دیه اندام تناسلی و بیضه

دیه اندام تناسلی و بیضه

در صورتی که در آسیب‌های عمدی یا غیرعمدی به کل اندام تناسلی یا بخشی از آن صدمه وارد شود، قانون‌گذار مبلغی را به عنوان دیه برای جبران خسارت وارده در نظر گرفته است. در این مطلب از دادسو همه چیز درباره دیه اندام تناسلی مرد و دیه اندام تناسلی زن را ارائه کرده‌ایم.

اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره دیه و نحوه محاسبه دیه به روز دارید، از طریق واتساپ با مشاورین حقوق دادسو در ارتباط باشید. به دلیل پیچیدگی پرونده‌های دیه و پزشکی پیشنهاد می‌کنیم حتما با وکیل دیه مشورت کنید.

دیه قطع و از بین بردن اندام تناسلی مرد

اگر به خاطر جراحت وارد شده به بدن مرد اندام تناسلی او تا ختنه‌گاه یا بیشتر از بین برود، مبلغی که به دیه قطع اندام مرد تا ختنه‌گاه یا بیشتر در نظر گرفته می‌شود برابر با یک دیه کامل خواهد بود. مبلغی که به عنوان دیه کامل در سال 1401 در نظر گرفته شده برابر 600 میلیون تومان است؛ بنابراین برای قطع اندام تناسلی مرد باید 600 میلیون فرد آسیب‌دیده دریافت کند.

در صورتی که قطع اندام تناسلی مرد تا ختنه‌گاه و بیشتر توسط دو نفر انجام شده باشد، هر فرد موظف است به میزان مساحتی از اندام تناسلی که قطع شده دیه مشخصی را به فرد صدمه دیده بپردازد.

سالم یا ناسالم بودن مرد و سن و سال او تاثیری در محاسبه دیه قطع اندام تناسلی او ندارد و دیه این آسیب باید به طور کامل به فرد صدمه دیده پرداخت شود.

دیه از بین بردن قدرت مقاربت در مرد

در صورتی که صدمه وارده به مرد باعث از بین رفتن قدرت تولید مثل، انزال و توانایی بارداری او شده باشد، مبلغ دیه طبق ارش تعیین شده توسط قاضی مشخص خواهد شد.

دیه قطع کردن  اندام تناسلی مرد

البته در صورتی که شدت آسیب زیاد باشد و قدرت مقاربت مرد به خاطر صدمه وارده کامل از بین رفته باشد، فردی که مرتکب این اتفاق شده باید دیه کامل را به فردی که آسیب‌دیده بپردازد.

دیه قطع اندام تناسلی مرد کمتر از ختنه‌گاه

اگر صدمه وارده به بدن فرد موجب قطع شدن اندام تناسلی مرد تا کمتر از ختنه‌گاه شده باشد، طبق قانون مجازات اسلامی باید مبلغی به عنوان دیه به فرد آسیب‌دیده پرداخت شود. مبلغی که به عنوان دیه این جراحت در نظر گرفته شده به نسبت ختنه‌گاه محاسبه می‌شود.

دیه فلج کردن اندام تناسلی مرد

با توجه به حساسیت بالای اندام تناسلی مرد، گاهی مواقع ضربه وارده می‌تواند این عضو را فلج کند. اگر اندام تناسلی مرد سالم باشد و به واسطه آسیب رسیده فلج شده باشد، مبلغ دیه‌ای که برای آن در نظر گرفته می‌شود برابر دو سوم دیه کامل خواهد بود. در سال 1401 مبلغی که به عنوان دیه برای فلج کردن اندام تناسلی مرد باید پرداخت شود برابر 400 میلیون تومان است.

اگر آلت تناسلی فرد فلج باشد یا قبلاً به خاطر آسیبی فلج شده باشد و ضربه وارد بخشی از آلت را قطع کند، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با یک سوم دیه کامل یا 200 میلیون تومان است.

بر اساس ماده 662 قانون مجازات اسلامی، اگر آلت تناسلی مرد تا بیشتر از ختنه‌گاه یا کمتر از آن قطع شده باشد، فرد دچار نقص عضو شده و واجد شرایط دریافت دیه خواهد بود.

دیه بیضه راست و چپ

گاهی مواقع ممکن است فردی آسیبی را به ناحیه بیضه‌های دیگری وارد کند و باعث از بین رفتن یکی از بیضه‌ها یا هر دوی آن‌ها شود. اگر آسیب وارد شدید باشد و بیضه سمت راست و چپ مرد از بین برود، مبلغی که به عنوان دیه در قانون مجازات اسلامی تعیین شده برابر با یک دیه کامل یا 600 میلیون تومان خواهد بود.

در محاسبه قطع بیضه‌ها نیز سلامت فرد و سن و سال او یا جوان پیر بودن فرد آسیب‌دیده تاثیری ندارد و باید مبلغ دیه مشخص شده برای تمام افراد آسیب‌دیده قطع بیضه پرداخت شود.

 دیه قطع یک بیضه

دیه قطع کردن بیضه برای بیضه‌های سمت راست و چپ مرد متفاوت است. اگر ضربه به سمت راست فرد وارد شده باشد و بیضه راست او از بین رفته باشد، مبلغی که به عنوان دیه قطع بیضه راست در نظر گرفته می‌شود برابر با دو سوم دیه کامل یا 200 میلیون تومان خواهد بود.

اما در شرایطی که بیضه سمت چپ در معرض آسیب باشد و به خاطر جراحت وارده بیضه چپ مرد از بین رفته باشد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با دو سوم دیه کامل یا 400 میلیون تومان خواهد بود.

دیه قطع بیضه

 دیه ورم کردن بیضه

در صورتی که آسیب وارده تنها باعث التهاب و ورم در بیضه شود و مشکل دیگری برای فرد ایجاد نکند، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با دو دهم دیه کامل یا 120 میلیون تومان در سال 1401 خواهد بود.

البته در شرایطی که آسیب وارد شده به بیضه و ورم آن در راه رفتن فرد اختلال ایجاد کند، باید مبلغی معادل با هشت دهم دیه کامل یا 480 میلیون تومان به طرف مقابل پرداخت شود.

دیه از بین بردن عانه

در مواقعی که آسیب وارده به بدن مرد تنها متوجه بخش از منطقه تحتانی او شود و عانه از بین برود نیز باید دیه پرداخت شود. در قانون مجازات اسلامی مبلغی ثابتی به عنوان دیه از بین بردن عانه مرد تعیین نشده و این دیه بر اساس حد ارش تعیین شده توسط قاضی مشخص خواهد شد.

دیه قطع و از بین بردن اندام تناسلی زن

در صورتی که اندام تناسلی زن به خاطر جراحت وارد شده در اثر تصادف و… از بین رفته باشد، مبلغی که به عنوان دیه این آسیب در نظر گرفته می‌شود برابر با یک دیه کامل زن یا 300 میلیون تومان در سال جاری است.

اگر آسیب وارده تنها متوجه یک قسمت از ناحیه تناسلی شده باشد و یک طرف اندام تناسلی زن از بین رفته باشد، مبلغی که به عنوان دیه برای او در نظر گرفته می‌شود برابر یک دوم دیه کامل زن یا 150 میلیون تومان است.

در شرایطی که بخشی از اندام تناسلی زن قطع شده و از بین رفته باشد، به همان نسبت دیه برای این صدمه در نظر گرفته می‌شود. برای از بین بردن عانه زن نیز مبلغ دیه بر اساس حد ارش تعیین شده توسط قاضی مشخص خواهد شد.

مزایای داشتن وکیل دیه

برای ارتباط جنسی و داشتن رابطه مقاربت، مرد و زن باید اندام‌های تناسلی سالمی داشته باشند. اگر این اندام‌ها به خاطر صدمات وارده شده به بدن از بین بروند یا دچار نقص شوند، لازم است که برای جراحات وارد شده فردی که آسیب را به دیگری وارد کرده دیه تعیین شده توسط قانون مجازات اسلامی را بپردازد.

به دلیل پیچیدگی پرونده‌های پزشکی و دیه پیشنهاد می‌کنیم حتما با وکیل وصول دیه مشورت کنید؛ برای این منظور می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

دیه اندام تناسلی مرد در سال 1402 چقدر است؟

در صورتی ک اندام تناسلی مرد از ختنه‌گاه یا بیشتر قطع شده باشد، مبلغ دیه‌ای که باید پرداخت شود برابر با دیه کامل یا 600 میلیون تومان خواهد بود.

دیه عقیم شدن مرد چقدر است؟

در صورتی که مردی آسیب‌دیده باشد و بیضه‌های او از بین رفته باشند، باید دیه کامل به فرد پرداخت شود.

چرا دیه بیضه چپ بیشتر از راست است؟

زیرا بیضه چپ نقش اصلی در تولید مثل و بلوغ و تولید هورمون‌های مردانه را بر عهده دارد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.7/5 - (176 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *