به عروسم تعلق میگیره مارا فریب دادن

    1. سلام، وقت بخیر
     لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 81. بنده با خانمی عقد کردم و بعد از نکاح متوجه شدم که باکره نبوده و به دروغ خود را دختر دست نخورده معرفی کرده و از نظر روانی در شرایط بسیار بحرانی بسر میبرد بنده هم از ایشون درخواست جدایی کردم لذا ایشون با تهدید بنده رو مجبور کردند که ببرمش سر زندگی تا در زمان حداکثر دو ماه به بنده ثابت کنند که قبل از رابطه با بنده باکره بودن، اما بعد از گذشت این زمان هیچ گونه اقدامی برای اثبات انجام ندادند و همچنین مشخص شد که قبل از تشکیل زندگی با بنده حامله بوده و بچه رو با همکاری مادرش انداخته و الآن قریب یک سال است که خونه رو ترک کرده و در تلاش برای گرفتن مهریه و دارایی بنده است و موارد ذکر شده را گردن نمیگیرد و مدام تهدید می‌کند که اگه شکایت کنم زندگی خود و مادرم را نابود می‌کند
  اکنون بنده از شما خواهش دارم که منو راهنمایی بفرمائید که آیا میتونم از طریق دادگاه اقدام به فسخ نکاح و استرداد ضرر و زیان خود کنم؟!

  1. سلام، وقت بخیر.
   چون شما با خانم رابطه داشتید ،عدم دوشیزگی خانم در حال حاضر قابل اثبات نیست.
   با کارشناسان موسسه تماس بگیرید تا دقیق تر شما را راهنمایی کنند.

   1. سلام من پاهام ضبدری هستش میخواستم بدونم باید برای ازدواج ب طرف مقابلاین موضوع رو بگم؟ چون از روی ظاهر خیلی این انحراف زانو مشخص نیست

    1. سلام وقت بخیر
     هر چیزی که تاثیر مستقیم در روند زندگی مشترک داشته باشد،باید قبل از ازدواج با طرف مقابل مطرح شود.

     1. سلام الان همسر من کلا زده بلاکم کرده گوشیم جواب نمیده بعد مامانش زنگ زده بیاید جدا شید توافقی دعوا های داشتیم ولی جدی نبودن ۲ سال میشه نامزدیم خونه خریده بودیم ۲تامونم پول گذاشته بودیم بعد من زدم به اسمش باهم رابطه هم داشتیم بعد خونم داریم ماشینم داریم شغل بیمه دارم الان که درسش رو تموم کرده قهر کرده میگه اخلاقمون فرق داره جدا شیم الان من کله زندگیمو به پاش گذاشتم هرچی مراسم اینا با میل خودش شده نزدیش ۱ سالی میشه بهانه میکنه خانوادمو خودمو خون رو اخلاقمو اخرشم میگه نمیتونم بمونم باهات بیا توافقی جدا شیم تازه سند ازدواج رو هم نمیدن بعد موقع عقد مادرش ۳ تا شرط گذاشت درسش حق طلاقش و شغلش که ناخون کاره من اصلا مشکلی نداشتم ولی اینارو بهم نگفته بودن اونجا ممامانم اینا فهمیدن من نفهمیدم بعد اونام اونجا بخواطر من و مراسم خراب نشه چی نگفتن نمیدونستیمم حق طلاق واقعا چیه الان می تونم بگم که فریب خوردم من چون الان نمیاد عروسی اینا بگیریم کلا میگه جداشیم فقط منم دوسش دارم ولی اصلا به زندگی فک نمیکنه همش به حاله خودشه میگه تنهام بزار فقط همشم بیرونه کف میکنه

  2. ٬سلام خدمت سایت دادسوی عزیز بنده با زنم ازدواج کردم بعد از ۶ ماه متوجه شدم که صرع دارد نزدیکی هم داشتیم میخام فریب در ازدواج کیفری مطرح کنم و تمام خسارات رو ازشون پس بگیرم آیا دادگاه زنم رو طلاق میده و از من مهریه میگیرین؟

   1. سلام، وقت بخیر
    در صورتی که فریب در ازدواج از نظر دادگاه ثابت شود مهریه به خانم تعلق نمی گیرد.

 82. سلام خسته نباشید ببخشید مزاحمتون شدم یه سوال دارم من با خانمم الان نزدیک یه سال و نیم هست که عقد کردیم و حالا فهمیدم که خانم تعادل اعصاب نداره و وقتی عصبی میشه هر چی از دهنش در میاد میگه و منم هیچ مدرکی ندارم که این مشکل خانممو ثابت کنم الان میخوام درخواست فریب در ازدواج کنم میخوام بدونم اگه ثابت بشه خانمم مشکلی نداره میتونه بابت این موضوع از من شکایت کنه یعنی در صورت اثبات نشدن فریب برای من مشکلی پیش میاد یا نه؟
  تشکر ببخشید سوالم طولانی شد

  1. سلام، وقت بخیر.
   در خصوص اثبات نشدن فریب در ازدواج، نه خانم نمیتوانند اعاده حیثیت انجام بدهند.

   1. باسلام بندە همسرم هفت ماه هست ازدواج کردیم قرص زد بارداری ال دی مصرف میکرد بعد ازمدتی حالت سکتە بهش دست داد ازهوش رفت مدتی بمارستان بستری بود دکترا گفتن غلذت خون دارد این قرسا مریضی رو تشدید کردە یک بیماری ارثی است وباید تحت نظر پزشک باشدالان چند وقتە قهر کردە ودرخواست مهریە کردە وقبل اذواج درمورد مریضی بە من هیچی نگفتە بود ایا من میتوانم درخواست فریب بدم باتشکر

    1. سلام، وقت بخیر
     لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 83. من همسرم قبل از ازدواج با من ، ازدواجی داشته که از من پنهان کرده. الان میتونم به این دلیل تقاضای طلاق بدم؟ چون یه جورایی فریب داد منو
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام.
   بستگی به شرایط مختلفی داره که باید در دادگاه برررسی شه

   1. سلام احتمال داردبا اخذ شناسنامه جدید مشخصات همسر رو پاک کرده باشه

  2. بله میتونید من خودم تونستم شکایت کردم شاهد ومدارکمو بردم وموفق شدم

    1. سلام شما تونستید مهریه تون کامل بگیرید چون همین شرایط برای خواهرم پیش اومد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *