همه چیز درباره دیه پستان در سال ۱۴۰۳

همه چیز درباره دیه پستان

دیه وارد شده به هر یک از اعضای بدن متفاوت است. پستان یکی از اعضای بدن است که با توجه به میزان آسیب وارده، دیه متفاوتی به آن تعلق می‌گیرد. در این مطلب از موسسه حقوقی دادسو قصد داریم تا به همه چیز در مورد دیه پستان بپردازیم و در خصوص دیه آسیب‌های متفاوتی که به آن وارد می‌شود، نکاتی را بیان کنیم. دانستن این نکات باعث می‌شود تا بتوانید مشکلاتی که در این خصوص وجود دارد را با راحتی بیشتری پیگیری کنید. البته شما می‌توانید از خدمات مجموعه دادسو مانند مشاوره واتس اپی رایگان و تماس تلفنی رایگان بهره‌مند شوید.

همه چیز در مورد دیه پستان

یکی از اعضای بدن بانوان که ممکن است به دلایل متفاوت عمدی یا سهوی، حوادث و برخی دیگر از وقایع آسیب ببیند یا از بین برود، پستان است. در قانون مجازات اسلامی برای انواع جراحات و آسیب‌های وارده به پستان دیه متفاوتی را پیش‌بینی کرده است. باید بدانید که این دیه گاهی می‌تواند به اندازه دیه کامل یک انسان برسد. همانطور که اشاره شد نرخ دیه پستان با توجه به نوع و میزان آسیب وارده مشخص می‌شود.

دیه پستان در سال 1401

اگر بخواهیم به طور دقیق در خصوص حداکثر دیه پستان در سال 1401 به مواردی اشاره کنیم، باید بگوییم که دیه از بین رفتن هر دو پستان در سال 1401 معادل دیه کامل یک فرد است. اما این حداکثر میزان دیه‌ای است که به جراحات وارده به پستان تعلق می‌گیرد. برای انواع جراحت وارد شده به این عضو، دیه متفاوتی تعلق خواهد گرفت.

دیه پستان در سال 1401

دیه جراحات پستان

دیه جراحات پستان با توجه به نوع و میزان آن متفاوت است. بر اساس قانون 709 و 710 مجازات اسلامی میزان دیه پستان و انواع جراحات وارده به این عضو به شرح زیر است.

حارصه

حارصه نوعی جراحت است که باعث خراشیدگی پوست شود. البته در جراحت حارصه نباید خونی جاری نگردد. دیه حارصه برای هر پستان یک صدم نصف دیه کامل است.

دامیه

دامیه نوعی دیگر از جراحاتی است که به اعضای بدن وارد می‌شود. در این نوع جراحت خونریزی به میزان کم اتفاق می‌افتد. دیه حارصه برای پستان دو صدم نصف دیه کامل است.

متلاحمه

متلاحمه نوعی دیگر از جراحاتی است که به اعضای بدن وارد می‌شود. زمانی این نوع دیه به فردی تعلق می‌گیرد که جراحت و بریدگی عمیقی رو گوشت به وجود آمده باشد. دیه این نوع جراحت سه صدم نصف دیه کامل است. در دیه پستان سال 1401 میزان دیه این نوع جراحت، 9 میلیون تومان تعیین شده است.

دیه کبودی پستان

در قانون برای کبودی پستان نیز دیه پیش بینی شده است. در ماده 714 قانون مجازات اسلامی آمده است: دیه صدماتی که موجب تغییر رنگ پوست می‌شود به این شرح است. (الف) سیاه شدن پوست صورت، شش هزارم، کبود شدن آن، سه هزارم و سرخ شدن آن، یک و نیم هزارم دیه کامل است. (ب) تغییر رنگ پوست سایر اعضا حسب مورد، نصف مقادیر مذکور در بند (الف) است. پس باید گفت که با توجه به قانون دیه کبودی پستان یک و نیم هزارم دیه کامل است که با توجه به نرخ دیه در سال 1401 باید گفت دیه سینه کبود شده برابر با 900 هزار تومان خواهد بود.

دیه قطع پستان

در صورتی که حادثه‌ای باعث از بین رفتن هر یک از دو پستان زنان شود، دیه آن نصف دیه کامل یک زن است. اگر همراه پستان بخش و مقادیر دیگری از پوست یا گوشت اطراف آن نیز از بین برود، علاوه بر دیه سینه، دیه یا ارش جراحات مذبور نیز باید پرداخت شود. پس باید گفت که دیه قطع کردن پستان نصف دیه کامل زن است.

دیه تورم پستان

بر اساس قانون تورم اعضای بدن نیز شامل دیه می‌شوند. اگر این تورم با کبودی همراه باشد و موجب تغییر رنگ پوست شود، با توجه به مورد، دیه و ارش تغییر رنگ نیز به دیه تورم پستان افزوده می‌شود. دیه تورم پستان با توجه به نرخ ارش سال 1401 محاسبه می‌گردد.

دیه تورم پستان

دیه فلج کردن پستان

در صورتی که آسیب وارده باعث فلج شدن پستان شود، فرد باید دوم سوم دیه یک پستان را دریافت کند. در صورتی که این عضو به صورت کامل فلج نشود و تنها بخشی از کارایی خود را از دست بدهد، میزان دیه آن بر اساس نرخ ارش، محاسبه خواهد شد. همچنین درباره دیه دیگر اعضای بدن نیز خواندن مطالب زیر از بلاگ دادسو را به شما پیشنهاد می کنیم:

جمع بندی

همان‌طور که خواندید دیه سینه و پستان با توجه به میزان و نوع آسیب وارده به آن تعیین می‌شود. این دیه در برخی موارد می‌تواند به اندازه دیه کامل انسان باشد. اگر در خصوص انواع دیه مانند دیه پستان و موارد دیگر سؤالاتی برای شما مطرح است می‌توانید از خدمات متفاوت و رایگان مجموعه دادسو مانند مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره رایگان در واتس اپ و مشاوره تلفنی رایگان استفاده کنید تا مشکلات حقوقی خود را برطرف کنید.

سوالات متداول

حداکثر دیه سینه چقدر است؟

حداکثر دیه پستان معادل دیه کامل انسان است. زمانی این دیه باید پرداخت شود که حادثه‌ یا اقدامی عمدی باعث شود که هر دو پستان قطع شوند و یا از بین بروند.

دیه پستان شامل چه مواردی می شود؟

علاوه بر قطع و از بین رفتن پستان، به مواردی مانند کبودی، تورم، نقص عضو و جراحات متفاوت مانند حارصه، دامیه و متلاحمه دیه تعلق می‌گیرد.

دیه فلج شدن پستان چقدر است؟

دیه فلج شدن پستان به میزان دو سوم دیه کامل این عضو است. پس اگر یک پستان فلج شود دو سوم نصف دیه به فرد تعلق خواهد گرفت.

4/5 - (3 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *