تقسیم ارث فرزند خوانده

تقسیم ارث فرزند خوانده

در این مقاله قرار است درباره تقسیم ارث فرزند خوانده توضیح دهیم. شاید برای شما هم باور کردنی نباشد که فرزند خوانده حتی در صورتی که نام ایشان در شناسنامه پدر و مادر قرار گرفته باشد هم ارث نمی‌برد و جز وراث محسوب نمی‌شود.

در این مقاله درباره چگونگی ارث بردن فرزند خوانده در انحصار وراثت و قانون جدید ارث فرزند خوانده به صورت کامل توضیح می‌دهیم.

شرایط فرزند خواندگی

زمانی که خانم و آقایی که چندین سال از ازدواج آنها گذشته باشد و به روش زیستی بچه دار نشده باشند می‌توانند نسبت به گرفتن فرزند از بهزیستی اقدام کنند. برای این کار باید شرایط زیر را داشته باشند.

 • خانم و آقا باید هر دو ایرانی و ساکن کشور ایران باشند.
 • 5 سال از زمان ازدواج آنها گذشته باشد و بچه دار نشده باشند.
 • خانم و آقا نباید محکومیت جزائی داشته باشند.
 • سن یکی از آنها باید حداقل 30 سال باشد.
 • خانم و آقا نباید به بیماری صعب الاعلاج مبتلا باشند.
 • نباید به هیچ ماده مخدر یا مشروبات الکلی اعتیاد داشته باشند.
 • از تمکن مالی کافی برخوردار باشند.
 • کودکانی که به فرزندخواندگی می‌پذیرند نباید پدر و جد پدری آنها حضور داشته باشد.

خانم و آقایی که این شرایط را داشته باشند می‌توانند فرزندی به سرپرستی بپذیرند و اسم فرزند در شناسنامه آنها به ثبت برسد.

تقسیم ارث فرزند خوانده

باید بدانید که وراث متوفی یا بر اساس سبب یا بر اساس نسب ارث می‌برند.

 • وراث نسبی به واسطه رابطه خونی که با متوفی دارند از ایشان ارث می‌برند؛ مانند خواهر، برادر، پدر، مادر و …
 • وراث سببی به واسطه رابطه ازدواج (مانند همسر متوفی) از ایشان ارث می‌برند.
 • فرزند خوانده نه به واسطه سبب و نه به واسطه نسب رابطه‌ای با پدر و مادر خود ندارد پس نمی‌تواند جز وراث و یا طبقه وراث باشد.

ماده 15 قانون حمایت از کودکان بی سرپرست

درخواست‌کننده منحصر یا درخواست‌کنندگان سرپرستی باید متعهد گردند که تمامی هزینه‌های مربوط به نگهداری و تربیت و تحصیل افراد تحت سرپرستی را تامین نمایند. این حکم حتی پس از فوت سرپرست منحصر یا سرپرستان نیز تا تعیین سرپرست جدید، برای کودک یا نوجوان جاری می‌باشد.

بدین منظور سرپرست منحصر یا سرپرستان، موظفند با نظر سازمان خود را نزد یکی از شرکتهای بیمه به‌نفع کودک یا نوجوان تحت سرپرستی بیمه عمر کنند.

تبصره: در صورتی‌که دادگاه تشخیص دهد اعطای سرپرستی بدون اجرای مفاد این ماده به مصلحت کودک یا نوجوان می‌باشد به صدور حکم سرپرستی اقدام می‌کند.

ماده 17 قانون حمایت از کودک بی سرپرست

تکالیف سرپرست نسبت به کودک یا نوجوان از لحاظ نگهداری، تربیت و نفقه، با رعایت تبصره ماده (۱۵) و احترام، نظیر تکالیف والدین نسبت به اولاد است. کودک یا نوجوان تحت سرپرستی نیز مکلف است نسبت به سرپرست، احترامات متناسب با شان وی را رعایت کند.

طبق ماده 15 و 17 قانون حجمایت از کودکان بی سرپرست پدر و مادری که فرزند به سرپرستی می‌گیرند فقط وظیفه نگهداری، تربیت، نفقه و احترام به فرزند را دارند.  تقسیم ارث فرزند خوانده مانند فرزندان زیستی انجام نمی‌شود.

نحوه انتقال اموال در تقسیم ارث فرزند خوانده

همان طور که توضیح دادیم تقسیم ارث فرزند خوانده انجام نمی‌شود و فرزند خوانده جز وراث محسوب نمی‌شود. پدر و مادری که فرزندی به سرپرستی می‌پذیرند می‌توانند به روش‌های دیگر اموال خود را بعد از فوت به فرزند خود انتقال دهند.

 • روش اول وصیت به صورت تملیکی برای فرزندخوانده است. وصیت تملیکی یعنی این که فردی عین یا منفعتی از مال خود را برای زمان بعد از فوتش به دیگری مجانا تملیک کند.
 • در حالت بعدی پدر و مادر می‌توانند قبل از فوت اموال مربوطه را به نام فرزند خود بزنند.
 • در روش بعدی والدین می‌توانند مالکیت اموال را به صورت صلح عمری به فرزند خود واگذار کنند و یعنی تا زمان زنده بود اختیار و مالکیت اموال برای خودشان است ولی بعد فوت به فرزند واگذار می‌شود.

سوالات متداول

آیا فرزند خوانده ارث می برد؟

خیر، حتی در صورتی که نام فرزند خوانده در شناسنامه پدر و مادر باشد باز هم ارث نمی‌برد.

نحوه تقسیم ارث چگونه است؟

ارث بر اساس طبقات ارث بین وراث متوفی تقسیم می شود.

3.7/5 - (101 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
40 پاسخ
 1. میشه پدر در وصیت تمام اموال خودش را به فرزند خوانده بده ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   فقط در خصوص یک سوم اموال می توانند وصیت کنند.

 2. این قانون صددرصد ظالمانه ست همسر من فرزندخوانده ست.حال که پدر شوهرم مرحوم شده از میلیاردها دارایی‌ اش هیچ سهمی نمی‌برد و تمامی به ۴خواهر و برادری می‌رسد که در زمان حیات حتی چشم دیدن هم را هم نداشته اند .وهمسرش به شدت آسیب دید

 3. سلام
  پدر بنده ۴۲سال پیش کودکی رو توی خیابون پیدا می‌کنه و به زن دومش میده و اسمش توی شناسنامه پدر من هم هست الان که پدر من فوت کرده آیا چیزی به ایشون تعلق میگیره

  1. سلام، وقت بخیر
   داخل مطلب توضیح دادیم که به فرزند خوانده ارث تعلق نمیگیرد.

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که خودش بخواهد می تواند جدا شود. البته باید سرپرست داشته باشد.

   1. سلام
    پدر بنده ۴۲سال پیش کودکی رو توی خیابون پیدا می‌کنه و به زن دومش میده و اسمش توی شناسنامه پدر من هم هست الان که پدر من فوت کرده آیا چیزی به ایشون تعلق میگیره

 4. سلام مادربزرگم ازدواج کرد و بعد از اینکه ازدواج کرد بچه دار نشدند و منو به فرزند خواندگی گرفتند آیا به من ارث میرسد؟اسم منو توی شناسنامه خودشون بردن و الان هر دو فوت شدن

 5. سلام مادربزرگ پدری من ازشوهردومش بچه دارنمیشده وقتی که من بدنیااومدم اسم منوتوشناسنامه خودشون زدن الان ارث مادربزرگ وپدربزرگ به کی میرسه دراصل غیرازمن فرزندی توشناسنامه ندارن مادربزرگم ازشوهراولش فقط پدرمنوداشته که اونم فوت کرده پدربزرگم خواهروبرادری هم نداره ایاارث پدربزرگم به من میرسه یاخیر

  1. سلام، وقت بخیر
   ارث بر اساس طبقات ارث تقسیم می شود و شما به عنوان نوه ایشان می توانید از ارث برخوردار شوید. پیشنهاد می کنیم مقاله طبقات ارث را مطالعه کنید.

 6. سلام پسری رو از بهزیستی به فرزندی آوردن الان شوهر مرده وزن وپسر خوانده موندن ارث مرد به چه کسی میرسد

  1. سلام، وقت بخیر
   همون‌طور که داخل مقاله توضیح دادیم ارث به فرزند خوانده تعلق نمی‌گیرد.

 7. پدر یه خانواده فوت شده یدونه باغ بوده که ارث رسیده به دوتا پسر بچش که یکی ۲۰ سال یکی هم ۱۲ سال موقع فروش باغ باید خود پسر ۱۲ ساله امضا بده یا پدربزرگش یا مادرش؟

  1. سلام، وقت بخیر
   به جای ایشان قیم باید امضا بزنند.

   1. چرا فرزندی که ما خودمون با جون دل خواستیم آوردیم نباید ارث بهش برسه مهم اینه که شناسنامه به اسم خودمون گرفتیم این بچها چه گناهی دارن که بخان همه جوره محروم باشن

    1. سلام، وقت بخیر
     متاسفانه از نظر قانونی ارثی به فرزند خوانده تعلق نمیگیرد

     1. اصلا قانون جالبی نیست اون فرزند خوانده چه گناهی داره همسر من فرزند خوانده هست

    2. خودتون وقتی زنده هستین هر چقدری که اگر بچه خونی خودت بود بهش میرسید براش صلح نامه بکن که بعد از مرگ من این مقدار سهم این شخصه
     ولی کامل ثروت و اموال نمیشه یک سومش میشه اونم وصیتنامه یا صلح نامه کرد

 8. من شش ماهه بودم پدرم فوت شده ومادرم باشمو ازدواج کرده عمویم برای من شناسنامه به اسم خودش گرفته والان ۳ تا براد دیگر دارم آیا به بنده ارثیه تعلق می‌گیرد یعنی بردارها بامن برادر وپسر عمو هستن وهمه مادر شناسنامه پدر ومادران یکی هست

 9. من پسری ۳۸ ساله که فرزند خوانده هستم پدر ومادر ناتنی من فوت کردن تکلیف من از تظر ارثیه چگونه میباشد

  1. سلام، وقت بخیر
   ارث از پدر و مادر ناخوانده ارث تعلق نمی‌گیرد.

    1. نا عادلانه است. ان فانون نهایت بی مهری به یک انسان است.

     1. منم دقیقا مثل شما این مشکل دارم ولی نگرانی نداره خدا با ماست از نظر اون یک سوم منم شنیدم ولی بستکی به اون زمانی که ما رو به سر پرسی گرفتن داره که بهزیستی چی خواسته کشور اون زمان بی قانون بود برای ما البته الانم همینه فقط ما تنبیه شدگانیم

     2. سلام.
      اگر مادری بچه ای به دنیا بیاره و از موقع تولد پدر اون بچه رو جدا کنه از مادر و ببره پیش خودش به صورتی که اون بچه هیچ شیری از مادرش نخورده آیا از نظر قانون و شرع به اون بچه از مادرش ارث میرسه؟؟؟؟
      از نظر شرعی چطوره؟؟ شرعا ارث میرسه بهش؟؟؟

   1. کاش یکم اطلاعاتتو میبردی بالا بعدجواب میدادی ازلحاظ قانونی یک سوم اموال به فرزند خوانده میرسد

    1. سلام، وقت بخیر
     فقط در صورتی که متوفی وصیت کرده باشند ارث به ایشان تعلق می گیرد. در غیر این صورت فرزند خوانده تحت هیچ شرایطی ارث نمی‌برد.
     امیدوارم که تونسته باشم بهتون کمک کنم. موفق باشید 🙂

    2. سلام میشه ازتون مشاوره بگیرم
     منبع قانونی در خصوص اظهار نظرتون دارین؟

 10. سلام
  اگه زن بچه دار نشود و مرد بعد از چند سال بخواهد زن بگیرد، باید به زن حقوقی بدهد یا از نظر قانونی می تواند بدون حقوقی و رضایت آن زن بگیرد ؟

 11. سلام
  اگر زن بچه دار نشود و شوهر بعد از حدودا بیست پنج سال زن بگیرد و زن دوم سه تا فرزند بیاورد و یکی از فرزندان که دختر هست را به زن اول بدهند،با رضایت پدر و مادر اصلی که به عنوان فرزند او باشد ولی نامش در شناسنامه زن ثبت نشود و نام مادر اصلی خود در شناسنامه اش باشد،آیا بعد از مرگ زن اول به دختر که زن اول به فرزند خواندگی گرفته و مثله بچه خودش بزرگش کرده ارثی میرسد ؟
  و اینکه فرقی بین فرزند خواندگی
  این دختر که فرزند شوهر است و فرزندی که از بهزیستی آورده شود در انحصار ورثه فرقی وجود دارد؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما را به طور کامل راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *