خانه / خانواده (طلاق) / طلاق در دوران نامزدی

طلاق در دوران نامزدی

دوران نامزدی و عقد یکی از بهترین و به یادماندنی ترین دوران برای زوجین به شمار می‌رود. اما گاهاً این دوران شیرین برای زن و مرد به دوران سخت و دشواری تبدیل می‌شود تا حدی که ادامه زندگی مشترک را برای زن و شوهر غیر ممکن و غیر قابل تحمل می‌کند.

بنابراین زوجین تصمیم به طلاق در دوران عقد (نامزدی) گرفته و به رابطه مشترک خود خاتمه می‌دهند. نحوه پرداخت مهریه در طلاق در دوران نامزدی به باکره بودن و باکره نبودن زن بستگی دارد. در صورتی که زن باکره باشد، نیمی از مهریه و اگر باکره نباشد، حق مطالبه کل مهریه را از همسرش دارد.

در این مقاله از مجله حقوقی دادسو به بررسی طلاق در دوران نامزدی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید و برای دریافت مشاوره در زمینه طلاق در دوران نامزدی با بهترین وکلا و مشاوران حقوقی دادسو از طریق تماس تلفنی مشاوراه رایگان دریافت نمایید.

انواع طلاق در دوران نامزدی

 • طلاق از طرف زن در دوران نامزدی
 • طلاق از طرف مرد در دوران عقد
 • طلاق توافقی در دوران نامزدی

طلاق توافقی در دوران نامزدی

در دوران عقد یا نامزدی به علت وجود مسائلی نظیر مشکلات مالی، ازدواج زودهنگام، دخالت خانواده‌ها و غیره ممکن است رابطه زن و مرد دچار مشکل شود و با رضایت و موافقت یکدیگر تصمیم به طلاق توافقی در دوران نامزدی بگیرند.

مهریه در صورت باکره نبودن زن در طلاق توافقی نیز با توافق زوجین مشخص می‌شود. همچنین در طلاق توافقی زن می‌تواند به اختیار و اراده خود ادعایی در خصوص مهریه نداشته باشد و مهریه خود را به همسرش بذل و بخشش نماید.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی در دوران نامزدی

مدارک لازم برای انجام مراحل طلاق توافقی در دوران عقد عبارتند از:

 • اصل عقدنامه یا رونوشت آن
 • اصل شناسنامه مرد
 • اصل شناسنامه زن
 • کپی کارت ملی زن و مرد
 • گواهی بکارت از پزشکی قانونی
 • وکالت نامه محضری طلاق (در صورتی که زن دارای وکالت در طلاق باشد)
 • داشتن توافق نامه محضری مبنی بر توافقات زوجین بر سر مهریه
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

طلاق در شرایط باکره بودن زن در دوران نامزدی

طلاق در شرایط باکره بودن زن در دوران نامزدی به این صورت است که اگر زوجین هیچ گونه رابطه زناشویی با یکدیگر در این دوران نداشته باشند، مهریه زن نصف شده و مرد موظف به پرداخت نیمی از مهریه به همسر خود خواهد بود.

این مسئله چه در طلاق توافقی، چه طلاق از طرف زن یا طلاق از طرف مرد در دوران نامزدی، مطرح بوده و مهریه زن نصف خواهد شد.

مطابق با ماده 1092 قانون مدنی «هر گاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد، زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلاً داده باشد،‌ حق دارد مازاد از نصف را عیناً یا مثلاً یا قیمتاً استرداد کند.»

طلاق از طرف مرد در دوران نامزدی

بر طبق قانون مدنی و موازین شرعی اسلام در ایران حق طلاق با مرد بوده و در هر زمانی که بخواهد، حق درخواست طلاق همسرش را از دادگاه خانواده دارد. پ

اما قبل از تنظیم دادخواست طلاق، باید تمام حق و حقوق مالی زن را پرداخت نماید. مهریه یکی از مهم ترین حقوق زن بوده که از زمان جاری شدن صیغه عقد نکاح، زن مالک مهر شده و حق هرگونه تصرفی در آن را دارد. بنابراین مرد باید قبل از ارائه درخواست طلاق در دوران عقد، مهریه همسر خود را پرداخت کند، سپس برای طلاق اقدام نماید.

طلاق از طرف زن در دوران نامزدی

بر اساس قانون حمایت از خانواده زن با داشتن شرایطی می‌تواند درخواست طلاق خود در دوران عقد به دادگاه خانواده تقدیم نماید. زن با داشتن دلایل منطقی و قانونی نظیر داشتن حق طلاق، داشتن یکی از موارد عسر و حرج و یکی از شروط دوازده گانه ضمن عقد، برای اثبات دلیل طلاق خود به دادگاه خانواده، حق درخواست طلاق در دوران عقد را دارد.

دادگاه خانواده بعد از بررسی دلایل قانونی زن برای طلاق با درخواست وی موافقت کرده و حکم طلاق در دوران نامزدی را برای زن صادر می‌نماید.

طلاق از طرف زن در دوران نامزدی

مهریه در صورت باکره نبودن زن

بر اساس ماده 1082 قانون مدنی «به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.» نحوه پرداخت مهریه در صورت باکره نبودن زن در طلاق در دوران نامزدی به صورت کامل بوده و حق مطالبه تمام مهریه خود را از همسرش دارد. اما در صورتی که زن در دوران نامزدی باکره باشد و قصد جدایی و طلاق داشته باشد، تنها حق مطالبه نیمی از مهریه خود را از همسرش را دارد.

سؤالات متداول

طلاق در شرایط باکره بودن زن به چه صورت است؟

بر طبق قانون حمایت از خانواده، طلاق زن باکره در دوران عقد، مهریه زن نصف شده و حق مطالبه نیمی از مهریه خود را از شوهر دارد.

مهریه در صورت باکره نبودن زن در دوران عقد به چه صورت است؟

اگر زن در دوران عقد باکره نباشد، حق مطالبه تمام مهریه خود را از شوهر دارد. مرد نیز موظف به پرداخت کل مهریه به همسر خود خواهد بود.

شرایط طلاق توافقی در دوران نامزدی چیست؟

در طلاق توافقی زوجین برای جدایی از یکدیگر به توافق رسیده و درخواست طلاق توافقی خود را دادگاه خانواده تقدیم می‌کنند. در این نوع طلاق نیز زوجین بر سر مهریه نیز به توافق خواهند رسید و با رضایت یکدیگر میزان آن را مشخص خواهند کرد اما اگر زن در دوران نامزدی باکره باشد، حق دریافت نیمی از مهریه خود را از همسرش دارد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
7 پاسخ
 1. سلام خسته نباشید
  من به دلیل مشکل مالی نامزد کردم و الان پشیمون هستم و میخوام طلاق بگیرم میخواستم بدونم برای طلاق باید دلیل محکمی داشته باشم؟ حق طلاق هم دارم

  1. سلام، وقت بخیر
   اگر حق طلاق داشته باشید خیر نیازی به دلیل ندارید و می توانید یک طرفه اقدام کنید.

 2. من الان ۲ ساله که نامزد هستم و با همسرم نزدیکی داشتیم ولی یکبار الان میخوام ازش طلاق بگیرم ولی نمیدونم اینکه باکره نبودنمو نمیخوام خونوادم بفهمن ایا این راهکاری داره؟ و در ازدواج دوباره چه چیزی میتونه اتفاق بیوفته

 3. سلام برادرم شش ماه نامزده نامزدشم یکبار طلاق گرفته بود الانم با بردارمم همش دعوا اختلاف داره اگه بخواد طلاق بده مهره باید بده. چیکار باید بکنه

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که رابطه نداشته اند نصف مهریه در دوران عقد پرداخت می شود.

 4. سلام خواهر من چهار سال نامزد عروسی نمیگیره خواهر من در مدرسه استثنایی درس میخواند جسم و روان سالم وسالم هست فقط حروف الفبا یاد نمی‌گرفت بخاطر هم.ن تو اون مدرسه درس میخونه الان هم نامزدش میگه نمی‌خوام الان ما باید چیکار کنیم

  1. سلام، وقت بخیر
   از نظر قانونی حق طلاق با آقا هست و هر زمان بخواهند می توانند برای جدایی اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *