طلاق بدون حضور شاهد

یکی از مواردی که موقع جدایی باید توسط زن و مرد رعایت شود، حضور دو شاهد عاقل و بالغ برای جاری کردن صیغه طلاق است. با وجود اینکه طلاق دادن همسر بدون حضور شاهدان صحیح نیست، اما افراد زیادی علاقه‌مند هستند که درباره عدم حضور شاهد در طلاق یک طرفه یا طلاق توافقی اطلاعات به دست بیاورند.

در این مطلب دادسو مواردی که برای طلاق بدون حضور شاهد لازم است بدانید را ارائه کرده‌ایم. اگر درباره طلاق از طرف زن یا مرد نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، از طریق واتساپ با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

شرایط و حکم طلاق بدون حضور شاهد

همچنین طبق ماده ۴۹ قانون حمایت خانواده، مجازات جاری کردن صیغه طلاق بدون ثبت در انتظار زوج خواهد بود. چون طلاق تنها در صورتی به صورت قانونی صحیح است که در حضور دو شاهد عادل جاری شود و شهود صدای جاری شدن صیغه طلاق را با گوش خودشان بشنوند.

دلیل حضور شاهد در طلاق

با توجه به مواردی که بیان شد، جاری کردن صیغه طلاق از هر نوعی حتی طلاق غیابی، تنها در صورتی درست است در حضور دو شاهد طلاق انجام شود. در غیر این صورت زوجین باید پیامدهای طلاق بدون شاهد را بپذیرند و طلاق انجام شده بین آن‌ها به لحاظ قانونی باطل خواهد بود.

آیا طلاق توافقی بدون حضور شاهد امکان‌پذیر است؟

طبق ماده 1134 قانون مدنی صیغه طلاق باید حتماً در محضر و در حضور دو شاهد جاری شده و ثبت شود. با توجه به اینکه عدم حضور شاهدان برای جاری کردن صیغه طلاق ضروری است، بنابراین زوجین نمی‌توانند برای طلاق توافقی یا طلاق یک طرفه به تنهایی به محضر مراجعه کرده و صیغه طلاق را جاری کنند.

همچنین توجه به این نکته ضروری است، اگر چه مرد می‌تواند خودش نیز صیغه طلاق را بخواند و همسرش را مطلقه کند، اما همچنان حضور شاهدان برای طلاق ضروری خواهد بود. همچنین در این شرایط زوج به عدم ثبت طلاق محکوم می‌شود و باید پیامدهای قانونی این موضوع را بپذیرد.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

طلاق از طرف زن بدون شاهد

در صورتی که زن حق طلاق داشته باشد یا زوجه برای طلاق غیابی اقدام کرده باشد نیز حضور دو شاهد برای جاری کرد صیغه طلاق ضروری است. دو شاهد منتخب باید مرد بوده و عاقل و بالغ و عادل باشند. همچنین شهود باید موقع جاری کردن صیغه طلاق در محضر حضور داشته باشند و صرفاً مطلع کردن آن‌ها از این موضوع جایز نخواهد بود.

طلاق از طرف مرد بدون شاهد

با وجود اینکه در گذشته مرد می‌توانست خودش صیغه طلاق را جاری کرده و بدون تشریفات همسرش را طلاق دهد، اما با تغییراتی که در قوانین خانواده به وجود آمده این موضوع در حال حاضر ممکن نیست؛ یعنی مرد نیز مانند زن باید مراحل طلاق از طرف مرد را کامل کرده و سپس با دریافت گواهی عدم سازش به محضر مراجعه کرده و همسرش را مطلقه کند.

محضردارها برای جاری کردن صیغه طلاق از طرف زن یا مرد حضور دو شاهد عاقل، بالغ و عادل را ضروری می‌دانند؛ بنابراین زوجین باید قبل از طلاق دو نفر از بستگان یا دوستانشان را به عنوان شاهد طلاق معرفی کنند.

البته در صورتی که فردی به عنوان شاهد معرفی نشده باشد، محضر می‌تواند شاهدان مورد تاییدش را به زن و مرد معرفی کند و زوجین موظف هستند هزینه‌های مربوط به حضور آن‌ها را پرداخت کنند.

شاهد طلاق باید چه شرایطی داشته باشد؟

برای انتخاب شاهد طلاق باید شرایط زیر را در نظر داشته باشید.

  • عادل بودن شاهد
  • شنوا بودن شاهد
  • آشنایی شاهد با زن و مرد
  • بالغ و عاقل بودن شاهد

سخن پایانی

طلاق باید به لحاظ شرعی و قانونی صحیح باشد تا زن و مرد بتوانند بدون مشکل از هم جدا شوند. یکی از مواردی که برای قانونی بودن طلاق لازم است، انتخاب دو شاهد عاقل و عادل برای حضور در محضر خواهد بود.

در صورتی که برای مراحل انجام طلاق توافقی نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید از وکیل طلاق کمک بگیرید، تا بتوانید پرونده طلاق را بدون مشکل به سرانجام برسانید.

سوالات متداول

اگر یکی از شهود شنوایی نداشته باشد طلاق صحیح است؟

داشتن شنوایی مناسب یکی از شروط انتخاب شاهد طلاق است و نمی‌توان شاهد ناشنوا یا کم شنوا را انتخاب کرد.

آیا می‌توان اقوام نزدیک مثل پدر یا برادر و سایر اقوام ذکور را شاهد طلاق قرار داد؟

هر فرد 18 ساله به بالا که شرایط شهود طلاق را داشته باشد را می‌توانید به عنوان شاهد انتخاب کنید.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.6/5 - (18 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *