طلاق رجعی چیست؟ شرایط طلاق رجعی

طلاق رجعی چیست؟

در قوانین اسلام به صورت کلی دو نوع طلاق وجود دارد که یکی بائن و دیگری طلاق رجعی است. در این مقاله ما درباره طلاق رجعی، احکام آن، تفاوت طلاق بائن و رجعی و دوره عده طلاق صحبت می‌کنیم. در این مطلب قصد داریم درباره توضیح دهیم که طلاق رجعی چیست، شرایط طلاق رجعی چگونه است و طلاق رجعی به درخواست کیست؟

 • طلاق رجعی چیست؟

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

طلاق رجعی چیست؟

طلاق رجعی به نوعی از طلاق گفته می‌شود که در آن شوهر حق دارد تحت شرایط خاصی در مدت عده به همسرش رجوع کند. این نوع از طلاق در شرایط اجرا شدن دو حالت زیر به صورت همزمان امکان پذیر است:

حالت اول: زمانی که امکان بازگشت در مدت طلاق وجود داشته باشد. یعنی در طلاق بار سوم و طلاق خلع امکان بازگشت زن و شوهر وجود ندارد.

حالت دوم: زمانی که زن بعد از طلاق مجبور به نگه داشتن عده طلاق دارد. به صورت کلی در همه انواع طلاق زن باید عده نگه دارد. ولی زمانی که خانم یائسه باشد یا در مدت ازدواج رابطه زناشویی نداشته باشند خانم مجبور به نگه داشتن عده نیست و امکان بازگشت همسرش وجود ندارد.

شرایط طلاق رجعی

طلاق رجعی به درخواست مرد بوده و برای انجام آن باید شرایط خاصی رعایت شود. شرایط طلاق رجعی به شرح زیر است:

 • در طلاق رجعی خانم باید بعد از وقوع طلاق عده نگه دارد و در موارد طلاق دختر باکره، طلاق رجعی اتفاق نمی‌افتد. (برای اطلاعات بیش‌تر نیز می‌توانید مقاله “مهریه دختر باکره” را مطالعه کنید.)
 • طلاق زن یائسه نیز از نوع طلاق بائن محسوب می‌شود و نمی‌توان در این مواقع طلاق رجعی گرفت.
 • رجوع از طلاق رجعی با اراده مرد انجام می‌شود و نیازی به خواندن مجدد صیغه عقد ندارد و تنها کافی است مرد تمایلش برای رجوع از طلاق رجعی به همسرش نشان دهد.

عده طلاق رجعی چند روز است؟

در احکام مربوط به این طلاق از الزام به نگه داشتن عده از جانب خانم تاکید شده. مدت عده باید به اندازه سه بار از شروع و پایان قاعدگی خانم می‌باشد. عده خانم باردار تا زمان زایمان ایشان در نظر گرفته شده. در مدت عده طلاق رجعی زن و شوهر محرم هم دیگر هستند.

اگر در این سه ماه زن با مرد دیگر ازدواج کند، ازدواج از هر نوعی که باشد باطل است.

عده طلاق رجعی
عده رجعیه چیست؟

ارث زن در طلاق رجعی

زن و شوهر در صورتی که ازدواج‌شان از نوع دائم باشد از یک دیگر ارث می‌برند. اگر زندگی آنها منجر به طلاق شود و طلاق از نوع رجعی (بدون نیاز به خواندن صیغه عقد به هم رجوع می‌کنند) در زمان عده از هم ارث می‌برند. در صورتی که فرزند داشته باشند به میزان یک چهارم و در صورتی که فرزند نداشته باشند به میزان یک سوم اموال را به ارث می‌برد.

بر اساس ماده ۹۴۳ قانون مدنی:

اگر شوهر زن خود را به طلاق رجعی مطلقه کند هر یک از آنها که قبل از انقضاء عده بمیرد دیگری از او ارث میبرد لیکن اگر فوت یکی ‌از آنها بعد از انقضاء عده بوده و یا طلاق بائن باشد از یکدیگر ارث نمی‌برند.
منظور از طلاق غیابی چیست و چه مراحلی دارد؟ بیشتر بخوانید: منظور از طلاق غیابی چیست و چه مراحلی دارد؟

مهریه در طلاق رجعی

مهریه در طلاق رجعی به مانند طلاق بائن است. در صورتی که درخواست طلاق از سوی مرد باشد باید تمام حقوق زن از جمله مهریه پرداخت شود. همچنین اگر زوجین درخواست طلاق توافقی داشته باشند باید بر سر موارد مشترک مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و… به توافق برسند.

نفقه زن در طلاق رجعی

در این نوع طلاق بیشتر حق و حقوق‌های زن که بر عهده مرد است همچنان به ایشان تعلق می‌گیرد که یکی از این حق و حقوق‌ها نفقه است. مرد موظف است به صورت کامل تا تمام شدن مدت عده نفقه خانم را پرداخت کند.
حدود اختیارات وکیل در طلاق توافقی بیشتر بخوانید: حدود اختیارات وکیل در طلاق توافقی

رجوع مرد به همسرش در طلاق رجعی

سوالی که در این قسمت پیش می‌آید این است که مرد در چه صورت می‌تواند به همسرش رجوع کند؟

رجوع مرد به همسرش در طلاق رجعی نیاز به خواندن مجدد صیغه عقد ندارد. فقط کافی است مرد تمایل به رجوع را به همسرش نشان دهد. برای مثال به صورت شفاهی به ایشان بگوید که قصد رجوع را دارد یا با نوازش کردن یا با گرفتن دست خانم و موارد دیگر تمایل به رجوع را به همسرش ثابت کند.

رجوع در طلاق رجعی حق مرد است و لزومی به تمایل خانم در این مورد وجود ندارد.
توافقنامه طلاق توافقی را چگونه تنظیم کنیم؟ بیشتر بخوانید: توافقنامه طلاق توافقی را چگونه تنظیم کنیم؟

تفاوت طلاق بائن و رجعی

طلاق بائن به طلاقی گفته می‌شود که در آن امکان بازگشت مرد به همسرش در مدت عده وجود ندارد. در این نوع طلاق نفقه، ارثیه و دیگر حق و حقوق به زن تعلق نمی‌گیرد. در طلاقی که زن یائسه باشد یا رابطه زناشویی برقرار نکرده باشند حتی اگر قصد رجوع هم داشته باشند باز طلاق از نوع بائن حساب می‌شود.‎‌
اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟ بیشتر بخوانید: اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟

تفاوت طلاق بائن و رجعی

نکاتی درباره طلاق رجعی

همان طور که اشاره کردیم در این نوع از طلاق نفقه و ارث به خانم تعلق می‌گیرد. ولی در کنار این موارد حقوق دیگری از نگاه فقه برگردن آقا است. در ادامه به پاره‌ای از این حقوق اشاره می‌کنیم.

 •  اگر در زمان عده این نوع از طلاق یک یاز طرفین فوت کند امکان غسل توسط طرف مقابل وجود دارد.
 •  زکات فطره و هزینه کفن و دفن زن در مدت عده این طلاق برعهده شوهر است.
 •  تا زمان تمام نشدن مدت عده مرد نمی‌تواند با خواهر همسرش ازدواج کند.
 •  اگر مرد در زمان عده فوت کند، زن باید عده وفات برای همسرش نگه دارد.
 •  اگر مرد روابط زناشویی با همسرش برقرار کند حتی اگ قصد رجوع نداشته باشد باز هم از نظر قانونی رجوع محسوب می‌شود.
 •  در زمان عده اگر خانم قصد رفتن به حج مستحب را داشته باشد، اجازه مرد لازم است.

در صورتی که نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید با مشاوران حقوقی دادسو در تماس باشید.

سوالات متداول

 1. طلاق رجعی به درخواست کیست؟

طلاق رجعی به درخواست مرد است و برای رجوع از طلاق رجعی نیاز به خواند صیغه مجدد عقد نیست و با نشان دادن تمایل مرد برای رجوع به همسر رجوع از طلاق اتفاق می‌افتد.

 1. مهریه در طلاق رجعی چگونه است؟

درصورتی که طلاق به درخواست مرد انجام شود باید تمام حقوق زن از جمله مهریه نیز پرداخت شود.

4.5/5 - (11 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

4 پاسخ

 1. چقدر طلاق رجعی رو خوب توضیح دادین. کلا مقالات سایتتون خیلی عالیه. واقعا دستتون درد نکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *