خانه / عمومی / تغییر اسم شناسنامه و همه چیز درباره آن

تغییر اسم شناسنامه و همه چیز درباره آن

تغییر نام یا اسم کوچک

گاهی مواقع فرد پس از بزرگ شدن نمی‌تواند با اسمی که برای او انتخاب شده ارتباط برقرار کند و برای تغییر نامش در اداره ثبت احوال اقدام می‌کند. در صورتی که ثبت احوال به درخواست فرد ترتیب اثر ندهد، امکان مراجعه به مراجع قانونی و اقدام برای تغییر اسم وجود خواهد داشت.

معمولاً شرایط تغییر نام در شناسنامه برای برخی اسامی بسیار دشوار است و در صورتی که دفاعیه مناسب نداشته باشید نمی‌توانید نام خود را تغییر دهید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای تغییر اسم در شناسنامه حتما با یک وکیل متخصص مشورت کنید. در صورتی که به وکیل تغییر نام نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

در صورتی که برای تغییر اسم در شناسنامه دادسو وکیل شما باشد، امکان تغییر تمام اسامی وجود دارد و وکیل تغییر نام مجموعه با آماده کردن دفاعیه مناسب پرونده تغییر نام شما را بدون نیاز به حضورتان انجام می دهد.

دستورالعمل تغییر نام ثبت احوال

شورای عالی ثبت احوال این اجازه را به اداره ثبت احوال داده است که دستورالعمل تغییر نام در شناسنامه را تدوین کرده و پس از اعمال تغییرات در نام یا نام خانوادگی، اسامی جدید را در شناسنامه فرد ثبت کند.

برای تغییر اسم متقاضی با آماده کردن مدارک مورد نیاز مانند شناسنامه و کارت ملی و فیش واریز هزینه تغییر نام درخواستی که برای تغییر اسم یا نام خانوادگی خودش دارد را به اداره ثبت احوال ارائه دهد.

اگر این درخواست با قوانین در نظر گرفته شده برای تغییر نام در ثبت احوال مغایرت نداشته باشد، تغییر اسم انجام می‌شود و شناسنامه فرد اصلاح خواهد شد. در غیر این صورت درخواست رد می‌شود.

پیشنهاد دادسو این است که برای آماده کردن دفاعیه مناسب حتما با وکیل تغییر نام مشورت کنید. با داشتن وکیل علاوه بر این که نیازی نیست در هیچ مرحله‌ای حضور داشته باشید، احتمال قبول شدن درخواست شما نیز بسیار بیشتر است.

در صورتی که به وکیل برای تغییر اسم نیاز دارید با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

تغییر اسم با وکلای دادسو

در صورتی که دادسو وکیل تغییر نام شما باشد، وکیل متخصص با مدارک لازم مانند استشهادیه و شناسنامه به ثبت احوال مراجعه کرده و درخواست تغییر نام را ثبت می‌کند.

بعد از ثبت تقاضا، حدودا 45 روز بعد ثبت احوال مجوز تغییر نام را صادر می‌کند. بعد از موافقت ثبت احوال 6 ماه برای تغییر نام فرصت دارید.

مجموعه دادسو به محض اینکه نظر ثبت احوال صادر شود به صورت سیستمی برای شما درخواست تغییر اسم را ثبت می‌کند. بعد از حدود 2 الی 3 هفته نام به صورت سیستمی تغییر می‌کند.

در نهایت باید با مدارک به دفاتر پیشخوان مراجعه کرده؛ درخواست تعویض شناسنامه و صدور شناسنامه با نام جدید را داشته باشید و شناسنامه جدید حدودا 2 ماه بعد برای شما ارسال می‌شود.

نکته: بعد از تغییر نام در شناسنامه باید تمام مدارک هویتی مانند کارت ملی، گواهینامه، کارت ملی و…. نیز با اسم جدید تغییر کند.

افراد واجد شرایط برای تغییر نام

در ادامه شرایط افرادی که واجد شرایط تغییر نام هستند را برای شناخت بهتر قوانین تغییر اسم ارائه کرده‌ایم.

 • اسامی ترکیبی ناموزون که در عرف به عنوان یک اسم شناخته نمی‌شوند مانند نازنین زیبا
 • اسامی که هتک حیثیت مقدسات اسلام را به همراه دارند مانند عبدالعزی که نام بت قبل از اسلام در مکه بوده است.
 • اسامی لشکری و کشوری یا نام‌هایی که با ترکیباتی مانند سرتیپ، سرگرد، دکتر، شهردار و … ساخته شده‌اند.
 • نام‌هایی که باعث تحقیر فرد می‌شوند و در عرف و جامعه مورد قبول نیستند مانند گدا، کنیز، حقیر
 • اسامی در تضاد با جنسیت فرد مانند انتخاب اسم فرهاد برای خانم‌ها
 • اسامی زننده و مستهجن که مورد تأیید شورای عالی ثبت احوال هستند و می‌توان آن‌ها را تغییر داد.
 • اسامی دارای حروف حشو و زائد مانند نام قوچی
 • اسامی دارای اشتباهات نگارشی یا املایی مانند منیجه که باید منیژه باشد.
 • تشابه کامل اسامی پدر و مادر یا خواهر و برادرها با متقاضی
 • اسامی همنام با روزهای هفته مانند دوشنبه یا جمعه
 • اسامی عربی که امکان تغییر حالت به فارسی را دارند مانند اسحق که به اسحاق تبدیل می‌شود.
 • تغییر اسامی افرادی که به تازگی مسلمان شده‌اند و قصد دارند یکی از نام‌های اسلامی را برای خودشان انتخاب کنند.
 • کسانی که تغییر جنسیت داده‌اند و قصد دارند اسمی متناسب با جنسیت خودشان داشته باشند.

شرایط تغییر اسم در شناسنامه

کسانی که قصد تغییر اسم خودشان در شناسنامه را دارند باید شرایطی که ثبت احوال برای تغییر اسم در نظر گرفته را بشناسند. در این بخش به طور کلی مهم‌ترین شرایطی که برای تغییر اسم در شناسنامه باید بدانید اشاره کرده‌ایم.

 • متقاضی باید 18 سال به بالا و بالغ باشد.
 • در صورتی که متقاضی زیر 18 سال داشته باشد ارائه حکم رشد الزامی خواهد بود.
 • برای افراد زیر 18 سال پدر، جد پدری یا سرپرست قانونی فرد می‌تواند درخواست تغییر اسم را ارائه کند.
 • انتخاب القاب زننده و نام‌هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می‌شود طبق قانون ثبت احوال ممنوع است.
 • ذکر سیادت برای افرادی که سیادت آن‌ها در اسناد سجلی پدری و اجدادی‌شان ثابت شده الزامی است.

 مدارک لازم برای تغییر اسم شناسنامه

به طور کلی مدارکی که برای تغییر نام شناسنامه‌ای باید به ثبت احوال ارائه کنید عبارتند از:

 • اصل شناسنامه به همراه دو عدد کپی از تمام صفحات
 • اصل و تصویر شناسنامه پدر، جد پدری یا قیم (برای متقاضیان کمتر از 18 سال)
 • ارائه استشهاد در صورت لزوم (معمولا برای تغییر اسامی مذهبی)
 • درخواست تکمیل شده تغییر نام
 • فیش واریز هزینه در نظر گرفته شده برای تغییر نام

شرایط تغییر نام برای بار دوم

معمولاً تغییر نام یا نام خانوادگی تنها برای یکبار قابل انجام است و برای تغییر مجدد اسم امکان دارد که دادگاه یا مراجع ذیصلاح با درخواست متقاضی موافق نکنند. برای تغییر نام برای بار اول نیاز به ارائه استشهاد محلی، حضور شهود و ارائه درخواست تغییر نام توسط افراد بالای 18 سال وجود دارد.

برای تغییر نام افرادی که تغییر جنسیت داده‌اند باید از طریق دادگاه خانواده اقدام شود. همچنین، در صورتی که متقاضی زیر 18 سال باشد، حتماً باید درخواست تغییر نام در دفاتر خدمات قضایی ثبت شود. حضور پدر یا جد پدری یا قیم قانونی فرد نیز برای رسیدگی به درخواست تغییر نام الزامی خواهد بود.

نمونه دادنامه تغییر نام

 تغییر نام مذهبی در شناسنامه

تغییر اسم کوچک برای افرادی که نام آن‌ها جزء اسامی مذهبی است سخت‌تر از سایرین خواهد بود. چون طبق قانون کشور و بر اساس مسائل شرعی، ثبت احوال و مراجع قضایی در حال کلی با تغییر اسامی مذهبی مخالفت می‌کنند. مگر اینکه اسم دومی که توسط فرد انتخاب شده نیز مذهبی باشد و فراوانی بیشتری نسبت به اسم اول متقاضی داشته باشد.

به عنوان مثال فردی که نامش کاظم یا تقی است می‌تواند نامش را به علی یا محمد که فراوانی بیشتری دارند تغییر دهد؛ اما امکان تغییر این اسامی به نام‌های عادی غیرمذهبی را نخواهد داشت، مگر اینکه مقام قضایی طبق شرایط خاص با این درخواست موافق کرده باشد.

در صورتی که برای تغییر اسم در شناسنامه دادسو وکیل شما باشد، امکان تغییر تمام اسامی وجود دارد و وکیل تغییر نام مجموعه با آماده کردن دفاعیه مناسب پرونده تغییر نام شما را بدون نیاز به حضورتان انجام می دهد.

مدارک لازم برای تغییر نام های مذهبی

برای تغییر اسامی مذهبی حتما باید دادخواست ارائه به دادگاه تقدیم شود. تغییر نام‌های مذهبی از طریق ثبت احوال امکان پذیر نیست و باید حتما از طریق دادگاه اقدام شود.

مدارک مورد نیاز برای تغییر اسم های مذهبی شامل این موارد است:

 • شناسنامه شخص متقاضی
 • دو عدد کپی شناسنامه
 • استشهادیه تغییر نام (بهتر است که این استشهادیه توسط دوستان و آشنایانی که از کودکی شخص را می‌شناختند امضا شود.)
 • شناسنامه پدر، جد پدری یا قیم (برای متقاضیان کمتر از 18 سال)

فراموش نکنید که برای تغییر اسامی مذهبی در شناسنامه، دادگاه‌ها بسیار سخت گیر هستند و به سادگی درخواست شما را قبول نمی‌کنند.

همچنین ممکن است از شاهدین درخواست حضور در دادگاه را داشته باشند تا برای تغییر نام شهادت بدهند (البته بستگی به سخت گیری شعبه دارند).

شرایط تغییر نام خانوادگی در شناسنامه

نام خانوادگی به عنوان یکی از اسناد هویتی افراد شناخته می‌شود و داشتن نام خانوادگی برای همه الزامی است. با توجه به اینکه فرد در انتخاب نام خانوادگی خودش نیز نقشی بر عهده ندارد، افرادی که نام خانوادگی نامناسب دارند به دنبال راهی برای تغییر آن هستند؛ اما تنها در صورتی فرد می‌تواند نام خانوادگی خودش را تغییر دهد که واجد شرایط باشد.

در ادامه شرایط کلی مورد تأیید تغییر نام خانوادگی را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

 • نامناسب بودن نام خانوادگی مانند استفاده از گدا، بیچاره و…
 • بیش از دو کلمه بودن نام خانوادگی
 • نام خانوادگی‌های دارای اسامی خارجی مانند چارلز
 • نام خانوادگی‌های مغایر با فرهنگ اسلامی مانند بی‌دین
 • نام خانوادگی‌های منسوب به عناوین خاص مانند سرلشکر
 • نام خانوادگی منسوب به محل یا منطقه نامناسب
 • نام خانوادگی که سوء رفتار و حکم جزایی یکی از اعضای خانواده منجر به سرافکندگی سایر اعضای خانواده شده باشد.
 • تغیر نام خانوادگی برای وحدت شهرت با پدر، خواهر و برداران و جد پدری
نمونه درخواست تغییر نام

هزینه تغییر نام در شناسنامه

تغییر نام جزء دعاوی غیرمالی محسوب می‌شود و هزینه تغییر نام هر سال توسط سازمان ثبت احوال تعیین خواهد شد؛ بنابراین برای برآورد مبلغی که برای تغییر نام یا نام خانوادگی در نظر گرفته شده لازم است که از وکلای متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

مزایای داشتن وکیل برای تغییر نام

برای تغییر نام باید قوانین این حوزه را بشناسید و نام جدیدتان را از بین اسامی مورد تأیید اداره ثبت احوال انتخاب کنید. با توجه به اینکه فوت والدین، تغییر جنسیت و… تغییر نام یا نام خانوادگی را با چالش‌های زیادی مواجه می‌کنند، توصیه می‌شود که از وکیل تغییر نام یا وکیل تغییر اسم برای تغییر دادن نام یا نام خانوادگی خودتان کمک بگیرید.

وکلای این حوزه با نحوه تنظیم دادخواست تغییر نام و شرایط و مراحل انجام آن آشنا هستند و به متقاضیان کمک می‌کنند تا نام مناسبی را به جای نام و نام خانوادگی خودشان به ثبت برسانند.

وکیل تغییر نام در تمام مراحل ارائه دادخواست تا تأیید یا رد آن همراه متقاضیان خواهد بود، تا بتوانند نام خودشان را بدون مشکل تغییر دهند و نام جدیدی که مد نظر دارند را در شناسنامه خودشان ثبت کنند. برای مشاوره با وکیل تغییر اسم کوچک می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

نمونه دادخواست تغییر نام

برای تغییر نام باید دادخواست مناسبی را با کمک وکلای متخصص تنظیم کنید. در ادامه یک نمونه درخواست تغییر اسم را جهت شناخت بیشتر نحوه تنظیم این دادخواست حقوقی ارائه کرده‌ایم.

ریاست محترم مجتمع قضائی……….

با سلام، احتراماً به استحضار می‌رساند:

این‌جانب دارای شناسنامه شماره………. صادره از………. در تاریخ………. متولد شدم و با وجود آنکه از شروع تولد در بین تمام آشنایان و بستگان به نام………. شهرت دارم، ولی در سند سجلی فوق‌الذکر نام………. برای این‌جانب انتخاب و ثبت شده است.

نظر به اینکه داشتن دو نام در زندگی روزمره برای این‌جانب موجب بروز مشکلات شده است و از طرفی اشتهارم طبق شهود آقایان…، …، … و… به نام………. است، با توجه به اینکه نام………. واجد معانی عالیه و از هر حیث بر نام مذکور در سند سجلی مذکور برتری دارد، درخواست صدور حکم به تغییر نام کوچک مذکور در شناسنامه از………. به………. به استناد مواد ۹۹۵ قانون مدنی و ۲۰ قانون ثبت‌ احوال مورد استدعاست.

سخن پایانی

افراد جامعه با اسامی که دارند شناخته می‌شوند و نام و نام خانوادگی نقش مهمی در نمایش هویت یک فرد دارند.

اگر یکی از این اسامی با ارزش‌های جامعه مغایر باشد، یا متقاضی نتواند با اسمش ارتباط برقرار کند و قصد تغییر اسم خودش را داشته باشد، لازم است که فرد مورد نظر شرایط تغییر نام را بررسی کرده و طبق قوانین موجود برای تغییر اسم یا نام خانوادگی برای تغییر دادن اسم یا شهرت خودش اقدام کند.

برای سهولت تغییر نام شناسنامه‌ای می‌توانید از وکلای متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

سوالات متداول

شرایط تغییر نام‌های مذهبی چیست؟

برای تغییر نام‌های مذهبی سخت‌گیری‌های بیشتری وجود دارد. با این وجود در صورتی که نام جدید مذهبی باشد و فراوانی آن بیشتر باشد امکان تغییر نام برای متقاضی ممکن خواهد بود.

هزینه تغییر اسم چقدر است؟

هزینه تغییر نام در سال 1401 با تجویز سازمان ثبت احوال ۳۰۰ هزار تومان و با حکم قضایی 400 هزار تومان است.

مشکلات بعد از تغییر نام و نام ‌خانوادگی چیست؟

با تغییر نام و نام خانوادگی باید تمام اسناد و مدارکی مانند مدارک تحصیلی، گواهی‌نامه و… به روز شوند، تا مشخصات درج شده در آن‌ها با مشخصات جدید فرد تطابق داشته باشد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

354 پاسخ
 1. سلام خسته نباشید امکانش هست بدون وکیل گرفتن اسمم رو از معصومه به افرا تغییر بدم؟

 2. سلام اسمم آرزو هست تو شناسنامه ولی نبات صدام میزنن میخام اسمم همون نبات تغییر بدم ایا از طریق ثبت احوال امکان پذیره؟

 3. سلام وقتتون بخیر
  اسم من آرزو هست اما از بچگی آروین صدام میکردند
  برای من این دو اسمه بودن خیلی سخته در مراکز دولتی و دانشگاه آرزو صدام میزنند و در باقی مکان ها آروین . امکانش هست اسمم رو از آرزو به آروین تغییر بدم؟

 4. سلام وقت بخیر
  اسم من آرزو هست اما از بچگی آروین صدام میکردند
  برای من این دو اسمه بودن خیلی سخته در مراکز دولتی و دانشگاه آرزو صدام میزنند و در باقی مکان ها آروین . امکانش هست اسمم رو از آرزو به آروین تغییر بدم؟

 5. سلام اسم من ام البنین هست با اینکه شنیدم اسامی ای که لقب هستند و اسم نیستند را میشه از طریق ثبت احوال تغییر داد ولی ثبت احوال با تغییر نام از ام البنین به ریحانه یا حتی فاطیما مخالفت میکنه . و میگه تغییر نام مذهبی در هیچ صورت ممکن نیست . دلیلش چیه ؟

 6. درود بر شما وقت بخیر
  اسمم تو شناسنامه فاطمه میباشد من اصلا حس خوبی ندارم خیلی وقت میخواستم عوضش کنم همش دارم تلاش میکنم میخوام عوضش کنم لطفا راهنما بفرماید سپاسگزارم !

 7. من اسمم مریم هست چون همیشه مریض هستم میگن اسمتوعوض کن عوض میکنن یان

 8. سلام من دو تا اسم دارم یعنی تو خونه با یه اسم دیگه صدام میکنن و تو شناسنامه یه چیز دیگه ست ۱۸ سالمه امکانش هست؟

 9. بعد اینکہ ما عرب نیستیم کہ اسممون عربی باشہ و تغییر اسامی عربی بہ ایرانی سخت باشہ ۰ چرا نباید موافقت کنن کہ مجبور بہ دو اسمی خطاب شدن بشیم

 10. وقت بخیر اسم من فائزہ ھست و ھیچ جورہ این اسم رو دوست نداشتم و ندارم و از اسامی عربی واقعا بیزارم ۰ میخوام بہ آپرانیک ، اسم ایرانی تغییرش بدم ۰ چطور خواھد بود مسیرم ؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   برای تغییر نامتون در خدمتتون هستیم. با ما در ارتباط باشید.

   1. سلام اسم من رکسانا هست آیا میتونم به زینب تغییر؟
    بدم زیر ۱۸ سال هستم

  1. سلام، وقت بخیر.
   الزامی نیست ولی با وکیل نتیجه بهتری میگیرن.

 11. سلام.من اسمم کاظم هست ایا میشه اسمم رو به کامیار تغییر بدهم و زیر ۱۸ سال سن دارم

  1. سلام، وقت بخیر.
   بله می تونید. با وکیل سریعتر و بدون حضور شما انجام میشه.

 12. من اسمم شادی هست و خانوادم بخاطر اینکه دختر داییم که تو بچگی فوت شده این اسمو برام انتخاب کردن و خب اطرافیان و دوستام اسممو مسخره میکنن و میگن شادی مگه احساس نیست پس چرا اسم تو شادیه و این جور حرفا…و میخوام به چیزی بین دختر و پسر مثل دایان یا آیدین تغییرش بدم آیا امکان پذیره ؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   باید اقدام بشود تا معلوم شود. تجربه تعویض نام های مشابه در دادسو بوده. با ما در ارتباط باشید.

 13. سلام ببخشید من می‌خوام اسممو عوض کنم استان محل تولدم یک جایی دیگه است و ما الان اومدیم یک استان دیگه شنیدم که میگن برای تغییر اسم باید به ثبت احوال محل تولد برید این راست؟!
  یا توی هر ثبت احوالی میشه اسم رو عوض کرد؟

 14. سلام اسم من امیرعلیه می خواستم بدونم مذهبی حساب میشه و باید وکیل بگیرم

 15. با سلام با تغییر نام از اسماعیل به مصطفی موافقت می گردد؟ بعد از تغییر نام کلیه مدارک و مستندات از قبیل مدارک تحصیلی ، گواهینامه و بیمه و … باید تغییر کند؟ یا نیازی به آن نیست

 16. ببخشید تغییر اسم برای افراد زیر ۱۸سال چه مشکلاتی میتونه به همراه داشته باشه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   سوالتون گویا نیست، از چه لحاظ مشکلی داشته باشد؟

 17. با سلام و احترام
  میخواستم بپرسم بعد تایید ثبت احوال مبنی بر تایید تغییر نام
  چرا حدود سه هفته طول می‌کشد تا در سامانه اسم جدید بنشینه
  ولی حذف پسوند فامیلی همون موقع در سیستم نشست و ثبت شد

  1. سلام، وقت بخیر
   چون اسم مذهبی هست باید وکیل داشته باشید.

 18. سلام من دادخواست دادیم براتغیرنام دادگاه هم رفتیم شاهدهاروهم احضارکردندچقدطول میکشه جواب دادگاه بیاد؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید. بهتره وکیل داشته باشید البته

 19. سلام، اسم من در شناسنامه فاطمه هستش اما کل خانواده من رو هستی صدا میکنن میشه راهنمایی کنید چجوری این فاطمه رو به هستی تغییر بدم؟ چون اسمم مذهبی هستش و سنمم پایین ۱۸ سال

  1. سلام، وقت بخیر
   چون سنتون کمتر از ۱۸ هست باید والدینتون اقدام کنند.
   به دلیل تغییر اسم مذهبی هم باید وکیل داشته باشید.

 20. سلام اسم من ایوب هست آیا امکانش هست به بنیامین تغییر نام بدم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   باید وکیل داشته باشید. بدون وکیل فکر نمیکنم انجام بشه

 21. سلام
  ببخشید اسم من راحیل هستش میتونم تغییرش بدم بزارم تینا؟

 22. سلام اسم پسرم محمدحسام هست و دو سالشه. تصمیم گرفتیم حسامش رو حذف کنیم چون برخی از افراد فامیل فقط حسام تنها صداش میزنن.
  امکانش هست؟

  1. سلام، وقت بخیر
   با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنماییتون کنند.

 23. سلام من اسمم فاطمه اس میخوام به الینا تغیرش بدم میشه
  اسم الینا تو ریشه عربی ام هس

 24. سلام ببخشید اسم من ام البنین هست و یکم تلفظش برای دیگران سخته میتوتم بدون وکیل عوضش کنم

  1. سلام، وقت بخیر
   بدون وکیل فکر نمیکنم بتونید تغییر بدهید چون اسم مذهبی هست

 25. سلام اگه اسم غیر مذهبی داشته باشیم و بخوایم به اسم مذهبی تغییر بدیم بازم باید مراحل قانونی طی کرد؟
  اسمم سحر هست میخوام به زینب تغییر بدم

  1. سلام، وقت بخیر
   بله باید تمام مراحل قانونی طی شود.

 26. سلام وقتتون بخیر من عکس شناسنامم با کارت ملیم متفاوته میخاستم ببینم اگه برم درخاست بدم عکس شناسناممو عوض کنم المثنی بهم میدن یا اصل شناسنامه؟

 27. سلام اسم من مهدی هستش به خاطر اینکه زیاد مهدی تو فامیل داریم وبد تلفظ میکنن مثلا مِهدی ، متی … میتونم ب مهدیار تعقیر بدم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   به دلیل این که تغییر اسم مذهبی هستش بهتره وکیل داشته باشید در غیر این صورت خیلی دشوار هست.
   اگه به وکیل تغییر نام نیاز دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

   1. اونم میگن متی یار اگه کسی بخواهد مسخره کنه در هر حال ی راهی براش پیدا میکنه

  2. سلام من اسمم محمد حسین است میخواستم ببینم میشه اسمم رو به ارس عوض کنم یا مثلا قسمت اول اسمم بمونه قسمت دوم به ارس تبدیل شه یعنی محمد ارس؟

 28. باسلام چندین مرتبه تماس گرفته جواب داده نشد
  ممنون میشم یه راهنمایی انجام دهید
  ساکن شهرستان قهدریجان اصفهان هستم
  و حدود یک هفته هست که در خواست تغییر نامم را
  در ثبت احوال حضوری ثبت کردم
  از اسم سعید به اسم سینا
  هر دو مذهبی هستند ولی
  دلایل که ذکر کردم
  اول فراوانی این نام در فامیل است که سبب اشتباه شدن میشه
  دوم بیشتر من را سینا صدا میزنند
  اشتباه والدین در موقع گرفتن شناسنامه
  آیا موافقت میشه چون مسئول مربوطه ازش پرسیدم گفت نمی دانم شاید بشود چون تابحال چنین درخواستی نداشته ایم
  و چقدر طول می‌کشد مدارک دو سری کپی شناسنامه صفحه اول و دوم و ب فرم چاپی دو طرفه که امضا زدم از من گرفتن و ی شماره تماس
  ممنون میشم ی راهنمایی کنید

 29. سلام
  تغییر نام سلیمان به سینا.بدون وکیل انجام میشه؟ امکان داره؟
  ممنونم

 30. خسته نباشید، من چهارده سالمه و اسمم یاسمینه میتونم به آیسودا تغییرش بدم ؟

 31. سلام اسم دخترم دجله هست دوسالشه میخوام اسمشو ایلین بزارم ایا میشه

 32. اسم پریا قابل تغییره!؟
  چقد طول می‌کشه اسم تو شناسنامه کامل عوض شه؟

 33. سلام من دو اسمه هستم اسم شناسنامه مو دوست ندارم هردوتا اسمم مذهبی ان میتونم تغییر بدم

 34. سلام من اسمم ابوطالب هست میتونم به مهراد یا عرفان تغییر بدم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله اما باید وکیل داشته باشید. بدون وکیل فکر نمیکنم انجام بشه.

   1. سلام اسم من رقیه هست میتونم به مریم تغییر بدم از ثبت احوال یا باید به دادگاه مراجعه کنم؟؟

  2. سلام به راحتی میتونی تغییر بدی.اصلا سخت گیری نمیکنن

 35. سلام اسمم ستایش چمن از بچگی طیلا صدام زدن الان میتونم عوضش کنم

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید تغییر دهید.

   1. سلام خواستم بپرسم اسمم داخل شناسنامه عوض شده برای تغییر نام در کارت ملی باید چیکار کنم و چقدر هزینه اش هس

    1. سلام، وقت بخیر
     تماس بگیرید راهنماییتون کنیم.

 36. سلام من اسمم توی شناسنامه امیرعباس هستش ولی میخوام به امیرعلی تغییرش بدم و سنم هم ۱۵ ساله آیا امکانش هست

  1. سلام، وقت بخیر
   بله امکان پذیر است.

 37. سلام
  من اسمم کاظم هست میتونم به بهزاد تغییر بدم

 38. سلام وقت خوش
  ایام به کام
  من اسمم حنانه هستش بیشتر حنا صدام میکنن میتونم تغییرش بدم
  ایا بدون وکیل میشه این کار رو کرد یا نه
  بعد اینکه اگه تغیییر نام بدم قبل اینکه برای ثبت نام دانشگاه برم به مشکل میخورم یانه

  1. سلام، وقت بخیر
   می توانید تغییر دهید اما با وکیل بسیار آسان تر است.
   بعد از تغییر نام نه مشکلی پیش نمی آید

 39. سلام وقتتون بخیر
  من و زن برادرم هم اسم و هم فامیلیمون یکی هستش صدا زدنمون خیلی سخت شده میخواستم بدونم که اسم نازنین رو به راحتی میشه تغییر داد و اینکه بعد تغییر شناسنامه المثنی باید گرفت درسته ؟

 40. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید میخواستم بدونم نام “اسما” نامی مذهبی هست یا نه؟

 41. سلام اسم من نظام هست و می‌خوام اسمم رو عوض کنم امکانش هست

 42. سلام ، اسم من در شناسنامه فاطمه هست اما از بچگی شیما صدا زدن ( من کلاس اول که رفتم اسمم رو توی شناسنامه فهمیدم ) اگر وکیل بگیرم به نتیجه میرسم ؟ یا اینکه بی نتیجه است ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله اگر وکیل بگیرید می توانید اسم خود را تغییر دهید. در صورتی که به وکیل نیاز دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 43. ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار ما گذاشتید.
  اسم من اعظم هست آیا به راحتی میتونم به سارا تغییر بدم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید تغییر دهید. در مورد سختی بستگی به دلایل شما برای تغییر نام دارد. پیشنهاد می کنیم از مشورت وکیل استفاده کنید.

   1. سلام وقتتون بخیر اسم من کوثرهست من میتونم تغییربدم به دنیز

    1. سلام، وقت بخیر
     احتمالا باید وکیل داشته باشید.

 44. اسم من علی هست
  و میخواهم به رایان تغییر دهم
  شرایط من سختی چگونه است؟

  1. سلام، وقت بخیر
   به خاطر اینکه اسمتون مذهبی هست تغییر نام سخت هست، بهتره که وکیل بگیرید
   در صورتی که به وکیل تغییر اسم نیاز دارید با کارشناسان ما از طریق واتساپ یا تماس در ارتباط باشید.

   1. سلام اسم دختر من زینب هست میخواستم تغییر بدم به اسم ایرانی آیا بدون وکیل امکانش هست؟

    1. سلام، وقت بخیر
     بدون وکیل فکر نمیکنم پروسه انجام بشه. بهتره که وکیل داشته باشید.

 45. سلام وقتتون بخیر اسم من رومینا و میخوام تغییر بدم بذارم راوش
  آیا امکانش هست این اسم رو بذارم ؟

 46. اسم شناسنامه ام زهره است اسم مستعارم حانیه آیا امکان داره شناسنامه رو به حانیه تغییر بدم

  1. سلام، وقت بخیر
   می توانید تغییر دهید اما چون اسمتون مذهبیه بهتره وکیل داشته باشید.
   در صورتی که به وکیل تغییر نام نیاز دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 47. سلام وقت بخیر،من اسمم عباس هستش،آیا میتونم اسمم رو تغییر بدم؟

  1. سلام اسم من فرشته است،میتونم بدون وکیل آسمون تغییر بدم یا باید وکیل داشته باشم.

  2. سلام، وقت بخیر
   به خاطر این که اسمتون مذهبی هست شرایطش یکم سخته، پیشنهاد می کنیم وکیل داشته باشید.
   برای کسب اطلاعات کامل تر با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

 48. سلام وقت بخیر من یه خانم متهل هستم و یه بچه دادم از بچگی با دو اسم بزرگ شدم اسم شناسنامه ایم اعظم هست اما از اول آزیتا صدام کردند پدرم اسم آزیتا انتخاب کرده تا با خواهر و برادرم هم وزن باشه اما سال ۶۸ قبول نکردند من بعد این همه سال هنوز وقتی جایی میرم که اسم شناسنامه ای صدام میزنن اعصابم خورد میشه حتی بچه امم بدش میاد از این دو اسمه بودن میخوام عوض کنم ایا باید وکیل بگیرم؟لطفا راهنماییم کنید.سپاس

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که وکیل داشته باشید کارتون خیلی آسون تر خواهد بود.

   1. سلام اسم خواهر زاده من گل پری هستش والان ۱۱سالشه واسمشو اصلا دوست نداره میشه تغییر داد

    1. سلام، وقت بخیر
     همونطور که داخل مقاله ذکر کردیم:
     برای افراد زیر ۱۸ سال پدر، جد پدری یا سرپرست قانونی فرد می‌تواند درخواست تغییر اسم را ارائه کند.

 49. سلام اسم من بدرالجمال هست میخام غزل بزارم یه بار اقدام کردم منتفی شد الان برای بار دوم اقدام کردم اگه قبول نکنن چیکار کنم اصلا دوس ندارم این اسمو

  1. سلام، وقت بخیر
   می تونید وکیل بگیرید برای تغییر نام.

 50. سلام وقت بخیر .اسمم در شناسنامه فاطمه هست،ولی هانیه صدام میزنن.میشه اسمم رو عوض کنم یا به مشکل میخورم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می‌توانید تغییر دهید اما به دلیل اینکه اسمتون مذهبی هست بهتره وکیل داشته باشید.

   1. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
    من اسمم حسن هست آیا میتونم به اسم هامین تغییر بدم؟؟

    1. سلام، وقت بخیر
     به وکیل احتیاج دارید، بدون وکیل تقریبا غیر ممکنه

 51. سلام اسم من رباب هست میتونم به نوا،تغییرنام بدم.باردوم هست سوال میکنم‌.لطفاپاسخ دهید.ممنون.

  1. سلام، وقت بخیر
   یک بار بیشتر نمی تونید نامتون رو تغییر بدید

  2. سلام اسم پسرم محمد مهدی است ایا میشود به ادرین تغییر داد.

   1. سلام، وقت بخیر
    بله می توانید تغییر دهید البته بدون وکیل احتمالش بسیار کم هست چون اسم مذهبی هست
    در صورتی که به وکیل تغییر اسم نیاز دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 52. سلام وقتتون بخیر
  من اسمم امیررضاس تو اکثر مکانایی که میرن یا تلفظ بد میشه
  یا اشتباه تایپ میشه
  از بچگی تو خونه یاشار صدام میزنن امکانش هست تغییرش بدم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می‌توانید تغییر دهید؛ البته بهتر است وکیل داشته باشید.

 53. سلام من اسمم ریحانه هست میخوام تغییر نام بدم به نبات امکان پذیر؟ چون واقعا با اسم شناسنامم شناخته نمیشم

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می‌توانید تغییر دهید.

 54. سلام اسم من کیانا. میخواستم ب کیارا تغییر بدم. امکانش هس؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می‌توانید تغییر دهید؛ البته پیشنهاد می کنیم وکیل داشته باشید.

   1. سلام
    نام من خدیجه هست و در فامیل و محل کار به نام شراره میشناسند و این میهن باعث شده بارها دچار مشکل در ثبت امور کاری در محل کار
    شوم حتی فرزند من در مدرسه هم در ثبت فرم ها نام اجتماعی بنده راثزت میکند و دچار مشکلات زیادی میشوم
    آیا امکان تغییر نام وجود دارد

 55. سلام وقت بخیر اسمم علی هست میتونم به امیر علی تغییرش بدم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می‌توانید تغییر دهید.

 56. سلام خسته نباشید ..‌ببخشید اسم زهرا هست ولی از بچگی نازنین زهرا صدام کردن …در اصل اسم من نازنین زهرا بود زمانی به دنیا اومدم پدرم یادش رفته نازنین بگه میتونم فقط نازنین اضافه کنم ایا؟
  من الان ۱۹ سالمه میتونم درست کنم ایا؟
  هزینه چقد میشه؟

 57. سلام وقت بخیر
  اسم من غلامرضا هست امکان تغییر ب مهیار هست؟

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر هر کسی یک بار می تواند

 58. سلام. من اسمم رباب هست. وواقعابااسمم مشکل دارم. میتونم به نوا، تغییرنام بدم. تشکر

 59. سلام خسته نباشید اسم من فائزه و یه اسم عربی هست امکانش هست که بتونم به اسم ایرانی تغییرش بدم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بهتره وکیل داشته باشید تغییر نام های مذهبی کمی دشواره

 60. سلام وقت بخیر من یکبار تغییر اسم داشتم قبل از هجده سالگی ،آیا امکان برگشتن به اسم قبل رو دارم یا نه ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر یک بار بیشتر نمی توانید نام رو تغییر بدید.

 61. سلام وقت بخیر بنده اسمم در شناسنامه احمده و بنده رو هاتف صدا میزنن چندسال پیش و حال برای تغییر اسم احمد به هاتف اقدام کردم جوابی دریافت نکردم آیا میتوانم اسمم را به احمدهاتف یا محمدهادی تغییر بدهم؟

 62. سلام وقتتون بخیر من دوتا اسم دارم شناسنامم مریم هست ولی مائده صدام میکنن الان میتونم شناسنامه رو مائده بذارم

 63. سلام وقت بخیر
  من دخترم ۳سالشه اسمش تو شناسنامه فاطمه اس نازنین صداش میکنیم امکان تغییر اسم داره؟؟؟

 64. سلام وقت شما بخیر
  آیا میشود اسم موسی رو ب میلاد تغییر داد؟

 65. باسلام وخسته نباشید
  ببخشید اسم من طیبه اس ومیخوام عوض کنم هلما میتونم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   تغییر نام های مذهبی دشوار است برای همین بهتره وکیل داشته باشید.

   1. با گرفتن وکیل میتونم اسمم رو از زهرا به سروین تغییر بدم

    1. سلام، وقت بخیر
     بله، در صورتی که به وکیل تغییر نام نیاز دارید با مشاوران حقوقی ما در ارتباط باشید.

 66. سلام میخواستم بدونم من در حال حاظر شناسنامم گم شده
  میخوام اقدام کنم بره تغییر اسم
  اول باید شناسنامه بگیرم
  یا کارت ملی دارم کافیه؟؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   با کپی شناسنامه وکارت ملی اقدام کنید در صورتی که تغییر نام شما تایید شود شناسنامه با اسم جدید می توانید بگیرید.

 67. سلام وقتتون بخیر، من اسمم مینا هست می تونم اسمم رو به فاطمه زهرا تغییر بدم؟

  1. سلام آیا باتغیر نام کوچک شناسنامه باید تممی مدارک نیز بروز شوند؟چرا؟مگه توضیحات نمیخوره؟

 68. سلام،وقت بخیر
  میخواستم بدونم تغییر اسم جمال به اسم مهرداد امکان پذیر هست و چقد هزینه داره؟؟

 69. سلام وقت بخیر
  اسم من محمد اسم برادر ناتنیمم محمد میتونم اسممو عوض کنم؟

 70. برای سن پانزده می‌شود اسم پارمیس را به فاطمه نجلا یا فاطمه تغییر داد

 71. سلام من ۱۷ سالمه از وقتی به دنیا اومدم پدرو مادرم و حتی فامیل و دوستان همه منو هستی صدا میزدن من حتی تا قبل از اینکه برم مدرسه نمیدونستم که تو شناسنامه اسمم زهراست واقعا دیگه خسته شدم تو جمع خانوادگی و دوستان همه منو به اسم هستی می‌شناسن و وقتی میرم تو اجتماع بر اساس شناسنامه صدا میزنن که حتی شده بعضی اوقات اصلا حواسم نبوده یعنی واقعا نمیشه تغییر بدم تو شناسنامه هم هستی باشه ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   می تونید وکیل بگیرید و تغییر نام در شناسنامه رو انجام دهید.

 72. سلام
  من اسمم بتول هست این اسم رو مادربزرگم رو من گذاشته، واقعا” چندین سال هست که زجر میکشم، اصلا” اسمم رو دوست ندارم، خیلی دوست دارم اسمم رو بتونم عوض کنم

 73. سلام اسم من زهره هست مدام اسم منو زهرا اشتباه مینویسن که اسم مادرمه و به اسم دیگه صدا زده میشم میتونم راحت تغییر اسم بدم؟

 74. سلام
  اسمم محمدرضا است آیا امکان تغییر نام به (عادل) یا (آرمان) وجود دارد

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید برای اطلاع از هزینه با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 75. سلام اسم من امیر حسینه از حسین خوشم نمیاد امکان حذف حسین از شناسمم هست؟
  و میشه اسم و با اسم پدر یکی بزاری؟

 76. سلام امکان تغییر همزمان اسم کوچک و نام خانوادگی از امیررضا پناهی به پدرام نیک منش وجود داره؟

 77. سلام اسم شناسنامه ای من مهدی هست
  آیا امکان تغییرش به مهراد هست ؟

 78. چه راهی هست اسم دلخواهمون رو داشته باشیم اگر دواسمه نباشیم؟ یعنی میشه قاضی رو متقاعد کرد که قبول کنه

 79. سلام خسته نباشید . من دادخواست تغییر نام دادم و ابلاغیه حضور در دادگاه هم به دستم رسیده . اما متوجه مکان حضور نمیشم . صادر کننده ابلاغیه دادگاهی در تهران هست که محل سکونت منه ، ثبت احوال صادر کننده شناسنامه ی من هرمزگان هست . متاسفانه متوجه نمیشم که مکان مقرر برای حضور کجاست . تهران یا هرمزگان ؟ یعنی واقعا باید برای یه دادگاه از تهران برم هرمزگان ؟ یا منظور همون دادگاه صادر کنندس و باید اونجا حاضر بشیم؟

 80. سلام خسته نباشید اسم من ملیکه هست میخواستم به ملیکا تغییرش بدم آیا امکانش هست؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید. البته بهتره وکیل داشته باشید.

 81. سلام وقت بخیر.
  امکان تغییر نام فاطمه به حنا یا هانا ک جفتشون هم ریشه عبری دارن هست؟
  چند درصد امکان برد داره با وکیل؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید. درصد نمی توان مشخص کرد ولی وکیل داشته باشید کار بسیار آسان تر است.

 82. سلام خسته نباشید من دی هجده سالم تموم میشه خواستم بدونم اسمم تو شناسنامه کوثره من از اول خیلی علاقه ای بانامم نداشتم خواستم بدونم میتونم یه نام فارسی تغییر بدم مثلا بزارم مهرناز

 83. سلام من امروز برای پسرم یه اسم گذاشتم بعد نیم ساعت پشیمان شدم میخوام عوض کنم اما ثبت احوال قبول نمیکنه

 84. سلام وقتتون بخیر
  من اسمم هانیه ست ولی از بچگی همه هانا صدام میزنند ۲۰ سال سن دارم میشه اسمم رو تغییر بدم و اینکه حتما باید بری دادگاه تا عوض بشه…

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید. در صورتی که وکیل داشته باشید می توانید دادگاه نروید و وکیل کارهارو انجام به. اگه به وکیل تغییر نام نیاز دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

   1. سلام اسم من اکرم هستش دوست دارم عوضش کنم اسم غیرمذهبی و ایرانی بزارم میتونم؟ و اینکه بدون وکبل میتونم یا ن؟

    1. سلام، وقت بخیر
     می توانید ولی بهتره وکیل داشته باشید بدون وکیل ممکنه دفاعیه مناسب نباشه و قبول نشه

 85. سلام خسته نباشید اسم من مهدیه هست میخام بزارم مروا ک ریشه کاملا فارسی داره آیا نیاز به وکیل هست ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   به دلیل اینکه اسم مذهبی را قصد دارید تغییر دهید دفاعیه شما مهم است و بهتر است وکیل بگیرید. در صورتی که به وکیل تغییر نام نیاز دارید با کارشناسان دادسو در ارتباط باشید.

 86. سلام ، اسم من زهره هست و میخوام به مریم تغییر بدم . آیا امکان آن وجود دارد ؟

 87. سلام ببخشید اسم والریا رو میتونیم بزاریم توی ایران ؟ معنیش هم میشه سلامتی

 88. سلام الان من اسم حنانه و فامیلیم زحمتکش هست میتونم هم اسم و هم فامیل رو تغییر بدم و به فامیلی مادر تغییر بدم اسم فامیل بشه حنا اصلانی با رضایت پدر امکانش هست

 89. سلام سوالی ک دارم اینه! بعد از تغییر نام‌جی به سر حسابهای بانکیمون و….میاد؟

 90. سلام اسم پسرای من یکیش محمدمهدی ویکی امیرعلی هست ۸و۱۱ساله هستن میشه اسمشون روعوض کنم ممنون

 91. سلام: اسم برادرم محمدرضا میتوانه اسمش به فقط رضا تغییر دهد با تشکر فراوان.

 92. سلام
  من اسمم مصطفی میخوام به کیا تغییرش بدم خیلی اذیتم از این اسم آیا میتونم؟لطفا راهنماییم کنید ،ممنونم

 93. سلام وقت بخیر نام من حمید هست
  میخواهم به نام فارسی تغییر دهم
  آیا امکانش هست ؟ یا دشوار هس ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   می توانید تغییر دهید ولی بهتره وکیل داشته باشید.

 94. سلام وقت بخیر اسم من تو شناسنامه سکینه هس من میخوام اسمم رو فرشته بزارم ۱۷ سالمه دوماه بعد میشم ۱۸ ساله امکانش هس که اسمم رو عوض کنم.

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می شود اما بهتره که وکیل داشته باشید.

 95. ۲سلام اسم پسرم کیامهر هستم من دوست داشتم کیانمهر باشه وبه اشتباه لفظی شده کیامهر آیا قابل تغییره ؟؟

 96. سلام خسته نباشید..
  من اسمم اصغرهست میخواستم به امیرحسین تغییربدم این امکان وجوددارد؟
  آیانیازبه وکیل میباشد؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید؛ داشتن وکیل کار را برای شما بسیار راحت تر می کند.

 97. سلام من به دفتر پیشخوان مراجعه کردم گفتن میتونی اسمتو تغییربدی ولی باید اسم انتخابی بیشتر باشه اگر نباشه درخواست رد میشه. آخه این چه قانونیه من یه دختر دهه هشتادیم که اسم دهه شصتی گذاشتن برام اینجوری باشه باید دوباره اسم قدیمی انتخاب کنم خب مشخصه اسم ده هشتادی از اسم خودم کمتره . چرا این قانون مسخره رو گذاشتن ؟ من میخوام اسممو تغییر بدم به هرچی دلم میخواد ایا میتونم ؟
  اسمم مذهبی نیست وایرانیه الان فقط مشکلم اینه اسمای مدنظرم کمتر هستن و قبول نمیکنن چکار کنم؟؟؟؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   مشکلی وجود ندارد شما می توانید اسمتون رو تغییر بدید. چیزی که ایشون فرمودن هم متوجه نشدم.
   بهتره برای تغییر اسم وکیل متخصص داشته باشید کار رو براتون بسیار راحت تر میکنه. اگه وکیل احتیاج دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 98. سلام
  اسم من توی شناسنامه عالیه است.ولی نتونستم عوص کنم.به همه گفتم منو مهری صدا کنین.الان ۱۰ساله دارم میجنگم.هنوز خیلی ها عالیه صدام میکنن.میخواستم بگم توی شناسنامه هم تعییر بدین هنوز خیلیا هستن که حرص بدن

 99. سلام.وقتی نام در شناسنامه تغییر میکنه.باید بقبه ی مدارکمون هم تعویص بشن.هزینه ی کلی این تغییرات چقدره؟

 100. سلام اسم من نیکو است چگونه میتوانم اسمم را عوض کنم من ۱۴سالم است میخوام اسمم را بزارم علیف میتونم تورا خدا

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید نامتان را تغییر دهید اما به رضایت ولی خود نیاز دارید.

   1. سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
    میخواستم بپرسم آیا شرایط تغییر اسم موسی ب میلاد وجود داره؟

    1. سلام، وقت بخیر
     بله می توانید تغییر دهید.

 101. سلام امیدوارم حالتون خوب باشه من اسمم هومن است آیا امکان تغییر نام هومن به آروین امکان پذیر هست اگر امکان پذیر هست راحت است یا سخت؟

 102. سلام من اسمم کبری هس میتونم ب ی اسم ایرانی تغییر بدم بدون گرفتن وکیل آخه اسم هیچ امامی هم نیس

  1. سلام، وقت بخیر
   می توانید اما اگه وکیل داشته باشید کارتون خیلی راحت تره

 103. سلام خسته نباشید
  اسم پدر من گرگ گیر دوم هست
  خواستم بدونم میتونن اسمشونو بزارن آرتا؟ چون بابت این اسم خیلی اذیت هستن همینطور ما فرزندانشون و اینکه قصد مهاجرت به خارج از کشور رو داریم(دبی)و چون در زبان عربی کلمه گ به ک تبدیل میشه اسم پدرم شکل و نوشتار جالبی نمیگیره
  باتوجه به این شرایط نیازی به گرفتن وکیل هست؟و اینکه توی چه مدت شناسنامه جدید به پدرم و ما تعلق میگیره؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید اسم را تغییر دهید. در خصوص مدت زمانی که طول میکشه لطفا با کارشناسان حقوقی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 104. سلام وقت بخیر
  اسم پسرم که ۳ سالشه گذاشتیم محمد طاها و چون فامیلم طولانیه که تعداد حروف زیاد میشه آیا امکان داره محمد رو برداریم و فقط طاها باشه
  طاها هم مذهبی و هم از الغاب پیامبر

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید نام را تغییر دهید.

 105. سلام وقت بخیر
  من میخوام اسمم رو عوض کنم آیا برای درس و تحصیلم مشکلی پیش میاد؟ فعلا مدرسه رو تموم نکردم
  واینکه امکان تغییر اسم صدیقه به سپیده وجود داره؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید تغییر دهید البته بهتر است وکیل داشته باشید.

    1. سلام مجدد
     برای تغییر اسم های مذهبی یکم سخت گیر هستند و داشتن وکیل با دفاعیه مناسب می تواند به شما کمک کند.
     در صورتی که به وکیل متخصص تغییر نام احتیاج دارید می توانید با مشاوران حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 106. سلام وقت بخیر
  من اسمم آرمیتاس، میتونم به آرمیتی تغییر بدم؟
  زمانه تولدم ثبت احوال اجازه نداد که پدرم اون اسمو بزاره بخاطره همین آرمیتا گذاشت.
  الان خودم میتونم اسممو عوض کنم آرمیتی بذارم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید اسم را تغییر دهید البته بهتر است وکیل داشته باشید.

   1. سلام
    من اسمم مهساس
    میتونم تغییرش بدم؟؟
    و اینک اگر میشه تغییر داد به همه ی اسم ها میشه تغییر داد ؟

 107. سلام اسم من ایلیا است
  آیا میتوانم اسمم رو از ایلیا به آریا تغییر بدهم؟

 108. سلام اسم من کوثره میخوام تغییر بدم ب اسم دنیز میتونم آیا ؟متاهلم

 109. سلام خسته نباشید اسم سید سجاد هست میتونم اسم خودم رو به یک اسم غیر دینی تغییر بدم؟

 110. سلام اسم من ریحانه است ۱۸ سالمه میخوام تغییر بدم ب اسم ریحا آیا امکان داره ؟

 111. سلام اسم شناسنامه من شمسیه هست ولی از بچگی سحر صدام میکنن میشه شناسنامه سحر ثبت بشه؟ ۱۳ سال پیش رفتم ثبت احوال قبول نکردن گفتن این اسم مشکلی نداره اگر شمسی بود عوض میکردیم ولی شمسیه خوبه.بدون اجازه و حضور پدر میشه تغییر نام انجام داد ۳۲ سالم هست

  1. سلام، وفت بخیر
   شما می تونید با کمک وکلای دادسو اقدام به تغییر تام از شمسی به سحر بکنید. برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 112. سلام وقتتون بخیر
  اسم من توی شناسنامه مریم هست ولی همه به اسم روژان منو میشناسن ایا میتونم اسم شناسنامه م رو هم به روژان تغییر بدم؟؟

 113. سلام من اسمم ابراهیم هست بخاطر ریشه عربی و یهودی میخوام عوضش کنم و اسم ایرانی بزارم میشه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید ولی پیشنهاد ما به شما این است که وکیل داشته باشید چون ممکنه درخواستتون رد بشه

 114. سلام من اسم ابراهیم هست و ریشه اسمم به عبری ها یا یهودیان بر میگرده میشه عوض کرد و اسم ایرانی بزارم

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید ولی پیشنهاد ما به شما این است که وکیل داشته باشید چون ممکنه درخواستتون رد بشه

 115. سلام من یک بار اسمم رو از دنیا به دیانا تغییر دادم. بدون دادگاه و فقط با مراجعه به ثبت احوال . شناسنامه با اسم جدید گرفتم ولی کارت ملی هموز نیومده . ولی من پشیمون شدم. میخاستم ببینم میشه مجدد از طریق وکیل اسممو برای بار دوم تغییر بدم ؟
  هزینش هر چقدر باشه مهم نیست. لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید مجدد تغییر دهید البته ممکن است مراحل آن کمی دردسرساز باشد.
   در صورتی که به وکیل نیاز دارید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 116. سلام من اسمم تو شناسنامه فاطمه س ولی همه نیلا صدام میکنن . میتونم اسمم رو به فاطمه نیلا (تو ثبت احوال این اسم ثبت شده) تغییر بدم؟

 117. سلام من اسمم ابوالفضل هست و میخوام تغییر بدم چون من لیاقت داشتن این اسمو ندارم میخوام یه اسم ایرانی بزارم آیا امکانش هست

   1. با سلام. اسم منو شوهر خاله بیشعورم تو بچگی محرم گذاشته؛ میشه اسمم رو عوض کنم یه اسم دیگه بذارم؟؟؟؟ ثبت احوال قبول میکنه؟؟ ممنون

    1. آخه شوهر خاله ت چه گناهی کرده؟ والدینت حتی به اندازه یک نامگذاری که از حقوق اساسی فرزند هست برات وقت نگذاشتند و این امر مهم را به دیگران واگذار کردند.

 118. سلام
  من امروز درخواست تعویض اسم داشتم وقتی رفتم قبول نکردن گفتن که زیر ۱۸ سال نمیشه و قانون اینطوره که باید بالای ۱۹ سال باشه تا بتونیم تعویض اسم کنیم آیا این درسته؟

  1. درود ، افراد زیر هجده سال را باید سرپرستشون از طرف فرزند اقدام کنند.

 119. سلام اول اینکه خسته نباشید ممنون از راهنماییهای که کردید..اسم من داخل شناسنامه رمضان است ودر خانواده ومحل به بهرام صدام میکنن ازموقعی که خودما شناختم تا به امروز وقتی مجبورم جایی خودما رمضان معرفی کنم خیلی حالم بد میشه میخوام برم شناسنامه هم بکنم بهرام اما سابقه محکومیت دارم خدا نگذره از پدرم که این اسما گذاشت روی من که باعث عقب افتادن من از اجتماع ومجرد موندنم تا به امروز بعد ۴۰ سال فقط همین اسم شده…به نظر شما میتونم با شرایطی که دارم عوضش کنم با همون اسمی که میشناسنم …ممنون

 120. سلام اسم پسرم امیرحسین هست میتونم به محمدحسین تغییر بدم

  1. سلام روز بخیر من اسمم نارین هست
   اغلب برای ثبت نام و ….اسمم رو اشتباه میگویند نازنین
   میتونم اسمم رو به اِلین تغییر بدم؟

   1. سلام، وقت بخیر
    بله می توان تغییر داد

 121. سلام
  من اسمم امیرمحمد هست، آیا میتونم به شروین تغییر دهم؟

 122. سلام اسم من صغرا هست و۴۵ساله وهیچ وقت ازاین اسم خوشم نیومد تاحدی که خجالت می‌کشیدم به کسی اسمم رو بگم الان می‌خوام اسمم روبه سودابه تغییر بدم آیا امکانش هست

  1. سلام، وقت بخیر
   بله امکان تغییر هر اسمی وجود دارد اما گاهی به دلیل سخت گیری بهتر است وکیل داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

 123. سلام وقت بخیر اسمم زهرا هست و اصلا دوست ندارم و میخوام اسمم رو ب مایا تغییر بدم و همه منو با اسم مایا می‌شناسن آیا امکانش هست

  1. سلام، وقت بخیر
   به دلیل اینکه اسم مذهبی رو به غیر مذهبی میخواید تغییر بدید بهتره وکیل داشته باشید.

 124. سلام
  میتونم اسمم از فاطمه به کامیلا تغییر بدم
  درست مذهبی اما باید جریمه داد درسته؟
  و جریمه چقدره حدودا؟

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر جریمه ندارد، اما به دلیل اینکه نامتون مذهبی هست معمولاً به سختی قبول می کنند برای همین بهتره که وکیل داشته باشید.
   برای راهنمایی بیشتر لطفا با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

 125. سلام من اسمم سمانه هست و ۱۷ سالمه میتونم بدون اجازه پدرم اسمم رو تغییر بدم

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر باید اجازه پدرتان را داشته باشید.

 126. سلام اسم پسرم محمدصالح هست ۴ ساله هست میتونم اسمشو عوض کنم تو رو خدا بگید من خودم خیلی مذهبی هستم جون خودم این اسم رو دوست نداشتم میخوام عوضش کنم

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توان تغییر داد. لطفا با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

 127. سلام ببخشید پسر عمو من اسمش بشیر میتونه اسمش تغییر بده

 128. من اسمم هادی هست میتونم اول اسمم بزارمحمد بشه محمد هادی ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید تغییر دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید اما بهتر است وکیل داشته باشید.

 129. سلام امکان تغییر اسم من وجود نداره؟ بخدا دیوونه شدم.

  1. سلام، وقت بخیر
   بله امکان دارد اما بهتر است وکیل داشته باشید چون پروسه ممکن است سخت باشد.

   1. با سلام و احترام ببخشید بنده یبار اسمم را از ابوالفضل به محمد رضا تغییر دادم و از این کار پشیمانم میشه دوباره به همان اسم قبلیم و یا اسم دیگر تغییر دهم

     1. ببخشید جناب کجا باید این کار را بکنم و چگونه

     2. سلام، وقت بخیر
      به ثبت احوال باید مراجعه کنید.

 130. سلام خسته نباشید. من اسمم حسن هستش ایا میتونم اسمم رو به امیر حسن تغییر بدم

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید، لطفا با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

   1. سلام، وقت بخیر
    تمامی اسامی قابل تغییر است، البته روی برخی اسامی سخت گیرتر هستند که به دفاعیه شما بستگی دارد.

 131. سلام و درود من اسمم حسین هست و میخوام تغییر بدم به سپهر آیا با داشتن وکیل این امکان میتونه فراهم بشه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بهتره در این باره با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

 132. سلام. اسم دخترم رو فاطمه‌زهرا گذاشتم. الان ۱۵ سالشه و مدتهاست که از نام درسا استفاده میکنه و همه به این اسم میشناسنش. امکانش تغییر نام در شناسنامه هست؟ جزو موارد سخت محسوب میشه؟ از اونجایی که قصد مهاجرت داره امکان تغییر نام وجود داره؟

  1. سلام، وقت بخیر
   امکان دارد اما پروسه دشوار خواهد بود به همین دلیل بهتر است وکیل داشته باشید.

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید. البته به دلیل برخی سخت گیری ها بهتر است وکیل داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

   1. سلام اسم بچه من سدیس هست سدیس ی فامیل عربی هست من میتونم تغییرش بدم؟

    1. سلام، وقت بخیر
     بله می توانید اما بهتر است وکیل داشته باشید.

   2. سلام من اسمم سمانه هست آیا می تونم دادخواست تنظیم کنم برای تغییر اسمم به آناهیتا؟

 133. سلام من چون پدر مادرم بی سواد هستن این اسم رو من گذاشتن من چه گناهی کردم که خانواده ام با فرهنگ لغت آشنا نبودن بی سواد بودن خودم لیسانس دارم اومدم تهران اما مشهد به دنیا اومدم شیوه اتون درست نیست اجازه بدید هرکی به سن هجده سال رسید حق تغییر نام داشته باشه حتی اسامی ائمه من نمی‌دونم چرا خانواده من شعور ندارن روبچه اسم این مدلی گذاشتن من متنفرم از اسمم

  1. سلام، وقت بخیر
   شما می توانید برای تغییر نام اقدام کنید. لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا به طور کامل شما را راهنمایی کنند.

 134. سلام من اسمم معصومه بیزارم از اسمم بخاطر نامی که روم گذاشته شده پانزده سال با پدرم حرف نمیزنم آیا اینکار درسته که شما برای ما تصمیم بگیرید که نام مذهبی تغییر نمیکنه مگه چند بار میخوایم زندگی کنیم که بخاطر اسمم هرجا میرم مسخره ام میکنن بسه تروخدا مسئولین بسه کارای مهم تر ام هست اجازه بدید دلمون به اسمی که دوس داریم خوش باشه

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید تا برای تغییر نام شما را راهنمایی کنند.

  2. واقعا حرف حق روزدی من اسمم عربی هستش وخودم دوتابچه دارم اسم دخترم آریسا وپسرم اهورا گذاشتم تااشتباه پدرم رومرتکب نشم

   1. اگه در آینده بچت مذهبی شد و از اسمی که براش انتخاب کردی دقیقا همون کاری که پدر مادرت کردن رو انجام دادی .

    1. خب اینجا از اسمهای دیگه به اسم مذهبی ک مشکل ندارن
     میره بچه برا خودش اسم مذهبی میزاره بدون مشکل

  3. منم همینطور شانس که نداریم
   امیرحسین میخوام عوض کنم نمیشه بخاطر حسین نمیشه

 135. سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم برای تغییر اسم مهدیه به یکی از اسم هایی که ریشه فارسی دارن امکان پذیره؟
  کدوم یک از شرایط گفته شده بالا مربوط به اسم بنده میشه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید تغییر دهید، لطفا با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *