خانه / خانواده (طلاق) / تفاوت حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش

تفاوت حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش

یکی از مواردی که زوجین موقع اقدام برای طلاق و جدایی باید آن را دریافت کنند گواهی عدم سازش است. اغلب کسانی که بدون کمک وکیل طلاق برای جدایی اقدام می‌کنند تفاوت گواهی عدم سازش و حکم طلاق را نمی‌دانند.

در این مطلب از موسسه حقوقی دادسو فرق گواهی عدم سازش و حکم طلاق را توضیح می‌دهیم. در صورتی که برای طلاق به مشورت با وکیل خانواده نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

تفاوت گواهی عدم سازش و حکم طلاق

حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش چه تفاوتی با هم دارند؟ برای اینکه گواهی عدم سازش یا حکم طلاق را دریافت کنید، لازم است که جواب این سوال را بدانید و مراحل دریافت آن‌ها و شرایطی که برای دریافت این حکم‌ها وجود دارد را بشناسید. تفاوتی که گواهی عدم سازش و حکم طلاق دارند به طور کلی عبارتند از:

تفاوت اول گواهی عدم سازش و حکم طلاق

برای صدور حکم طلاق دادگاه ماهیت دعوا را بررسی می‌کند و با توجه به دفاعیاتی که زوجین بیان می‌کنند حکم جدایی را برای آن‌ها صادر می‌کند. اگر  زن یا مرد برای طلاق اقدام کنند، لازم است که زوجین گواهی عدم سازش را دریافت کرده و به دادگاه ارائه کنند.

دادگاه زمانی حکم تایید گواهی عدم امکان سازش را صادر می‌کند که قصد تأیید تصمیم طلاق زوجین را داشته باشد.

تفاوت دوم گواهی عدم سازش و حکم طلاق

زوجین تنها تا سه ماه فرصت دارند که از حکم گواهی عدم سازش صادر شده توسط دادگاه استفاده کنند؛ اما حکم طلاق به مدت 6 ماه از ابتدا یا انقضای حکم فرجام‌خواهی مهلت دارد.

تفاوت سوم گواهی عدم سازش و حکم طلاق

صدور حکم طلاق به منزله جدایی زوجین است؛ اما گواهی عدم سازش به منزله اجازه طلاق است و هنوز جدایی بین زوجین رخ نداده است. اگر زوجین پس از دریافت حکم عدم سازش برای طلاق اقدام نکنند، دادگاه این موضوع را به معنی انصراف زوجین از طلاق در نظر می‌گیرد و تا سه ماه زوجین وقت دارند برای جدایی اقدام کنند.

 موارد صدور گواهی عدم امکان سازش

برای اینکه بتوانید گواهی عدم سازش را دریافت کنید لازم است مواردی که دادگاه این حکم را برای زوجین صادر می‌کند نیز بشناسید. در ادامه موارد صدور گواهی عدم امکان سازش را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

  • صدور گواهی عدم سازش در طلاق توافقی
  • صدور گواهی عدم امکان سازش در طلاق از طرف مرد
  • دریافت گواهی عدم سازش در صورت طلاق با داشتن حق طلاق از طرف زن

 موارد صدور حکم طلاق

حکم طلاق در شرایطی صادر می‌شود که زن برای طلاق اقدام کرده باشد. با توجه به اینکه حق طلاق در کشور ما با مرد است، زن تنها در صورتی می‌تواند برای جدایی اقدام کند که یکی از شرایط 12 گانه عقدنامه برقرار باشد، یا اینکه زن در ازدواج دچار عسر و حرج شده باشد و زندگی برای او سخت و مشقت‌بار شده باشد.

همچنین زوجه با داشتن حق طلاق می‌تواند برای جدایی اقدام کند. بنابراین تنها در صورتی که زن درخواست طلاق داده باشد دادگاه دلایل ارائه شده توسط زوجه را بررسی می‌کند، سپس دادگاه حکم طلاق را برای زوجه صادر می‌کند.

موارد صدور حکم طلاق

جمع بندی

طلاق و جدایی یکی از موضوعاتی است که هر فردی در طول زندگی ممکن است با آن‌ها مواجه شود. در صورتی که زن و مرد برای جدایی اقدام کرده و برای طلاق توافق کرده باشند، لازم است که با وکیل طلاق مشورت کنند. در شرایطی که طلاق یک طرفه مرد یا طلاق توافقی مطرح شده باشد، دادگاه گواهی عدم امکان سازش را برای زوجین صادر می‌کند.

اما در صورتی که زن دچار عسر و حرج شده باشد یا دلیل موجهی برای طلاق داشته باشد، زن می‌تواند با داشتن حکم طلاق برای جدایی از همسرش اقدام کند.

سوالات متداول

گواهی عدم سازش چیست و چه کاربردی دارد؟

گواهی عدم سازش برای مواقعی در نظر گرفته شده که هر دو زوجین یا مرد برای جدایی اقدام کرده باشند، یا اینکه مرد قصد داشته باشد همسرش را طلاق دهد و امکان سازش و صلح بین آن‌ها وجود نداشته باشد.

مدت زمان اعتبار گواهی عدم سازش برای طلاق چقدر است؟

مدت زمان اعتبار گواهی عدم سازش سه ماه است و زوجین تنها در این مدت می‌توانند برای طلاق اقدام کنند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *