راهنمای گرفتن حق طلاق

راهنمای گرفتن حق طلاق

طلاق برای مرد یک موضوع ساده است و زوج با دارا بودن حق طلاق می‌تواند هر زمانی که بخواهد حقوق مالی همسرش را بپردازد و از او جدا شود؛ اما زن تنها در شرایطی می‌تواند از مرد طلاق بگیرد که دلیل قابل قبولی مانند نازایی یا عنن بودن زوج وجود داشته باشد.

البته در صورتی که زوجه حق طلاق داشته باشد، پروسه جدایی برای زن نیز مانند مرد پیش می‌رود و پیچیدگی‌های طلاق از طرف زن به صورت یک‌طرفه را نخواهد داشت. البته در این شرایط خانم باید حتما باید برای آقا وکیل بگیرد. برای اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

حق طلاق چیست؟

در صورتی که مرد به عنوان دارنده حق طلاق به همسرش وکالت در طلاق بدهد، زوجه نیز دارای حق طلاق خواهد بود و می‌تواند خودش را مطلقه کند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که دادن وکالت در طلاق به زن باعث باطل شدن حق طلاق مرد نمی‌شود و زوج می‌تواند از این حق برای طلاق از طرف مرد استفاده کند.

اگر حق طلاق با کمک وکیل طلاق از طرف زن تنظیم شده باشد و زوج حق عزل را از خودش اسقاط کرده باشد، مرد نمی‌تواند وکالت در طلاق را که به زن داده عزل کند و زوجه وکالت بلاعزل برای طلاق یک ‌طرفه را خواهد داشت

مدارک مورد نیاز برای دریافت حق طلاق

برای گرفتن حق طلاق لازم است که این مدارک را آماده کنید. سپس شرایط برای گرفتن حق طلاق کجا باید رفت را جهت اقدام برای جدایی بررسی کنید.

  • اصل عقدنامه
  • شناسنامه زوجین
  • کارت ملی خانم و آقا

شروط وکالت در طلاق یا حق طلاق

برای اینکه زن بتواند از وکالت در طلاق برای طلاق یک‌طرفه استفاده کند، لازم است که وکالت در طلاق این شرایط را داشته باشد.

  • بلاعزل بودن حق طلاق و اعتبار داشتن همیشگی ـآن
  • داشتن حق توکیل به غیر جهت حضور وکیل به جای مرد در جلسات دادگاه
  • داشتن حق اسقاط در تجدیدنظر و فرجام‌خواهی جهت پیشگیری از اعتراض زوج به حکم دادگاه و قطعی شدن طلاق
  • تعیین اینکه وکالت‌نامه برای چه نوع طلاقی صادر شده
  • مشخص شدن پرداخت یا بذل حقوق مالی زن به صورت شفاف
  • تعیین تکلیف حضانت فرزندان و نفقه آن‌ها

تفاوت حق طلاق و وکالت طلاق

حق طلاق بر اساس قانون و شرع با مرد است و آنچه زوج به همسرش به عنوان حق طلاق می‌دهد در حقیقت وکالت در طلاق است؛ یعنی زن تنها در صورتی که مرد بخواهد همسرش را طلاق دهد نیز همچنان از حق طلاق برخوردار است و این حق از او سلب نشده.

شرایط طلاق از طرف زن با حق طلاق

برای مطرح کردن طلاق با داشتن حق طلاق از طرف زوجه لازم است که این وکالت در دفتر ثبت اسناد رسمی به زن داده شده باشد. همچنین باید وکالت در طلاق مطلق باشد و امکان عزل کردن وکیل (زن) توسط شوهر از مرد گرفته شده باشد.

یکی دیگر از شرایط طلاق گرفتن با حق طلاق این است که زوجه وکیل طلاق داشته باشد و فردی را نیز به عنوان وکیل طلاق از سمت همسرش معرفی کند. وکیل طلاق زن و مرد باید متفاوت باشند و یک وکیل نمی‌تواند وکالت هر دوی زوجین را قبول کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره وکالت در طلاق و حضور وکیل به جای زن یا مرد در مراحل طلاق از طرف زن، با وکلای حقوقی دادسو در ارتباط باشید. مشاورین دادسو پرونده‌های موفق زیادی در زمینه طلاق با داشتن حق طلاق را به نتیجه رسانده‌اند و می‌توانند به زوجین برای انجام این پرونده کمک کنند.

برای طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق، حضور وکیل پایه یک دادگستری به جای زوج در جلسات دادگاه الزامی است و نمی‌توان بدون وکیل پرونده طلاق با حق طلاق را به نتیجه رساند.

مراحل طلاق از طرف زن با حق طلاق

مدارک طلاق از طرف زن با حق طلاق

برای طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق لازم است که اسناد هویتی زوجین مانند شناسنامه و کارت ملی، سند ازدواج، سند وکالت‌نامه در طلاق، گواهی بکارت، گواهی عدم بارداری و وکالت‌نامه وکیل دادگستری جهت وکالت زوج را آماده کرده و به دادگاه ارائه کنید.

انتخاب وکیل برای زوج در طلاق با داشتن حق طلاق ضروری است. همچنین زن نیز می‌تواند برای خودش وکیل بگیرد و وکالت خودش را برای شرکت در جلسات دادگاه به وکلای متخصص دادسو بدهد.

سخن پایانی

اگر مرد بخواهد به همسرش وکالت در طلاق دهد، لازم است که ابتدا زوجین با یک وکیل پایه یک دادگستری که در این زمینه متخصص است مشورت کنند. چون وکلای متخصص نحوه دادن وکالت در طلاق به صورت بلاعزل و غیرقابل اسقاط را می‌شناسند و به زوجه کمک می‌کنند تا از حق برابری با همسرش برای انواع طلاق برخوردار باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره حق طلاق و نحوه اقدام برای جدایی با داشتن این وکالت‌نامه می‌توانید از وکلای دادسو کمک بگیرید و یا مقاله مراحل گرفتن حق طلاق را مطالعه کنید.

سوالات متداول

در صورت داشتن حق طلاق مهریه به زن تعلق می‌گیرد؟

با توجه به توافق زوجین، زن می‌تواند مهریه خودش را برای گرفتن حق طلاق به همسرش ببخشد؛ اما در صورتی که این توافق انجام نشده باشد و زن حق طلاق را داشته باشد، زوجه می‌تواند با وجود داشت وکالت در طلاق برای دریافت مهریه خودش نیز اقدام کند.

آیا زن با داشتن حق طلاق می‌تواند طلاق بگیرد؟

اگر وکالت در طلاق بلاعزل باشد و حق فرجام‌خواهی و … از آن ساقط شده باشد، زن می‌تواند برای طلاق از همسرش اقدام کند. البته با وجود این شرایط همچنان مرد نیز از حق طلاق برخوردار خواهد بود.

تفاوت حق طلاق و طلاق توافقی چیست؟

در طلاق توافقی زوجین برای جدایی به سازش رسیده‌اند؛ اما طلاق با داشتن حق طلاق یک نوع طلاق یک‌ طرفه زن محسوب می‌شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۴.۶/۵ - (۲۲ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید