طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟

مدت زمان طلاق توافقی

مدت زمان طلاق توافقی در صورت داشتن یا نداشتن وکیل می‌تواند بسیار متفاوت باشد. وجود وکیل در پروسه طلاق توافقی، یکی از راه‌هایی است که طرفین بدون برخورد با مشکلات عجیب و غریب قضایی و طولانی‌تر شدن روند آن، می‌توانند کار خود را به سرانجام برسانند.

در صورتی که وکیل نداشته باشید ابتدا باید در سامانه تصمیم ثبت نام کنید و منتظر نوبت جلسه مشاوره باشید. پس از گذراندن ۴ الی ۶ جلسه مشاوره که بیش از ۳ ماه زمان می برد، باید دادخواست طلاق توافقی دهید. گذراندن جلسات دادگاه هم ممکن است طولانی شود. مدت زمان طلاق توافقی ۶ الی ۹ ماه است.

اما در صورتی که وکیل متخصص داشته باشید، بدون نیاز به حضور شما در هیچ مرحله‌ای و در مدت ۲۰ الی ۳۰ روز کاری طلاق توافقی شما انجام می‌شود. برای اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل طلاق توافقی درباره این که طلاق توافقی چقدر طول میکشد با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

مدت زمان طلاق توافقی با وکیل

برای صدور رای طلاق توافقی از سمت دادگاه، زوجین باید به مدت ۶ جلسه در مشاوره شرکت کنند تا بتوانند رای عدم امکان سازش را بگیرند. بعد از صدور این رای باید در جلسات دادگاه و بعضا شورا شرکت کنند که حضور هر دو نفر الزامی است.

اگر قرار باشد به وکیل طلاق توافقی که به صورت تخصصی پرونده خانواده را انجام می‌دهد، وکالت دهید در مدت زمان کمتری رای طلاق شما صادر می‌شود. پس برای انتخاب وکیل طلاق توافقی دقت کنید که به سراغ وکیلی که متخصص حقوق خانواده هست وکالت دهید. بسته به میزان تخصص وکیل طلاق توافقی در مدت زمان متفاوت انجام می‌شود.

وکلای موسسه حقوقی دادسو به صورت تخصصی در زمینه حقوقی خانواده و انحصار وراثت فعالیت می‌کنند. اگر برای طلاق توافقی خود به وکلای پایه یک دادگستری این مجموعه وکالت دهید در کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به حضور شما، رای طلاق از دادگاه صادر می‌شود. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان از طریق واتس‌آپ به کارشناسان حقوقی دادسو پیام دهید.

مدت زمان طلاق توافقی بدون وکیل

همانطور که گفته شد، وجود وکیل نه تنها می‌تواند اشتباهات زوجین را در ارائه ادله و مدارک کاهش دهد، بلکه آن‌ها می‌توانند بدون حضور در جلسات دادگاه، از نحوه طی شدن پروسه طلاق توافقی خود آگاه شوند. بنابراین اگر همچنان مصمم هستید تا از وکیل استفاده نکنید، باید در تمام جلسات غربالگری، مشاوره و دادگاه شخصاً حاضر باشید.

 جدا از این موارد نیز باید در سامانه تصمیم ثبت نام کنید و وقت مشاوره خودتان را دریافت کنید که معمولاً دو ماه پس از ثبت نام نهایی، وقت به طرفین داده می‌شود و هر کدام از آن‌ها بین ۴ تا ۶ جلسه مستمر در مراکز بهزیستی جهت مشاوره حضور فیزیک داشته باشند.

سپس طرفین باید با مدارک هویتی و سند ازدواج به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق خودشان را ثبت کنند. در دو جلسه متفاوت همچنین باید تکلیف امور مالی  و توافقات خودشان را انجام دهند تا گزارش آن به صورت مکتوب به دست دادگاه برسد.

با تعیین وقت از سوی دادگاه و مراجعه در جلسات متعدد، اخذ برگه عدم امکان سازش صادر می‌شود که منجر به طلاق طرفین در دفترخانه ثبت ازدواج و طلاق خواهد شد. به صورت کلی مدت زمان طلاق توافقی بدون وکیل حدود ۶ الی ۹ ماه به طول می‌انجامد.

مراحل طلاق توافقی

روند طلاق توافقی یکی از نکات مربوط به این سوال است که طلاق تفاهمی چقدر طول میکشه؟ برای آشنایی بیشتر، باید بدانید که مراحل زیر به ترتیب انجام خواهد شد:

 1. توافقین طرفین بر سر موضوعاتی مانند نفقه، مهریه، حضانت فرزندان و…
 2. ثبت نام در سامانه تصمیم و ثبت اطلاعات زوجین و غربالگری
 3. شرکت در جلسات مشاوره بهزیستی و اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق
 4. ثبت دادخواست طلاق به صورت توافقی
 5. احراز بارداری یا عدم بارداری زوجه از طریق انجام آزمایشات پزشکی و استناد آن در دادگاه
 6. شرکت در جلسات متعدد دادگاه
 7. احراز دریافت گواهی عدم امکان سازش
 8. در نهایت مراجعه به دفتر طلاق برای جاری شدن صیغه و مهر زدن شناسنامه‌ها

مدارک لازم برای طلاق توافقی

زوجین باید چنین مدارکی را برای ثبت طلاق توافقی داشته باشند تا مدت زمان طلاق توافقی مشخص شود:

 • شناسنامه زوجین
 • کارت ملی طرفین
 • سند ازدواج و در صورت در دسترس نبودن آن، رونوشت آن باید از دفترخانه تهیه شود

توافقات طلاق توافقی

توافقنامه طلاق توافقی در مدت زمان طلاق توافقی، تاثیر گذار است. هر چه زوجین بتوانند زودتر سر موضوعات طلاق به توافق برسند، جدایی در مدت زمان کمتر صورت می‌گیرد. اما اگر زوجین نتوانند برای حضانت فرزند، پرداخت یا بخشیدن مهریه یا استرداد جهیزیه به توافق برسند، پروسه طلاق توافقی، بیشتر طول می‌کشد. در ادامه به ۴ مورد از مهم‌ترین موضوعاتی که در طلاق توافقی باید به آن رسیدگی کرد، می‌پردازیم.

نمونه سند طلاق

مهریه در طلاق توافقی

مهریه در طلاق توافقی از موضوعاتی است که باید به آن رسیدگی شود. بعد از جاری شدن صیغه عقد، مهریه از حقوقی است که به خانم تعلق می‌گیرد و می‌تواند در هر زمان آن را دریافت کرده و یا ببخشد.

در طلاق توافقی از آنجایی که دادنامه طلاق بر اساس توافقات زوجین صادر می‌شود می‌توانند هر توافقی در خصوص مهریه داشته باشند. برای مثال زوجین می‌توانند توافق کنند که خانم مهریه خود را دریافت کند. یا همه مهریه خود را ببخشید. یا  قسمتی از آن را بخشیده و بخش دیگر را دریافت کند.

مدت زمان طلاق توافقی خارج از کشور

طلاق جز احوال شخصیه محسوب می‌شود. پس به این معنا است که افرادی با تابعیت ایرانی در هر کشوری که ساکن باشند باید برای طلاق خود بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند.

افرادی که در کشورهای دیگر ساکن هستند و قصد طلاق دارند، می‌توانند به وکیل طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور وکالت دهند. برای وکالت دادن به وکیل طلاق در ایران می‌توانند در سامانه میخک (تاک قدیم) یا سامانه ثنا ثبت نام کرده و وکالتنامه تنظیم کنند.

برای پاسخ به این سوال که مدت زمان طلاق توافقی برای ایرانیان خارج از کشور چقدر طول میکشد باید بدانید که بسته به این‌که از سامانه میخک یا ثنا برای وکالت دادن انتخاب کنند متفاوت است.

برای وکالت دادن به وکیل طلاق در ایران از سامانه میخک از زمان ثبت نام در این سامانه تا احراز هویت، تائید مدارک و دریافت وکالتنامه توسط وکیل از وزارت امور خارجه بین یک تا یک و نیم ماه (در هر کشور) زمان می‌برد. بعد از دریافت وکالت‌نامه پرونده شروع می‌شود.

اما اگر امکان ثبت نام و استفاده از سامانه ثنا را دارید در عرض چند دقیقه زمان می‌برد تا بتوانید به وکیل خود وکالت دهید.

نمونه متن دادخواست طلاق توافقی

در دادخواست که برای طلاق توافقی به ثبت می‌رسد، باید خواهان، خوانده، خواسته، دلایل و منضمات مشخص شود. در قسمت خواسته معمولاً طلاق به صورت توافقی یادداشت می‌شود و مدارکی مانند شناسنامه زوجین، کارت ملی زوجین و سند ازدواج ضمیمه آن خواهد شد. چه طلاق از طرف زن و چه طلاق از طرف مرد باشد، چنین متن دادخواستی ارائه خواهد شد:

ریاست محترم دادگاه‌های خانواده تهران

با سلام

احتراماً اینجانبان بر طبق کپی مصدق عقدنامه پیوست از مورخ…. در عقد نکاح دائم یکدیگر هستیم که به دلیل عدم تفاهم اخلاقی تمایل به جدایی و طلاق داریم. لذا از محضر محترمتان صدور گواهی عدم امکان سازی (طلاق توافقی) مورد استدعا است.

طلاق توافقی با وکیل چقدر طول می کشد؟

به هر حال همانطور که گفته شد مدّت زمان طلاق توافقی بدون وکیل بسیار طولانی است و بدون حضور وکیل طلاق توافقی، بین ۶ تا ۹ ماه درگیر پرونده دریافت حکم عدم امکان سازش خواهید بود. در صورتی که اگه پرونده شما با دادسو باشد ظرف مدت ۱۰ الی ۲۰ روز طلاق انجام شده و نیازی به حضور شما در هیچ یک از مراحل نیست.

سوالات متداول

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

این موضوع بستگی به این دارد که وکیل داشته باشید یا خیر؛ بدون وکیل متخصص طلاق بین ۶ الی ۹ ماه زمان می برد و با داشتن وکیل ظرف مدت بسیار کمتری (۱۰ الی ۲۰ روز) طلاق انجام می شود.

شرکت در جلسات مشاوره طلاق توافقی الزامی است؟

در صورتی که وکیل متخصص طلاق داشته باشید احتیاجی به حضور شما در جلسات مشاوره نیست.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۴.۵/۵ - (۱۱ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید