سامانه ثنا چیست؟

سامانه ثنا در سال 1395 برای ابلاغ اوراق قضایی، ارسال انواع اظهارنامه و ثبت دادخواست ارائه شد. به صورت کلی هدف از این سامانه جلوگیری از اتلاف وقت برای افرادی که امور قضایی دارند و پیش گیری از بوجود آمدن مشکلات احتمالی در روند ابلاغیه‌های قضایی است.

از این تاریخ به بعد هیچ ابلاغیه‌ای به صورت کاغذی برای افراد ارسال نمی‌شود. تا قبل از سال 95 وقتی برای شخصی دعوی در دادگاه مطرح می‌شد، ابلاغیه‌ای توسط ماموران ابلاغ به آدرس فرد خوانده در پرونده ارسال می‌شد. در این بین مشکلات زیادی پیش می‌آمد. برای مثال ماموران ابلاغ، ابلاغیه را به آدرس فرد خوانده می‌بردند.

در این بین ممکن بود فرد در منزل حضور نداشت یا از گرفتن ابلاغیه امتناع می‌کرد. برای جلوگیری از پیش آمدن مشکلات این چنینی ابلاغیه‌ها به صورت الکترونیکی برای مردم پیامک می‌شود.

ابلاغیه چیست؟

روند قانونی در صدور ابلاغیه به این صورت است که وقتی دعوایی در دادگستری مطرح می‌شود یک نسخه از ابلاغیه و ضمائم پرونده بایگانی می‌شود و نسخه دیگر توسط مامور به فرد خوانده ابلاغ می‌شود. در حقیقت این ابلاغیه برای این است که افراد خواهان و خوانده در یک دعوی به صورت کامل از روال پرونده توسط ابلاغیه مطلع شوند.

در روند قبلی ابلاغیه‌ها اگر یکی از طرفین دعوا در خارج از ایران زندگی می‌کرد برگه توسط وزارت امور خارجه و افرادی سیاسی یا مسئولان کنسولگری آن کشور به فرد ابلاغ می‌شد.

درگاه خدمات الکترونیک قضایی

برای ورود به سامانه ثنا ابتدا باید به درگاه خدمات الکترونیگ قضایی مراجعه کرد. این درگاه به صورت کلی به سه طبقه‌ی اطلاع رسانی، دسترسی سریع و خدمات ویژه تقسیم می‌شود.

در قسمت اطلاع رسانی امور اطلاع رسانی برای وکلا، اطلاع رسانی برای اشخاص حقیقی، اطلاع رسانی با رمز پرونده، عناوین اتهام، جستجوی لیست دفاتر خدمات، آگهی‌های قضایی و … قرار می‌گیرد. در دسته بندی دسترسی سریع امور ارائه و پیگیری امور دادخواست و شکوائیه، ارائه و پیگیری درخواست عفو، محاسبه هزینه دادرسی، محاسبه هزینه تعرف خدمات و … قرار دارند.

در قسمت خدمات ویژه امور سامانه ثبت نام امور الکترونیک قضایی، سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی، امانه خدمات ویژه مقامات قضایی و … دسته بندی شده‌اند. برای ورود به سایت ثنا باید به قسمت سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی مراجعه کرد.

ثبت نام سامانه ثنا

ثبت نام سامانه ثنا را به صورت مختصر در این قسمت توضیح می‌دهیم. همانطوری که گفتیم باید ابتدا به درگاه خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و سپس به قسمت ابلاغ الکترونیک مراجعه کرد. سپس باید در سامانه به کمک کد ملی، شماره سریال شناسنامه و تاریخ تولد ثبت نام اولیه را انجام داد.

در مرحله اول باید سایر اطلاعات هویتی خود مانند نام، نام پدر، دین، تابعیت و محل صدور شناسنامه و… را وارد کرد. در مرحله بعدی باید اطلاعات تماس خود را به صورت کامل ( شماره همراه، تلفن ثابت، آدرس الکترونیکی و…) وارد کرد.

در مرحله بعد نوبت به وارد کردن اطلاعات سکونتی مانند شهر، استان، آدرس محل سکونت و کد پستی ‌می‌رسد. در نهایت باید عکس خود را بارگذاری  و اطلاعات تحصیلی و شغلی خود را وارد سامانه کنید.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

تفاوت سایت ثنا یا سامانه سنا

در این مقاله بهتر است به صورت مختصر درباره تفاوت این دو صحبت کنیم. در واقع سامانه سنا برای ثبت روزمره معادلات ارزی و سبکی در شیوه‌ی بانکداری نوین است و هیچ ارتباطی با سامانه ثنا که برای ابلاغیه‌های الکترونیک قضایی است، ندارد.

طلاق توافقی و سامانه ثنا

برای ثبت دادخواست انواع طلاق مانند طلاق توافقی، طلاق از طرف زن، طلاق از طرف مرد می‌توان از طریق سایت ثنا اقدام کرد. همچنین می‌توان همه‌ ابلاغیه‌های مربوط به پرونده و در نهایت رای طلاق را از طریق سامانه بررسی کرد.

برای این کار باید بعد از ثبت نام در سامانه به سایت عدل ایران مراجعه سپس گزینه اطلاع رسانی اشخاص را انتخاب و اطلاعاتی مانند کد ملی و تاریخ تولد و .. را وارد کرد و پیگیری امور طلاق را انجام داد.

انحصار وراثت و سایت ثنا

سوالاتی در این خصوص وجود دارد که آیا برای امور انحصار وراثت ثبت نام در سامانه ثنا لازم است یا خیر؟ همانطوری که می‌دانید برای امور انحصار وراثت نیاز به دریافت گواهی انحصار وراثت است که برای این کار باید ثبت دادخواست صورت بگیرد.

برای این کار باید وراث، طلبکاران متوفی یا افراد ذینفع در انحصار وراثت با در دست داشتن مدارک هویتی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند و هزینه دادرسی را پرداخت و کارهای ثبت دادخواست را انجام دهند.

برای انجام این کار راه دیگری وجود دارد که متقاضی دریافت گواهی انحصار وراثت در سامانه ثنا ثبت نام و امور احراز هویت خود را انجام دهد. از طریق همان سامانه هم می‌تواند هزینه‌ها را پرداخت کند و هم می‌تواند ثبت دادخواست را انجام دهد.

ورود به سامانه ثنا از خارج از کشور

همان طوری که گفتیم در گذشته که ابلاغیه‌ها به صورت کاغذی برای افراد ارسال می‌شد، افرادی که خارج از کشور بودند با مشکلات زیادی مواجه بودند. چرا که این روال برای این افراد بسیار سخت‌تر پیش می‌رفت.

امروزه با راه اندازی سامانه ثنا و انجام امور به صورت الکترونیکی بسیاری از امور قضایی افراد خارج و داخل کشور با سرعت بیشتری پیش می‌رود و راحت‌تر است. افرادی که در سامانه ثبت نام نکرده‌اند می‌توانند به راحتی اطلاعات خود را وارد به صورت آنلاین اهراز هویت‌شان انجام شود.

افرادی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند می‌تواند در این سایت ثبت نام کنند و قرارداد الکترونیکی تنظیم کنند تا وکیل‌شان در ایران اموری مانند طلاق برای ایرانیان خارج از کشور را انجام دهد.

از جمله دیگر خدمات سایت ثنا برای افراد خارج از کشور می‌توان به صدور گواهی عدم سوء پیشینه اشاره کرد. ایرانیان خارج از کشور برای دریافت این گواهی در گذشته باید تایم زیادی را در حدود دو تا سه ماه سپری می‌کردند ولی به کمک این سامانه صدور گواهی سوء پیشینه به زبان انگلیسی یک روز انجام می‌شود.

اگر فردی ثنا نداشت چه باید کرد

موارد زیادی پیش می‌آید که فرد شاکی ممکن است کد ملی متهم را نداشته باشد، در این صورت سوالی پیش می‌آید این است که ابلاغیه از چه طریقی برای متهم ارسال می‌شود؟ در این صورت از طریق شماره تماسی که به نام فرد است و یا اطلاعات هویتی دیگر با هماهنگی کلانتری باید کد ملی متهم را پیدا و از طریق آن در سامانه ثنا کارهای شکایت و ثبت دادخواست را انجام داد.

ورود به سامانه ثنا با گوشی

برای ورود به سایت ثنا هم می‌توان از طریق مرورگر لپتاپ و هم اپلیکیشن گوشی موبایل استفاده کرد. برای این کار کافی است که از سایت عدل ایران وارد ثنا شوید و گزینه‌ی دانلود نرم افزار ابلاغ الکترونیک قضایی برای اندروید را بزنید و سپس به عنوان شخص حقیقی وارد شوید. در نهایت با با وارد کردن کد ملی خود و اطلاعات دیگر می‌توانید از کلیه امکانات اپلیکیشن ابلاغ الکترونیک قضایی استفاده کنید.

قوانین کیفری مربوط به سایت ثنا

ماده ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری

استفاده از سامانه‏های (سیستم های) رایانه‏ای و مخابراتی، از قبیل پیام نگار (ایمیل)، ارتباط تصویری از راه دور، نمابر و تلفن، برای طرح شکایت یا دعوی، ارجاع پرونده، احضار متهم، ابلاغ اوراق قضائی و همچنین نیابت قضائی با رعایت مقررات راجع به دادرسی الکترونیکی بلامانع است

ماده ۶۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری

در هر مورد که به موجب قوانین آیین دادرسی و سایر قوانین و مقررات موضوعه اعم از حقوقی و کیفری، سند، مدرک، نوشته، برگه اجرائیه، اوراق رای، امضاء، اثر انگشت، ابلاغ اوراق قضائی، نشانی و مانند آن لازم باشد صورت الکترونیکی یا محتوای الکترونیکی آن حسب مورد با رعایت سازوکارهای امنیتی مذکور در مواد این قانون و تبصره‌های آن کافی و معتبر است.

تبصره ۱ـ در کلیه مراحل تحقیق و رسیدگی حقوقی و کیفری و ارائه خدمات الکترونیک قضائی، نمی‌توان صرفاً به لحاظ شکل یا نحوه تبادل اطلاعات الکترونیکی از اعتبار بخشیدن به محتوا و آثار قانونی آن خودداری نمود.

قوه قضائیه موظف است سامانه‌های امنیتی لازم را جهت تبادل امن اطلاعات و ارتباطات بین اصحاب دعوی، کارشناسان، دفاتر خدمات الکترونیک قضائی، ضابطان و مراجع قضائی و سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه ایجاد نماید

3.9/5 - (211 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
52 پاسخ
 1. سلام وقت بخیر به یکی ماشین فروختم در شهر ساوه و خریدار هم در شهر ساوه هست ولی آدرس بدهکار در ثنا تهران ثبت شده و دادگاه ساوه میگه که به دادگاه تهران مراجعه کنید و شکایت کنید آیا راهی دارد که در شهر ساوه شکایت کنیم

 2. سلام و خسته نباشید چرا باید برای دادگاه جایی برگزار بشه که کلاهبردار آدرس خودش رو در ثنا ثبت کرده .آیا کلاهبردار نباید حداقل مشکلی براش پیش بیاد و من باید از کار و زنگی خودم بزنم و به جایی که ایشون آدرس ثبت کرده برم حتی آدرس اگر برای مادرش باشه

 3. سلام بنده ثنا دارم ولی شورای حل اختلاف به خطی که من به خواهرزاده خود دادم زنگ میزنه وتمام مشگلات با شخصی را عنوان میکند ومیگوید که ثنا ندارد ایا میشود از شورای حل اختلاف که خود در خانواده اختلاف به وجود اورده شکایت کرد

 4. من برای ثبت ثنا آدرس خونه مادرم رو دادم،برگه اظهاریه اگه برای من بیاد آیا خونه مادرم ارسال میشه؟؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله همون آدرسی که گذاشته باشید ارسال می شود.

  1. سلام، وقت بخیر
   با عرض پوزش، حجم کامنت ها بسیار زیاده و ممکنه گاهی دیر جواب بدیم.
   لطفا یک بار دیگه سوالتون رو بفرمایید.

 5. سلام و وقت بخیر.
  برای بازگشایی دفتر خدمات قضایی آیا امتحان خاصی هس؟
  چه اقداماتی باید انجام شود

 6. سلام میخواستم ببین اگر یه پرونده مختومه شوراحل اختلاف داشته باشم میتونه ملکی به نامم بخوره؟
  چون شنیدم کسی ک پرونده ای چیزی داشته باشه امکانش نیست ملکی به نامش بخوره

 7. سلام شکایت ازمن شده به عنوان جرائم مالی و اقتصادی.خیانت درامانت.یه چکی برگشتی دارم

 8. سلام از کسی شکایت کردیم سامانه ثنا ثبت نام نکرده باید چکار کرد

  1. سلام، وقت بخیر
   ابلاغیه به صورت فیزیکی برای ایشان فرستاده می شود.

 9. سلام من مدیر عامل یک شرکت تعاونی شدم بهم اعلام کردن که باید کدثنا بگیرم؟ آیا لازم هست؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 10. سلام من دیشب با شماره ۰۹۱۵۲۴۷۴۹۳۲ پیام اومد که شکایت در ثنا دارین منم وارد شدم در سلمانه ثنا شکایتی ثبت نشده بود فکر کنم هک شدم چون با اینjajxn.com اون شماره گفته بود وارد شم منم وارد شدم تا نرحله پرداخت بانک رفتم ولی نشد فکر کنم هک شدم درسته ؟

 11. سلام وقت بخیر خسته نباشید من ماندم اقایان که اینهمه سرمایه دارند از کجا اوردند مگر چقدر حقوق میگیرند اینهمه ثروت بااین حقوق همخوانی ندارد اگر خود وزن وبچه اش بجای ۳۰سال ۲۰۰سال کار کنند وهمه پولشان را پس انداز کنند هم یک صد هزارم این سرمایه نمیشود خدایا رحم کن بحال کسانیکه ندارند .

 12. سلام از من شکایت شده باشه چقدر طول میکشه تا پیامک ثنا برام بیاد؟

  1. سلام، وقت بخیر
   نمی توان زمان دقیقی مشخص کرد.

 13. سلام
  فردی از من شکایت کرده ولی چون ثنا نداشتم اشتباها برای فردی با اسم و فامیل و نام پدر مشابه من رفته حکم دیه هم در مرحله اجرای احکام هستش باید چ کار کنم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 14. سلام وقت بخیر
  از من شکایت شده به دلیل ارتباط تلفنی با دختری و من از خانواده آن طرف رضایت گرفتم و الان بعد دو هفته با من تماس گرفته شده که باید در سامانه ثنا ثبت کنم
  آیا اطلاعات من و شکایت در سیستم خواهد ماند و در آینده مشکلی برایم پیش می آورد؟

  1. سلام وقت بخیر
   پرونده باید دقیق توسط وکیل بررسی بشه. امکان پاسخگویی در قالب کامنت نیست.

 15. سلام من با مبایل به صورت غیر حضوری ثبت نام ثنا کردم با موفقیت انجام شد برای بانک یا جای دیگر بایدپرینت بگیرم یا کد خواصی برام ارسال میشه؟

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام، وقت بخیر
   برای شما کد موفقت ارسال می شه نیازی به پرینت گرفتن نیست.

 16. با سلام، آیا برای طرح دعوی در شورای حل اختلاف از طرف فرزند زیر ۱۸ سال صاحب آپارتمان ، پدر میتواند با ثنای خود ثبت شکایت کند یا لازم است فرزند نیز ثنا داشته باشد؟ دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی می گویند برای افراد زیر ۱۸ سال ثنا صادر نمی کنند ولی شورای حل اختلاف می گوید باید ثنا داشته باشند.

 17. سلام و وقت بخیر
  سامانه ثنا ثبت نام‌کردم برای احراز هویت غیر حضوری برای ارائه به شرکت ، پیامک اومد احراز هویت غیر حضوری با موفقیت انجام شد ولی هیچ جوابیه نیومده راهنمایی میکنید

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 18. (مامور ارسال پیام قوه قضایی)
  شکوائیـہ علیه شما:
  ( eblagh.nl ) این یعنی چی من که کاری نکردم

  1. سلام، وقت بخیر.
   وارد سامانه بشید و پیام رو مشاهده کنید.

   1. سلام وقت بخیر
    من در سامانه ثنا ثبت نام کردم و خارج از کشور هستم .
    تحویل دادن کد اهراز هویت شخصی خودم به دیگری چه پیامدهای برای من دارد .
    من می توانم این کد که برای من sms شده را به کس دیگری تحویل بدم تا امضا و مشخصات من را در زیر وکالتنامه ها ثبت کند.
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

    1. سلام، وقت بخیر
     لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

  2. سلام. ممنون از راهنمایی های شما * امشب با یک شماره ۰۹۱۲ پ آمده ک ابلاغیه صادر شد ،-این کلاهبرداره؟ خیلی نگران م – همسرم گفتن کلاهبرداری ه – توروخدا سریعتر جواب من را دهید . ممنونم

   1. سلام، وقت بخیر
    ابلاغیه با شماره شخصی ارسال نمی گردد.

  1. سلام، وقت بخیر.
   سامانه ثنا مربوط به قوه قضاییه است و به اداره ثبت شرکت ها ارتباطی ندارد.

  2. سلام. ممنون از راهنمایی های شما * امشب با یک شماره ۰۹۱۲ پ آمده ک ابلاغیه صادر شد ،-این کلاهبرداره؟ خیلی نگران م – همسرم گفتن کلاهبرداری ه – توروخدا سریعتر جواب من را دهید . ممنونم

   1. سلام، وقت بخیر
    ابلاغیه با شماره شخصی ارسال نمی شود.

 19. سلام من از ی مزاحمی تو اینستا ب پلیس فتا شکایت کردم. و ادرس خونه و محل کار رو ازم خواستن . ابلاغیه ای چیزی ب ادرس خونه امون فرستاده میشه یا فقط ب خطم پیام میدن؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بعد از ثبت نام ثنا، تمامیه ابلاغیه ها الکترونیک خواهد بود و ابلاغیه ای به صورت حضوری دریافت نخواهید کرد.

  2. سلام.هم سایت خوب و مفیدی دارید وهم پاسخ بازدیدکنندگان سایت رو خوب انجام میدین،این یعنی تعهد نسبت به دانشی که دارید و بدون چشم داشت مالی.انسانیت و مسئولیت پذیری شما قابل تقدیر هست.با سپاس

   1. سلام، وقت بخیر
    ممنون از شما، باعث خوشحالی ماست که بتونیم مفید واقع بشیم 🙂

 20. سلام ممنون از توضیحات شما
  وقتی می‌خوام عکس یا ویدیو بارگذاری کنم ، تصویر من دیده نمیشه،و ارتباطی بین گوشیم و مرورگر برقرار نمیشه، لطفاً راهنمایی کنید.

  1. سلام، وقت بخیر.
   به احتمال قوی اشکال از دستگاهی هست که از آن استفاده میکنید، با یک دستگاه دیگر مجددا امتحان کنید.

  2. سلام وقت بخیر ،آیا برای معامله ملک به صورت وکالتی ،فرد دارای وکالت نامه باید در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد؟

 21. برام با ی شماره ٠۹۱٠پ اومده ک ازت شکایت شده من دیشب فتا شکایت کردم فک کنم شماره خودم زدم جای مجرم

  1. سلام، وقت بخیر.
   باید تشریف ببرید دفتر خدمات الکترونیک قضایی و اعلام بفرمائید که شماره اشتباها قید شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *