طلاق از طرف مرد در دوران عقد

طلاق از طرف مرد در دوران عقد

اگر زوج و زوجه برای جدایی در دوران عقد توافق کنند، طلاق توافقی در دوران عقد مطرح می‌شود. اما در مواقعی که یکی از زوجین قصد جدایی نداشته باشد و همچنان برای زندگی مشترک اصرار داشته باشد، طرف مقابل می‌تواند درخواست طلاق یک طرفه را مطرح کند

اگر مرد در دوران عقد قصد جدایی داشته باشد طلاق از طرف مرد در دوران عقد مطرح می‌شود. در این مطلب از دادسو شرایط جدایی در دوران عقد از سمت زوج را ارائه کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره این موضوع دارید، از طریق واتساپ با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

شرایط طلاق از طرف مرد در دوران عقد

اگر زندگی زناشویی پس از عقد برای مرد با دشواری همراه باشد، مرد می‌تواند یک طرفه از همسرش طلاق بگیرد. برای طلاق در دوران عقد باید مرد حقوق زن را که پس از جاری شدن نکاح به او تعلق دارد را بپردازد. همچنین باید زوج نامه عدم سازش را به دادگاه ارائه کند تا قاضی به پرونده طلاق مطرح شده رسیدگی کند.

بنابراین شرایط طلاق از طرف مرد در دوران عقد شامل آماده کردن دادخواست طلاق، گواهی عدم سازش و پرداخت حقوق مالی زن مانند مهریه است. پس از دریافت گواهی سازش و پرداخت حقوق مالی زن، نیازی نیست که زوج رضایت زوجه را برای طلاق به دست بیاورد و می‌تواند یک طرفه از همسرش جدا شود؛ اما در صورت توافق زوجین، مرد و زن می‌توانند برای پرداخت مهریه به سازش برسند تا پرونده طلاق توافقی با سرعت بیشتری نسبت به طلاق یک طرفه پیش برود.

 مراحل طلاق از طرف مرد در دوران عقد

در طلاق یک طرفه مرد تمام مدارک و مراحل طلاق باید توسط زوج انجام شود و هزینه‌های طلاق بر عهده مرد خواهد بود. مراحل طلاق از طرف مرد در دوران عقد که زوج باید آن‌ها را برای صدور رأی طلاق توسط دادگاه انجام دهد عبارتند از:

 • تنظیم دادخواست طلاق یک طرفه با کمک وکیل طلاق
 • ثبت درخواست گواهی عدم سازش در دفاتر خدمات قضایی
 • ارسال گواهی عدم سازش برای دادگاه خانواده
 • ارجاع به داروی برای برقراری سازش بین زوجین
 • پرداخت مهریه زن
 • صدور گواهی عدم سازش زوجین توسط دادگاه
 • مراجعه به دفاتر ازدواج و طلاق جهت جاری کردن صیغه طلاق

 مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد در دوران عقد

برای طلاق در دوران عقد مرد باید مدارکی که برای طلاق یک طرفه لازم است را آماده کند. در ادامه مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد در دوران عقد را ارائه کرده‌ایم.

 • اصل شناسنامه زوج و کپی برای اصل آن
 • اصل و کپی برابر اصل سند ازدواج
 • گواهی بکارت در صورت باکره بودن زوجه
 • گواهی عدم سازش
 • گواهی نشان دهنده پرداخت مهریه توسط زوج
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

 مدت زمان طلاق از طرف مرد در دوران عقد

با توجه به اینکه حق طلاق در کشور ما با مرد است، مدت زمان طلاق از طرف مرد در دوران عقد نسبت به طلاق یک طرفه زن کوتاه‌تر است. اگر مرد مهریه زوجه را پرداخته باشد و گواهی عدم سازش زوج و زوجه توسط دادگاه صادر شده باشد؛ زوجین می‌توانند در کمترین زمان ممکن از هم جدا شوند.

البته در صورتی که زوجه درخواست فرجام‌خواهی کند ممکن است دادگاه خانواده جلسات دیگری را برای رسیدگی به پرونده تشکیل دهد و همین موضوع باعث طولانی شدن صدور حکم طلاق خواهد شد.

شرایط پرداخت مهریه در دوران عقد

طبق عرف زوج و زوجه معمولاً در دوران عقد تا زمانی که جشن عروسی برگزار شود تنها به هم محرم می‌شوند و رابطه زناشویی را با هم برقرار نمی‌کنند. اگر زوجین به این عرف احترام بگذارند و زوجه تا زمان عروسی باکره باشد، در صورت طلاق از طرف مرد در دوران عقد تنها نیمی از مهریه در دوران عقد به زن تعلق می‌گردد؛ بنابراین جدایی زن و مرد در دوران عقد با وجود باکرگی زوجه تنها با پرداخت نصف مهریه زوجه مقدور است.

اما همه افراد به این عرف باور ندارند و بعضی از زوجین با جاری شدن صیغه عقد محرمیت خودشان را به رسمیت می‌شناسند. در این شرایط اگر زوج و زوجه با هم در دوران عقد رابطه زناشویی داشته باشند مهریه کامل به زوجه تعلق خواهد گرفت.

برای طلاق یک طرفه مرد در دوران عقد لازم است که مهریه زوجه طبق قانون پرداخت شده باشد و مرد گواهی عدم سازش را از دادگاه دریافت کرده باشد.

طلاق از طرف زن در دوران عقد

در صورتی که زن در طول دوران عقد دچار مشقت و سختی شود و نتواند رابطه را با همسرش ادامه دهد؛ قانون این امکان را برای زوجه در نظر گرفته که یک طرفه از همسرش جدا شود؛ اما در صورتی که زن دلیل قابل قبولی برای جدایی در دوران عقد ارائه نکند، امکان طلاق از طرف زن در دوران عقد وجود ندارد؛ زیرا حق طلاق در ایران با مرد است و زن تنها با ارائه دلیل می‌تواند پس از جاری شدن صیغه عقد از همسرش جدا شود. برای کسب اطلاعات بیش‌تر پیشنهاد می‌کنیم مقاله طلاق در دوران عقد از طرف زن را مطالعه کنید.

طلاق از طرف زن در دوران عقد

 وکیل طلاق در دوران عقد

با وجود اینکه حق طلاق با مرد است، اما ممکن است پرونده طلاق یک طرفه مرد در دوران عقد با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه شده و فرایند طلاق طولانی شود. برای اینکه بتوانید زمان و هزینه طلاق یک طرفه در دوران عقد را کاهش دهید می‌توانید از وکیل طلاق کمک بگیرید. وکلای طلاق موسسه دادسو تجربه زیادی در انجام پرونده‌های طلاق یک طرفه دارند و برای انجام پرونده‌های طلاق در کمترین زمان همراه متقاضیان هستند.

سؤالات متداول

پس از صدور حکم طلاق چقدر فرصت برای جاری کردن صیغه عقد داریم؟

بعد از صدور حکم طلاق توسط دادگاه، زوجین سه ماه فرصت دارند که به محضر مراجعه کرده و صیغه طلاق را جاری کنند.

مهم‌ترین شرط طلاق از طرف مرد چیست؟

مهم‌ترین شرطی که برای طلاق از طرف مرد در دوران عقد در نظر گرفته شده پرداخت حق و حقوق زن به طور کامل است.

آیا برای طلاق یک طرفه مرد ارائه دلیل لازم است؟

با توجه به اینکه حق طلاق در ایران با مرد است، زوج برای طلاق یک طرفه زوجه نیازی به ارائه دلیل ندارد.

4.9/5 - (9 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *