طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی

طلاق به خاطر ترس از رابطه جنسی

با توجه به اینکه یکی از ارکان اصلی ازدواج رابطه زناشویی است، اگر زن یا مرد به هر دلیلی نتوانند با طرف مقابل رابطه داشته باشند، زوج یا زوجه می‌توانند با استناد به این موضوع برای جدایی اقدام کنند.

در این مطلب از دادسو درباره طلاق به علت واژینیسموس و شرایط محاسبه حقوق مالی زن در این نوع طلاق نکاتی که باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره طلاق به دلیل ترس از رابطه جنسی دارید، می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

واژینیسموس چیست؟

همان‌طور که زوجه می‌تواند درخواست طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد را به دادگاه ارائه کند، اگر زوجه نتواند با همسرش رابطه جنسی داشته باشد نیز مرد می‌تواند یک طرفه از همسرش جدا شود.

واژینیسموس به مشکلی گفته می‌شود که در آن عضلات واژن به صورت غیرارادی در بازه زمانی موقتی یا به طور دائم دچار انقباض می‌شوند. به خاطر وجود این انقباض، ارتباط جنسی و دخول برای زوج غیرممکن خواهد شد، یا رابطه جنسی برای زوجه بسیار دردناک و غیر قابل تحمل خواهد بود.

خانم‌هایی که با این مشکل مواجه هستند به خاطر انقباض واژن نمی‌توانند رابطه جنسی را با همسرشان تجربه کنند، یا در صورت وجود رابطه و دخول درد زیادی را تحمل می‌کنند.

دلایل بروز واژینیسموس و ترس از رابطه جنسی

ترس از رابطه جنسی و واژینیسموس ممکن است بدون هیچ‌گونه ارتباط جنسی و صرفاً به خاطر ترس و اضطراب روانی شکل بگیرد. در این حالت زوجه قبل از ازدواج و برقراری رابطه جنسی نیز دچار مشکل انقباض واژن خواهد بود.

گاهی مواقع نیز واژینیسموس ممکن است به خاطر تجربه ناگوار جنسی مانند تجاوز یا زایمان رخ داده باشد. در این شرایط زن به خاطر حادثه‌ای که برایش رخ داده یا تجربه‌ای که دارد دچار ترس از رابطه جنسی می‌شود و نمی‌تواند با همسرش رابطه زناشویی برقرار کند.

ناشزه بودن زن مبتلا به واژینیسموس

با توجه به اینکه زن‌های دارای مشکل واژینیسموس از برقراری رابطه جنسی فراری هستند و ترجیح می‌دهند به خاطر مشکلات روحی و روانی که رابطه برای آن‌ها ایجاد می‌کند به سراغ آن نروند، اغلب افراد تصور می‌کنند که این افراد حکم زن ناشزه را دارند.

در صورتی که زن ناشزه به فردی گفته می‌شود که بدون داشتن عذر موجه و به میل و اراده خودش منزلش را ترک کرده و از همسرش تمکین نمی‌کند؛ اما در حالتی که زن دچار مشکل واژینیسموس باشد، عدم تمکین او از همسرش غیرارادی و تحمیلی است.

بنابراین زنی که به واژینیسموس مبتلا است جزء زنان ناشزه نخواهد بود و مرد موظف است نفقه او را در طول زندگی مشترک بپردازد. همچنین با توجه به اینکه واژینیسموس قابل درمان است، کلیه هزینه‌های مشاوره و… برای درمان این مشکل بر عهده مرد خواهد بود.

طلاق به خاطر واژینیسموس یا ترس از رابطه جنسی

اگر زن نتواند مشکل واژینیسموس خودش را حل کند و جلسات مشاوره و درمان‌های انجام شده جوابگو نباشد، مرد می‌تواند برای طلاق یک طرفه اقدام کند. با توجه به اینکه در ایران حق طلاق با مرد است، زوج برای جدایی از همسرش نیازی به ارائه دلیل و … ندارد.

فقط باید مرد گواهی عدم سازش را دریافت کرده و حقوق مالی همسرش را بپردازد. در طلاق توافقی ممکن است زن مهریه خودش را به همسرش ببخشد و از او جدا شود؛ اما در طلاق یک طرفه در صورتی که بین زن و مرد رابطه‌ای برقرار نشده باشد، مرد موظف است نیمی از مهریه همسرش را برای طلاق او بپردازد. در صورت وجود رابطه جنسی بین زوجین نیز مورد موظف به پرداخت کل مهریه زن خواهد بود.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

فسخ نکاح به خاطر واژینیسموس زن

آیا امکان فسخ کردن نکاح به خاطر مشکل واژینیسموس زوجه وجود دارد یا خیر؟ این سوالی است که اغلب افراد موقع جدایی مطرح می‌کنند. برای فسخ نکاح لازم است که زوجه مشکلی را پیش از عقد داشته باشد و این موضوع را از همسرش پنهان کند.

در واقع، اگر مرد از مشکلات و عیوب همسرش قبل از عقد آگاهی داشته باشد و با علم به آن‌ها با زوجه ازدواج کند، امکان فسخ نکاح برای او وجود نخواهد داشت. از جمله مواردی که مرد می‌تواند برای فسخ نکاح به آن‌ها استناد کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قرن: وجود استخوانی که مانع جماع باشد.
  • جذام: بیماری خوره پوستی و بافتی بدن
  • برص: بیماری پوستی‏ که باعث پدیداری لکه‌های بزرگ سفید یا سیاه در بدن می‌شود.
  • افضاء: یکی شدن مجرای بول و حیض
  • زمین‌گیری فرد
  • نابینایی فرد از هر دو چشم

در صورت وجود هر کدام از این مشکلات و عدم آگاهی زوج از آن‌ها مرد می‌تواند برای فسخ نکاح بلافاصله بعد عقد اقدام کند. در فسخ نکاح در صورت عدم وجود رابطه بین زوجین مهریه به زوجه تلق نخواهد گرفت. اگر رابطه زناشویی بین مرد و زن باشد، مهریه‌ای که به زن تعلق می‌گیرد برابر مهرالمثل است و با توجه به شأن زن و عرف جامعه مقدار آن تعیین خواهد شد.

برای فسخ نکاح به خاطر واژینیسموس، لازم است که مرد درخواست فسخ نکاح و شواهد و مدارک را آماده کرده و به دادگاه ارائه کند. در صورت تأیید قاضی، زوجین می‌توانند برای فسخ نکاح اقدام کنند.

درخواست طلاق زوجه به خاطر ناتوانی جنسی مرد

طلاق به دلیل عسر و حرج یکی از شرایط جدایی از سمت زن است. اگر مرد عنن باشد و نتواند با همسرش رابطه جنسی برقرار کند، یا اینکه زوج با وجود توانایی نعوظ سرد مزاج باشد و با همسرش وارد رابطه نشود، زن می‌تواند برای طلاق اقدام کند و حق طلاق یک طرفه را خواهد داشت.

حتی در صورتی که مرد زود انزالی داشته باشد و هیچ فکری برای درمان مشکل خودش نداشته باشد نیز قانون حق طلاق را برای زن در نظر گرفته.

از دیگر مواردی که زن می‌تواند برای مشکلات جنسی از همسرش طلاق بگیرد می‌توان به درخواست رابطه جنسی نامتعارف یا عدم برقراری رابطه جنسی از سمت مرد اشاره کرد؛ بنابراین زوجه نیز در صورت مشاهده مشکلات جنسی می‌تواند از همسرش جدا شود.

جمع بندی

واژینیسموس یا ترس از برقراری رابطه جنسی مشکلی است که زوج‌ها را برای ادامه زندگی مشترک دچار مشکل می‌کند. زن‌هایی که با این مشکل مواجه هستند با کمک مشاوره و… می‌توانند مشکل خودشان را درمان کنند؛ اما در صورت عدم مکان درمان واژینیسموس، زن و مرد می‌توانند از هم جدا شوند و مرد باید تمام حقوق مالی زن را بپردازد.

البته با توجه به اینکه در واژینیسموس زن نمی‌تواند از مرد تمکین کند، شرط تصنیف اموال عقدنامه اجرا نخواهد شد و زوجه با توجه به شرایطی که دارد مالک همه یا نیمی از مهریه، نفقه و… خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره طلاق به دلیل ترس از رابطه جنسی با وکیل طلاق مشورت کنید.

سوالات متداول

حکم نداشتن رابطه زناشویی چیست؟

اگر زن به خاطر واژینیسموس با همسرش رابطه جنسی نداشته باشد، زوجه ناشزه نیست و مرد موظف است برای طلاق و جدایی حقوق مالی او را کامل بپردازد.

درخواست طلاق از طرف مرد به خاطر واژینیسموس ممکن است؟

مرد برای جدایی از همسرش نیاز به دلیل خاصی ندارد و اگر زن دچار واژینیسموس باشد، زوج می‌تواند او را یک طرفه طلاق دهد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

3.6/5 - (7 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *