متن حق طلاق در عقدنامه

کامل بودن متن حق طلاق در عقدنامه موضوع مهمی‌ است که هنگام دریافت وکالت حق طلاق از طریق ثبت در شروط ضمن عقد به آن توجه نمی‌شود. موضوعی که از پیامدهای آن می‌توان به پیچیده شدن پرونده طلاق با داشتن وکالت در طلاق و بعضا بی‌اثر شدن حق طلاق برای زن می‌شود.

اولین قدم برای پیشگیری از ایجاد هرگونه مشکل، دقت در نگارش صحیح متن حق طلاق و رعایت کامل جنبه‌های حقوقی آن است. در این مقاله یک نمونه متن حق طلاق در عقدنامه را تهیه و نکات مهمی که کارشناسان حقوقی دادسو در این رابطه بر آن‌ها تاکید دارند را مطرح کرده‌ایم.

پیشنهاد می‌کنیم حتما برای نوشتن حق طلاق با وکیل مشورت کنید. همچنین فراموش نکنید برای طلاق یک طرفه از طرف زن و با داشتن وکالت در طلاق، خانم حتما باید وکیل داشته باشند. در صورتی که به وکیل طلاق از طرف زن نیاز دارید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

حق طلاق زوج به زوجه

حق طلاق یک اصطلاح برای وکالتی‌ست که زوج به زوجه برای حق طلاق می‌دهد. حقی که قانونا در اختیار مرد بوده و زن برای در اختیار داشتن آن بایستی وکالت آن را از مرد داشته باشد. وکالت در طلاق به دو روش از مرد به زن تفویض می‌شود. یکی ثبت وکالتنامه حق طلاق در دفاتر اسناد رسمی و دیگری ثبت در شروط ضمن عقدنامه نکاح.

قید این وکالت در عقدنامه زوجین چیزیست که در عرف رواج پیدا کرده و پیش از ازدواج مورد توافق طرفین قرار می‌گیرد. برای ثبت این وکالت بایستی پیش از مراسم مراتب را به اطلاع عاقد و دفتر ازدواجتان برسانید.

واگذاری حق طلاق از زوج به زوجه با ثبت در شروط ضمن عقد، در قانون جدید حق طلاق به رسمیت شناخته می‌شود اما برای جلوگیری از پیش آمدن موانع قانونی بهتر است این وکالتنامه پس از ازدواج نیز در دفاتر اسناد رسمی بصورت قانونی مجددا به ثبت برسد.

متن حق طلاق در عقدنامه ازدواج دائم

برای شرط کردن حق طلاق در عقدنامه حتما در رابطه با میزان بذل مهریه به توافق برسید. بعلاوه هنگام ثبت این شرط توجه داشته باشید که به عنوان شرط نتیجه ثبت شود و نه شرط فعل.

نمونه‌ای از متن حق طلاق در عقدنامه را در ادامه آورده‌ایم. درصورتی که قصد دارید این شرط را در عقدنامه درج کنید حتما نکاتی که بدنبال آن عنوان کرده‌ایم را مد نظر داشته باشید.

ضمن عقد نکاح زوج به زوجه وکالت داده است برای طلاق خلع یا رجعی توافقی یا یکطرفه با حق قبول بذل « کل/ … مقدار از » مهریه و حقوق مالی در قبال طلاق با اسقاط حق تجدیدنظرخواهی و فرجام‌خواهی و همچنین تعیین تکلیف در خصوص حضانت و نفقه فرزندان مشترک آتی با حق ثبت در محضر طلاق با حق توکیل به غیر برای تمام موارد مذکور.

درخصوص این شرط دونکته حائز اهمیت است. اول اینکه معمولا دادن وکالت در طلاق همراه با بذل تمام یا بخشی از مهریه‌ است، به همین خاطر معمولا دفاتر ثبت این وکالت را بدون حضور و شهادت یکی از بستگان درجه اول زوجه انجام نمی‌دهد.

نکته دوم اینکه دفاتر ازدواج بطور کلی چندان تمایلی به ثبت این وکالت در شروط ضمن عقد ندارند. درصورت تمایل به این کار، مشاوران موسسه حقوقی دادسو می‌توانند راهنمای شما باشند.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

ما برای شما چه کار می کنیم؟

پنج نکته‌ مهم درمورد حق طلاق

دادن وکالت در طلاق به خانم به معنی سلب حق طلاق از مرد نیست اما با این حال سختگیری‌های دررابطه با آن وجود دارد؛ چرا که تفویض این حق بعضا زمینه‌ساز سوءاستفاده‌هایی در زندگی زناشویی و پیچیده‌ شدن پرونده‌ها در دادگاه‌های خانواده شده است.

در نظر داشتن چند نکته که در ادامه عنوان می‌کنیم می‌تواند از این تعارضات جلوگیری کند.

  1. این وکالت می‌تواند بلاعزل یا قابل عزل باشد؛‌ نکته اینجاست که درصورت ثبت این وکالت در شروط ضمن عقد -با توجه به لازم بودن عقد نکاح- بصورت ذاتی این وکالت را بلاعزل خواهد کرد و درنتیجه امکان ابطال حق طلاق وجود نخواهد داشت. اما واگذاری این وکالت در دفاتر اسناد رسمی با خواست زوج می‌تواند بلاعزل یا قابل عزل، زمان‌دار یا بدون تاریخ باشد.
  2. وکالت حق طلاقی که در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود می‌تواند به شخصی بجز زوجه واگذار شود. با این شرایط وکیل می‌تواند به‌جای زوج فرآیند طلاق توافقی را با زوجه طی کند.
  3. شاید فکر کنید که یکی از معایب حق طلاق برای زن این است که زوجه برای پیگیری طلاق با داشتن حق نمی‌تواند بدون اخذ وکیل اقدام به طلاق کند. اما همراهی یک فرد متخصص نه فقط بخاطر جنبه قانونی آن است، بلکه زمان رسیدن به نتیجه را نیز بسیار کوتاه خواهد کرد.
  4. اقدام به طلاق با داشتن حق طلاق درست مثل طلاق گرفتن بصورت توافقی‌ست، با این تفاوت که زوج برای طلاق توافقی خودش وکیل طلاق است اما با دادن حق طلاق عملا یک وکیل مع‌الواسطه کار را انجام می‌دهد.
  5. از مزایای دادن حق طلاق به زن می‌توان به امکان اسقاط حق تجدیدنظرخواهی و فرجام‌خواهی در طلاق اشاره کرد. پیش از ثبت وکالتنامه طلاق در این رابطه اطلاعات کافی کسب کنید.

حق طلاق در ابتدا معمولا یک توافق برای ایجاد اعتماد بیشتر در زندگی مشترک است و زوجین به وجهه‌ی قانونی آن توجه کافی نمی‌کنند.

توصیه مشاوران حقوقی خانواده اما رعایت تمامی نکات حقوقی در رابطه با این وکالت و دریافت راهنمایی از وکلای با تجربه در این زمینه است. کارشناسان حقوقی دادسو نیز در این رابطه به صورت تلفنی و واتساپی آماده ارائه مشاوره به شما هستند.

سوالات متداول

متن حق طلاق در عقدنامه شامل چه نکات مهمی‌ است؟

قید نوع طلاق، شرایط و جزییات بذل مهریه، حدود اختیارات وکیل شامل حق تجدیدنظرخواهی و فرجام‌خواهی، تعیین تکلیف حضانت و نفقه فرزندان و حق توکیل به غیر.

حق طلاق در عقدنامه چه تفاوتی با وکالت ثبتی آن دارد؟

معمولا دادن حق طلاق با بذل بخشی از مهریه یا تمام آن همراه است و ویژگی مهم آن این است که ذاتا یک وکالت بلاعزل بوده و زوج قانونا امکان ابطال حق طلاق را نخواهد داشت.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *