مالیات بر ارث ملک

مالیات بر ارث ملک

برای اینکه فرزندان و بستگان متوفی بتوانند اموال به جا مانده از او را تقسیم کنند لازم است که مبلغ مالیات بر ارث محاسبه و پرداخت شود. مالیات بر ارث اموال منقول و غیرمنقول متوفی برای طبقات مختلف ارث متفاوت است؛ و افرادی که در طبقات دوم و سوم ارث هستند باید مالیات بیشتری نسبت به طبقه اول ارث بپردازند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که موقع تقسیم ترکه مورد توجه قرار می‌گیرد نحوه محاسبه مالیات بر ارث ملک است. زیرا اغلب افراد دارای یک خانه یا املاک اداری و تجاری هستند؛ و این املاک پس از فوت فرد باید بین وراث او تقسیم شود.

برای محاسبه مالیات بر ارث افرادی که بعد از سال 95 فوت شده‌اند نسبت به کسانی که قبل از این سال از دنیا رفته‌اند قوانین متفاوتی وجود دارد. زیرا بعد از سال 95 قوانین مالیات بر ارث تغییر کرده است. بنابراین برای محاسبه مالیات املاک به جا مانده از متوفی باید حتماً نوع ملک و سال فوت او را در نظر داشته باشید.

برای انحصار وراثت و محاسبه رقم دقیق مالیات بر ارث ملک و سایر اموال متوفی می‌توانید از طریق واتساپ با مشاورین و وکیل مالیات بر ارث دادسو در ارتباط باشید.

محاسبه آنلاین مالیات بر ارث ملک مسکونی

مالیات ارث ملک مسکونی نیازی بسیار ساده مشخص می شود و نیازی به محاسبه آنلاین مالیات بر ارث ملک مسکونی ندارید. 

اگر شما جز طبقه اول وراث هستید، ۷/۵ درصد ارزش ملک را باید به عنوان مالیات پرداخت کنید. 

به طور مثال اگر ارزش ملک ۳ میلیارد تومان باشد، شما باید مبلغ ۲۲۵ میلیون تومان را به عنوان مالیات بر ارث خانه پرداخت کنید. 

مالیات بر ارث ملک 700 میلیونی

برای تعیین مالیات بر ارث ملک 700 میلیونی ابتدا باید مشخص شود که، وراث در کدام طبقه هستند. 

به طور مثال اگر وراث فرزند متوفی باشند(طبقه اول)، باید ۷/۵ درصد مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان، را که مبلغ ۵۲ میلیون تومان می شود را به عنوان مالیات پرداخت کنند.

یا  اگر ورثه برادر متوفی باشند(طبقه دوم)، باید ۱۵ درصد مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان، را که مبلغ ۱۰۵ میلیون تومان می شود را به عنوان مالیات ملک پرداخت کنند.

جدول مالیات بر ارث ملک مسکونی

در پایین، جدول مالیات بر ارث ملک مسکونی را برای شما آماده کرده‌ایم.

ملک مسکونی7.51530
مغازه و املاک تجاری3612
ملک اداری3612
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

مالیات بر ارث املاک تجاری

تفاوت مالیات بر ارث ملک تجاری و ملک مسکونی با هم متفاوت است. بنابراین اگر متوفی دارای چندین ملک است و بعضی از این املاک تجاری هستند باید طبق قانون در نظر گرفته شده برای مالیات املاک تجاری مبلغ مالیات آن‌ها را محاسبه کنید.

مبلغی که به عنوان مالیات بر ملک تجاری در نظر گرفته می‌شود برابر با 3 درصد ارزش واقعی روز ملک است. با توجه به تغییرات قیمت ملک‌های تجاری و بالا بودن قیمت آن‌ها، میزان مالیاتی که وراث برای این املاک باید بپردازید رقم قابل توجهی خواهد بود.

مالیات بر ارث خانه کلنگی

مالیات بر ارث خانه کلنگی تفاوتی با سایر خانه‌ها و ملک‌ها ندارد و روال و درصد مشابهی برای مالیات بر ارث طی می شود. 

اینکه خانه نوساز باشد و یا کلنگی باشد، تفاوتی در میزان مالیات ندارد. 

مالیات بر ارث املاک اداری و صنعتی

مبلغی که به عنوان مالیات بر ارث برای املاک اداری و صنعتی در نظر گرفته می‌شود مشابه املاک تجاری است. در این شرایط نیز باید وراث مبلغی برابر با 3 درصد ارزش واقعی روز ملک را به عنوان مالیات بپردازند. منتها با توجه به اینکه قیمت املاک اداری و صنعتی نسبت به املاک تجاری کمتر است، مبلغی که باید وراث به عنوان مالیات بپردازند هم کمتر خواهد بود.

 محاسبه مالیات بر ارث ملک

برای محاسبه نرخ مالیات بر ارث ملک لازم است که ابتدا طبقات ارث و تعداد وراث هر طبقه مشخص شود. سپس میزان مالیات ملک محاسبه شده و توسط وراثی که از متوفی ارث می‌برند پرداخت خواهد شود. برای املاک مسکونی وراث طبقه دوم و سوم باید به ترتیب 2 و 4 برابر بیشتر از وراث طبقه اول مالیات بپردازند.

یعنی مالیات بر ارث املاک مسکونی برای وراث طبقه اول برابر 7.5 درصد و برای وراث طبقه دوم و چهارم به ترتیب برابر 15% و 30% خواهد بود.

برای مالیات بر ارث املاک تجاری و اداری نیز این قانون برقرار است.

یعنی وراث طبقه دوم و سوم باید 2 و 4 برابر بیشتر از افرادی که در طبقه اول ارث قرار دارند مالیات بدهند. یعنی مالیات املاک تجاری و اداری برای وراث طبقه اول 3 درصد و برای وراث طبقه دوم و سوم به ترتیب 6 و 12 درصد خواهد بود.

جمع بندی

برای محاسبه مالیات بر ارث باید تحریر ترکه انجام شده و میزان اموال منقول و غیرمنقول متوفی مشخص شود. سپس بر اساس طبقات ارث مالیات ملک و… محاسبه می‌شود و وراث موظف هستند آن را بپردازند. در صورتی که وراث مالیات بر ارث را پرداخت نکنند، امکان دخل و تصرف در ملک و… را نخواهند داشت و تقسیم ترکه ممکن نخواهد بود.

برای تعیین سهم دولت از ارث و انحصار وراثت می‌توانید از وکلای دادسو کمک بگیرید. وکلای موسسه حقوقی دادسو پرونده‌های موفق زیادی را در زمینه انحصار وراثت به سرانجام رسانده‌اند؛ و انحصار وراث را در کمترین زمان می‌توانید با کمک آن‌ها انجام دهید.

سوالات متداول

آیا پرداخت مالیات بر ارث اجباری است؟

تنها در صورتی وراث می‌توانند در اموال به جا مانده از متوفی دخل و تصرف کنند که مالیات بر ارث را پرداخته باشند.

میزان مالیات بر ارث ملک چقدر است؟

مالیات بر ارث ملک بر اساس طبقات مختلف ارث تعیین می‌شود؛ و وراث طبقه اول نسبت به سایرین مالیات کمتری را می‌پردازند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.1/5 - (74 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *