خانه / خانواده (طلاق) / نفقه در طلاق توافقی

نفقه در طلاق توافقی

نفقه در طلاق توافقی جزء مواردی است که باید مورد بررسی قرار گیرد. نفقه یکی از حقوق زن است که پس از جاری شدن عقد بین زن و مرد باید به زوجه تعلق بگیرد. در این مطلب از دادسو قصد داریم به بررسی نفقه در طلاق توافقی و بخشی از حقوق زن در خانواده بپردازیم.

اگر قصد دارید اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید یا به وکیل خانواده برای گرفتن نفقه نیاز دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید و یا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

نفقه چیست؟

طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی، نفقه شامل همه نیازهای اساسی زن است. این نیازها شامل مواردی مانند مسکن، پوشاک، غذا، اثاثیه منزل و هزینه‌های درمان زوجه است. حتی در صورتی که زن عادت به داشتن خدمتکار شخصی داشته باشد، مرد وظیفه دارد این خواسته زن را نیز برطرف کند.

در صورت درخواست نفقه، مبلغ آن توسط کارشناس تعیین می‌شود. از معیارهای مهم کارشناس برای تعیین میزان نفقه و حقوق زوجه نیازها و‌ شأن اوست.

توجه داشته باشید که یکی از شروط پرداخت نفقه از طرف مرد، عقد دائمی است. بنابراین در ازدواج‌های موقت، به زن نفقه‌ای تعلق نمی‌گیرد. مگر آنکه در شروط ضمن عقد قید شده باشد.

طلاق توافقی چیست؟

پیش از آنکه به بحث نفقه در طلاق توافقی بپردازیم باید با طلاق توافقی و شرایط آن آشنا شوید. منظور از این نوع طلاق آن است که زن و مرد بر سر هر موردی از جمله مهریه، جهیزیه، حضانت فرزندان، نفقه، اموال و بسیاری موارد دیگر به توافق کامل رسیده باشند.

این نوع طلاق همانطور که از نام آن مشخص است به صورت کاملاً توافقی انجام می‌شود. بنابراین پرداخت هزینه نفقه در این نوع طلاق نیز با توافق طرفین صورت می‌گیرد. اما آیا پس از طلاق به زن نفقه تعلق می‌گیرد؟

همانطور که اشاره شد از زمان جاری شدن عقد به زن نفقه تعلق خواهد گرفت. مرد موظف است این نیازها را برای زوجه برطرف سازد. در صورت پرداخت نکردن نفقه، زن می‌تواند درخواست طلاق خود را ثبت کند.

البته این مورد وابسته به شرایط و مدت زمان عدم پرداخت نفقه است. با این حال عدم پرداخت نفقه، درخواست طلاق از طرف زن را ممکن می‌سازد.

یکی از شروط پرداخت نفقه از طرف مرد، عقد دائمی است. بنابراین در ازدواج‌های موقت، به زن نفقه‌ای تعلق نمی‌گیرد.

ما برای شما چه کار می کنیم؟

نفقه در طلاق توافقی

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، در طلاق توافقی پرداخت و مبلغ نفقه به توافق طرفین بستگی دارد. هنگام طلاق زن می‌تواند ادعا کند تا به حال نفقه او به درستی پرداخت نشده است. در صورت اثبات این موضوع، مرد باید پیش از ثبت طلاق، مبلغ نفقه جمع شده را تماماً به زوجه پرداخت کند.

بر اساس ماده 1129 قانون مدنی، اگر شوهر از پرداخت نفقه خودداری کند، زن می‌تواند به همراه وکیل طلاق توافقی، برای طلاق به دادگاه خانواده رجوع می‌کند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

نفقه در طلاق بائن و طلاق رجعی

یکی از پرسش‌های اساسی در مورد پرداخت نفقه در زمان طلاق بائن و طلاق رجعی است.

طلاق بائن نوعی از طلاق است که مرد نمی‌تواند در زمان عده به زن رجوع کند. باید بدانید که طلاق توافقی نوعی طلاق بائن است و مرد حق بازگشت به همسر خود را نخواهد داشت. بنابراین مرد وظیفه پرداخت نفقه به زن را ندارد.

در نتیجه بعد از طلاق توافقی به زن نفقه تعلق نمی‌گیرد. البته در صورت توافق طرفین و رسمی کردن آن، می‌توان ادعای نفقه پس ار طلاق داشت.

طلاق رجعی، طلاقی است که مرد در زمان عده می‌تواند نزد همسر خود بازگردد. پرداخت نفقه در این نوع دو حالت دارد. در حالت اول اگر زوج به همسر خود در زمان عده بازگردد، آنها زن و شوهر به حساب می‌آیند و در این حالت مرد وظیفه پرداخت نفقه را بر عهده دارد.

اما در صورتی که زوج در مدت زمان عده به همسر خود مراجعه نکند و مدت عده به پایان برسد زن مطلقه محسوب شده و مرد وظیفه پرداخت نفقه نخواهد داشت.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نفقه فرزند بعد از طلاق توافقی

 بر اساس ماده 1999 قانون مدنی پرداخت و تأمین نفقه فرزند بر عهده پدر است. حتی در صورتی که مادر حضانت فرزند یا فرزندان را بر عهده داشته باشد، پدر باید مبلغ نفقه را به فرزند پرداخت کند. نفقه نیز باید نیازهای اساسی و ضروری فرزند را به طور کامل برطرف سازد.

مبلغ نفقه نیز توسط کارشناس دادگاه خانواده تعیین می‌شود. در این حالت، شرایط مالی پدر نیز در نظر گرفته می‌شود. یعنی اگر پدر دارای اموال و درآمد بالایی باشد، باید مبلغ بیشتری را به عنوان نفقه به فرزند خود پرداخت کند.

در مورد پرداخت نفقه فرزند، تفاوتی ندارد که طلاق از طرف مرد باشد یا از طرف زن، به هر حال پرداخت نفقه بر عهده پدر است. نفقه دختر تا زمانی که در قید حیات و هنوز مجرد باشد، وظیفه پدر است. اما پرداخت نفقه به فرزند پسر تا پایان دوره سربازی و تا پیدا کردن شغل ادامه خواهد داشت.

جمع بندی

در این مطلب به طور کامل با موضوع نفقه در طلاق توافقی و بخشی از حقوق زن و فرزند آشنا شدید. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر با مشاوران مجرب دادسو در ارتباط باشید و یا با وکیل طلاق مشورت کنید.

سوالات متداول

نفقه چیست؟

طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی، نفقه شامل همه نیازهای اساسی زن است. این نیازها شامل مواردی مانند مسکن، پوشاک، غذا، اثاثیه منزل و هزینه‌های درمان زوجه است.

طلاق توافقی چیست؟

منظور از طلاق توافقی آن است که زن و مرد بر سر هر موردی از جمله مهریه، جهیزیه، حضانت فرزندان، نفقه، اموال و بسیاری موارد دیگر به توافق کامل رسیده باشند. این نوع طلاق همانطور که از نام آن مشخص است به صورت کاملاً توافقی انجام می‌شود.

پس از طلاق به زن نفقه تعلق می‌گیرد؟

از زمان جاری شدن عقد به زن نفقه تعلق خواهد گرفت. مرد موظف است این نیازها را برای زوجه برطرف سازد. اما پس از پایان زندگی مشترک و ثبت طلاق، نفقه‌ای به زن تعلق نخواهد گرفت. البته در صورت توافق طرفین و رسمی کردن آن، می‌توان ادعای نفقه پس ار طلاق داشت.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *