نکات مهم توقیف ماشین برای مهریه

توقیف ماشین برای مهریه

مهریه حق زن است و مرد موظف است به محض جاری شدن صیغه عقد آن را بپردازد. زن می‌تواند کلیه اموال مرد را برای نقد کردن مهریه خودش دریافت کند، مگر مواردی که جزء مستثنایت دین هستند. با توجه به اینکه خودرو نیز به عنوان یکی از اموال منقول زوج شناخته می‌شود، امکان توقیف ماشین برای مهریه توسط زن وجود خواهد داشت.

در این مطلب دادسو شرایط مطالبه مهریه توسط زن و توقیف خودروی مرد را ارائه کرده‌ایم. اگر درباره اجرا گذاشتن مهریه، بخشیدن مهریه و… نیاز به دریافت اطلاعات بیشتری دارید با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

توقیف خودرو جهت مهریه

زن می‌تواند برای مهریه خودش کلیه اموال منقول و غیرمنقولی که به نام مرد است را توقیف کند. از جمله این اموال می‌توان به ملک یا زمین، طلاجات، خودرو و… اشاره کرد.

در صورتی که مرد درخواست اعسار را به دادگاه ارائه کرده باشد و قاضی با این درخواست موافقت کند، مهریه زن به صورت قسطی توسط زوج پرداخت می‌شود و زوجه نمی‌تواند اموال همسرش را توقیف کند. همچنین در صورتی که ماشین برای کار توسط مرد استفاده شود به عنوان مستثنایت دین شناخته می‌شود و امکان توقیف آن برای مهریه وجود نخواهد داشت.

اما در صورتی که هیچ کدام از این شرایط برقرار نباشد، زوجه می‌تواند با کمک وکیل مهریه دادخواست توقیف اموال مرد را تنظیم کرده و به دادگاه ارائه کند. پس از اعلام رأی نظر دادگاه امکان توقیف خودرو یا خودروهای زوج به عنوان مهریه توسط همسرش وجود خواهد داشت.

شرایط توقیف خودروهای در رهن خودروسازی

در صورتی که خودروی مرد در رهن شرکت خودروسازی باشد نیز زن می‌تواند آن را به عنوان مهریه توقیف کند. البته در این شرایط زوجه می‌تواند تنها مبلغی را به عنوان مهریه توقیف کند که به شرکت خودروسازی پرداخت شده و توقیف مابقی بدهکاری ماشین توسط زوجه وجود نخواهد داشت.

روش‌های توقیف خودرو برای مهریه

زوجه می‌تواند از دو طریق مراجعه به دادگاه و اداره ثبت خودروی همسرش را به عنوان مهریه توقیف کند. در ادامه هر دو روش را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

روش‌های توقیف خودرو برای مهریه

توقیف خودرو برای مهریه از طریق دادگاه

در این روش زوجه می‌تواند دادخواست مطالبه مهریه و تقاضای تأمین خواسته را تنظیم کرده و به دادگاه ارائه کند. در تقاضای تأمین خواسته لازم است که مشخصات خودرو درج شده باشد، تا زن بتوان بلافاصله پس از صدور رأی دادگاه خودروی مورد نظر را توقیف کند.

توقیف خودرو برای مهریه از طریق اجرای ثبت اسناد

در این روش زوجه می‌تواند با معرفی خودرو به اجرای ثبت اسناد دستور توقیف خودرو را دریافت کند. پس از آن مهلت ۱۰ روزه‌ای برای پرداخت بدهی توسط مرد در نظر گرفته می‌شود و این موضوع به زوج ابلاغ خواهد شد. در صورتی که در این مدت مرد وضعیت پرداخت مهریه همسرش را تعیین تکلیف نکند زن می‌تواند خودروی همسرش را با معرفی آن به پلیس راهور توقیف کند.

سخن پایانی

خودرو به عنوان یکی از دارایی‌های منقول مرد شناخته می‌شود و امکان نقل و انتقال آن به صورت آنی وجود خواهد داشت؛ بنابراین در صورتی که مرد مهریه همسرش را نپردازد، زوجه می‌تواند برای توقیف ماشین به عنوان مهریه اقدام کند.

در صورتی مرد می‌تواند ماشین را از همسرش پس بگیرد که زوجه بخشش مهریه را انجام دهد، یا اینکه مهریه قسطی شده باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه پرداخت مهریه می‌توانید از مشاورین موسسه حقوقی دادسو کمک بگیرید.

سؤالات متداول

توقیف ماشین برای مهریه چه مدت زمانی طول می‌کشد؟

در صورتی که زوجه از طریق اجرای ثبت اسناد برای توقیف خودرو همسرش اقدام کرده باشد، پس از مهلت ۱۰ روزه تعیین شده برای مرد می‌تواند در عرض ۳ روز خودرو را معرفی کرده و توقیف کند.

آیا برای توقیف خودرو به عنوان مهریه نیاز به وکیل داریم؟

وکلای متخصص مهریه شرایط توقیف ماشین به عنوان مهریه در کمترین زمان را می‌شناسند و به زوجه کمک می‌کنند تا قبل از مخفی کردن خودرو یا انتقال آن به نام فرد دیگر ماشین زوج را توقیف کنند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۳.۵/۵ - (۹۴ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

5 دیدگاه برای “نکات مهم توقیف ماشین برای مهریه

  1. سمانه نیازی گفته:

    شرایط وکیل برای توقیف ماشین برای مهریه چطوریه؟ همسر من یه هایلوکس داره با یه پورشه. وکیل چطور می تونم داشته باشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید