شرایط تغییر نام

تغییر نام یا اسم کوچک

گاهی مواقع فرد پس از بزرگ شدن نمی‌تواند با اسمی که برای او انتخاب شده ارتباط برقرار کند و برای تغییر نامش در اداره ثبت احوال اقدام می‌کند. در صورتی که ثبت احوال به درخواست فرد ترتیب اثر ندهد، امکان مراجعه به مراجع قانونی و اقدام برای تغییر اسم وجود خواهد داشت.

در این مطلب از موسسه حقوقی دادسو نکات مهمی که برای تغییر نام در شناسنامه وجود دارد را ارائه کرده‌ایم. در صورتی که تمایل دارید نام خود را تغییر دهید، با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

دستورالعمل تغییر نام ثبت احوال

شورای عالی ثبت احوال این اجازه را به اداره ثبت احوال داده است که دستورالعمل تغییر نام در شناسنامه را تدوین کرده و پس از اعمال تغییرات در نام یا نام خانوادگی، اسامی جدید را در شناسنامه فرد ثبت کند.

برای انجام این تغییرات لازم است که متقاضی با آماده کردن مدارک مورد نیاز مانند شناسنامه و کارت ملی و فیش واریز هزینه تغییر نام درخواستی که برای تغییر اسم یا نام خانوادگی خودش دارد را به اداره ثبت احوال ارائه دهد.

اگر این درخواست با قوانین در نظر گرفته شده برای تغییر نام در ثبت احوال مغایرت نداشته باشد، تغییر اسم انجام می‌شود و شناسنامه فرد اصلاح خواهد شد. در غیر این صورت درخواست تغییر اسم رد می‌شود و متقاضی لازم است که با وکیل تغییر نام جهت برطرف کردن مشکل مشورت کنند.

افراد واجد شرایط برای تغییر نام

در ادامه شرایط افرادی که واجد شرایط تغییر نام هستند را برای شناخت بهتر قوانین تغییر اسم ارائه کرده‌ایم.

 • اسامی ترکیبی ناموزون که در عرف به عنوان یک اسم شناخته نمی‌شوند مانند نازنین زیبا
 • اسامی که هتک حیثیت مقدسات اسلام را به همراه دارند مانند عبدالعزی که نام بت قبل از اسلام در مکه بوده است.
 • اسامی لشکری و کشوری یا نام‌هایی که با ترکیباتی مانند سرتیپ، سرگرد، دکتر، شهردار و … ساخته شده‌اند.
 • نام‌هایی که باعث تحقیر فرد می‌شوند و در عرف و جامعه مورد قبول نیستند مانند گدا، کنیز، حقیر
 • اسامی در تضاد با جنسیت فرد مانند انتخاب اسم فرهاد برای خانم‌ها
 • اسامی زننده و مستهجن که مورد تأیید شورای عالی ثبت احوال هستند و می‌توان آن‌ها را تغییر داد.
 • اسامی دارای حروف حشو و زائد مانند نام قوچی
 • اسامی دارای اشتباهات نگارشی یا املایی مانند منیجه که باید منیژه باشد.
 • تشابه کامل اسامی پدر و مادر یا خواهر و برادرها با متقاضی
 • اسامی همنام با روزهای هفته مانند دوشنبه یا جمعه
 • اسامی عربی که امکان تغییر حالت به فارسی را دارند مانند اسحق که به اسحاق تبدیل می‌شود.
 • تغییر اسامی افرادی که به تازگی مسلمان شده‌اند و قصد دارند یکی از نام‌های اسلامی را برای خودشان انتخاب کنند.
 • کسانی که تغییر جنسیت داده‌اند و قصد دارند اسمی متناسب با جنسیت خودشان داشته باشند.

شرایط تغییر اسم در شناسنامه

کسانی که قصد تغییر اسم خودشان در شناسنامه را دارند باید شرایطی که ثبت احوال برای تغییر اسم در نظر گرفته را بشناسند. در این بخش به طور کلی مهم‌ترین شرایطی که برای تغییر اسم در شناسنامه باید بدانید اشاره کرده‌ایم.

 • متقاضی باید ۱۸ سال به بالا و بالغ باشد.
 • در صورتی که متقاضی زیر ۱۸ سال داشته باشد ارائه حکم رشد الزامی خواهد بود.
 • برای افراد زیر ۱۸ سال پدر، جد پدری یا سرپرست قانونی فرد می‌تواند درخواست تغییر اسم را ارائه کند.
 • انتخاب القاب زننده و نام‌هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می‌شود طبق قانون ثبت احوال ممنوع است.
 • ذکر سیادت برای افرادی که سیادت آن‌ها در اسناد سجلی پدری و اجدادی‌شان ثابت شده الزامی است.

 مدارک لازم برای تغییر اسم شناسنامه

برای ثبت درخواست تغییر نام در اداره ثبت احوال لازم است که از یک وکیل در ایران کمک بگیرید و مدارک مورد نیاز را آماده کنید. به طور کلی مدارکی که برای تغییر نام شناسنامه‌ای باید به ثبت احوال ارائه کنید عبارتند از:

 • اصل شناسنامه به همراه دو عدد کپی از تمام صفحات
 • اصل و تصویر شناسنامه پدر، جد پدری یا قیم متقاضیان کمتر از ۱۸ سال
 • ارائه استشهاد محلی در صورت لزوم
 • درخواست تکمیل شده تغییر نام
 • فیش واریز هزینه در نظر گرفته شده برای تغییر نام
 • ارائه گواهی عدم وجود محکومیت کیفری مؤثر افراد بالای ۱۸ سال

بر اساس ماده ۲۰ قانون ثبت احوال کشور در خصوص تغییر اسم، افراد متقاضی تنها در صورتی که واجد شرایط تغییر نام باشند می‌توانند برای عوض کردن اسم یا نام خانوادگی خودشان اقدام کنند.

شرایط تغییر نام برای بار دوم

معمولاً تغییر نام یا نام خانوادگی تنها برای یکبار قابل انجام است و برای تغییر مجدد اسم امکان دارد که دادگاه یا مراجع ذیصلاح با درخواست متقاضی موافق نکنند. برای تغییر نام برای بار اول نیاز به ارائه استشهاد محلی، حضور شهود و ارائه درخواست تغییر نام توسط افراد بالای ۱۸ سال وجود دارد.

برای تغییر نام افرادی که تغییر جنسیت داده‌اند باید از طریق دادگاه خانواده اقدام شود. همچنین، در صورتی که متقاضی زیر ۱۸ سال باشد، حتماً باید درخواست تغییر نام در دفاتر خدمات قضایی ثبت شود. حضور پدر یا جد پدری یا قیم قانونی فرد نیز برای رسیدگی به درخواست تغییر نام الزامی خواهد بود.

تغییر نام ثبت احوال

 تغییر نام مذهبی در شناسنامه

تغییر اسم کوچک برای افرادی که نام آن‌ها جزء اسامی مذهبی است سخت‌تر از سایرین خواهد بود. چون طبق قانون کشور و بر اساس مسائل شرعی، ثبت احوال و مراجع قضایی در حال کلی با تغییر اسامی مذهبی مخالفت می‌کنند. مگر اینکه اسم دومی که توسط فرد انتخاب شده نیز مذهبی باشد و فراوانی بیشتری نسبت به اسم اول متقاضی داشته باشد.

به عنوان مثال فردی که نامش کاظم یا تقی است می‌تواند نامش را به علی یا محمد که فراوانی بیشتری دارند تغییر دهد؛ اما امکان تغییر این اسامی به نام‌های عادی غیرمذهبی را نخواهد داشت، مگر اینکه ثبت احوال یا مقام قضایی طبق شرایط خاص با این درخواست موافق کرده باشد.

شرایط تغییر نام خانوادگی در شناسنامه

نام خانوادگی به عنوان یکی از اسناد هویتی افراد شناخته می‌شود و داشتن نام خانوادگی برای همه الزامی است. با توجه به اینکه فرد در انتخاب نام خانوادگی خودش نیز نقشی بر عهده ندارد، افرادی که نام خانوادگی نامناسب دارند به دنبال راهی برای تغییر آن هستند؛ اما تنها در صورتی فرد می‌تواند نام خانوادگی خودش را تغییر دهد که واجد شرایط باشد.

در ادامه شرایط کلی مورد تأیید تغییر نام خانوادگی را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

 • نامناسب بودن نام خانوادگی مانند استفاده از گدا، بیچاره و…
 • بیش از دو کلمه بودن نام خانوادگی
 • نام خانوادگی‌های دارای اسامی خارجی مانند چارلز
 • نام خانوادگی‌های مغایر با فرهنگ اسلامی مانند بی‌دین
 • نام خانوادگی‌های منسوب به عناوین خاص مانند سرلشکر
 • نام خانوادگی منسوب به محل یا منطقه نامناسب
 • نام خانوادگی که سوء رفتار و حکم جزایی یکی از اعضای خانواده منجر به سرافکندگی سایر اعضای خانواده شده باشد.
 • تغیر نام خانوادگی برای وحدت شهرت با پدر، خواهر و برداران و جد پدری

هزینه تغییر نام در شناسنامه

تغییر نام جزء دعاوی غیرمالی محسوب می‌شود و هزینه تغییر نام هر سال توسط سازمان ثبت احوال تعیین خواهد شد؛ بنابراین برای برآورد مبلغی که برای تغییر نام یا نام خانوادگی در نظر گرفته شده لازم است که از وکلای متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

هزینه تغییر نام در شناسنامه

مزایای داشتن وکیل برای تغییر نام

برای تغییر نام باید قوانین این حوزه را بشناسید و نام جدیدتان را از بین اسامی مورد تأیید اداره ثبت احوال انتخاب کنید. با توجه به اینکه فوت والدین، تغییر جنسیت و… تغییر نام یا نام خانوادگی را با چالش‌های زیادی مواجه می‌کنند، توصیه می‌شود که از وکیل تغییر نام یا وکیل تغییر اسم برای تغییر دادن نام یا نام خانوادگی خودتان کمک بگیرید.

وکلای این حوزه با نحوه تنظیم دادخواست تغییر نام و شرایط و مراحل انجام آن آشنا هستند و به متقاضیان کمک می‌کنند تا نام مناسبی را به جای نام و نام خانوادگی خودشان به ثبت برسانند.

وکیل تغییر نام در تمام مراحل ارائه دادخواست تا تأیید یا رد آن همراه متقاضیان خواهد بود، تا بتوانند نام خودشان را بدون مشکل تغییر دهند و نام جدیدی که مد نظر دارند را در شناسنامه خودشان ثبت کنند. برای مشاوره با وکیل تغییر اسم کوچک می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. نمونه دادخواست تغییر نام

برای تغییر نام باید دادخواست مناسبی را با کمک وکلای متخصص تنظیم کنید. در ادامه یک نمونه درخواست تغییر اسم را جهت شناخت بیشتر نحوه تنظیم این دادخواست حقوقی ارائه کرده‌ایم.

ریاست محترم مجتمع قضائی……….

با سلام، احتراماً به استحضار می‌رساند:

این‌جانب دارای شناسنامه شماره………. صادره از………. در تاریخ………. متولد شدم و با وجود آنکه از شروع تولد در بین تمام آشنایان و بستگان به نام………. شهرت دارم، ولی در سند سجلی فوق‌الذکر نام………. برای این‌جانب انتخاب و ثبت شده است.

نظر به اینکه داشتن دو نام در زندگی روزمره برای این‌جانب موجب بروز مشکلات شده است و از طرفی اشتهارم طبق شهود آقایان…، …، … و… به نام………. است، با توجه به اینکه نام………. واجد معانی عالیه و از هر حیث بر نام مذکور در سند سجلی مذکور برتری دارد، درخواست صدور حکم به تغییر نام کوچک مذکور در شناسنامه از………. به………. به استناد مواد ۹۹۵ قانون مدنی و ۲۰ قانون ثبت‌ احوال مورد استدعاست.

سخن پایانی

افراد جامعه با اسامی که دارند شناخته می‌شوند و نام و نام خانوادگی نقش مهمی در نمایش هویت یک فرد دارند.

اگر یکی از این اسامی با ارزش‌های جامعه مغایر باشد، یا متقاضی نتواند با اسمش ارتباط برقرار کند و قصد تغییر اسم خودش را داشته باشد، لازم است که فرد مورد نظر شرایط تغییر نام را بررسی کرده و طبق قوانین موجود برای تغییر اسم یا نام خانوادگی برای تغییر دادن اسم یا شهرت خودش اقدام کند. برای سهولت تغییر نام شناسنامه‌ای می‌توانید از وکلای متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

سوالات متداول

شرایط تغییر نام‌های مذهبی چیست؟

برای تغییر نام‌های مذهبی سخت‌گیری‌های بیشتری وجود دارد. با این وجود در صورتی که نام جدید مذهبی باشد و فراوانی آن بیشتر باشد امکان تغییر نام برای متقاضی ممکن خواهد بود.

هزینه تغییر اسم چقدر است؟

هزینه تغییر نام در سال ۱۴۰۱ با تجویز سازمان ثبت احوال ۳۰۰ هزار تومان و با حکم قضایی ۴۰۰ هزار تومان است.

مشکلات بعد از تغییر نام و نام ‌خانوادگی چیست؟

با تغییر نام و نام خانوادگی باید تمام اسناد و مدارکی مانند مدارک تحصیلی، گواهی‌نامه و… به روز شوند، تا مشخصات درج شده در آن‌ها با مشخصات جدید فرد تطابق داشته باشد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۴.۲/۵ - (۸۰ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

186 دیدگاه برای “شرایط تغییر نام

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   تغییر نام های مذهبی دشوار است برای همین بهتره وکیل داشته باشید.

 1. ناشناس گفته:

  سلام میخواستم بدونم من در حال حاظر شناسنامم گم شده
  میخوام اقدام کنم بره تغییر اسم
  اول باید شناسنامه بگیرم
  یا کارت ملی دارم کافیه؟؟؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   با کپی شناسنامه وکارت ملی اقدام کنید در صورتی که تغییر نام شما تایید شود شناسنامه با اسم جدید می توانید بگیرید.

 2. Reyhane Ensafinia گفته:

  سلام،وقت بخیر
  میخواستم بدونم تغییر اسم جمال به اسم مهرداد امکان پذیر هست و چقد هزینه داره؟؟

 3. هستی گفته:

  سلام من ۱۷ سالمه از وقتی به دنیا اومدم پدرو مادرم و حتی فامیل و دوستان همه منو هستی صدا میزدن من حتی تا قبل از اینکه برم مدرسه نمیدونستم که تو شناسنامه اسمم زهراست واقعا دیگه خسته شدم تو جمع خانوادگی و دوستان همه منو به اسم هستی می‌شناسن و وقتی میرم تو اجتماع بر اساس شناسنامه صدا میزنن که حتی شده بعضی اوقات اصلا حواسم نبوده یعنی واقعا نمیشه تغییر بدم تو شناسنامه هم هستی باشه ؟

 4. بتول گفته:

  سلام
  من اسمم بتول هست این اسم رو مادربزرگم رو من گذاشته، واقعا” چندین سال هست که زجر میکشم، اصلا” اسمم رو دوست ندارم، خیلی دوست دارم اسمم رو بتونم عوض کنم

 5. زهره گفته:

  سلام اسم من زهره هست مدام اسم منو زهرا اشتباه مینویسن که اسم مادرمه و به اسم دیگه صدا زده میشم میتونم راحت تغییر اسم بدم؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توانید برای اطلاع از هزینه با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 6. امیر گفته:

  سلام اسم من امیر حسینه از حسین خوشم نمیاد امکان حذف حسین از شناسمم هست؟
  و میشه اسم و با اسم پدر یکی بزاری؟

 7. اميررضا پناهی گفته:

  سلام امکان تغییر همزمان اسم کوچک و نام خانوادگی از امیررضا پناهی به پدرام نیک منش وجود داره؟

 8. ناشناس گفته:

  چه راهی هست اسم دلخواهمون رو داشته باشیم اگر دواسمه نباشیم؟ یعنی میشه قاضی رو متقاعد کرد که قبول کنه

 9. AH گفته:

  سلام خسته نباشید . من دادخواست تغییر نام دادم و ابلاغیه حضور در دادگاه هم به دستم رسیده . اما متوجه مکان حضور نمیشم . صادر کننده ابلاغیه دادگاهی در تهران هست که محل سکونت منه ، ثبت احوال صادر کننده شناسنامه ی من هرمزگان هست . متاسفانه متوجه نمیشم که مکان مقرر برای حضور کجاست . تهران یا هرمزگان ؟ یعنی واقعا باید برای یه دادگاه از تهران برم هرمزگان ؟ یا منظور همون دادگاه صادر کنندس و باید اونجا حاضر بشیم؟

 10. فاطمه گفته:

  سلام وقت بخیر.
  امکان تغییر نام فاطمه به حنا یا هانا ک جفتشون هم ریشه عبری دارن هست؟
  چند درصد امکان برد داره با وکیل؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توانید. درصد نمی توان مشخص کرد ولی وکیل داشته باشید کار بسیار آسان تر است.

 11. مهرناز گفته:

  سلام خسته نباشید من دی هجده سالم تموم میشه خواستم بدونم اسمم تو شناسنامه کوثره من از اول خیلی علاقه ای بانامم نداشتم خواستم بدونم میتونم یه نام فارسی تغییر بدم مثلا بزارم مهرناز

 12. ارمین گفته:

  سلام من امروز برای پسرم یه اسم گذاشتم بعد نیم ساعت پشیمان شدم میخوام عوض کنم اما ثبت احوال قبول نمیکنه

 13. Hana گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من اسمم هانیه ست ولی از بچگی همه هانا صدام میزنند ۲۰ سال سن دارم میشه اسمم رو تغییر بدم و اینکه حتما باید بری دادگاه تا عوض بشه…

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توانید. در صورتی که وکیل داشته باشید می توانید دادگاه نروید و وکیل کارهارو انجام به. اگه به وکیل تغییر نام نیاز دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

   • مهلا گفته:

    سلام اسم من اکرم هستش دوست دارم عوضش کنم اسم غیرمذهبی و ایرانی بزارم میتونم؟ و اینکه بدون وکبل میتونم یا ن؟

    • Avatar photo
     تیم تحریریه دادسو گفته:

     سلام، وقت بخیر
     می توانید ولی بهتره وکیل داشته باشید بدون وکیل ممکنه دفاعیه مناسب نباشه و قبول نشه

 14. میم گفته:

  سلام خسته نباشید اسم من مهدیه هست میخام بزارم مروا ک ریشه کاملا فارسی داره آیا نیاز به وکیل هست ؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   به دلیل اینکه اسم مذهبی را قصد دارید تغییر دهید دفاعیه شما مهم است و بهتر است وکیل بگیرید. در صورتی که به وکیل تغییر نام نیاز دارید با کارشناسان دادسو در ارتباط باشید.

 15. حنا اصلانی گفته:

  سلام الان من اسم حنانه و فامیلیم زحمتکش هست میتونم هم اسم و هم فامیل رو تغییر بدم و به فامیلی مادر تغییر بدم اسم فامیل بشه حنا اصلانی با رضایت پدر امکانش هست

 16. امیر گفته:

  سلام اسم پسرای من یکیش محمدمهدی ویکی امیرعلی هست ۸و۱۱ساله هستن میشه اسمشون روعوض کنم ممنون

 17. کیا گفته:

  سلام
  من اسمم مصطفی میخوام به کیا تغییرش بدم خیلی اذیتم از این اسم آیا میتونم؟لطفا راهنماییم کنید ،ممنونم

 18. حمید گفته:

  سلام وقت بخیر نام من حمید هست
  میخواهم به نام فارسی تغییر دهم
  آیا امکانش هست ؟ یا دشوار هس ؟

 19. فرشته گفته:

  سلام وقت بخیر اسم من تو شناسنامه سکینه هس من میخوام اسمم رو فرشته بزارم ۱۷ سالمه دوماه بعد میشم ۱۸ ساله امکانش هس که اسمم رو عوض کنم.

 20. فرزانه گفته:

  ۲سلام اسم پسرم کیامهر هستم من دوست داشتم کیانمهر باشه وبه اشتباه لفظی شده کیامهر آیا قابل تغییره ؟؟

 21. امیرحسین گفته:

  سلام خسته نباشید..
  من اسمم اصغرهست میخواستم به امیرحسین تغییربدم این امکان وجوددارد؟
  آیانیازبه وکیل میباشد؟

 22. یه دختر گفته:

  سلام من به دفتر پیشخوان مراجعه کردم گفتن میتونی اسمتو تغییربدی ولی باید اسم انتخابی بیشتر باشه اگر نباشه درخواست رد میشه. آخه این چه قانونیه من یه دختر دهه هشتادیم که اسم دهه شصتی گذاشتن برام اینجوری باشه باید دوباره اسم قدیمی انتخاب کنم خب مشخصه اسم ده هشتادی از اسم خودم کمتره . چرا این قانون مسخره رو گذاشتن ؟ من میخوام اسممو تغییر بدم به هرچی دلم میخواد ایا میتونم ؟
  اسمم مذهبی نیست وایرانیه الان فقط مشکلم اینه اسمای مدنظرم کمتر هستن و قبول نمیکنن چکار کنم؟؟؟؟؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   مشکلی وجود ندارد شما می توانید اسمتون رو تغییر بدید. چیزی که ایشون فرمودن هم متوجه نشدم.
   بهتره برای تغییر اسم وکیل متخصص داشته باشید کار رو براتون بسیار راحت تر میکنه. اگه وکیل احتیاج دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 23. مهری گفته:

  سلام
  اسم من توی شناسنامه عالیه است.ولی نتونستم عوص کنم.به همه گفتم منو مهری صدا کنین.الان ۱۰ساله دارم میجنگم.هنوز خیلی ها عالیه صدام میکنن.میخواستم بگم توی شناسنامه هم تعییر بدین هنوز خیلیا هستن که حرص بدن

 24. بیتا گفته:

  سلام.وقتی نام در شناسنامه تغییر میکنه.باید بقبه ی مدارکمون هم تعویص بشن.هزینه ی کلی این تغییرات چقدره؟

 25. نیکو گفته:

  سلام اسم من نیکو است چگونه میتوانم اسمم را عوض کنم من ۱۴سالم است میخوام اسمم را بزارم علیف میتونم تورا خدا

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توانید نامتان را تغییر دهید اما به رضایت ولی خود نیاز دارید.

 26. هومن گفته:

  سلام امیدوارم حالتون خوب باشه من اسمم هومن است آیا امکان تغییر نام هومن به آروین امکان پذیر هست اگر امکان پذیر هست راحت است یا سخت؟

 27. kobra گفته:

  سلام من اسمم کبری هس میتونم ب ی اسم ایرانی تغییر بدم بدون گرفتن وکیل آخه اسم هیچ امامی هم نیس

 28. بهار گفته:

  سلام خسته نباشید
  اسم پدر من گرگ گیر دوم هست
  خواستم بدونم میتونن اسمشونو بزارن آرتا؟ چون بابت این اسم خیلی اذیت هستن همینطور ما فرزندانشون و اینکه قصد مهاجرت به خارج از کشور رو داریم(دبی)و چون در زبان عربی کلمه گ به ک تبدیل میشه اسم پدرم شکل و نوشتار جالبی نمیگیره
  باتوجه به این شرایط نیازی به گرفتن وکیل هست؟و اینکه توی چه مدت شناسنامه جدید به پدرم و ما تعلق میگیره؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توانید اسم را تغییر دهید. در خصوص مدت زمانی که طول میکشه لطفا با کارشناسان حقوقی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 29. مسعود گفته:

  سلام وقت بخیر
  اسم پسرم که ۳ سالشه گذاشتیم محمد طاها و چون فامیلم طولانیه که تعداد حروف زیاد میشه آیا امکان داره محمد رو برداریم و فقط طاها باشه
  طاها هم مذهبی و هم از الغاب پیامبر

 30. سپیده گفته:

  سلام وقت بخیر
  من میخوام اسمم رو عوض کنم آیا برای درس و تحصیلم مشکلی پیش میاد؟ فعلا مدرسه رو تموم نکردم
  واینکه امکان تغییر اسم صدیقه به سپیده وجود داره؟

    • Avatar photo
     تیم تحریریه دادسو گفته:

     سلام مجدد
     برای تغییر اسم های مذهبی یکم سخت گیر هستند و داشتن وکیل با دفاعیه مناسب می تواند به شما کمک کند.
     در صورتی که به وکیل متخصص تغییر نام احتیاج دارید می توانید با مشاوران حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 31. Armita گفته:

  سلام وقت بخیر
  من اسمم آرمیتاس، میتونم به آرمیتی تغییر بدم؟
  زمانه تولدم ثبت احوال اجازه نداد که پدرم اون اسمو بزاره بخاطره همین آرمیتا گذاشت.
  الان خودم میتونم اسممو عوض کنم آرمیتی بذارم؟

 32. سحر گفته:

  سلام اسم شناسنامه من شمسیه هست ولی از بچگی سحر صدام میکنن میشه شناسنامه سحر ثبت بشه؟ ۱۳ سال پیش رفتم ثبت احوال قبول نکردن گفتن این اسم مشکلی نداره اگر شمسی بود عوض میکردیم ولی شمسیه خوبه.بدون اجازه و حضور پدر میشه تغییر نام انجام داد ۳۲ سالم هست

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وفت بخیر
   شما می تونید با کمک وکلای دادسو اقدام به تغییر تام از شمسی به سحر بکنید. برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 33. ناشناس گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  اسم من توی شناسنامه مریم هست ولی همه به اسم روژان منو میشناسن ایا میتونم اسم شناسنامه م رو هم به روژان تغییر بدم؟؟

 34. ابراهیم گفته:

  سلام من اسمم ابراهیم هست بخاطر ریشه عربی و یهودی میخوام عوضش کنم و اسم ایرانی بزارم میشه؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توانید ولی پیشنهاد ما به شما این است که وکیل داشته باشید چون ممکنه درخواستتون رد بشه

 35. ابراهیم گفته:

  سلام من اسم ابراهیم هست و ریشه اسمم به عبری ها یا یهودیان بر میگرده میشه عوض کرد و اسم ایرانی بزارم

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توانید ولی پیشنهاد ما به شما این است که وکیل داشته باشید چون ممکنه درخواستتون رد بشه

 36. د گفته:

  سلام من یک بار اسمم رو از دنیا به دیانا تغییر دادم. بدون دادگاه و فقط با مراجعه به ثبت احوال . شناسنامه با اسم جدید گرفتم ولی کارت ملی هموز نیومده . ولی من پشیمون شدم. میخاستم ببینم میشه مجدد از طریق وکیل اسممو برای بار دوم تغییر بدم ؟
  هزینش هر چقدر باشه مهم نیست. لطفا راهنماییم کنید

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توانید مجدد تغییر دهید البته ممکن است مراحل آن کمی دردسرساز باشد.
   در صورتی که به وکیل نیاز دارید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 37. فاطمه گفته:

  سلام من اسمم تو شناسنامه فاطمه س ولی همه نیلا صدام میکنن . میتونم اسمم رو به فاطمه نیلا (تو ثبت احوال این اسم ثبت شده) تغییر بدم؟

 38. ابوالفضل گفته:

  سلام من اسمم ابوالفضل هست و میخوام تغییر بدم چون من لیاقت داشتن این اسمو ندارم میخوام یه اسم ایرانی بزارم آیا امکانش هست

 39. _______ گفته:

  سلام
  من امروز درخواست تعویض اسم داشتم وقتی رفتم قبول نکردن گفتن که زیر ۱۸ سال نمیشه و قانون اینطوره که باید بالای ۱۹ سال باشه تا بتونیم تعویض اسم کنیم آیا این درسته؟

 40. بهرام گفته:

  سلام اول اینکه خسته نباشید ممنون از راهنماییهای که کردید..اسم من داخل شناسنامه رمضان است ودر خانواده ومحل به بهرام صدام میکنن ازموقعی که خودما شناختم تا به امروز وقتی مجبورم جایی خودما رمضان معرفی کنم خیلی حالم بد میشه میخوام برم شناسنامه هم بکنم بهرام اما سابقه محکومیت دارم خدا نگذره از پدرم که این اسما گذاشت روی من که باعث عقب افتادن من از اجتماع ومجرد موندنم تا به امروز بعد ۴۰ سال فقط همین اسم شده…به نظر شما میتونم با شرایطی که دارم عوضش کنم با همون اسمی که میشناسنم …ممنون

 41. صغرا گفته:

  سلام اسم من صغرا هست و۴۵ساله وهیچ وقت ازاین اسم خوشم نیومد تاحدی که خجالت می‌کشیدم به کسی اسمم رو بگم الان می‌خوام اسمم روبه سودابه تغییر بدم آیا امکانش هست

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله امکان تغییر هر اسمی وجود دارد اما گاهی به دلیل سخت گیری بهتر است وکیل داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

 42. زهرا گفته:

  سلام وقت بخیر اسمم زهرا هست و اصلا دوست ندارم و میخوام اسمم رو ب مایا تغییر بدم و همه منو با اسم مایا می‌شناسن آیا امکانش هست

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   به دلیل اینکه اسم مذهبی رو به غیر مذهبی میخواید تغییر بدید بهتره وکیل داشته باشید.

 43. فاطمه گفته:

  سلام
  میتونم اسمم از فاطمه به کامیلا تغییر بدم
  درست مذهبی اما باید جریمه داد درسته؟
  و جریمه چقدره حدودا؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   خیر جریمه ندارد، اما به دلیل اینکه نامتون مذهبی هست معمولاً به سختی قبول می کنند برای همین بهتره که وکیل داشته باشید.
   برای راهنمایی بیشتر لطفا با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

 44. Y.j گفته:

  سلام اسم پسرم محمدصالح هست ۴ ساله هست میتونم اسمشو عوض کنم تو رو خدا بگید من خودم خیلی مذهبی هستم جون خودم این اسم رو دوست نداشتم میخوام عوضش کنم

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توان تغییر داد. لطفا با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توانید تغییر دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله امکان دارد اما بهتر است وکیل داشته باشید چون پروسه ممکن است سخت باشد.

   • محمد رضا قربانی گفته:

    با سلام و احترام ببخشید بنده یبار اسمم را از ابوالفضل به محمد رضا تغییر دادم و از این کار پشیمانم میشه دوباره به همان اسم قبلیم و یا اسم دیگر تغییر دهم

 45. حسین گفته:

  سلام و درود من اسمم حسین هست و میخوام تغییر بدم به سپهر آیا با داشتن وکیل این امکان میتونه فراهم بشه؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بهتره در این باره با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

 46. اعظم گفته:

  سلام. اسم دخترم رو فاطمه‌زهرا گذاشتم. الان ۱۵ سالشه و مدتهاست که از نام درسا استفاده میکنه و همه به این اسم میشناسنش. امکانش تغییر نام در شناسنامه هست؟ جزو موارد سخت محسوب میشه؟ از اونجایی که قصد مهاجرت داره امکان تغییر نام وجود داره؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   امکان دارد اما پروسه دشوار خواهد بود به همین دلیل بهتر است وکیل داشته باشید.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توانید. البته به دلیل برخی سخت گیری ها بهتر است وکیل داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 47. سکینه گفته:

  سلام من چون پدر مادرم بی سواد هستن این اسم رو من گذاشتن من چه گناهی کردم که خانواده ام با فرهنگ لغت آشنا نبودن بی سواد بودن خودم لیسانس دارم اومدم تهران اما مشهد به دنیا اومدم شیوه اتون درست نیست اجازه بدید هرکی به سن هجده سال رسید حق تغییر نام داشته باشه حتی اسامی ائمه من نمی‌دونم چرا خانواده من شعور ندارن روبچه اسم این مدلی گذاشتن من متنفرم از اسمم

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   شما می توانید برای تغییر نام اقدام کنید. لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا به طور کامل شما را راهنمایی کنند.

 48. معصومه گفته:

  سلام من اسمم معصومه بیزارم از اسمم بخاطر نامی که روم گذاشته شده پانزده سال با پدرم حرف نمیزنم آیا اینکار درسته که شما برای ما تصمیم بگیرید که نام مذهبی تغییر نمیکنه مگه چند بار میخوایم زندگی کنیم که بخاطر اسمم هرجا میرم مسخره ام میکنن بسه تروخدا مسئولین بسه کارای مهم تر ام هست اجازه بدید دلمون به اسمی که دوس داریم خوش باشه

 49. مهدیه گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم برای تغییر اسم مهدیه به یکی از اسم هایی که ریشه فارسی دارن امکان پذیره؟
  کدوم یک از شرایط گفته شده بالا مربوط به اسم بنده میشه؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توانید تغییر دهید، لطفا با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید