گزارش جامع: رشد آمار طلاق در ایران در سال ۱۴۰۲

آمار طلاق در ایران

آمار طلاق یکی از مشکلات اجتماعی محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی در ایران داشته است و همچنین به عوامل مختلفی نیز بستگی دارد. بر اساس آمارهای منتشر شده، ایران با نرخ طلاق حدودا ۲۱ درصد در سال ۲۰۲۰، در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است. این نرخ در سال ۱۴۰۲ با افزایش قابل توجهی نسبت به سال‌های قبل، به حدودا 24 درصد رسیده است.

در این مقاله از دادسو، قصد داریم به بررسی آمار طلاق در ایران و دلایل افزایش آن در سال ۱۴۰۲ بپردازیم.

دلایل افزایش آمار طلاق در ایران

طبق گزارشات به دست آمده و بررسی پرونده‌های طلاق، دلایلی ریز و درشتی باعث از بین رفتن کانون خانواده‌های دو، سه و چهار نفره شده است که در نتیجه باعث بالا رفتن آمار طلاق در ایران شده‌اند.

می‌توان به صورت جامع و با درصد بالایی دلایل طلاق در ایران را اینگونه مطرح کرد:

انتخاب همسر نامناسب

برخی از زوجین بدون شناخت کافی از هم و بر اساس احساسات لحظه‌ای وارد رابطه‌ای می‌شوند که در نهایت منجر به ازدواج خواهد شد. این موضوع ممکن است باعث بروز تضادها و ناسازگاری‌هایی در زندگی مشترک شود که پیامد آن جدایی خواهد بود.

دلایل افزایش آمار طلاق در ایران

فقدان دانش و مهارت کافی زوجین

برخی از زوجین دانش و مهارت لازم برای برقراری ارتباط سالم و حل مسائل زندگی را ندارند. این موضوع ممکن است باعث بروز اختلافات، سوء تفاهم‌ها و تنش‌هایی در رابطه شود که منجر به جدایی خواهد شد.

شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت زندگی مشترک

برخی از زوجین تمایل ندارند که مسئولیت‌های زندگی مشترک را به طور مساوی تقسیم کنند. این موضوع ممکن است باعث بروز نارضایتی، بی‌اعتمادی و بی‌احترامی در رابطه شود که در برخی از موارد پدیده طلاق را به همراه خواهد داشت.

شرایط اقتصادی نامناسب

برخی از زوجین شرایط اقتصادی مناسبی برای تامین نیازهای خانواده را ندارند. این موضوع ممکن است باعث بروز استرس، اضطراب و ناامیدی در رابطه شود که در نهایت منجر به جدایی آن‌ها خواهد شد.

خیانت و روابط جنسی نامتعارف با دیگران

خیانت یکی از دردناک‌ترین و شایع‌ترین علل طلاق در ایران است و می‌تواند نشانه‌ای از عدم رضایت جنسی، عدم اعتماد، عدم احترام، عدم تعهد و عدم وفاداری در رابطه زناشویی باشد. در این حالت باعث بروز شک، تحقیر، تنفر، انتقام، خشونت و جدایی در رابطه زناشویی می‌شود. برخی از عواملی که ممکن است به افزایش خیانت منجر شوند عبارتند از:

 • استفاده نادرست از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی
 • کاهش ارتباط و مشارکت همسران در زندگی مشترک
 • تفاوت‌های شخصیتی و سلیقه‌ای
 • تغییرات روانی
 • تأثیر منفی خانواده‌های طرفین و فشارهای اجتماعی و فرهنگی

مشکلات و سوء استفاده‌های مالی

سوء استفاده مالی می‌تواند نشانه‌ای از عدم تعادل و عدالت در رابطه زناشویی باشد که باعث بروز استرس، اضطراب، ناامیدی، تنش و جدایی در رابطه زناشویی خواهد شد. برخی از عواملی که ممکن است به افزایش مشکلات مالی منجر شوند عبارتند از:

 • بیکاری و کاهش درآمد
 • افزایش هزینه‌ها و بدهی‌ها
 • فقر و بی‌ثباتی اقتصادی
 • عدم برنامه‌ریزی و مدیریت مالی
 • عدم توافق بر سبک زندگی
 • عدم مشارکت و مسئولیت‌پذیری
 • تبعیض و تحقیر
 • قمار و معاملات خطرناک
دلایل طلاق در ایران

نداشتن تناسب فرهنگی و فکری

نداشتن تناسب فرهنگی و فکری می‌تواند یکی از عوامل موثر بر افزایش آمار طلاق باشد. چرا که این عامل ممکن است منجر به عدم احترام، ناسازگاری، تضاد و تنش بین زوجین شود. برخی از مواردی که می‌تواند نشانه‌های نداشتن تناسب فرهنگی و فکری باشند عبارتند از:

 • اختلاف در سبک زندگی
 • اختلاف در ارزش‌ها و اولویت‌ها
 • اختلاف در باورها و عقاید دینی
 • اختلاف در نگرش‌ها و دیدگاه‌ها
 • اختلاف در علایق و سلایق

برای حل این مشکل، زوجین باید تلاش کنند که به صحبت‌های همدیگر گوش دهند، به یکدیگر احترام بگذارند و به همدیگر بیاموزند تا بتوانند با هم تطبیق پیدا کنند. همچنین، مشاوره خانواده می‌تواند راهکاری مفید برای بهبود رابطه زوجین باشد.

استقلال اقتصادی و مادی زنان و احساس عدم وابستگی به مرد

احساس عدم وابستگی به مرد چالشی بزرگ در جامعه مسلمان است، چرا که فرهنگ جامعه ما از گذشته به این صورت بوده که قدرت در خانه بر عهده مردان است و تامین نیازهای مالی نیز وسیله‌ای برای اعمال قدرت مرد در خانه محسوب می‌شود. با شاغل شدن زن و استقلال مالی، ممکن است که این اعمال قدرت تا حدی کاهش پیدا کند و در نهایت منجر به بروز اختلاف بین زوجین و طلاق آن‌ها شود.

آمار طلاق در استان‌های مختلف ایران

براساس آمار ثبت احوال کشور، در ۴ ماه نخست سال ۱۴۰۲، بیشترین تعداد طلاق در کشور به ترتیب مربوط به استان‌های تهران با حدودا ۱۳ هزار مورد، خراسان رضوی با حدودا ۸ هزار مورد و اصفهان با حدودا ۵ هزار مورد بوده است. همچنین کمترین تعداد طلاق در کشور به ترتیب مربوط به استان‌های ایلام با ۴۰۰ مورد، خراسان جنوبی با ۶۵۰ مورد و کهگیلویه و بویراحمد با ۷۵۰ مورد بوده است.

کلام آخر …

طلاق یک پدیده اجتماعی است که در سال‌های اخیر در ایران رشد چشمگیری داشته است. آمار طلاق در ایران در سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که به ازای هر ۳ ازدواج، یک طلاق رخ داده است. همچنین این پدیده بر اساس عوامل مختلفی هم‌چون کمبود سطح آگاهی و آموزش به وجود می‌آید.

به طور کلی این موضوع می‌تواند تأثیرات منفی بر روی سلامت روانی و اجتماعی زوجین و فرزندانشان داشته باشد. برای کاهش آمار طلاق در ایران، لازم است که زوجین قبل از ازدواج شناخت کافی از هم داشته باشند، دانش و مهارت‌های لازم برای برقراری ارتباط سالم و حل مسائل زندگی را یاد بگیرند، مسئولیت‌های زندگی مشترک را به طور مساوی تقسیم کنند و شرایط اقتصادی مناسبی برای تامین نیازهای خانواده را فراهم نمایند.

4.2/5 - (8 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *