انواع دلایل برای طلاق از طرف خانم و آقا

دلایل طلاق
انجام مراحل طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق
بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین ۱۵ تا ۳۰ روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ و تلگرام
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید

طلاق و دلایل طلاق می تواند انواع مختلفی مانند طلاق توافقی یا طلاق از طرف مرد یا طلاق از طرف خانم و … داشته باشد. همینطور میتواند دلایل مختلفی داشته باشد مانند طلاق به دلیل نپرداختن نفقه یا طلاق به دلیل نداشتن رابطه جنسی و … . در این مقاله دلایل طلاق را برایتان شرح می دهیم.

درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد

ازدواج یکی از مهم ترین مراحل زندگی است که درمورد آن باید به درستی تصمیم گرفته شود. خانم و آقا ممکن است در دوران عقد و پیش از شروع زندگی به دلیل اختلافات پیش آمده تصمیم به جدایی بگیرند، ولی باید دلایل طلاق موجهی داشته باشند.

در این مرحله در واقع خانم و آقا رسما زن و شوهر هستند اما با یکدیگر زندگی نمی‌کنند. طبق قانون مدنی آقا می‌تواند هر زمان که بخواهد بدون ارائه دلیل به دادگاه مراجعه کرده و درخواست طلاق دهد و دادگاه رسیدگی درخواست آقا را به نشانی خانم ارسال می‌کند.

درخواست طلاق باید در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت شود و سپس از طریق دفاتر قانونی پیگیری گردد.

در دوران عقد تنها بحث مهریه و نفقه وجود دارد و مواردی مانند حضانت کودک یا اجرت المثل در صورت نبود رابطه زناشویی مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.

مراحل طلاق در صورت درخواست طلاق از طرف مرد

آقا با داشتن مدارکی همچون عقدنامه، شناسنامه و کارت ملی می‌تواند برای طلاق اقدام کند. از آن جایی که عقدنامه معمولا نزد خانم یا خانواده او نگهداری می‌شود، آقا برای گرفتن عقدنامه باید به دفتر ازدواجی که عقد در آن ثبت شده مراجعه کند و و رونوشت آن را بگیرد.

بدون عقدنامه یا رونوشت آن امکان درخواست طلاق وجود ندارد. دادگاه برای رسیدگی به روند طلاق باید امور مالی و غیرمالی مربوط با زوجیت را بررسی کند. در صورتی که بین زوجین نزدیکی صورت نگرفته باشد مهریه ثبت شده در شروط ضمن عقد نصف می‌شود و آقا موظف به پرداخت مهریه استحقاقی می‌شود.
بخشش مهریه در ازای حق طلاق بیشتر بخوانید: بخشش مهریه در ازای حق طلاق

قوانین مرتبط با درخواست طلاق از طرف مرد

⦁ در صورتی که خانم قبلا ازدواج کرده یا به هر دلیلی باکره نباشد و بین خانم و آقا ازدواج اختلاف ایجاد شود به طوری که خانم ادعای نزدیکی با آقا را داشته باشد و آقا آن را رد کند، دادگاه با تاسی از فقه، قسم و قول خانم را اولویت قرار داده و آن را تایید می‌کند.
⦁ در حالی که در شروط ضمن عقد تنصیف اموال درج شده باشد امکان وصول این اموال وجود ندارد زیرا تنصیف اموال پس از عقد و شروع زندگی انجام می‌گیرد و در صورتی که مرد پس از شروع مالی را دریافت کرده باشد.
⦁ اعتراض خانم به طلاق از روند جلوگیری نمی‌کند بلکه مراحل طلاق را طولانی تر می‌نماید.
⦁ این نوع طلاق رجعی است و آقا می‌تواند در مدت ۳ماه به خانم خود برگردد و این طلاق از بین می‌رود.
حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟

دلایل طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی جنسی

بسیاری از حقوقدانان علت اکثر طلاق ها در حال حاضر را به عدم آگاهی جنسی زوجین می‌دانند. خانم و آقا پس از ازدواج براساس آموخته های اندک و اطلاعات متعارف به ازدواج و برقراری رابطه زناشویی می‎پردازند. در حالی که باید توجه داشت برقراری رابطه زناشویی نیاز به علم و دریافت اطلاعات صحیح دارد. گاهی زوجین به دلیل شرم و حیا، جلوگیری از بی آبرویی و غرور از ابراز مشکل اصلیشان خودداری می‌کنند.

اما وقتی در گفته ها علت طلاق بررسی می‌شود رابطه جنسی نامتعارف علت اصلی طلاق خوانده می‌شود. رابطه جنسی علاوه بر کاهش بار روانی به استحکام پیوند زن و شوهر کمک می‌کند. استفاده از مشاوره پیش از ازدواج یا جدایی به کاهش آمار طلاق کمک می‌کند. اگر مشکل از سمت خانم باشد آقا نیاز به اثبات ندارد اما درمورد خانم قانون متفاوت است که در ادامه بررسی شده است.
برای طلاق توافقی چه باید کرد بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه باید کرد

طلاق به خواست آقا به دلیل نداشتن رابطه جنسی

در هر دینی با توجه به قوانین مذهبی همان آیین دستور طلاق صادر می‌شود. دادگاه ها نیز باید براساس احوال شخصیه فرد حکم را صادر کنند. بر طبق قانون اسلام اگر طلاق از سوی آقا به دلیل نداشتن رابطه جنسی باشد نیاز به اثبات ندارد و شرایط زیر حاکم است:

⦁ اگر آقا به دلیل عدم تمکین خاص و عام خانم درخواست طلاق دهد و خانم باکره باشد یعنی رابطه از هیچ راهی انجام نشده باشد، مهریه خانم به صورت نصف پرداخت می‌شود.
⦁ در صورتی که آقا به خاطر عیوب جنسی خانم درخواست فسخ نکاح را داشته و در این مدت رابطه زناشویی برقرار نشده باشد مهریه پرداخت نخواهد شد اما در صورت داشتن رابطه جنسی و ثابت کردن فسخ نکاح اجرت المثل به خانم پرداخت می‌شود.
⦁ در شرایطی که آقا به دلیل عدم تمکین خانم درخواست طلاق دهد و رابطه جنسی حداقل برای یک بار برقرار شده باشد به خانم تمامی مهریه پرداخت می‌شود. قابل ذکر است عدم تمکین به مهریه ارتباطی ندارد و نفقه و تنصیف به خانم تعلق می‌گیرد.

طلاق به درخواست خانم به دلیل نداشتن رابطه جنسی

عنن بودن آقا: اگر آقا توانایی برقراری رابطه جنسی و نعوظ را نداشته باشد خانم حق دادخواست طلاق را دارد. مشکل عدم نعوظ تنها به زمان عقد بستگی ندارد و در هر زمان خانم بتواند آن را ثابت کند می‌تواند درخواست طلاق دهد.

زودانزالی و عدم پیگیری: در بیشتر مواقع زودانزالی با مراجعه به پزشک معالجه می‌شود ولی اگر آقا به دنبال درمان آن نباشد و خانم بتواند عسر و حرج خود را ثابت کند می‌تواند درخواست طلاق دهد.

سرد مزاجی: داشتن رابطه جنسی صحیح حق همه افراد متاهل است. گاهی آقا به دلیل داشتن مشکلات روحی و جسمی یا سابقه ارثی به سردمزاجی دچار است در این شرایط اگر خانم به دادگاه مراجعه کرده و اعلام کند شرایط برای او دشوار است می‌تواند درخواست طلاق داشته باشد.

عدم برقراری رابطه جنسی تعمدی: گاهی بر اثر اختلافات پیش آمده آقا از برقراری رابطه زناشویی جلوگیری می‌کند. در صورت طولانی شدن این موضوع و ابراز خانم به عسر و حرج وی می‌تواند درخواست طلاق خود را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای پیگیری طلاق ثبت کند. اگر آقا علت دوری از رابطه را عدم رعایت بهداشت از سمت خانم بیان کند از سوی دادگاه پذیرفته نخواهد شد.

رابطه جنسی نامتعارف: اگر خانم بیان دارد رابطه جنسی به صورتی خارج از عرف است درخواست طلاق او پذیرفته می‌شود.

رابطه جنسی مقعدی: اگر خانم با مراجعه به پزشکی قانونی بتواند این نوع از رابطه جنسی را ثابت کند و اعلام دارد به رابطه مقعدی راغب نبوده و در عسر و حرج است دادگاه درخواست طلاق وی را می‌پذیرد.

 

دلایل طلاق به دلیل نپرداختن نفقه

نفقه دائم زن همانطور که در ماده ۱۱۰۶ ذکر شده با همسر او است به شرطی که خانم بدون دلایل منطقی از ایفای نقش زوجیت جلوگیری نکرده باشد.

از این رو اگر آقا نفقه همسر خود را نپردازد خانم می‌تواند از طریق یک دادخواست از شورای حل اختلاف یا از طریق دادگاه، محکومیت شوهرش در رابطه با نپرداختن نفقه معوقه را درخواست کند یا در دادسرا شکایت ترک انفاق را مطرح کند. نفقه حق قانونی زن است که می‌تواند بابت آن از شوهرش جدا شود.
تمکین و عدم‌تمکین زن از شوهر چیست؟ بیشتر بخوانید: تمکین و عدم‌تمکین زن از شوهر چیست؟

دلایل طلاق به دلیل نپرداختن نفقه با پرداخت مهریه

یکی از دلایل طلاق که زن می‌تواند از دادگاه درخواست طلاق داشته باشد و با وجود مخالفت شوهرش حق طلاق به او داده می‌شود ندادن نفقه است. در این مورد خانم می‌تواند طلاق با مهریه داشته باشد یعنی می‌تواند درخواست طلاق ارائه دهد و در عین حال عمده مهریه خود را بگیرد.

یکی از موارد شروط چاپی سند ازدواج که در صورت طلاق از سوی زوجه، خانم، وکیل مرد برای طلاق می‌شود عدم پرداخت نفقه برای ۶ ماه است. اگر مردی به مدت ۶ ماه نفقه همسر خود را نپردازد و رای دادگاه درمورد پرداخت نفقه را رعایت نکند به خانم این امکان را می‌دهد که تقاضای طلاق کند.محکومیت کیفری ترک انفاق شوهر بیش از ۶ ماه به خانم امکان طلاق و استفاده از این شرط را می‌دهد.

طبق ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی پرداخت نکردن نفقه و عدم امکان اجرای حکم و الزامی بودن دادن نفقه از مواردی است که خانم می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و شوهر خود را به طلاق مجبور سازد.با استناد به این قانون قاضی می‌تواند با انعطاف بیشتری عمل کند و با پرداخت نشدن نفقه زیر شش ماه نیز رای طلاق را صادر کند.
طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟

مراحل و دلایل طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه

اگر آقا نفقه را نپردازد  یکی از دلایل طلاق محسوب می شود و خانم می‌تواند با همراه داشتن مدارک شناسایی و سند ازدواج به دادسرای عمومی نزدیک محل سکونت خود یا دادگاه خانواده جهت مطالبه نفقه مراجعه کند و طبق ماده ۱۱۲۹ درخواست طلاق دهد.

باتوجه به اینکه در رابطه با نپرداختن نفقه، مدعی آقا است، وی باید دلایل نپرداختن نفقه را به دادگاه ارائه کند. در صورتی که دادگاه رای را به خانم دهد و ناتوانی شوهر از پرداخت نفقه برای دادگاه محرز شود خانم می‌تواند درخواست طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه را داشته باشد. این حق در بند ۱ عقدنامه ذکر شده است.
توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟ بیشتر بخوانید: توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟

دلایل طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر

قانون به آقایان این اجازه را داده که در صورت برقراری عدالت، چند همسر برای خود اختیار کنند اما یکی از شروط ازدواج مجدد آقا رضایت داشتن همسر اول است و در صورتی که این شرط رعایت نشده باشد خانم حق دارد از همسرش طلاق بگیرد و این یکی دیگر از دلایل طلاق است.

اگر آقا به دلایلی همچون ناشزگی خانم، مریضی همسر یا تجویز دادگاه همسر دوم اختیار کرده باشد جرمی برای او نیست اما ازدواج مجدد آقا باید حتما یا با رضایت خانم یا براساس حکم دادگاه باشد در غیر این صورت به خانم حق طلاق داده می‌شود و یکی از دلایل طلاق از طرف خانم محسوب می شود.

در صورتی که در قباله ازدواج به خانم حق تمکین داده شود آقا نمی‌تواند به دلیل عدم تمکین همسرش مجددا ازدواج کند و در صورت بروز این اتفاق خانم حق طلاق دارد. خانم باید شروط ضمن عقد را رعایت کند در غیر این صورت حتی با وجود ازدواج مجدد همسرش امکان طلاق ندارد.
ثبت وکالت‌ نامه در سامانه میخک بیشتر بخوانید: ثبت وکالت‌ نامه در سامانه میخک

قصور زن از ایفای وظایف زناشویی و ازدواج مجدد آقا

⦁ در صورتی که خانم تمکین نکند و از انجام وظایف زناشویی خودداری نماید دادگاه به آقا اجازه ازدواج مجدد می‌دهد و خانم نمی‌تواند تقاضای طلاق داشته باشد.

⦁ اگر آقا به دلایلی همچون جنون، بیماری صعب العلاج، اعتیاد و عقیم بودن همسر اول خود از دادگاه اجازه ازدواج مجدد را دریافت کند خانم ناشزه خوانده شده و آقا می‌تواند همسر دوم اختیار کند.

⦁ در صورت ازدواج دوم آقا همسر اول در هیچ صورتی نمی‌تواند عقد آقا با خانم دوم را باطل کند و این یکی از دلایل طلاق است.

⦁ در صورتی که آقا شروط ضمن عقد را امضا کرده و بدون اجازه همسر اول برای خود همسر دومی اختیار کند حق طلاق به خانم داده می‌شود و می‌تواند بدون حضور شوهر طلاق بگیرد. به این منظور خانم از سمت شوهر خود وکیل شده و به وکیل طلاق توافقی وکالت می‌دهد تا در دادگاه حاضر شود و به جای شوهر، خانم را طلاق دهد. در این مورد تعیین مهریه با خانم است و می‌تواند همه مهریه یا قسمتی را خواستار شود و آقا ملزم به پرداخت آن است.

⦁ از آن جایی که دفترخانه ها بدون داشتن رضایت از همسر اول یا حکم دادگاه نباید ازدواج مجدد آقا را ثبت کنند تخلف از سمت دفترخانه صورت می‌گیرد. مگر در شرایطی که آقا با داشتن شناسنامه المثنی نام همسر اول خود را از شناسنامه پاک کرده باشد که با استعلام از اداره ثبت احوال نام همسر اول مشخص می‌شود.
استرداد جهیزیه در زمان طلاق چگونه است؟ بیشتر بخوانید: استرداد جهیزیه در زمان طلاق چگونه است؟

قوانین ازدواج مجدد آقا به صورت موقت دلایل طلاق

⦁ معمولا به دلیل اینکه ازدواج موقت در شناسنامه یا دفترخانه ثبت نمی‌شود اثبات آن دشوار است.
⦁ اگر ازدواج موقت ثبت شده ولی زمان آن گذشته باشد طلاق فرض شده و امکان پیگیری ندارد.
⦁ برخی حقوق دانان بین عقد دائم و موقت تفاوتی قائل نمی‌شوند و شروط ضمن عقد را به هر نوع عقد بسط می‌دهند.

پیشنهاد سردبیر:

صفحه اختصاصی طلاق توافقی دادسو

انحصار وراثت ویژه ایرانیان‌خارج‌از‌کشور

راهنمای ثبت وکالت‌نامه در سامانه میخک

۵/۵ - (۵ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

17 دیدگاه برای “انواع دلایل برای طلاق از طرف خانم و آقا

  • تحریریه دادسو گفته:

   خیر. اجرت المثل برای زحماتی است که خانم در خانه مشترک کشیده است. در صورتی که در زمان عقد هستین به ایشون اجرت المثل تعلق نمی گیره

 1. علی محمدی (وکیل پایه یک دادگستری) گفته:

  من وکیل دادگستری هستم. مطالب سایت شما فوق العاده خوب و درست هستش و واقعا به خوبی دارین راهنمایی می کنین. به نوبه خودم از مجموعه دادسو که زحمات نوشتن چنین مطالبی رو کشیدن تشکر می کنم.

 2. مهسا گفته:

  سلام. واقعا ناراحت کننده س که اقایون هر وقت بخوان میتونن خانومشون رو طلاق بدن ولی خانوما نمیتونن به راحتی طلاق بگیرن.
  الان همسر من اعتیاد به قرص داره.ترک هم نمیکنه. م میتونم اقدام کنم برای طلاق؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   در صورتی که اعتیاد مضره باشد بله. می توانید. برای اطلاعات بیشت ربا دادسو تماس بگیرید

 3. رحایی گفته:

  من همسرم هیچ مشکلی از بیرون نداره. و کاملا موجه هستش. ولی تو خونه مارو دیوانه کرده. دو قطبی هستش. چیکار باید بکنم تا بتونم طلاق بگیرم؟

   • ف گفته:

    سلام
    من همسرم مشکلی نداره و تمام خانوادم قبولش دارن اما من با علاقه باهاش ازدواج نکردم و الان عاشق شخص دیگه ای شدم چطور میتونم ازش جدابشم

    • تحریریه دادسو گفته:

     پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام برای چنین کاری حتما از مشاور خانواده کمک بگیرید. در صورتی که تصمیمتان قطعی بود باید از طریق ذفتر پیشخوان قضایی اقدام نمایید

 4. صداقت گفته:

  ببخشید من خانم ۲۷ ساله هستم. یک سال و سه ماهه ازدواج کردم و رابطه ای با همسرم نداشتم. سرد مزاج هستن. این میتونه دلیل طلاق باشه؟ چطور ثابت کنم؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   بله. می تونید درخواست طلاق بدید. این امور از طریق آزمایش های پزشک قانونی پیگیری می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید