طلاق فوری چگونه است؟

طلاق، یک پدیده اجتماعی بسیار دشوار و تلخ بوده که اعضای یک خانواده و اجتماع را تحت تأثیر قرار می‌دهد. امروزه زوجین زیادی در دادگاه خانواده و شورای حل اختلاف به منظور حل مشکل خود مراجعه می‌کنند. اما تعداد زیادی از این زوجین از قانون و مقررات حمایت از خانواده اطلاعات کافی ندارند.

همچنین بسیاری از این افراد نمی‌توانند از حق و حقوق خود دفاع کنند، به همین سبب برای حل مشکل خود علاوه بر هزینه‌های زیاد، باید مسیری بسیار طولانی را نیز طی کنند.  در این مقاله از موسسه حقوقی دادسو قصد داریم به بررسی طلاق فوری بپردازیم، بنابراین با ما همراه باشید.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی نوعی از طلاق است که زوجین به علت عدم سازش و با توافق یکدیگر، تصمیم به اتمام زندگی مشترکشان می‌گیرند.

در طلاق توافقی فوری زوجین در مورد تمام حقوق مالی و غیر مالی قانونی خود نظیر مهریه، نفقه، جهیزیه، اجرت المثل، حضانت فرزندان و غیره با یکدیگر به توافق می‌رسند که این توافق از نظر دادگاه خانواده کاملاً معتبر و قابل قبول است.

طلاق توافقی چقدر زمان می برد؟

مدت زمان طلاق توافقی کم بوده و زوجین وقت کمتری را در دادگاه تلف می‌کنند. همچنین در طلاق سریع بحث و جدل میان زوجین بسیار کم است، به همین سبب طلاق فوری یا طلاق توافقی یکی از آسان ‌ترین و کم دردسرترین انواع طلاق در قانون حمایت از خانواده محسوب می‌شود.

توافق زوجین در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه و حضانت فرزند برای صدور حکم طلاق امری بسیار ضروری برای دادگاه خانواده به شمار می‌رود. بر طبق ماده ۲۷ قانون حمایت خانواده، در طلاق توافقی نیازی به ارجاع موضوع طلاق به داوری نخواهد بود.

مراحل طلاق فوری چیست؟

 • از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحل طلاق توافقی فوری، توافق زوجین برای خاتمه زندگی مشترک و توافق بر سر موارد حقوقی نظیر مهریه، نفقه، جهیزیه، اجرت المثل و حضانت فرزندان است.
 • یکی دیگر از شرایط طلاق توافقی، مراجعه زوجین یا وکیل طلاق توافقی آنها به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و ثبت دادخواست طلاق توافقی است.
 • وقت رسیدگی به طلاق فوری زوجین توسط دادگاه خانواده مشخص می‌شود.
 • زوجین یا وکیل طلاق توافقی آن‌ها، در جلسه دادگاه حضور پیدا می‌کنند.
 • زوجین از طرف دادگاه خانواده به واحد مشاوره ارجاع داده می‌شوند.
 • زوجین یا وکیل طلاق آن‌ها گواهی عدم امکان سازش را دریافت کرده و به دادگاه ارائه می‌دهد.
 • سپس رأی طلاق از سمت دادگاه خانواده صادر می‌گردد.
 • زوجین حداکثر تا 3 ماه باید برای جاری شدن صیغه طلاق در دفاتر رسمی ثبت طلاق و ازدواج حاضر شوند و طلاق توافقی خود را ثبت کنند.
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

نکات مهم درباره طلاق فوری

 • اگر زوجین طی مدت سه ماه از تاریخ صدور رأی طلاق توافقی، در دفتر رسمی ثبت طلاق و ازدواج حاضر نشوند، دادنامه طلاق توافقی آن‌ها باطل شده و مراحل طلاق فوری باید از ابتدا آغاز شود.
 • در طلاق فوری توافقی برای اجرای سریع رأی طلاق، حق تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی زوجین حذف می‌شود.
 • از نظر وکیل طلاق و قانون حمایت از خانواده، بهترین روش برای اجرای طلاق فوری، استفاده از وکالت نامه طلاق است که زوج به زوجه می‌دهد تا زوجه به راحتی درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد.
 • یک وکیل نمی‌تواند به طور همزمان وکالت زوجین را در یک پرونده طلاق فوری بر عهده بگیرد. بنابراین زوجه و زوج باید در روند طلاق توافقی، هر کدام وکیل طلاق جداگانه داشته باشند.
 • حضور زوجه در یک جلسه برای انجام آزمایش بارداری ضروری است اما در سایر مراحل طلاق فوری، نیازی به حضور هیچ کدام از زوجین در جلسات دادگاه نیست.

طلاق توافقی فوری چقدر زمان می‌برد؟

مدت زمان طلاق به تجربه و تخصص وکیل طلاق پرونده بستگی دارد. بنابراین داشتن وکیل برای سریع تر شدن روند طلاق توافقی تأثیر چشم گیری در پیشبرد پرونده طلاق زوجین دارد. مؤسسه حقوقی دادسو با بهره‌ گیری از بهترین کارشناسان حقوقی و وکیل طلاق توافقی متخصص و حرفه ای، در زمینه طلاق توافقی سریع، از طریق واتس اپ به کاربران خود مشاوره رایگان ارائه می‌دهد.

داشتن وکیل برای سریع تر شدن طلاق توافقی

در طلاق فوری توافقی حضور وکیل طلاق با تجربه موجب می‌شود که مراحل درخواست طلاق توافقی در دادگاه و مدت زمان انجام طلاق فوری کاهش پیدا کند و زوجین وقت کمتری را در دادگاه تلف کنند. حضور وکیل طلاق همچنین علاوه بر افزایش سرعت روند پرونده طلاق، از ایجاد بحث و درگیری میان زوجین نیز جلوگیری می‌کند. با وجود وکیل طلاق، نیازی به حضور هیچ یک از زوجین به دادگاه خانواده نیست.

جمع بندی

بنابراین با توجه به مزایای وکیل طلاق توافقی، مراحل فوق بدون نیاز به حضور زوجین و در کوتاه‌ ترین زمان ممکن توسط وکیل مجرب و متخصص انجام خواهد شد.

مؤسسه حقوقی دادسو به منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات و دغدغه‌های مربوط به انواع طلاق از جمله طلاق فوری، طلاق از طرف مرد یا طلاق از طرف زن، بهترین مشاوران حقوقی و وکیل طلاق توافقی را به کاربران خود معرفی می‌کند.

بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره حقوقی و اطلاع از هزینه وکیل برای طلاق از طرف مرد و زن می‌توانید با کارشناسان حقوقی این مؤسسه ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

کدام روش طلاق سریع تر است؟

طلاق دارای سه نوع، طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن و طلاق فوری یا توافقی است که از میان انواع طلاق، طلاق توافقی (فوری) یکی از سریع ترین و بی دردسرترین روش‌ها برای جدایی زوجین از یکدیگر محسوب می‌شود.

طلاق فوری (طلاق توافقی) چیست؟

در طلاق فوری یا طلاق توافقی زوجین با توافق یکدیگر تصمیم به خاتمه زندگی مشترک خود می‌گیرند، همچنین آن‌ها بر سر مسائل حقوقی نظیر مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و جهیزیه به توافق می‌رسند.

مدارک مورد نیاز طلاق توافقی سریع چیست؟

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی سریع شامل اصل عقدنامه یا رونوشت آن، شناسنامه زوجین و کپی کارت ملی آن‌ها برای ثبت دادخواست طلاق فوری می‌شود.

4.8/5 - (11 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *