طلاق عسر و حرج چیست و چه شرایطی دارد؟

در قانون شرایط متفاوتی وجود دارد که در صورت اثبات وضعیت آن، زن می‌تواند حق طلاق داشته باشد. یکی از این موارد، طلاق عسر و حرج است. در این نوع طلاق زن می‌توان در صورت وجود داشتن برخی شرایط از دادگاه تقاضای صدور حکم طلاق را داشته باشد. اما عسر و حرج چیست؟

در این مطلب از بلاگ دادسو قصد داریم تا در خصوص طلاق عسر و حرج نکاتی را بیان کنیم تا اطلاعات شما در این زمینه افزایش پیدا کند. البته شما می‌توانید علاوه بر خواندن این مطلب برای انجام کارهای حقوقی خود از مشاوره واتس اپی رایگان و مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دادسو نیز استفاده کنید.

عسر و حرج چیست؟

مردان می‌توانند بدون داشتن عذر و دلیل موجه از زن جدا شوند اما با طلاق از طرف زن بدون رضایت مرد امکان پذیر است؟ طلاق از طرف زن بدون دلیل امکان پذیر نیست و فقط تنها در شرایط خاص می‌توانند درخواست طلاق دهند. یکی از این موارد، طلاق عسر و حرج است که باید در آن شرایط لازم توسط دادگاه احراز شود. دو واژه عسر و حرج به معنی سختی و مشقت در زندگی هستند. به همین دلیل این نوع طلاق را زمانی می‌توان درخواست داد که سختی و مشقت زیادی در زندگی به وجود آمده باشد.

با توجه به این که در قانون اسلامی، طلاق به عنوان حقی برای مردان وجود دارد و این نوع طلاق یک استثناست، باید شرایط مربوط به آن در دادگاه احراز شود. زمان لازم برای گرفتن طلاق عسر و حرج به موارد متفاوتی مانند وقت‌های رسیدگی، شعبه رسیدگی کننده، جلسات مشاوره و بسیاری موارد دیگر دارد. اما به طور کلی باید گفت که پروسه دریافت این نوع طلاق بین 1 تا 2 سال طول خواهد کشید.

طلاق به دلیل عسر و حرج

اما ممکن است این سختی و مشقت برای هر فردی متفاوت باشد. به همین دلیل قانون گذار در خصوص آن به ذکر مصادیق تمثیلی نیز پرداخته است. از مواردی که باعث می‌شود تا بتوان درخواست طلاق عسر و حرج را ثبت کرد، می‌توان به سوء معاشرت و سوء رفتار همسر اشاره کرد. در قانون به مواردی اشاره شده که در ادامه آن‌ها را با هم می‌خوانیم.

  • ترک زندگی و خانواده توسط شوهر به مدت 6  ماه متوالی یا 9 ماه متناوب بدون این که عذر موجهی داشته باشد.
  • اعتیاد شوهر به مواد مخدر یا مشروبات الکلی و امتناع در خصوص ترک این اعتیاد در زمانی که او ملزم به ترک بوده است.
  • محکومیت قطعی شوهر به حبس به مدت 5 سال یا بیشتر.
  • ضرب و جرح یا فحاشی و سو رفتارهای مستمر دیگر که با توجه به وضعیت زن قابل تحمل نباشد.
  • شوهر به بیماری صعب العلاج روانی مبتلا باشد.
  • ابتلای شوهر به بیماری صعب العلاج یا مسری مانند ایدز که باعث مختل شدن زندگی شود.

اثبات عسر و حرج

حال که با شرایط طلاق عسر و حرج آشنا شدید، لازم است در خصوص اثبات آن نیز نکاتی بدانید. باید بگوییم که اثبات شرایط و موارد گفته شده در دادگاه باعث می‌شود تا شرایط طلاق عسر و حرج به وجود آید. با اثبات یک یا چند مورد از موارد گفته شده، زن می‌تواند طلاق بگیرد.

به عنوان مثال زوجه باید ادله کافی در خصوص هر کدام از مواردی که ادعا می‌کند داشته باشد. سوابق بستری شدن شوهر، استشهاد محلی، جواب‌های آزمایشگاه و بسیاری موارد مشابه دیگر باعث می‌شود تا از نظر دادگاه این ادعا معتبر باشد. همچنین در صورتی که شوهر اقدام به ضرب و جرح زن کند، باید گزارش پزشکی قانونی را دریافت کند.

در صورتی که در دادگاه شرایط لازم برای طلاق عسر و حرج اثبات شود، دیگر عدم رضایت مرد برای طلاق دادن مورد قبول نیست. در این زمان دیگر لازم نیست زن برای طلاق توافقی و بخشیدن مهریه تلاش کند و می‌تواند از دادگاه حکم طلاق را دریافت کند. دادگاه در این موارد شوهر را ملزم به طلاق می‌کند و در صورت امتناع مجدد شوهر، نماینده دادگاه زن را از طرف مرد طلاق می‌دهد.

مشاوره با وکیل طلاق از طرف زن

حال که با طلاق عسر و حرج آشنا شدید، باید بگوییم برای این که بتوانید پروسه و روند دادگاه را به خوبی طی کنید، بهتر است از مشورت و کمک وکیل طلاق از طرف زن استفاده کنید. وکلای با تجربه و مجرب مجموعه دادسو آماده رساندن خدمات به افراد مختلف هستند.

همچنین شما می توانید از خدمات این مجموعه مانند مشاوره تلفنی رایگان، مشاوره واتس اپی رایگان و مشاوره حقوقی رایگان بهره‌مند شوند تا کارهای حقوقی خود مانند طلاق عسر و حرج را با راحتی و آرامش بیشتری انجام دهند.

سوالات متداول

طلاق عسر و حرج چیست؟

طلاق عسر و حرج یکی از روش‌هایی است که زنان به واسطه آن می‌توانند درخواست طلاق کنند. در این نوع طلاق زن باید ثابت کند که در سختی و مشقت قرار دارد.

شرایط طلاق عسر و حرج چیست؟

شرایط طلاق عسر و حرج شامل مواردی مانند ترک خانواده برای مدت 9 ماه بدون عذر موجه، اعتیاد به مواد مخدر و الکل، محکومیت قطعی به حبس بالای 5 سال، ضرب و جرح مکرر زن از طرف شوهر و نبود امنیت جانی، مالی و یا شرافتی است.

شرایط طلاق عسر و حرج در دادگاه چگونه اثبات می‌شود؟

برای گرفتن طلاق عسر و حرج باید شرایط لازم در دادگاه اثبات شود. زن با ارائه مدارکی مانند استشهاد محلی، جواب آزمایشگاه، برگه صدور حکم و موارد مشابه دیگر می‌تواند ادعای خود در دادگاه را اثبات کند.

3.8/5 - (73 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *