مالیات بر ارث ملک چقدر است؟

مالیات بر ارث ملک

برای اینکه فرزندان و بستگان متوفی بتوانند اموال به جا مانده از او را تقسیم کنند لازم است که مبلغ مالیات بر ارث محاسبه و پرداخت شود. مالیات بر ارث اموال منقول و غیرمنقول متوفی برای طبقات مختلف ارث متفاوت است؛ و افرادی که در طبقات دوم و سوم ارث هستند باید مالیات بیشتری نسبت به طبقه اول ارث بپردازند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که موقع تقسیم ترکه مورد توجه قرار می‌گیرد نحوه محاسبه مالیات بر ارث ملک است. زیرا اغلب افراد دارای یک خانه یا املاک اداری و تجاری هستند؛ و این املاک پس از فوت فرد باید بین وراث او تقسیم شود.

برای محاسبه مالیات بر ارث افرادی که بعد از سال 95 فوت شده‌اند نسبت به کسانی که قبل از این سال از دنیا رفته‌اند قوانین متفاوتی وجود دارد. زیرا بعد از سال 95 قوانین مالیات بر ارث تغییر کرده است. بنابراین برای محاسبه مالیات املاک به جا مانده از متوفی باید حتماً نوع ملک و سال فوت او را در نظر داشته باشید.

برای انحصار وراثت و محاسبه رقم دقیق مالیات بر ارث ملک و سایر اموال متوفی می‌توانید از طریق واتساپ با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

مالیات بر ارث املاک مسکونی

در اغلب مواقع وراث متوفی با موضوع مالیات بر ارث ملک مسکونی مواجه هستند و باید مالیاتی که برای خانه فرد تعیین می‌شود را بپردازند. طبق قانون میزان مالیاتی که برای املاک مسکونی متوفیان در نظر گرفته شده برابر با 7.5 درصد ارزش معاملاتی ملک است.

این مبلغ توسط سازمان مالیاتی تعیین می‌شود و معمولاً مالیاتی که انحصار وراثت ملک مسکونی تعیین می‌شود کمتر از ارزش واقعی آن است. بنابراین وراث متوفیان برای املاک مسکونی مالیات کمتری پرداخت می‌کنند.

مالیات بر ارث املاک تجاری

تفاوت مالیات بر ارث ملک تجاری و ملک مسکونی با هم متفاوت است. بنابراین اگر متوفی دارای چندین ملک است و بعضی از این املاک تجاری هستند باید طبق قانون در نظر گرفته شده برای مالیات املاک تجاری مبلغ مالیات آن‌ها را محاسبه کنید.

مبلغی که به عنوان مالیات بر ملک تجاری در نظر گرفته می‌شود برابر با 3 درصد ارزش واقعی روز ملک است. با توجه به تغییرات قیمت ملک‌های تجاری و بالا بودن قیمت آن‌ها، میزان مالیاتی که وراث برای این املاک باید بپردازید رقم قابل توجهی خواهد بود.

مالیات بر ارث املاک اداری و صنعتی

مبلغی که به عنوان مالیات بر ارث برای املاک اداری و صنعتی در نظر گرفته می‌شود مشابه املاک تجاری است. در این شرایط نیز باید وراث مبلغی برابر با 3 درصد ارزش واقعی روز ملک را به عنوان مالیات بپردازند. منتها با توجه به اینکه قیمت املاک اداری و صنعتی نسبت به املاک تجاری کمتر است، مبلغی که باید وراث به عنوان مالیات بپردازند هم کمتر خواهد بود.

بازماندگان متوفی تنها زمانی می‌توانند تقسیم ترکه را انجام دهند و اموال به جا مانده از فرد را تقسیم کنند که مالیات بر ارث را پرداخت کرده باشند.

 محاسبه مالیات بر ارث ملک

برای محاسبه نرخ مالیات بر ارث ملک لازم است که ابتدا طبقات ارث و تعداد وراث هر طبقه مشخص شود. سپس میزان مالیات ملک محاسبه شده و توسط وراثی که از متوفی ارث می‌برند پرداخت خواهد شود. برای املاک مسکونی وراث طبقه دوم و سوم باید به ترتیب 2 و 4 برابر بیشتر از وراث طبقه اول مالیات بپردازند. یعنی مالیات بر ارث املاک مسکونی برای وراث طبقه اول برابر 7.5 درصد و برای وراث طبقه دوم و چهارم به ترتیب برابر 15% و 30% خواهد بود.

برای مالیات بر ارث املاک تجاری و اداری نیز این قانون برقرار است. یعنی وراث طبقه دوم و سوم باید 2 و 4 برابر بیشتر از افرادی که در طبقه اول ارث قرار دارند مالیات بدهند. یعنی مالیات املاک تجاری و اداری برای وراث طبقه اول 3 درصد و برای وراث طبقه دوم و سوم به ترتیب 6 و 12 درصد خواهد بود.

مالیات بر ارث ملک طبق قانون قدیم

اگر متوفی قبل از سال 1395 فوت شده باشد مبلغی که باید وراث به عنوان مالیات بر ارث بپردازند رقم متفاوتی خواهد بود. یعنی وراث طبقه اول به عنوان مالیات بر ارث املاک مسکونی، تجاری و… باید 35% مالیات بپردازند. برای وراث طبقه دوم و سوم این مبلغ برابر 45% و 55% خواهد بود.

با توجه به این درصد بندی، مشخص می‌شود که وراث متوفیان قبل از سال 95 نسبت به افرادی که سال 95 به بعد فوت شده‌اند باید مالیات بیشتری را برای املاکی که به آن‌ها ارث رسیده بپردازند.

سخن پایانی

برای محاسبه مالیات بر ارث باید تحریر ترکه انجام شده و میزان اموال منقول و غیرمنقول متوفی مشخص شود. سپس بر اساس طبقات ارث مالیات ملک و… محاسبه می‌شود و وراث موظف هستند آن را بپردازند. در صورتی که وراث مالیات بر ارث را پرداخت نکنند، امکان دخل و تصرف در ملک و… را نخواهند داشت و تقسیم ترکه ممکن نخواهد بود.

برای تعیین سهم دولت از ارث و انحصار وراثت می‌توانید از وکلای دادسو کمک بگیرید. وکلای موسسه حقوقی دادسو پرونده‌های موفق زیادی را در زمینه انحصار وراثت به سرانجام رسانده‌اند؛ و انحصار وراث را در کمترین زمان می‌توانید با کمک آن‌ها انجام دهید.

آیا پرداخت مالیات بر ارث اجباری است؟

تنها در صورتی وراث می‌توانند در اموال به جا مانده از متوفی دخل و تصرف کنند که مالیات بر ارث را پرداخته باشند.

میزان مالیات بر ارث ملک چقدر است؟

مالیات بر ارث ملک بر اساس طبقات مختلف ارث تعیین می‌شود؛ و وراث طبقه اول نسبت به سایرین مالیات کمتری را می‌پردازند.

4.1/5 - (69 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *