شرایط مهریه در طلاق توافقی

شرایط گرفتن مهریه در طلاق توافقی

مهریه در طلاق تواقفی یکی از مهم ترین مباحثی است که بیشتر افراد در شرف جدایی با پرسش‌هایی درباره آن مواجه می‌شوند. زمانی که بحث طلاق توافقی به میان می‌آید، زوجین باید در مورد میزان مهریه و نحوه دریافت آن نیز با یکدیگر توافق کنند.

در صورت حل نکردن این موضوع، روند دادخواست طلاق توافقی بین زوجین با مشکل مواجه خواهد شد. به عبارتی در طلاق توافقی زوجین باید بر سر تمامی مسائل مربوط به زندگی مشترک، چه از نظر مالی و چه غیر مالی به توافق برسند. در این راهنما قصد داریم به صورت کامل درباره نحوه پرداخت مهریه در طلاق توافقی صحبت کنیم.

اما در صورت نیاز به مشاوره تخصصی تر در این باره می‌توانید از کارشناسان حرفه ای و وکلای حقوقی دادسو کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره دقیق می‌توانید از روش تماس تلفنی یا از طریق واتساپ اقدام کنید.

فرم درخواست مشاوره

مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

در چند سال اخیر شاهد افزایش طلاق توافقی بین زوجین بوده ایم. پیش تر در مقاله “برای طلاق توافقی چه باید کرد” درباره این نوع از طلاق توضیح دادیم.

برای مثال ممکن است خانم‌ در این توافق مهریه خود را بخشیده باشد، اما بعد از طلاق مشخص شود که فرد هیچ گونه سندی مبنی بر این مسئله از همسر سابق خود دریافت نکرده است. ناآگاهی در این زمینه برای هر دو طرف می‌تواند دردسرهای گاهاً جبران ناپذیری را ایجاد کند. مهریه در طلاق توافقی هم دقیقاً شرایط مشابه با دادخواست طلاق از سوی یکی از زوجین دارد.

به عبارتی چه یکی از افراد درخواست طلاق دهد، چه روند طلاق با سازش دو طرف همراه باشد، مهریه تمام و کمال به زن تعلق می‌گیرد. البته ناگفته نماند که زنان برای بهره‌ مندی از حق مهریه خود، باید با همسر خود نزدیکی برقرار کرده باشند. در غیر این صورت حق زن برای دریافت مهریه به صورت نصف مبلغ درج شده در عقدنامه خواهد بود. البته اگر زوجین بر سر میزان دریافت مهریه، بخشش قسمت یا تمام مبلغ مهریه به توافق برسند، شرایط به گونه ای دیگر پیش خواهد رفت.

در طلاق توافقی باید چه مسائلی مد نظر قرار داده شود؟

وقتی صحبت از طلاق توافقی بین زوجین برقرار است، سه موضوع مهم باید مد نظر قرار داده شود. اولین موضوع بحث حضانت فرزندان در طلاق توافقی است. این یکی از مهم ترین مسائلی است که شاید بسیاری از افراد هرگز به توافق درستی بر سر آن نرسند.

اما بحث مهریه و نفقه هم دو موضوع مهم دیگر در طلاق توافقی هستند که باید به صورت جزء به جزء توسط زوجین مشخص و حل و فصل شود. موضوع مهریه در طلاق توافقی به قدری مهم است که اگر یکی از زوجین با آنچه در دادخواست طلاق توافقی در این زمینه ثبت شده است موافق نباشد، بحث طلاق منتفی خواهد شد و امکان صدور حکم طلاق غیر ممکن می‌شود.

مقدار مهریه، نحوه دریافت آن یا جایگزین کردن مهریه با اموال ارزشمندی مثل خانه یا اتومبیل همگی از جمله مسائلی هستند که می‌توانند با گفتگو بین زوجین مشخص شوند. البته این را به خاطر داشته باشید که این توافق به هیچ عنوان نباید به یک توافق زبانی ختم شود. تمامی شرایطی که زوجین در طلاق توافقی می‌پذیرند، باید به صورت کاملاً مکتوب درآید تا در آینده هیچ یک از طرفین را با مشکل مواجه نکند.

در صورتی که تمایل به حضور در مراحل مختلف طلاق توافقی ندارید و مایل هستید پرونده شما در عرض چند روز توسط دادسو انجام شود، روی وکیل طلاق توافقی کلیک نمایید و یا با موسسه حقوقی دادسو تماس بگیرید.

آیا طلاق توافقی بدون پرداخت مهریه امکان پذیر است؟

قرار گرفتن در چنین شرایط تنها در یک صورت امکان پذیر خواهد بود و آن هم بخشیدن کامل مهریه از سوی خانم است. این بخشش می‌تواند به علل مختلفی اتفاق بیفتد. برای مثال خانم ممکن است به دلیل دریافت حضانت فرزند، مهریه خود را به صورت تمام و کمال ببخشد.

البته ذکر این نکته ضروری است که هیچ شخصی قادر به مجبور کردن زن برای بخشش مهریه نیست. پس این فرایند باید با رضایت کامل خانم صورت بگیرد. همانطور که گفتیم، هرگونه توافقی درباره مهریه باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود تا زوجین بعداً با مشکلی در این زمینه مواجه نشوند.

نکته جالب در این زمینه تأکید روی ثبت کلمه «ابرا» در توافق نامه ثبتی است. ثبت این کلمه در متن توافق کاملاً ضروری است. اما اگر در این زمینه دچار تردید هستید و می‌خواهید خیال خود را از بابت آن راحت کنید، می‌توانید از مشاورین حقوقی و وکلای متخصص دادسو کمک بگیرید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم مقاله بخشیدن مهریه بدون شاهد را مطالعه کنید.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

شرایط مهریه در زمان عقد به چه صورت است؟

اگر زوجین در دوران عقد به سر ببرند و به دلایل مختلف قصد جدایی به صورت توافقی داشته باشند، باید درباره شرایط این دوران هم اطلاعات کافی را به دست آورند. همانطور که گفتیم مهریه کامل تنها در صورت برقراری روابط زناشویی بین زن و شوهر به خانم تعلق می‌گیرد. پس تفاوتی ندارد که این رابطه در زمان عقد یا پس از ازدواج رخ داده باشد.

بنابراین در صورت توافق بر سر طلاق، شرط زناشویی عامل مهمی در تعیین میزان مهریه است. اما نکته جالب در مورد میزان مهریه در زمان عقد وجود دارد که لازم است در اینجا به آن اشاره کنیم. در صورتی که زن و شوهر تنها عقد کرده باشند و زناشویی رخ نداده باشد، زن می‌تواند تمام مهریه خود را از همسر خود مطالبه کند.

هرچند ذکر این نکته ضروری است که تنها در صورتی که زن قصد طلاق نداشته باشد، چنین شرایطی امکان پذیر خواهد بود. اما در صورتی که قصد طلاق داشته باشد تنها نیمی از مبلغ مهریه به زن تعلق می‌گیرد. عدم پرداخت مهریه در زمان طلاق توافقی تنها در صورتی امکان پذیر است که زن به دلایل مختلف مانند مبادله مهریه با دریافت حضانت فرزندان، امکان پذیر خواهد بود. زن حتی در زمان عقد می‌تواند مهریه خود را مطالبه کند.

گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی به چه صورتی است؟

نحوه پرداخت مهریه در طلاق توافقی بین زوجین به مفاد ثبت شده در توافق نامه بین طرفین بر می‌گردد. بر این اساس اگر توافق خاصی صورت نگرفته باشد و فقط مرد ملزم به پرداخت مهریه ای مشخص باشد، در صورت عدم پرداخت مهریه زن می‌تواند شکایت خود را با ثبت دادخواست ارائه کند.

اما در برخی از مواقع ممکن است زن قبل از اجرای حکم طلاق، اسنادی مثل چک را بابت مهریه خود از مرد مطالبه کند و در صورت وجود چنین شرایطی، می‌تواند برای وصول چک یا سند اقدام کرده و از مرد برای دریافت مهریه شکایت کند. همچنین امکان توقیف اموال آقا برای مهریه و یا توقیف سهم الارث آقا برای مهریه نیز وجود دارد.

در صورت مواجه با هر گونه سؤال در زمینه طلاق توافقی و مهریه، می‌توانید از طریق راه‌های معرفی شده در سایت (شماره تماس و واتساپ) با مجموعه حقوقی دادسو در تماس باشید. مشاوره حقوقی دقیق با وکیل مهریه تنها راهی است که شما را از مواجه با مشکلات احتمالی در طلاق تواقفی باز می‌دارد.

بخشش مهریه در طلاق توافقی

بخشیدن مهریه در طلاق توافقی به کاملا به توافق زوجین بستگی دارد و قانون توافق خانم و آقا را برای مهریه در نظر می‌گیرد. بر اساس توافق زن می‌تواند تمام مهریه را دریافت کند و بخشی از مهریه یا تمام مهریه را ببخشد. برای بخشش مهریه در طلاق توافقی زن و مرد می‌توانند به وکیل خود وکالتنامه دهند و باقی مراحل را وکیل انجام می‌دهد.

سوالات متداول

آیا مهریه در طلاق توافقی باید بخشیده شود؟

خیر؛ تعیین و تکلیف مهریه در طلاق توافقی بستگی به توافق و نظر زوجین دارد.

پرداخت مهریه به صورت اقساطی در طلاق توافقی امکان پذیر است؟

بله؛ این مسئله بستگی به توافق آقا و خانم دارد.

تا چند سال بعد از طلاق میتوان مهریه گرفت؟

در صورتی که مهریه بخشیده نشده باشد تا هر زمانی بعد از طلاق خانم می تواند برای گرفتن اقدام کند.

آیا بعد از طلاق میتوان مهریه گرفت؟

بله، خانم هر زمانی که بخواهد می تواند برای گرفتن مهریه اقدام کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

4.5/5 - (28 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

42 پاسخ

 1. سلام در برگه ثبت طلاق توافقی نوشته مهر را زوجه در قبال طلاق بذل میکند حالا سوال من با توجه به اینکه موافق طلاق نبودم و از ترس و اجبار و آبروریزی قبول کردم که مهریه رو ببخشم در آرامش جدا بشیم حالا تهدید میکنه که جداشیم میایم ابروریزی و از این حرفها میتونم بعد ثبت طلاق در صورت آبروریزی و ادامه تهدید در دوران عده درخواست مهریه بدم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که مهریه را بخشیده باشید خیر نمی توانید مجدد درخواست مهریه بدهید.

 2. مهریه در طلاق توافقی رو میشه بخشید. من نمی خوام مهریه رو. فقط طلاق توافقی رو بگیریم. بدون اینکه چیزی به من بده همسرم. میشه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر به توافق بین زوجین بستگی دارد.
   می توان همه آن را مطالبه کرد، بخشی از آن را بخشید و یا همه آن را بخشید.

 3. در طلاق توافقی بعد از اینکه زوجین به توافق رسیدن بر سرمهریه بعد از اینکه طلاق توسط دادگاه ثبت شد مهریه داده میشود یا در طول انجام مراحل طلاق هم میشه گرفت؟

 4. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید اگ خانم حق طلاق بگیرد بره طلاقشوبگیرد میتونه بعدا بره شکایت مهریه کند یا نه

  1. سلام، وقت بخیر
   اگر داخل حق طلاق بخشش مهریه ذکر شده باشد، خیر نمی توانند برای طلاق اقدام کنند.
   در غیر این صورت قانوناً مهریه به ایشان تعلق می‌گیرد اما در عرف اصولا قضات هنگام طلاق با داشتن حق طلاق مهریه رای برای گرفتن مهریه به خانم نمی‌دهند.

 5. چندسال پیش توافق کردیم که طلاق توافقی بگیریم ودردفتراسنادمن نوشتم که مهریه هم نمیخام ولی دوروزبعدآشتی کردیم ودنبال پیامهای ارسالی ازدادگاه نرفتیم .یعنی الان من مهریه ندارم؟

 6. سلام
  ببخشید من ک میخوام طلاق توافقط بگیرم و بچه دارم ، میتونم هم بچه رو بردارم هم مهریه

 7. سلام خسته نباشید
  توضیحات کامل نبود
  برای توافق برای پرداخت مهریه به کدوم سازمان باید رفت و چه مسیری باید طی بشه
  خیلی ممنون بابت زحماتتون

  1. سلام، وقت بخیر
   توافقات طلاق توافقی را می توانید در یک کاغذ مکتوب نمایید و به دادگاه ارائه نمایید. همچنین می توانید در دفاتر ثبت اسناد رسمی توافق نامه را رسمی کنید.
   در صورتی که دادسو وکیل طلاق شما باشد این کار توسط وکلا انجام خواهد شد.

   1. سلام مهریه من۱۴ سکه و۱۰میلیون پول نقدبوده سال۹۷من۱۵میلیون بابت بخشی ازمهریه روگرفتم وبذل وبخشش نکردم فقط زده بابت بخشی وطلاقم خلعی بوده

 8. سلام خسته نباشید برای طلاق توافقی اقدام کردیم بعد میخواستم بپرسم طلا هایی که موقع ازدواج برای من خریدن رو باید پس بدم یا مال منه بعد دیگه این که مهریه کامل به من تعلق میگیره یانه

  1. سلام، وقت بخیر
   در طلاق توافقی تمام مسائل بین زوجین مانند مهریه بر حسب توافق شما و همسرتان لحاظ می شود.
   شما می توانید مهریه را به طور کامل بخشیده، بخشی از آن را بخشیده و یا به طور کامل دریافت کنید. همه چیز به توافق طرفین مربوط است.

 9. سلام من باهمسرم در حال زندگی کردن هستیم ولی بهش حق طلاق دادم. الان میگه مبلغ هفت میلیون تومن ماهیانه بعنوان مهریه بهم در حضور دادگاه پرداخت کن.
  سوال اینجاست که اگر من با ایشان به دادگاه بروم و سر مبلغ ذکر شده با ایشان توافق کنم. و بعداز مدتی ایشان اقدام به طلاق کند. من می‌توانم نسبت به کم کردن مبلغی که توافق کرده ام اعتراض کنم

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 10. سلام
  خانومی که در طلاق توافقی مهریه رو بخشیده و الان دچار عسر حرج شده و از عهده تامین مخارج زندگیش بر نمیاد آیا می تونه مجددا شکایت کنه و مهریه اش رو‌طلب کنه؟

   1. سلام
    وقتتون بخیر

    ببخشید من و همسرم یکسال عقد کردیم درخواست طلاق توافقی دادیم
    همسر میگه به این شرط طلاق میدم که مهریه و نفقه رو ببخشی
    من می‌خوام مهریه رو ببخشم
    اما ایشون میگن که طلا ها رو بده که طلاها جز هدایا هست
    من نمیخوام طلاها رو بدم
    خواستم بدونم اگه تو دادگاه حرف از طلا شد چی بگم

    1. سلام، وقت بخیر
     برای طلاق توافقی طرفین باید بر سر تمام مسائل به توافق برسند.
     برای راهنمایی بیشتر می توانید با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید.

 11. سلام
  وقتتون خیر
  سوال من اینه که اگه من بخواهم در مقابل مهریه سند منزل به نامم بزنه قابل اجراست؟؟

  1. سلام.
   در حالتی این اتفاق می تواند بیفتد که سند منزل موجود باشد و در اصطلاح سند تک برگی به نام آقا باشد

 12. سلام یعنی پرونده ای جدید در دادسرا باز کنم یا در ادامه ی همون پرونده که در اجرای احکام باز هست اقدام کنم ؟
  دادسرا در اسلامشهره اگر وکیل از دادسو بخوام اونجا هم تشریف میارن ؟

 13. سلام من و همسر سابقم توافقی جدا شدیم و ایشون در همون دفتر خانه یه قبض قضایی امضا کردن که مهریه را یکجا ۴ ماه بعد پرداخت میکنن الان ۴ ساله موفق به دریافت نشدم دادکاه هم همکاری لازم رو نمیکنه مثلا حکم جلب نمیده و اصلا پرونده ی منو باز نمیکنن ببینم قضیه ما چیه ؟ ایشون قبض امضا کرده که یکجا پرداخت کنه …. نه قسطی یا به شکله دیگه

  1. سلام
   در صورتی که مهریه خود را نبخشیده اید می توانید نسبت به عدم وصول مهریه شکایت فرمایید. پیشنهاد می کنیم از یک وکیل متخصص مهریه مشاوره بگیرید

 14. سلام خوبین
  من وهمسر اولم در ۲۴ مهر ۹۷ جدا شدیم
  طلاق توافق بوده ماهیانه ۱/۵ میلیون
  بنده الان متاهل هستم
  خانم اولم قرار بود وسایل مانند دوربین مبل طلاها و‌غیررو بهم بده نداده و میگه در مدارک نیومده
  منم تا الان چهار تا قسط ندادم اما پشت سر هم نبوده
  میخوام بدونم با توجه به اینکه من ازدواج کردم و ایشون هم
  میشه مبلغ ماهیانه رو نصف کرد ؟

 15. میشه مهریه در طلاق توافقی ما کاملا بخشیده شه و من به جای مهریه سند یک ماشین به نامم بخوره. یعنی همسرم به جای مهریه ماشینو به نام من کنه؟

  1. سلام.
   بلامانع است. هر توافقی می توانید انجام دهید و حتما این توافقات در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی انجام شود.

   1. سلام وقت بخیر
    ببخشید اگر خانم اول پیش قدم بشه و درخواست طلاق توافقی رو بده الزاما به این معنی که مهریه رو بخشیده؟
    من و شوهرم خیلی وقت به مشکل برخوردیم ولی اون همش اصرار داره واسه درخواست طلاق توافقی اول من برم و درخواست بدم

    1. سلام وقت بخیر
     در خصوص طلاق توافقی خانم و آقا باید در خصوص مهریه، نفقه و سایر حقوق مالی خانم و حضانت فرزند مشترک شان به توافق برسند و صرف درخواست طلاق توافقی به معنی بخشش مهریه نیست.

 16. پس من اگر مهریه در طلاق توافقی را نبخشم، همسرم چاره ای جز پرداخت مهریه ندارد؟
  منظور من این است که چون الزاما طلاق توافقی است دلیل نیست که مهریه وجود ندارد؟

  1. اختیار بخشیدن مهریه با شماست ولی چون طلاق توافقی است الزامی به بخشیدن مهریه نیست. در هیچ نوع طلاقی بخشیدن مهریه الزامی نیست و فقط با اختیار خانم می توان بخشید

  1. خیر. الزاما طلاق توافقی با بخشیدن مهریه نیست و هر گونه تصمیمی در مورد مهریه می شود گرفت. ولی در اکثر پرونده های طلاق توافقی مهریه بخشیده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *