خانه / خانواده (طلاق) / صیغه طلاق چگونه خوانده می شود؟

صیغه طلاق چگونه خوانده می شود؟

با جاری شدن صیغه طلاق زندگی مشترک زن و مرد خاتمه پیدا می‌کند. بنابراین در اجرای صیغه طلاق، لفظ مخصوص صیغه و حضور دو شاهد مرد عادل و بالغ از شرایط درست بودن صیغه طلاق در قانون مدنی محسوب می‌شوند.

در این مقاله از موسسه حقوقی دادسو به بررسی صیغه طلاق و الفاظ صیغه طلاق خواهیم پرداخت. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره در حوزه صیغه طلاق با تیم حقوقی دادسو از طریق واتس اپ ارتباط برقرار کنید.

الفاظ صیغه طلاق چیست؟

بر اساس قانون مدنی کشور و موازین اسلامی، صیغه طلاق باید میان زن و مردی که قصد جدایی از یکدیگر را دارند، جاری شود تا زندگی مشترک و زوجیت آن‌ها به پایان برسد. بنابراین به موجب خواندن الفاظ صیغه طلاق، عقد نکاح زوجین تمام شده و به یکدیگر نامحرم خواهند شد.

همچنین خواندن صیغه طلاق که با الفاظ خاصی بیان می‌شود، توسط زن و مرد نیز امکان پذیر بوده و مرد با خواندن الفاظ صیغه طلاق می‌تواند همسر خود را طلاق دهد.

در مجموع طبق قانون حمایت از خانواده، صیغه طلاق بعد از جاری شدن، باید در دفاتر رسمی ثبت ازدواج و طلاق ثبت شود. اگر حکم طلاق در دفترخانه به صورت رسمی ثبت نشود، مرد به مجازات عدم ثبت طلاق، محکوم خواهد شد.

به همین سبب، برای ثبت طلاق در دفترخانه و ناآگاهی افراد از الفاظ صیغه طلاق، مراجعه به یکی از دفاتر رسمی ثبت ازدواج و طلاق ضروری است.بنابراین در دفترخانه ثبت ازدواج و طلاق، سردفتر با خواندن الفاظ صیغه طلاق، طلاق را به صورت شرعی و قانونی ثبت خواهد کرد.

متن عربی صیغه طلاق چیست؟

متن عربی الفاظ صیغه طلاق توافقی از طرف مرد یا سردفتر به صورت زیر خوانده می‌شود: «زَوْجَهُ … طالِقٌ.» برای نمونه اگر نام زوجه فاطمه باشد، صیغه طلاق از طرف سردفتر «زَوْجَهُ مُوکِّلی فاطِمَهُ طالِقٌ» خوانده می‌شود.

اگر طلاق زوجین از نوع طلاق خلع باشد، یعنی زوجه از همسر کراهت داشته باشد، لفظ عربی خطبه طلاق «زَوْجَتِی فاطِمَهُ خَلَعْتُها عَلی ما بَذَلَتْ» خوانده می‌شود.

در طلاق مبارات که زوجین از یکدیگر کراهت دارند نیز متن عربی صیغه طلاق به صورت «بارَأْتُ زَوْجَتِی فاطِمَهَ عَلی ما بَذَلَتْ» از طرف سردفتر میان زوجین خوانده می‌شود.

چه کسی صیغه طلاق را می خواند؟

کسی که الفاظ صیغه طلاق را بیان می‌کند باید عاقل و بالغ باشد و قصد طلاق دادن همسر خود را نیز داشته باشد. اگر مرد مجبور به طلاق دادن همسر خود باشد و صیغه طلاق را بخواند، صیغه طلاق فاقد اعتبار بوده و طلاق باطل خواهد بود. همچنین اگر مردی قصد طلاق همسر خود را نداشته باشد و از روی عمد و شوخی صیغه طلاق را بخواند، آن طلاق نیز فاقد اعتبار است.

توجه داشته باشید که در هنگام خواندن الفاظ صیغه طلاق توسط زن و مرد، باید دو شاهد عادل و بالغ نیز حضور داشته باشد. طلاق بدون حضور شاهدین از نظر قانون حمایت از خانواده فاقد اعتبار خواهد بود. عادل بودن شهود طلاق نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این افراد باید از ارتکاب به گناهان کبیره و اصرار بر گناهان صغیره خودداری کنند. برای اخذ مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه صیغه طلاق با تیم حرفه ای و مجرب دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

صیغه طلاق چیست؟

بر اساس قانون حمایت از خانواده و موازین شرعی (اسلام) به موجب پایان یافتن زندگی مشترک زوجین و زوجیت آن‌ها‌، صیغه طلاق جاری شده و زن و مرد به یکدیگر نامحرم می‌شوند.

مهم ترین شروط صحت صیغه طلاق چیست؟

در ماده ۱۱۳۴ قانون مدنی درباره طلاق و شرایط آن ذکر شده که صیغه طلاق باید به الفاظ عربی مخصوص خوانده شود و دو شاهد عاقل و بالغ در هنگام جاری شدن صیغه طلاق در دفترخانه رسمی ثبت ازدواج و طلاق حضور داشته باشند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
7 پاسخ
 1. سلام من هشت سال پیش از همسرم جدا شدم و ایشون ب من رجوع کردن بدون هیچ ثبت قانونی اما الان من ب دلیل اعتیاد و هرز پریدن ایشون میخوام خودم صیغه ی طلاقو بخونم بنطرتون درسته؟

 2. وقتی زن و شوهری هیچ حسی به همدیگر ندارند و ۱۲ سال هیچ ارتباط زنا شویی نداشته باشند این چه حکمی دارد و زن تحت فشار باشد ولی از لحاط شرعی باید خودش کنترل کند و این ظلم به زن میباشد مرد راحت با زنان در ارتباط باشد اما زن مخحدودیت دارد گناه است حرام است اسمن شوهر دارد اما در محرومیت باشد معلومه یک روزی دچار گناه میشود این چه حکمی است برای زنان

  1. سلام عزیزم. منم همین مشکل رو دارم میشه جواب گرفتین به منم بگید

  2. بهترین راه طلاق و رهاییه تاکی باید برا دیگران زندگی کنی کی برا دل خودت زندگی میکنی
   طلاق همیشه بد نیست بغضی مواقع بهترین راهه

  3. منم همین مشکل و دارم به علاوه خشونت و داعم دعوا میکنه و میگه برو خونه مادرت برو کلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *