توافقنامه طلاق توافقی را چگونه تنظیم کنیم؟

توافقنامه طلاق توافقی
 • چگونه توافقنامه طلاق توافقی تنظیم کنیم؟

توافقنامه طلاق

توافقنامه طلاق یکی از مواردی است که زوجین قبل از اقدام برای طلاق بهتر است که تکمیل نمایند. توافقنامه طلاق همانطور که از نامش پیداست زمانی می تواند وجود داشته باشد که زوجین بر روی طلاق توافق داشته باشند و برای طلاق توافقی اقدام کنند. در ادامه در مورد توافقنامه طلاق توافقی برای شما توصیح می دهیم.

توافقنامه طلاق می تواند در شرایط های مختلفی نوشته شده باشد. توجه داشته باشید که تعهد آوری متن بستگی به شرایط ثبت توافقنامه دارد و الزاما با نگارش در منزل و امضای زوجین، تعهدی بر اجرای توافقنامه وجود نخواهد داشت.

توافقنامه طلاق توافقی

زمانی که زوجین تصمیم به جدایی می گیرند و درخواست طلاق توافقی دارند، باید نسبت به یک سری از مسائل زندگی مشترک با هم توافق کنند و آن ها را تعیین و تکلیف نمایند.

این مسائل عبارتند از مهریه در طلاق توافقی، حضانت فرزند در طلاق توافقی و نفقه.

طلاق توافقی بدون تعیین و تکلیف این مسائل، امکان انجام ندارد و حتما باید در متن توافقنامه طلاق توافقی در موردشان صحبت شده باشد.

اعتبار توافقنامه طلاق

اعتبار متن توافقنامه بستگی به این دارد که در چه شرایطی مکتوب شده باشد. در برخی موارد زوجین اختلاف نظر خاصی ندارند و فقط می خواهند توافق های خود در زمینه طلاق را مکتوب کنند تا در مسیر سوتفاهمی پیش نیاید. در این صورت تحریر متن توافقنامه بدون نیاز به حضور حتی شاهد هم امکانپذیر است. اما توجه داشته باشید که وجاهت قانونی برای استناد در مراجع قضایی را ندارد.

برای اینکه متن توافقنامه طلاق توافقی معتبر باشد باید حتما در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شود.

توافقنامه طلاق با وکیل

یکی دیگر از راه های ثبت توافقنامه این است که زوجین، به یک وکیل طلاق توافقی مراجعه کنند و درخواست تحریر توافقنامه را بکنند.

وکیل متخصص طلاق توافقی با توجه به تجریه ای که دارد، زوجین را راهنمایی می کند تا یک توافقنامه قانونی و کامل برای طلاق تنظیم شود و هیچ نکته ای جا نمانده باشد. در صورت تمایل برای تنظیم توافقنامه طلاق توافقی می توانید با کارشناسان ما در دادسو تماس بگیرید.
حدود اختیارات وکیل در طلاق توافقی بیشتر بخوانید: حدود اختیارات وکیل در طلاق توافقی

ثبت توافقنامه طلاق در دفاتر ثبت اسناد

این راه برای زوجینی که نگران هستند در ادامه مسیر طلاق توافقی طرف مقابلشان پشیمان شود و یا به وعده های خود عمل نکند بهترین راه است.
در این صورت زوجین به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی مراجعه می کنند و طی اسنادی در مورد مهریه، وکالت در طلاق ، حضانت فرزند و نفقه توافقات خود را ثبت محضری می کنند.

در این صورت خیال زوجین راحت خواهد بود که دیگر طرف مقابل، تحت هیچ شرایطی نمی تواند حرفش را پس بگیرد. تنظیم اسنادی که قرار است در دفاتر ثبت اسناد رسمی ثبت شوند، کمی پیچیده است و بهتر است قبل از امضای هر سندی با توجه به غیر قابل بازگشت بودن موارد، حتما با یک کارشناس متخصص مشورت نمایید.
اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟ بیشتر بخوانید: اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟

مهریه در توافقنامه طلاق

همانطور که در مقاله های قبلی دادسو توضیح داده شده، زوجین هر تصمیمی در مورد مهریه در طلاق توافقی می توانند بگیرند و توافق زوجین بر روی مهریه را دادگاه خواهد پذیرفت.

به طور مثال مهریه توسط خانم به طور کامل دریافت شود، به طور کامل بخشیده شود و یا بخشی از آن دریافت و بخشی بخشیده شود.
زوجین باید در متن توافقنامه طلاق توافقی ، مهریه را تعیین و تکلیف نمایند و به وضوح در مورد مهریه صحبت کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد مهریه در طلاق توافقی روی لینک زیر کلیک کنید.
مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

حضانت فرزند در توافقنامه طلاق

حضانت فرزند در طلاق توافقی یکی دیگر از مسائلی است باید در متن توافقنامه طلاق در موردش صحبت شده باشد.

به طور مثال در مورد فرزند دختر ۵ ساله، باید اطلاعات هویتی فرزند ذکر شود، و حتما در توافقنامه طلاق قید شود که حضانت فرزند از چه سنی تا چه سنی با کدام یک از والدین است و همینطور در مورد هزینه های فرزند نیز باید ذکر شود که بر عهده کیست.

حتی اگر حضانت فرزند در طلاق با مادر باشد، نفقه و هزینه های جاری فرزند بر عهده پدر است. برای مطالعه بیشتر در این مورد روی لینک زیر کلیک کنید.
حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟

نفقه در توافقنامه طلاق

منظور قانون از نفقه هزینه های جاری زوجه است که بر عهده زوج است و موظف بر پرداخت ماهیانه نفقه (خرجی) به خانم است. زوجین باید در مورد نفقه هم در توافقنامه طلاق با همدیگر توافق داشته باشند و در موردش بنویسند.

در اکثر پرونده های طلاق توافقی زوجین نسبت به نفقه تفاوت نظری ندارند و معمولا سریعا در این مورد به توافق می رسند. اما قید توافقاتت در متن توافقنامه مهم است.

پیشنهاد دادسو برای توافقنامه

در صورتی که توافقنامه طلاق را در منزل نوشته و امضا می کنید، پیشنهاد می کنیم از دو شاهد هم بخواهید که زیر توافقنامه را امضا کنند.

گرچه امضای شاهد ها هم تاثیری نخواهد داشت و این توافقنامه در مراجع قضایی قابل پیگیری نیست ولی در صورتی که زوجین به اختلاف بخورند، شاهد ها شاید بتوانند به آنها کمک کنند. پیشنهاد دادسو برای متن توافقنامه طلاق توافقی مراجعه به وکیل متخصص و ثبت توافقنامه در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی است.

توافقنامه طلاق توافقی
توافقنامه-طلاق-توافقی

نمونه متن توافقنامه طلاق توافقی

ابتدا باید اطلاعات هویتی زوجین به صورت کامل با عنوان اطلاعات زوج و اطلاعات زوجه را بنویسید.

سپس باید در مورد مهریه تعیین و تکلیف شود:

بدین وسیله توافق گردید که زوجه مهریه را به زوج می بخشد یا بدین وسسله توافق گردید که زوج موظف به پرداخت مهریه زوجه است یا توافق گردید که زوج به ازای مهریه خودروی ……… به شماره انتظامی …………… را در دفتر ثبت اسناد رسمی به زوجه منتقل کند.

سپس در مورد حضانت فرزند باید تعیین و تکلیف گردد:

حضانت فرزند با نام ………….. متولد ……………. به شماره شناسنامه ………………… تا تاریخ ……………. بر عهده زوجه خواهد بود و زوج موظف به پرداخت مبلغ ……………… به صورت ماهیانه به عنوان نفقه است یا بلعکس. اگر زوجه فرزند ندارند باید نوشت که زوجین فاقد فرزند مشترک هستند.

در مورد نفقه هم باید نوشت:

زوجه اقرار می کند که در مورد نفقه ادعایی ندارد و نفقه زندگی مشترک را دریافت کرده است و از این تاریخ به بعد ادعایی نسبت نفقه نخواهد داشت یا توافق بعمل آمد که در تاریخ …………… زوج مبلغ ……………….. ریال را به عنوان نفقه زوجه از تاریخ ………………. تا تاریخ ……………… را به زوجه پرداخت کند.

این موارد مثال هایی برای متن توافقنامه طلاق توافقی است و طوجین می توانند نمونه مشابه را بر اساس توافق خود تنظیم کنند.

بخشیدن مهریه

در بسیاری از طلاق های توافقی زوجه مهریه اش را به زوج بذل می کند. یعنی می بخشد و مهریه ای در کار نخواهد بود. برای اینکه خیالتان از بخشیده شدن مهریه راحت باشد، حتما باید در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی یک متن کامل به امضای زوجه برسد.

در صورت نیاز به متن بخشیدن مهریه می توانید با کارشناسان ما در دادسو صحبت کنید تا برایتان در واتس اپ ارسال نمایند. پیشنهاد می کنیم خانم ها در صورت بخشیدن مهریه، حتما وکالت در طلاق یا همان حق طلاق را از همسرشان بگیرند.
بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید بیشتر بخوانید: بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید

وکالت در طلاق

همانطور که گفته شد، بهتر است زوجه در هنگام بخشیدن مهریه از زوج، وکالت در طلاق بگیرد. چون مهریه یکی از قوی ترین اهرم های زوجه برای طلاق است. از طرفی هم بهتر است زوجی که به همسرش وکالت در طلاق می دهد، مهریه را هم تعیین و تکلیغ کند.

بخشیده شدن و یا پرداخت مهریه مهم نیست. حتی اگر مهریه پرداخت شده باشد باید حتما از زوجه یک رسید رسمی در مورد مهریه دریافت کند تا مجددا مجبور به پرداخت مهریه نشود.
وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟ بیشتر بخوانید: وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

8 دیدگاه:

 1. توافقنامه طلاق توافقی رو میشه تو خونه خودمون بنویسیم و بیاریم چپیش شما تا بررسی کنین و کار رو ادامه بدین؟

  1. سلام.
   بله. در صورت تمایل با واحد مشاوره رایگان دادسو تماس بگیرید تا همکارانمان راهنماییتان کنند

 2. من و همسرم یه دختر سه ساله داریم. خانمم معتاده و نمیتونه بچه رو نگه داره. صلاحیتش رو هم نداره. الان میخوایم بریم دفتر اسناد که حضانت بچه رو به من بده و بعدش طلاق توافقی بگیریم. با توجه به اینکه حضانت بچه تا ۷ سالگی با مادر مشکلی برای من پیش نمیاد؟ بعدش میتونه بچه رو از من بگیره؟

  1. سلام
   در صورتی که وکالت نامه به صورت حرفه ای تنظیم شده باشد مشکلی برای شما پیش نمی آید و حضانت را به صورت دائم خواهید داشت. در صورت تماسل با همکارانمان تماس بگیرید تا راهنماییتان کنند

  1. سلام
   بله. در صورت تمایل کلیه توافقات شما به صورت توافقنامه طلاق توافقی به صورت اختصاصی برای شما تنظیم می شود. در صورت تمایل با شماره های دادسو در ارتباط باشید

 3. اگه یه نفر سواد نداشته باشه و همسرش ببرتش دفتر اسناد و سرش کلاه بذاره چی میشه؟ کسی که سواد ندار چیکار باید بکنه

  1. سلام
   در صورتی که اسناد محکمه پسند دارد، می تواند به دادگاه ارائه کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ