شرایط سلب حضانت فرزند از پدر

سلب حصانت از پدر

در این مقاله قرار است درباره شرایط سلب حضانت فرزند از پدر توضیح دهیم. همان طوری که می‌دانید حضانت یکی از مهم ترین حق و حقوقی است که بر عهده خانم و آقا می‌باشد. حضانت به معنای نگهداری و تربیت فرزند است.

در ادامه مقاله شرایط سلب حضانت از پدر، نمونه دادخواست سلب حضانت و قوانین مربوط به آن را بررسی می‌کنیم.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

حضانت فرزند

برای آنکه درباره شرایط سلب حضانت فرزند از پدر را بررسی کنیم باید ابتدا درباره حضانت فرزند بیشتر بدانیم. حضانت به معنای سرپرستی، نگهداری و تربیت فرزند می‌باشد. قانون برای حضانت فرزند دختر و پسر سن خاصی در نظر گرفته است که بعد از طی کردن این سن فرزند دختر و پسر از مدار حضانت خارج می‌شوند.

بعد از خارج شدن از مدار حضانت تصمیم با خود فرزند است که با پدر یا مادر خود زندگی کند. حضانت دختر تا هفت سالگی با مادر و از هفت تا نه سالگی با پدر است. حضانت فرزند پسر تا هفت سالگی با مادر و از هفت تا پانزده سالگی با پدر است.

در طلاق توافقی که همه‌ موارد بر اساس توافقات خانم و آقا انجام می‌شود هم می‌توان حضانت فرزند را به صورت توافقی پیش برد. برای مثال خانم و آقا می‌توانند توافقی کنند که فرزند به صورت همیشگی با مادر خود باشد و هفتگی پدر را ملاقات کند یا بر عکس!

ولایت فرزند

همان طور که در عنوان قبل ذکر کردیم برای درک شرایط سلب حضانت فرزند از پدر باید درباره حضانت و ولایت فرزند بیشتر بدانیم. ولایت فرزند با حضانت ایشان فرق می‌کند. زمانی که حضانت با مادر باشد، ولایت با پدر و در صورت فوت پدر با جد پدری ایشان است. وقتی ولایت با پدر است پس پرداخت حق و حقوق مالی فرزند و نفقه نیز با ایشان است.

حضانت فرزند

شرایط سلب حضانت فرزند از پدر

زمانی پیش می‌آید که در مدتی که حضانت فرزند با پدر است آسیبی به ایشان وارد می‌کند که مادر یا خانواده ایشان قصد دارد حضانت را از پدر بگیرد. در قانون آمده که در یک سری موارد خاص می‌توان والدین (چه پدر و چه مادر) را از حضانت سلب کرد.

بر اساس ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی؛ هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می‌تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضائی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند، اتخاذ کند.

موارد ذیل از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین است:

 • اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر و قمار
 • اشتهار به فساد اخلاق و فحشاء
 • ابتلا به بیماریهای روانی با تشخیص پزشکی قانونی
 • سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء، تکدی گری و قاچاق
 • تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

در بند اول وقتی صحبت از اعتیاد شده باید بدانید منظور اعتیاد آسیب زننده به فرزند می‌باشد. یا هر کدام از موارد در صورتی که به فرزند آسیب وارد کنند می‌توانند دلیلی برای سلب حضانت از پدر باشد. در صورتی که مادر قصد دارد پدر را از حضانت سلب کند باید دلیل خود را به صورت کامل برای دادگاه اثبات کند؛ صرفا با گفتن اینکه پدر اعتیاد دارد یا مورد اخلاقی دارد نمی‌تواند دلیلی برای سلب حضانت باشد.

نمونه دادخواست سلب حضانت فرزند از پدر

در صورتی که مادر قصد دارد پدر را از حضانت سلب کند باید این دادخواست را به همراه دلایل محکمه پسند به دادگاه تقدیم کند.

ریاست محترم دادگاه خانواده……

با سلام؛ احترما به استحضار می رسانم که اینجانب ………… فرزند …………… به شماره شناسنامه در تاریخ …………. در دفتر رسمی ازدواج و طلاق به شماره ثبت …… با آقای ………….. فرزند …………. عقد نکاح دایم نمودیم که ثمره عقد نکاح دایم و زندگی مشترک با مشارالیه، فرزند دختر/ پسر به نام ……….. بود.

با توجه به اینکه بعد از صدور حکم طلاق/ یا تعیین مسکن جداگانه به حکم دادگاه، حضانت فرزند مشترک ما با آقای ……………. تعیین گردیده است، ایشان با اعتیاد/ کتک زدن خارج از حد متعارف/ فساد اخلاقی/ بیماری روانی/ سوء استفاده از طفل صلاحیت لازم برای نگهداری فرزند را ندارد.

لذا از دادگاه محترم تقاضا دارم با توجه به موارد مصرح که دلایل اثبات آن پیوست دادخواست گردیده است، پس از احراز موارد مزبور، مراتب قانونی را به جهت صدور حکم مبنی بر سلب حضانت فرزند از آقای  …………. و  صدور حکم حضانت به نام اینجانب نسبت به فرزند/ فرزندان، به نام ……………… را لحاظ بفرمایید.

قوانین مربوط به سلب حضانت فرزند از پدر

این قوانینی که در ادامه عنوان کردیم هم برای سلب حضانت فرزند از پدر و هم سلب حضانت فرزند از مادر مورد استفاده کرد.

ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی

اگر مادر در مدتی که حضانت طفل با او است مبتلا به جنون شود یا با دیگری شوهر کند حق حضانت با پدر خواهد بود.

ماده ۱۱۷۱ قانون مدنی

در صورت فوت یکی از ابوین حضانت طفل با آنکه زنده است خواهد بود هر چند متوفی پدر طفل بوده و برای او قیم معین کرده‌ باشد.

ماده ۱۱۷۲ قانون مدنی

هیچ یک از والدین حق ندارند در مدتی که حضانت طفل به عهده آنها است از نگاهداری او امتناع کند در صورت امتناع یکی از ابوین‌ حاکم باید به تقاضای دیگری یا به تقاضای قیم یا یکی از اقرباء و یا به تقاضای مدعی‌العموم نگاهداری طفل را به هر یک از ابوین که حضانت به عهده او‌ست الزام کند و در صورتی که الزام ممکن یا موثر نباشد حضانت را به خرج پدر و هرگاه پدر فوت شده باشد به خرج مادر تامین کند.

سوالات متداول

مدارک لازم برای سلب حضانت از پدر شامل چه مواردی است؟

مدارک لازم برای سلب حضانت از پدر شامل شناسنامه، کارت ملی و مدرک معتبر برای اعتیاد، فساد و یا… را باید ارائه دهید.

چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم؟

برای گرفتن حضانت فرزند باید با مدرک معتبر به قاضی ثابت کنید که پدر یکی از مشکلاتی که در این مطلب ذکر کردیم را دارد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۳.۲/۵ - (۶۲ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

66 دیدگاه برای “شرایط سلب حضانت فرزند از پدر

 1. Hossein گفته:

  سلام
  من ازدواج کردم و پدر خانومم و مادر خانومم صلاحیت نگهداری از برادر خانومم رو ندارن و کمتر از ۱۰ سال سنشه
  چجور میشه که صلاحیت برادر خانومم رو من و همسرم بر عهده بگیریم؟؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   در صورتی که صلاحیت ندارد و مشکل اخلاقی یا رفتاری دارند باید برای سلب حضانت ایشان اقدام کنید.
   بهتر است با وکیل مشورت کنید در این باره

 2. علی اصغر گفته:

  سلام من ۱۱ سالمه پدر و مادرم از هم جدا شده پدرم میخواد شکایت کنه آیا پدرم میتونه منو از مادرم بگیره پدرم حالت روحیش خوب نیست

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   حضانت شما تا سن ۱۵ سالگی با پدر است.
   در صورتی که پدر مشکلی داشته باشند مادر می تواند برای سلب حضانت اقدام کند.

 3. هستی گفته:

  سلام
  من‌ متولد سال ۸۶ هستم .
  پدر و مادرم در ۳ سالگیم طلاق گرفتند و به دلیل عدم صلاحیت (اعتیاد ) حضانت به پدرم تعلق نگرفت و خانواده پدرم نگذاشتن حضانت به مادرم تعلق بگیرم ، پدربزرگم مهریه رو به علاوه یک تکه‌زمین به مادرم دادم و حضانت من رو گرفت. حالا پدربزرگم پیر و زمین گیر شده و مادربزرگم منو میخاد بده به پدرم
  من نمیتونم با پدرم زندگی کنم ایشون صلاحیت اخلاقی و روانی ندارند
  چیکار میتونم بکنم؟ مادرم هم ازدواج کرده و با اینکه همسر محترم و مهربانی دارند باز هم من راضی نیستم با ایشون زندگی کنم راحت نیستم باهاشون.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   با توجه به اینکه شما متولد ۱۳۸۶ هستید فکر می کنم ۱۶ سالتان می شود، درسته؟
   شما از دایره حضانت خارج شده اید و می توانید با مادرتان زندگی کنید. حضانت شما به عهده کسی نیست.

   • لونار گفته:

    سلام. من ۲۱ ساله هستم و یه خواهر متولد ۱۳۸۵ و یه برادر متولد ۱۳۹۰ دارم. پدر من به شدت فرد دو قطبی هستش و تموم این سالها باعث آزار و اذیت ما شده. بعد از ۲۲ سال مادرم تصمیم به طلاق گرفته و هر سه ما به خواست خودمون منزل و همراه با مادرم ترک کردیم. راجب بحث حضانت خیلی نگران برادرم هستیم. برادرم میتونه خودش تصمیم بگیره که با کی میمونه؟ چون حتی فکر اینکه ممکنه با اون مرد باشه خیلی اذیتش میکنه. راهی هست که برادرم خودش بتونه تصمیم بگیره؟

    • Avatar photo
     تیم تحریریه دادسو گفته:

     سلام، وقت بخیر
     خیر فرزند پسر تا ۱۵ سالگی در دایره حضانت هستن که از ۷ تا ۱۵ سالگی با پدر هستش حضانت.
     در صورتی که مرد به فرزند آسیب وارد کند یا اذیت و آزار باید برای سلب حضانت فرزند از او اقدام کنید.

 4. کرمی گفته:

  سلام وقت بخیر
  من میخوام از همسرم جدا بشم یک دختر ۱۶ ساله و یک پسر ۱۰ ساله دارم . هیچ کدوم از بچه هام حاضر نیستن با پدرشون زندگی کنن ،تا جایی که میگن اگر قرار باشه پیش پدرمون بمونیم ، بلایی به سر خودمون میاریم.آیا دادگاه میتونه حضانت بچه ها را به مادر بدهد؟ و اگه بچه ها حضانتشون به مادر داده بشه ، نفقه بهشون تعلق میگیره؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   نفقه در هر صورت به فرزندان تعلق می‌گیرد.
   فرزند دختر از دایره حضانت خارج شده است و خودش تصمیم میگرید با چه کسی زندگی کند. حضانت فرزند پسر تا سن ۱۵ سالگی با پدر است، سلب حضانت از پدر نیز به نظر قاضی مربوط می شود.

 5. ناشناس گفته:

  سلام پدر و مادر من ۵ سال پیش طلاق گرفتن و من با پدرم زندگی میکنم پدرم هروز من رو میزنه فوش میده و مشکلات روانی داره و شرایط مالی نگهداری از منو نداره، من ۱۵ سالم شده و با مادرم هم ارتباط دارم میخواستم بدونم سریع ترین راه برای اینکه بتونم از پدرم جدا بشم و پیش مادرم زندگی کنم چیه جون متمعنم اگر از این موضوع با خبر بشه همون روز اول منو میکشه لطفا کمکم کنید

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 6. فاط گفته:

  دختر من کلاس اوله اگه توی دادگاه بگه نمیخاد با مدرش باشه قبول میکنن چون پدرش خیلی اذیت میکنه و دخترم دوس نداره باهاش باشه

 7. امیر سلطانی گفته:

  درود
  چهار سال پیش بنده حضانت فرزند پسر خود را در زمان جدایی گرفتم در طول این مدت فرزندم هم نزد من وهم نزد مادرش بود بنا به دلایلی اختلافی بین من و مادر فرزندم رخ داد و ایشان اظهار کردند نمیگذارن فرزندم را ببینم بعد از گذشت ۶ماه از این موضوع متوجه شدم مادر حضانت فرزندم را بدون اطلاع من گرفته، سوالی که از شما بزرگواران دارم آیا مادر میتواند بدون اطلاع پدر حضانت بچه را بنام خود کند و آیا دادگاه جهت چنین مسأله ای برای پدر اظهارنامه ارسال نمیکند
  ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر.

  • Avatar photo
   احسان دهداری گفته:

   سلام، وقت بخیر
   در صورتی که فرزند پسر به سن ۱۵ سالگی و فرزند دختر به سن ۹ سالگی رسیده باشد خودشان می‌توانند انتخاب کنند.

 8. محمدخانی گفته:

  سلام من همسرم دوسال جدا شده یک دختر شش ساله داریم با این که ایشون ازدواج کردن در خواست حضانت منو دادگاه رد کردن ایا من میتونم دوباره شکایت کنم

  • Avatar photo
   احسان دهداری گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله شما می تونید دوباره برای حضانت فرزند اقدام کنید ولی رای دادگاه به عهده قاضی هست.
   برای راهنمایی بیشتر لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ پیام دهید.

 9. حامد گفته:

  سلام چگونه حضانت فرزند خودم رو در زمان زنده بودن خودم به پدر خودم بدهم یه دختر ۶ ساله یه دختر ۱۲ ساله دارم

  • Avatar photo
   احسان دهداری گفته:

   سلام، وقت بخیر
   با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید به طور کامل شما رو راهنمایی می کنند.
   شماره تماس: ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳

  • Avatar photo
   احسان دهداری گفته:

   سلام، وقت بخیر
   در صورت تایید قاضی بله
   با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا به طور کامل شما رو راهنمایی کنند.

 10. مریم قارلقی گفته:

  سلام خسته نباشید بنده به خاطر خیانت و رابطه جنسی همسرم، دارم ازشون جدا میشم ایشون در طول زندگی دید جنسی نسبت به خانم های دیگه هم داشتن یعنی مشاوره به بنده گفتند ایشان دچار اختلال روانی جنسی هستند من یک دختر ۷ سال و نیمه دارم . دخترم مایل نیستن پیش پدرشان برن و حتی ایشان را ببیند
  خواستم ببینم چطور میتونم حضانت رو بگیرم با ایشون رو سلب حضانت کنم؟؟؟؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   شرایط سلب حضانت فرزند از پدر را داخل مقاله توضیح دادیم. لطفا با دقت مطالعه کنید

 11. اسحاقیان گفته:

  سلام خسته نباشید
  درصورتی که پدر دست بزن داشته باشه و مادر پرونده پزشک قانونی داشته باشه آیا باعث سلب حضانت میشه؟

 12. مرجان گفته:

  سلام
  اگر مادر تمام هزینه های فرزند را پرداخت کنه و پدر بیکار باشه آیا میتونه حضانت فرزند را بگیره ؟
  فرزند دختر ۹ ساله

  • Avatar photo
   احسان دهداری گفته:

   سلام، وقت بخیر
   در صورتی که پدر صلاحیت لازم برای نگهداری از فرزند را نداشته باشد سلب حضانت می شود.

  • مریم گفته:

   سلام
   من یک بچه دو ساله دارم ک شوهرم همش باهام بحث داره و دست بزن داره آیا دادگاه سرپرسی بچمو بهم میده ک درخواست طلاق بدم

   • Avatar photo
    تیم تحریریه دادسو گفته:

    سلام، وقت بخیر
    حضانت فرزند تا ۷ سالگی با شما است.
    بعد از هفت سالگی اگر دختر باشند تا ۹ سالگی با پدر و اگر پسر باشند تا ۱۵ سالگی با پدر است.
    در خصوص گرفتن حضانت بعد از ۷ سالگی هم بستگی به نظر قاضی دارد.

    • سیدی گفته:

     سلام بنده ۴ ساله طلاق گرفتم و حضانت دو تا از بچه ها با شوهر سابق ام است.و بنده بعد طلاق دیگه ازدواج نکردم.و الان میخوام حضانت یکی از بچه ها رو داشته باشم باید چیکار کنم؟

     • Avatar photo
      تیم تحریریه دادسو گفته:

      سلام، وقت بخیر
      فرزندان پسر هستند یا دختر؟ چند سالشون هست؟

 13. مدینه گفته:

  سلام من یک برادر دارم که حدود ۱۰ سال است که طلاق گرفته است و از همان ابتدا پسر ۳ ساله ی آنها پیش مادرش بوده است وبرادر هم ازدواج کرده است و حالا بعد از ۱۰ سال همسر سابق برادرم می خواهد ازدواج کند و پسر ۱۳ ساله اش را نمی خواهد و از این طرف هم برادرم بخاطر شرایط زندگی اش پسرش را نمیگیرد . و حالا می خواهم بدانم که تکلیف چه میشود چون همسر سابق برادم گفته که من سلب حضانت میکنم . ولی برادرم میخواهد که فرزند مثل سابق پیش مادرش بماند و فقط نفقه ی هر ماه را بدهد ؟ آیا این امکان پذیر است؟ ممنون میشوم که راهنمایی بفرمائید.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

  • Avatar photo
   احسان دهداری گفته:

   سلام، وقت بخیر
   خیر این اتفاق نمی افتد مگر اینکه حبس ابد باشند، آن هم به حکم دادگاه

 14. سحر گفته:

  سلام من شوهرم مشکل اخلاقی داره کتک کاری وحرفای فحشا زیاد میزنه کارش تق ولق خرج دادنش چیکار کنم بچم دارم

 15. مقدم گفته:

  سلام وقت بخیرخسته نباشید
  ازهمسرم دوسال جداشدم طلاق غیابی انجام شد.
  داخل برگه ی محضری طلاق نوشتن حضانت فعلا بامادرهست.
  همسرم اعتیادشدیدبه شیشه ودرزمان روال کار دادگاه سابقه ی زندان بخاطرسرقت ازطرف دادگاه اعلام شد.
  میخاستم ببینم امسال پسرم بایدبره کلاس اول
  من لازمه اقدام کنم برای سلب حضانت
  چون پیش خودم هست وسراغی ازپسرم نگرفتن نابحال.
  برای مدرسه برگه ای لازمه ببرم؟
  یاتازمانی که اقدام نکردن برای حضانت من کاری لازم نیست انجام بدم؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 16. Mohammad گفته:

  سلام ، خسته نباشید
  من ۲۰ سالم شده و هنوز پدرم تو همه کارام دخالت میکنه و وحشیانه باهام درگیر میشه ، آخرم جلوی مامور خودشو میزنه به مظلومی و تهدیدم میکنه الان ازت شکایت میکنم…
  طوری با مامور حرف میزنه انگار من کاری کردم ، مامور میگه حقی نداری به پدرت چیزی بگی در صورتی که از هیچی خبر نداره…
  و در آخرم میگه برگردیم خونه و وقتی رسیدیم خونه میگه اگه هم بکشمت حق دارم چون قانون طرف منه…
  این حرف برام خیلی سنگینه و زور داره…
  منم واقعا نمیدونم چیکار کنم ، میخواستم بدونم راهی هست که ازش تعهد بگیرم تو زندگیم دخالت نکنه و مستقل شم؟

  • ناشناس گفته:

   سلام بهتر است بابت حل این مسائل ، با ریش سفیدی و گفتگو به انجام برسد و پای قانون به میان کشیده نشود.
   نکته: با توجه به شرایط فعلی شما دارای حقوقی هستید که قانونگذار این حقوق رو برای شما مشخص کرده .
   در صورت کتک زدن توسط پدر یا فحاشی و توهین، امکان پیگیری و شکایت از طریق مراجع دادگستری وجود دارد.

 17. مهدی گفته:

  سلام. پدرو مادرم ۶سال پیش طلاق گرفتن . من پسرم و یه خواهر دارم . اون موقع من ۱۲سالم بود و خواهرم ۷سالش بود دادگاه حضانت رو به پدرم داد . در طول این سال ما با مادرمون ارتباطی نداشتیم یعنی پدرم نمیذاشت . . الان من ۱۸سال دارم و خواهرم ۱۳سال . نمیخوایم پیش پدرمون باشیم میخوایم بریم پیش مادرمون . پدرم اذیت میکنه فحش میده هر روز شده گریه . ازار میده خواهرم رو نمیذاره که بیرون بره از همه چی منع کرده . من ۱۸سال دارم و میتونم برم . ولی خواهرم اگر با من بیاد پدرم میتونه اون رو برگردونه به زور؟؟ اگر منو خواهرم بریم پیش مادرمون با اینکه حضانت با پدرم هست میشه سلب حضانت کرد؟ . پدرم چند تا پرونده فحاشی داره و با دو خانوم ازدواج کرده ک تهش به طلاق کشیده شده . . اگر من و خواهرم بریم مشکلی پیش نمیاد؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   شما و خواهرتون از مدار حضانت خارج هستید و خود شما میتوانید تصمیم بگیرید که با پدر زندگی کنید یا مادر و پدر شما میتواند با زور کاری انجام دهد.

   • ندازند گفته:

    سلام من یک مادرم و پسر ۱۱ساله دارم شوهرم اعتیاد به الکل داره و سیگار و مریضی صرع که دارو استفاده میکنه میتونم با این شرایط شوهرم سلب حضانت پسرم از شوهرم کنم

   • جواد گفته:

    سلام من مشکل اعصاب یعنی افسردگی شدید دارم دوتا پسر۱۲و۱۰ساله تومرکزبازپروری بهزیستی دارم نه من شرایط مالی خوبی دارم نه خانومم که دادخواست طلاق داده میتونم پرونده برای افسردگیم تشکیل بدم وحزانت بچه هام رابه خواهرم بدم واز بهزیستی بگیرم وتحویل خواهرم میدن بااین شرایطی که گفتم تنهاکسشون همین خواهرم هست لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم من خودم با پدر ومادرم تویه خونه خرابه زندگی میکنیم بدون بچه هاهر روز ارزوی مرگ میکنم ممنون میشم یه راهی جلوی پام بزارید

    • Avatar photo
     احسان دهداری گفته:

     سلام، وقت بخیر
     سوالتون گویا نیست.
     برای راهنمایی بیشتر لطفا با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید، کارشناسان حقوقی دادسو پاسخگوی شما خواهند بود.

     • ناشناس گفته:

      سلام زن ترک منزل کنه بچه ها را با خودش به خانه پدری ببرد میتواند مرد را بدون شاهد محکوم به ضرب و شتم کند در صورتی که همسایه منزل شاهد بودن که مرد در منزل نبوده و مسافرت بوده

     • Avatar photo
      احسان دهداری گفته:

      سلام، وقت بخیر
      سوالتون گویا نیست.
      لطفا برای راهنمایی کامل با مشاوران حقوقی دادسو تماس بگیرید.

    • سیما گفته:

     اگر پدر زندان باشد و حکم۷ساله داشته باشد می توان گفت صلاحیت حضانت ندارد یا به تشخیص دادگاه است؟

     • Avatar photo
      تیم تحریریه دادسو گفته:

      سلام، وقت بخیر
      نمی توان به طور دقیق گفت. بستگی به نظر قاضی دارد اما تا زمانی که در زندان هستند سرپرسی فرزند با مادر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید