انواع سند ملکی

انواع سند ملکی

یکی از کارهایی که افراد باید قبل از خرید هر ملکی انجام دهند، بررسی سند آن است. سند ملکی انواع متفاوتی دارد و به همین دلیل ممکن است باعث گیجی افراد شوند. در این مطلب از بلاگ دادسو قصد داریم تا در خصوص انواع سند ملکی نکاتی را بیان کنیم.

مطالعه این مطلب باعث می‌شود تا شما با انواع سندهای ملکی آشنا شوید و بتوانید با خیال راحت‌‌تری اقدام به خرید انواع ملک کنید. همچنین باید بدانید که در صورت نیاز می‌توانید از خدمات متفاوت مجموعه دادسو مانند مشاوره رایگان در امور ملکی استفاده کنید تا با استفاده از وکیل ملکی حرفه‌ای مجموعه با مشکلات کمتری مواجه شوید.

آنچه در این مطلب می خوانید نمایش

سند چیست؟

در تعریف سند آمده است که هر نوشته ای را که در مقاوم دعوی یا دفاع قابل استفاده باشد سند می‌گویند. سند به طور کلی به دو نوع تقسیم می‌شود. این دو نوع شامل موارد زیر است.

1- سند رسمی

اسنادی را می‌توان سند رسمی دانست که در اداره ثبت اسناد و املاک، دفاتر ثبت اسناد رسمی و یا نزد مأمورینی که از نظر قانونی صلاحیت دارند تنظیم شده باشد. با توجه به توضیحی که ارائه کردیم باید بگوییم که سندهای منگوله دار را باید جزو سند رسمی بدانید.

2- سند عادی

هر سند و نوشته ای که فاقد شرایط سند رسمی باشد و در مکان‌های گفته شده و توسط افراد دارای صلاحیت تنظیم نشده باشد را سند عادی می‌گویند. قولنامه‌های ملکی یکی از انواع سند عادی است.

انواع سند ملکی

همان‌طور که گفتیم سند ملکی انواع متفاوتی دارد که در ادامه با انواع سند ملکی آشنا خواهید شد. البته می‌توانید برای ساده تر شدن کارها از مشاوره حقوقی ملکی افراد متخصص مانند وکیل ملکی استفاده کنید.

1- سند قطعی

بهترین نوع سند برای خرید ملک، سند قطعی است. این نوع سندها که به آن سند منگوله دار یا تک برگی نیز گفته می‌شود، از طرف اداره ثبت اسناد و املاک هر شهر صادر می‌شود. همان‌طور که به آن اشاره کردیم، سند قطعی یا منگوله دار را باید در میان اسناد رسمی طبقه بندی کرد.

البته سند قطعی خود به دو نوع منگوله دار و تک برگ تقسیم می‌شود که در ادامه ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

ویژگی‌های سند منگوله دار

مندرجات سند منگوله دار توسط متصدیان مربوط با خودنویس مشکی نوشته می‌شود. به همین دلیل ممکن است در برخی از بندهای سند، متن به صورت ناخوانا نوشته شده باشد.

همچنین بهتر است بدانید که به دلیل این که این نوع سند به صورت دست نویس است، جعل و تغییر در آن راحت تر است و اکنون پرونده‌های بسیاری در همین خصوص در قوه قضاییه وجود دارد. این نوع سند فاقد آدرس کامل ملک، کد پستی و مشخصات کامل مالک است و همین امر نیز می‌تواند باعث بروز برخی مشکلات شود.

ویژگی‌های سند تک برگ

سندهای تک برگ از طریق سیستم تنظیم می‌شوند. به همین دلیل تمام مندرجات آن به صورت تایپی است و دیگر با مشکلاتی نظیر جعل ساده یا ناخوانایی مواجه نخواهید شد. این نوع سندها شماره دفتر الکترونیکی و شماره سریالی دارند که می‌توان از آن‌ها برای انجام امور استفاده کرد.

نقشه ‌ای که در پایین سمت راست سند درج شده، موقعیت ملک را به صورت کامل نشان می‌دهد. همچنین این نقشه ابعاد متفاوت ملک را نیز نشان می‌دهد. سندهای تک برگ حاوی مشخصات کامل مالک، آدرس و کد پستی او و همچنین هولوگرام قوه قضاییه هستند.

سند چیست؟

2- سند قولنامه ای

سند قولنامه ای یکی دیگر از انواع سند مللی است. به این سند مبایعه نامه نیز گفته می‌شود. سند قولنامه ای با نوشتن یک دست نوشته میان خریدار و فروشنده تنظیم می‌شود.

باید بدانید که ارزش و اعتبار قانونی این سند از سند قطعی بسیار پایین تر است اما باز هم از نظر شرعی و قانونی اعتبار دارد و در محاکم می‌توان به آن استناد کرد. البته این نوع سندها بدون خطر نیستند و ممکن است توسط آن مال فرد دیگری به فروش رسد که باید به این نکته توجه داشت.

3- سند شورایی

این سند بیشتر در زمان قدیم رایج بود. هم اکنون تنها در برخی نقاط که دریافت سند رسمی برای املاک ضروری نیست از این روش استفاده می‌شود. برای تنظیم این سندها از نوشته‌هایی استفاده می‌شود که به امضا و تأیید دهیار، شورای روستا، کدخدا و معتمدین روستا می‌رسد.

همین نوشته را می‌توان به عنوان سند برای خرید ملک استفاده کرد. باید بدانید که این سندها در میان سندهای عادی طبقه بندی می‌شود اما از سند قولنامه ای اعتبار بیشتری دارند.

4- سند رهنی

سندهای ملکی را می‌توان به عنوان رهن در اختیار افراد و مراجع متفاوت قرار داد. این کار با تنظیم سند رهنی انجام می‌شود. در این هنگام یک سند رهن بین مالک و مرتهن تنظیم می‌شود. نکته ای که در این میان باید به آن توجه بسیاری داشته باشید این است که خرید این نوع ملک‌ها جایز نیست.

چون مرتهن (به عنوان مثال بانک) می‌تواند آن را تأیید نکند. در این صورت مبایعه نامه خرید آن ملک باطل می‌شود و فرد را با مشکلات بسیاری مواجه خواهد کرد.

5- سند وقفی

املاکی که از سوی مالک آن برای امور خیریه، مذهبی و موارد دیگر وقف شده باشد املاک وقفی می‌گویند  که به آن سند وقفی تعلق می‌گیرد. باید بدانید که هر گونه خرید و فروش املاک وقفی باطل است و در صورت معامله، آن معامله اعتباری ندارد. به همین دلیل به خاطر قوانین موجود اصلاً نباید به سراغ خرید املاک وقفی رفت. این املاک معمولاً خرید و فروش نمی‌شوند و تنها اجاره داده می‌شوند تا هزینه دریافتی صرف کارهای مدنظر شود.

6- سند اصلاحات ارضی و اسناد نسقی

طبق قانون اصلاحات ارضی، به کشاورزانی که در زمان قدیم روی زمین ارباب‌ها کار می‌کردند حقی تحت عنوان نسق داده شد. عمل آن‌ها باعث آبادانی آن سرزمین می‌شد و به همین دلیل می‌توانستند سند رسمی یا اسناد بنچاقی دریافت کنند. البته این سند باعث می‌شود که فرد حق کشاورزی روی آن زمین را داشته باشد و مالک آن محسوب نخواهد شد.

سند اصلاحات ارضی و اسناد نسقی

7- سند ملکی مشاع

اسناد مللی مشاع یکی دیگر از انواع سند ملکی است. کلمه مشاع در این سندها به این معنی است که تنها یک نفر مالک آن خانه یا زمین نیست و افرادی دیگری نیز در آن سهم دارند. این نوع خانه‌ها معمولاً دو مالک یا بیشتر دارند و به همین دلیل در زمان خرید آن‌ها باید اطلاعات کافی را کسب کنید تا بتوانید خریدی بدون دردسر داشته باشید.

8- سند ملکی مفروز

واژه مفروز در قانون متضاد واژه مشاع است. مفروز از نظر قوانین ثبتی به این معنی است که یک فرد می‌خواهد سهم خودش را از یک ملک یا زمین مشاع جدا کند و به فروش برساند. باید بدانید که مسائل مربوط به این نوع از انواع سند ملکی بسیار پیچیده است و می‌تواند افراد را با مشکلات متفاوتی مواجه کند.

9- سند ملکی المثنی

زمانی که سند ملکی به دلایل متفاوت مانند آتش سوزی و بسیاری موارد دیگر مفقود شود، مالک می‌تواند از اداره ثبت، تقاضای دریافت سند مالکیت المثنی کند. بر اساس ماده 120 اصلاحی آیین نامه قانون سند موارد صدور سند المثنی به شرح زیر است.

  • در صورتی که سند مالکیت مفقود شود.
  • در صورتی که سند ملکی به صورت جزئی یا کلی از بین برود.
  • زمانی که سند مالکیت نزد فرد دیگری باشد و استرداد آن حتی با صدور اجرائیه مقدور نباشد.

باید بدانید که در زمانی که مالک به علت از بین رفتن یا گم شدن سند مالکیت، تقاضای سند المثنی داشته باشد، باید آن را به صورت کتبی اعلام کند و استشهادیه ای که به صورت فرم چاپی است را تهیه کند.

این استشهادیه باید به امضای حداقل سه نفر که هویت و امضای آنان توسط کلانتری محل یا یکی از دفاتر اسناد رسمی گواهی شده باشد برسد و سپس به اداره ثبت تحویل داده شود. اداره ثبت پس از آن از فقدان سند را به دفاتر اسناد رسمی اعلام می‌کند. پس از آن مالک باید در یکی از روزنامه‌های کثیر الانتشار این مطلب را آگهی نماید.

مشاوره حقوقی دادسو

در این مطلب با انواع سند ملکی آشنا شدیم. آشنایی با این موارد کمک می‌کند که بتوانیم ملک مد نظر خود را با مشکلات کمتر و خیال راحت تری خریداری نماییم.

همچنین می‌توانید از کمک بهترین وکیل ملکی در تهران که در مجموعه دادسو فعالیت می‌کند برای انجام کارهای ملکی خود بهره مند شوید تا با هیچ مشکلی در آینده مواجه نشوید. استفاده از خدمات متنوع و جذاب دادسو مانند مشاوره واتساپی رایگان و همچنین مشاوره تلفنی رایگان نیز می‌تواند به افراد مختلف برای انجام کارهای متفاوت حقوقی کمک بسیاری کند.

سوالات متداول

سندهای ملکی به طور کلی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

به طور کلی سندهای ملکی و سایر سندها به دو دسته سند رسمی و سند عادی تقسیم می‌شوند.

سند رسمی و عادی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

مهم ترین تفاوت سند رسمی و عادی، افرادی است که آن‌ها را تنظیم می‌کنند. سندهای رسمی در اداره ثبت اسناد و املاک، دفاتر ثبت اسناد و یا نزد مأموری که صلاحیت انجام این کار را دارد تنظیم می‌شوند. هر سندی را که توسط این افراد ثبت نشده باشد باید در میان سندهای عادی قرار داد.

انواع سندهای ملکی کدامند؟

سند منگوله دار، سند تک برگ، سند قطعی، سند اوقافی، سند رهنی، سند ملکی مفروز، سند ملکی مشاع و سند شورایی را باید از مهم ترین انواع سند ملکی دانست.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.3/5 - (39 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
یک پاسخ
  1. باسلام درخواست سند تک برگ را دارم نقشه هوای مختصات یوتیم را انجام ومورد تحیت ادارات قرارگرفته درسال ۹۸ سند قطی رسمی انجام دردفتراسناد سمی انجام داده‌ام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *