علت اصلی طلاق چیست؟

زمانی‌که افراد یک زندگی مشترک را شروع می‌کنند، ممکن است همه چیز در ابتدا به خوبی پیش برود و حتی با مشکلات نیز سازگاری کنند. اما برخی از مواقع تحمل زوجین برای ادامه زندگی مشترک به دلایل مختلف تمام می‌شود و دیگر قادر به ادامه زندگی خود با همسرشان نیستند و در نتیجه اقدام به طلاق گرفتن می‌کنند. در واقع طلاق و جدایی دلایل بسیاری دارد و وابسته به شرایط زندگی هر فرد متفاوت است.

با توجه به این موضوع ما در موسسه حقوقی دادسو می‌خواهیم مطالبی را در رابطه با علت طلاق برای شما همراهان عزیز بیان کنیم. پیشنهاد می‌کنیم که برای کسب اطلاعاتی جامع درباره عوامل و علت اصلی طلاق زن و مرد تا انتهای این مطلب با ما همراهی کنید.

آنچه در این مطلب می خوانید نمایش

علت طلاق زوجین

تجربه طلاق یکی از مواردی است که برای بسیاری از افراد سخت و تلخ خواهد بود. این اتفاق می‌تواند روی فرزندان نیز تاثیر منفی داشته باشد و کودکان طلاق دچار آسیب شوند. دانستن دلایل اصلی طلاق می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کرده و به شما برای داشتن زندگی مشترک بهتر کمک کند. در ادامه علت های اصلی طلاق در ایران را به شما معرفی می‌کنیم.

 • ازدواج زود هنگام
 • مشکلات مالی
 • خیانت
 • عدم داشتن ارتباط کافی بایکدیگر
 • فرزندان زیاد
 • اعتیاد
 • افزایش وزن
 • اختلاف سنی
 • مسائل جنسی
 • مشکلات روحی روانی
 • اختلاف در تربیت فرزندان
 • شبکه های اجتماعی
 • و…

ازدواج زود هنگام

شاید برای بسیاری از افراد ازدواج در سنین پایین رویایی به نظر برسد و در سال‌های ابتدایی نیز همه چیز آن‌طور که مطابق میل آن‌ها است به خوبی پیش برود. اما هر چه بیشتر از زمان ازدواج بگذرد و با مسائل و مسولیت‌های زندگی زناشویی رو به رو شوید، ممکن است سریعا دچار سرخوردگی شده و برای رهایی از این مشکل اقدام به طلاق گرفتن کنید.

در عین حال مطالعاتی انجام شده و طبق آن توصیه می‌شود که افراد حداقل تا سن 25 سالگی ازدواج را به تاخیر بیندازند تا درک بهتری از زندگی زناشویی داشته باشند. همچنین طبق این تحقیقات بیان شده که خطر رخ دادن طلاق تا 24 درصد بعد از سن 25 سالگی کمتر خواهد بود.

مشکلات مالی

همواره داشتن وضعیت مالی مناسب برای داشتن یک زندگی شاد و در رفاه حتما لازم خواهد بود. بسیاری از افراد بدون این‌که این موضوع را در نظر بگیرند، به دلیل علاقه به طرف مقابل اقدام به ازدواج با او می‌کنند و همین مسئله سبب می‌شود که بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی به دلیل وضعیت بد و نا به سامان زندگی که از مشکلات مالی نشات می‌گیرد، درخواست طلاق دهند.

در عین حال باید بدانید، در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که برخورداری از وضعیت مالی مناسب تقریبا رویارویی با اکثر مسائل زندگی را برای شما آسان خواهد کرد و شما را از استرس و اضطراب دور می‌کند. پس با این وجود اگر دچار مشکلات مالی هستید، بهتر است که تا رفع این موضوع صبر کرده و پس از آن برای ازدواج با شخص مورد علاقه خود اقدام کنید.

ازدواج‌ های قبلی

طبق مطالعات صورت گرفته در این زمینه، اگر افراد تجربه تلخ طلاق را داشته باشند، در ازدواج‌های بعدی خود نیز ممکن است با چنین مشکلی رو به رو شوند و در اثر آن از آسیب‌های روحی رنج ببرند. پس بهتر است که در ابتدا سعی کنید ازدواج اول خود را حفظ کنید و اگر مجبور به طلاق شدید، تا زمانی‌که از این موضوع به‌طور کامل گذر نکرده‌اید، اقدام به ازدواج مجدد نکنید.

خیانت

یکی از مسائلی که بسیار زیاد در بین زوجین اتفاق می‌افتد و منجر به طلاق می‌شود، خیانت به یکدیگر است. در این حالت این فکر در ذهن شخصی که به او خیانت شده است پدید می‌آید که همسرش برای او ارزش قائل نبوده و همین مسئله سبب می‌شود که سریعا اقدام به طلاق کند.

در عین حال این موضوع باعث خواهد شد که اعتماد بین زوجین و حتی شروع مجدد یک زندگی مشترک با شخصی دیگر مشکل شود. همچنین جالب است بدانید که خشم و تنفر از همسر از جمله علل اصلی خیانت است.

فرزندان زیاد

همیشه داشتن فرزند یکی از موهبت‌های زندگی زوجین است، اما برخی از مواقع اگر افراد به این موضوع فکر نکنند و با داشتن فرزند یا فرزندانی، دوباره اقدام بچه‌دار شدن کنند؛ ممکن است در آینده‌ای نه‌چندان دور دچار مشکلاتی اعم از مالی شوند و به راحتی زندگی مشترک آن‌ها به پایان برسد.

عدم داشتن ارتباط کافی با یکدیگر

اگر زوجین در طول زندگی خود با یکدیگر ارتباط کافی و موثری را برقرار نکنند، قطعا بایستی منتظر به پایان رسیدن این زندگی باشند. این موضوع طبق یک تحقیق نیز ثابت شده و امروز دیده می‌شود که 65 درصد از طلاق‌ها به همین دلیل بوده است. پس باید بدانید که همواره داشتن ارتباط خوب با طرف مقابل می‌تواند پایه و اساس یک ازدواج پایدار و زندگی مشترک باشد.

افزایش وزن

افزایش وزن نیز یکی از علت های طلاق به شمار می‌آید که شاید بسیاری از افراد آن‌را جدی نگیرند. اما باید بدانید که این موضوع نیز بین بسیاری از زوجین یک مسئله مهم تلقی شده و زمینه‌ساز طلاق آن‌ها بوده است.

اعتیاد

اعتیاد یکی از مسائل مهم دیگر است که متاسفانه سبب جدا شدن افراد از یکدیگر شده و زندگی طرفین را به شدت تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. اعتیاد فقط  شامل مواد مخدر نمی شود. بلکه اعتیاد به بازی کردن، شرط بندی، خرج بیش از حد و غیر قابل کنترل و … جزو مواردی هستند که برخی از افراد به آن دچار می‌شوند و همین موضوع می‌تواند به راحتی زندگی مشترک آن‌ها را به پایان برساند.

سطح تحصیلات

سطح تحصیلات را نمی‌توان حتما از اساسی‌ترین موارد برای دوام و پایداری یک ازدواج بدانیم. اما نباید از این موضوع به راحتی گذر کنیم که افراد با سطح تحصیلات بالاتر و یکسان نیز ممکن است کمتر درگیر مسائلی هم‌چون طلاق شوند. چرا که زوج‌هایی که از سطح تحصیلی بالاتر برخوردارند، این امکان را خواهند داشت که به وسیله تحصیلات خود از درآمد بیشتر برخوردار بوده و در نتیجه تمایلی به طلاق نداشته باشند.

عدم بهره‌مندی از آموزش‌های لازم

اگر افراد در ابتدای شروع زندگی مشترک از آموزش‌های لازم برخوردار نباشند و در جلسات مشاوره که در این خصوص برگزار می‌شود، شرکت نکنند؛ ممکن است در آینده‌ای نزدیک پس از ازدواج دچار مشکلاتی شوند و همواره بر سر هر موضوع اختلاف و مشاجره داشته باشند. پس بهتر است مشاوره‌های قبل از ازدواج را حتما جدی بگیرید تا در ازدواج خود با مشکلات این چنینی مواجه نشوید.

اختلاف سنی

همواره از گذشته تا به امروز یکی از مهم‌ترین مسائلی که در زمان ازدواج بایستی به آن توجه شود، موضوع اختلاف سنی است. طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه، بهترین اختلاف سنی در زمان ازدواج، بزرگ‌تر بودن شوهر در حدود 2 تا 8 سال است. با این وجود اگر به این مسئله توجه شود، خواهید دید که در زندگی مشترک با مشکلات کمتری هم‌چون طلاق رو به رو می‌شوید.

دلایل اصلی طلاق
اختلاف سنی می تواند یکی از عوامل منجر به طلاق باشد.

مسائل جنسی

زمانی‌که در مسائل جنسی زندگی مشترک خود دچار مشکل باشید، ممکن است همین موضوع سبب شود که رابطه شما با همسرتان سرد شود و در نهایت به فکر طلاق گرفتن بیفتید. پس بهتر است با یک مشاور در این زمینه حتما مشورت کرده تا از این مشکل که زمینه‌ساز طلاق است هر چه سریع‌تر رهایی پیدا کنید.

جالب است بدانید که این مسئله می تواند روی حق نفقه زن تاثیرگذار باشد. برای اینکه بدانید در چه صورت نفقه شامل زن نمی شود می توانید مقاله نفقه چیست را مطالعه کنید. البته در دو حالت بعد از طلاق نیز زن می تواند از مرد درخواست نفقه کند. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله نفقه بعد از طلاق را بخوانید.

شبکه‌های اجتماعی

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، شبکه‌های اجتماعی محیطی هستند که بسیاری از افراد برای گذراندن اوقات فراغت خود و یا گرداندن کسب و کارشان از آن استفاده می‌کنند. اما بایستی توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی نیز می‌تواند در زندگی مشترک شما و همچنین رابطه با همسرتان بسیار تاثیرگذار باشد.

اختلاف نظر در تربیت فرزندان

ممکن است بسیاری از پدران و مادرها بر سر تربیت فرزند خود اختلاف نظرهایی داشته باشند. از این رو بهتر است زوجین قبل از این‌که ازدواج کنند، انتظارات خود را در مورد نحوه تربیت فرزندانشان برای یکدیگر مشخص و بیان کنند تا بعد از ازدواج و بچه‌دار شدن، این موضوع سبب ایجاد اختلاف نظر بین آن‌ها نشود و دلیلی برای طلاق آن‌ها از یکدیگر نباشد.

مشکلات روحی و روانی

مشکلات روحی و روانی از دیگر مواردی هستند که باعث می‌شوند زوجین به راحتی از هم دست کشیده و اقدام به طلاق کنند. طبق تحقیقات صورت گرفته در این زمینه حدود 90 درصد ازدواج‌هایی که یکی از طرفین از مشکلات روحی و روانی هم‌چون اختلال دو قطبی رنج می‌برند، به طلاق منجر خواهد شد.

همچنین حدود 40 درصد از ازدواج‌هایی که افراد در آن دچار افسردگی و یا اضطراب هستند، موضوع تلخ طلاق را به همراه خواهد داشت.

کلام آخر

طلاق علت‌های بسیاری دارد و برخی از آن‌ها را می‌توان قبل از ازدواج و یا در طول زندگی مشترک قبل از این‌که به مرحله طلاق گرفتن برسید، برطرف کنید. از این رو ما در موسسه حقوقی دادسو سعی بر این داشتیم که در مطالب ذکر شده هر آن‌چه که باید در رابطه با دلایل اصلی طلاق بدانید را برای شما همراهان همیشگی بلاگ دادسو بیان کنیم.

امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در عین حال شما مخاطبین عزیز دادسو می‌توانید برای دریافت مشاوره در رابطه با طلاق و علل آن، به سایت موسسه حقوقی دادسو مراجعه کرده و از طریق شماره تماس‌های موجود با یک وکیل طلاق مجرب و حرفه‌ای در این زمینه، مشورت کنید تا شما را در رابطه با طلاق گرفتن و یا منصرف شدن از این موضوع به درستی راهنمایی کند.

سوالات متداول

علل طلاق چیست؟

طلاق گرفتن علل بسیاری هم‌چون مشکلات مالی، اعتیاد، اختلاف سنی و … دارد که در مطالب ذکر شده به آن‌ها به‌طور کامل اشاره شد.

آیا مشاوره قبل از ازدواج در زندگی مشترک برای جلوگیری از طلاق کمک می‌کند؟

بله، به واقع زمانی‌که زوجین قبل از ازدواج با یک مشاور طی جلساتی مشورت کنند، زندگی مشترک کم دردسری خواهند داشت و دچار مسائلی هم‌چون طلاق نخواهند شد.

آیا اختلاف سنی زیاد مرد با زن در زندگی مشترک و یا طلاق تاثیرگذار است؟

بله، بهتر است که مرد بین 2 تا 8 سال از همسر خود بزرگ‌تر باشد تا زندگی مشترک مساعدتری را در کنار یکدیگر تجربه کنند.

4.4/5 - (167 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
28 پاسخ
 1. بیان فکر کنیم شخص خیلی عزیزی چیز خیلی قیمتی و باارزشی رو به ما امانت میده، آیا در گوشه ای می اندازیم که در باد و باران خراب شود و یا عمدا آن را خراب می کنیم؟!!!
  همسر و فرزندان امانت خدای مهربان هستند که چند گاهی پیش ما امانت گذاشته است تا ضمن اینکه از با آنها بودن لذت ببریم، مراقب آنها باشیم،
  با هم مهربان باشیم و امانت دار خوبی باشیم و لبخند خدا را پاداش بگیریم.

 2. الان ۱۲سال زندگی کردم فقط به انید درست شدن تمام جونیم رفت دختر با تحصیلات و موقعیت خوبی بودم، این ۱۲سالم صرف خانه داری شد بجای کار گفتم زندگیم واجبتره انواع اقسام بدی ها رو دیدم بارها کتک خوردم الان دیسک گردنم برجسته شده و شبها از درد بزور خوابم میبره، خیانت دیدم، سردی دیدم، دخالت مادرش مدام تو زندگیم بود، بی توجه بی مسئولیتی، آبرو بر، بشدت بد دهن… دیگه الان تصمیم به جدایی مهریه میخوام بگیرم چرا نگیرم؟ من با یه بچه می خرجم رو بده!؟ پدرمم در قید نیست، برم آفت جامعه بشم؟ نه مهریه میگیذم خرج خودم و بچه رو بتونم.. بچه نگهدارم که نیست… تمام جونیم رفت منم ک ضرر کردم
  چیزی هم نداره جز ی ماشین ک نصف پولشم من از ارتیه ام دادم… ی خونه پیش فروش کردیم قسطی بنامش نیست میمونه برا خودش این منم ک همچی گذاشتم اما هیچ
  دیگه ام این خفت نمیتونم تحمل کنم

 3. علت طلاق. غرور و فقط من هست. بی توجهی به خواست همسر هست. ندیدن زحمات همسر و بی توجهی به او هست. عدم اعتماد. از یک طرف یعنی تحمل فشارها مالی برای مخصوصا خانم خانه. اما هر جی میخرن فقط به نام اقا و همه اینها باعث کمرنگ شدن محبت میشود با خانواده دختر رفت و‌امد نکردن و فاصله با انها
  و عدم شناخت. درست یکدیگر

 4. درود، سطح بالای توقعات در هر دو طرف(مرد و زن)- دخالت بیجای اطرافیان – عدم مکفی بودن زن برای مرد و مرد برای زن – مرغ همسایه غاز نیست – مقایسه باطن زندگی خود با ظاهر زندگی بقیه و هزاران علت دیگر. شرایط مالی و بلوغ فکری ندارید دختر مردمو بدبخت نکنید. سلیم از ترکیه .

  1. شرایط مالی و بلوغ ذهنی دارم فردی آرام و عاشق و صلح جو هستم،منو از اول زندگی تا میتونست تغییر داد،دیگه به مرحله ای رسید که نتونست صد در صد ایده آل خودش بکنه داره ساز مخالفت میزنه و احتمال طلاق،آشنایی که بعد دعوا گل میخریدو میکوبید به سر منی که بی دلیل میبردمش مسافرت و… خلاصه طلاق مشکل یک روز دو روز نیست غده چرکینی هستش که سالها طول میکشه رشد میکنه و سر باز میکنه

 5. مشکل اصلی زوجین اینه که اگه مشکلی تو زندگی واسشون پیش بیاد مستقیم به همدیگه نمیگن درموردش باهم صحبت نمیکنن شروع میکنن به بی محلی بی اعتنایی لجبازی تا کارشون به طلاق میکشه.آقایون و خانمای متاهل اگه مشکلی دارید رودرو هم بشینید درموردش حرف بزنید مثلا آقا به خانم بگه فارغ از بچه ها چند ساعت در هفته به خودمون اختصاص بدیم

  1. خدا بیامرزه امواتت زندگی من هم باحرف مردم بعد از ۲۳سال داره از هم میپاشه

  2. زندگی به همین سادگی که میگید نیست باید اون طرف هم برای صحبت باهت وقت بزاره ..من توی زندگیم با بینکه مطالعه ی زیادی در مورد ازدواج داشتم …دقیقا پیرو همین پیام شما سعی می کردم عمل کنم اما ..هر بار با بی توجهی طرف مقابلم مواجه شدم…حتی در حدی که جلوی روم میگفت بسه چرت و پرت گفتن..در حالی که من در مورد خودم و زندگی مشترکمون حرف میزدم در مورد رفع مشکلات…اما..
   از نظر من دخترا درکشون نسبت به زندگی خیلی پایینه مخصوصا دخترای امروزی تحمل سختی و زندگی رو ندارن …میتونن خوب باشن ولی فقط در دوره ی خوشیت توی دوره های سختی راحت پشتت رو خالی می کنن .. من هر موقع از سر کار میرفتم پیش همسرم تا خستگیم رفع بشه با دلی شکسته به خونمون برگشتم… مقصر رو میتونم تربیت خانواده ها در ده ها ۸۰ و حتی ۷۰ دونست …زندگی رو براشون باز نکردن رابطه رو بهشون یاد ندادن کار خونه هم که خودتون میدونین صفر …

   1. همون طور که مردها بعد از یک روز کار سخت در این اوضاع اقتصادی انرژی مثبت می خوان زنها هم همین طورند و چه بسا بیشتر چون روحیه لطیفی دارند….
    باید هر دو طرف برای بهتر شدن زندگی خودشون پا رو خودشون بگذارند و لحظه اول چ، یک لبخند گرم به هم هدیه بدهند … باور کنید خیلی تأثیر دارد، فقط کمی از خود گذشتگی می خواد
    به لحظه های باهم بودن بعد فکر کنیم ، وقتی همه میدونیم الان شرایط سخته پس همدیگرو درک کنیم و همیشه ناراضی نباشیم

 6. زنم از من مهریه و طلاق گرفت
  روز اول زندگی گفت اقای قراعتی تلویزیون گفته تا مهریه خود نگرفتید با مرد زناشویی نکنید
  منم توان نداشتن زندان رفتم بعداز زندان حاضر به زندگی نشدم کفار هم مرد را بعلت عدم توانایی مهریه زندان نمی کنند همین احکام زندان زندگی ما از هم پاشید فردای قیامت جلو شما را خواهم گرفت الان هم آهن و نفرین بعداز نماز می کنم ۲۰ سال از جدایی گذشته هنوز فراموش نمی کنم

  1. سلام ، دین هم همچین حرفی نزده آقای قرائتی هم همچین حرفی فک نمیکنم زده باشن، خانم شما خودش میخاسته بگیره مهریه شو ،برای همین این حرفو زده وگرنه صحت نداره اینجور حرفی

  2. خدا بیامرزه امواتت زندگی من هم باحرف مردم بعد از ۲۳سال داره از هم میپاشه

  3. با زناتون عین آدمیزاد برخورد کنید، رو چشماتون راهش ببرید، عین برگ گل باهاش رفتار کنید. خیانت نکنید، کتک نزنید، جلوی دخالت خانوادتون رو بگیرید. زن تا قیام و قیامت باهاتون میمونه.

   1. آفرین. بایدجلودخالت خانواده روگرفت .رفتاردرست بازن خیلی مهمه .تحقیرنکردنش جلودیگران خیلی مهمه .اگررفتاردرست بازن داشته باشی زن بهترین میشه.

 7. هم فکر نبودن _درک نکردن _ لج بازی _ گوش دادن زیاد به حرف خانواده_

 8. سلام اختلاف سن و مدرک تحصیلی تاثیری بر طلاق ندارند. ادامه زندگی مشترک علاقه و درک زوجین را میخواهد

  1. بله. افرین. باید دو نفر سعی کنند یکدیکر را خوشحال کنند و به خواسته های هم حتی اکر خواسته انها نبود احترام بکذارند

  2. بله. افرین. باید دو نفر سعی کنند یکدیکر را خوشحال کنند و به خواسته های هم حتی اکر خواسته انها نبود احترام بکذارند

 9. مهم ترین عامل طلاق در کشور ایران مهریه است همون طور که از امام معصوم روایت داریم مهریه زنان رو بالا نگیرید مهریه بالا موجب کینه و عدوات میشه وقتی که مهریه ها تو ایران سنگین شد طلاق هم زیاد شد

  1. اولا زن برده یا جنس نیست که بخواین با مهریه خرید فروش کنیدش

   1. خودتون این کارو (خرید و فروش) با خودتون کردید وگرنه یه مرد واقعی هیچ وقت اینجوری به ازدواج نگاه نمیکنه.

  2. اتفاقا مهریه جلوی طلاق رو میگیره. مهریه نباشه، اکثریت مردا زناشون رو طلاق میدن به بهانه های الکی.
   و اینکه روایت داریم جبرئیل انقدر به خوش رفتاری با زن توصیه کرد، پیامبر گمان کردن به زن اُف هم نباید گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *