مهریه در صورت باکره نبودن

مهریه در صورت باکره نبودن

بر طبق ماده 1082 قانون مدنی «به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.» بنابراین بر طبق این ماده از قانون، مهریه از مهم ترین حقوق مالی زن بوده که زن از زمان عقد نکاح، حق هر گونه تصرف در آن را دارد.

در این مقاله از مجله حقوقی دادسو قصد داریم به بررسی همه چیز درباره مهریه بپردازیم. با ما همراه باشید و برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینه مهریه و طلاق در شرایط باکره نبودن زن با کارشناسان حقوقی و وکلای مجرب دادسو ارتباط برقرار نمایید.

مهریه چیست؟

طبق ماده 1082 قانون مدنی مهریه به مالی که با موافقت زوجین به موجب عقد نکاح دائم یا موقت، به مالکیت زن در می‌آید و زن حق هرگونه تصرف در آن را دارد، گفته می‌شود. مرد نیز بر طبق قانون موظف به پرداخت مهریه به صورت کامل به همسر خود است.

انواع مهریه

انواع مهریه بر اساس نحوه پرداخت آن، به شرح زیر است:

مهریه عندالمطالبه

مهریه عندالمطالبه به این صورت است که زن از زمان جاری شدن صیغه ازدواج، حق مطالبه آن را داشته و مرد نیز باید به محض مطالبه زن، مهریه را به او پرداخت کند. اگر مرد توانایی و استطاعت مالی برای پرداخت مهریه به صورت کامل را نداشته باشد، با اثبات اعسار خود به دادگاه خانواده، مهریه را به صورت اقساط به همسر خود پرداخت می‌کند.

مهریه عندالمطالبه

مهریه عندالاستطاعه

منظور از مهریه عندالاستطاعه این است که مرد در صورت داشتن استطاعت و توانایی مالی می‌تواند مهریه زن را پرداخت نماید. بنابراین چنانچه مرد از توانایی مالی خوبی برخوردار نباشد، ملزم به پرداخت مهریه به همسر خود نخواهد بود. مطابق با ماده 1083 قانون مدنی «برای تأدیه تمام یا قسمتی از مهر می‌توان مدت یا اقساطی قرار داد.»

همچنین انواع مهریه با توجه به زمان تعیین آن، به شرح زیر است:

مهر المسمی

مهر المسمی، یکی از انواع مهریه، مالی بوده که در حین جاری شدن صیغه ازدواج دائم، با توافق زوجین برای زن مشخص می‌گردد.

متن جایگزین: همه چیز درباره مهریه

مهر المثل

بر اساس ماده 1100 قانون مدنی «در صورتی مهرالمسمی مجهول باشد یا مالیت نداشته باشد یا ملک غیر باشد، در صورت اول و دوم زن مستحق مهرالمثل خواهد ‌بود و در صورت سوم مستحق مثل یا قیمت آن خواهد بود، مگر اینکه صاحب مال اجازه نماید.»

همچنین مطابق با ماده 1087 قانون مدنی «اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد، نکاح صحیح است و طرفین می‌توانند بعد از عقد، مهر را به تراضی معین‌ کنند و اگر قبل از تراضی بر مهر معین بین آن‌ها نزدیکی واقع شود، زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود.»

بنابراین در این نوع مهریه، قانون گذار مواردی نظیر موقعیت خانوادگی، فردی، تحصیلی، شغلی و اجتماعی زن را بررسی کرده، سپس میزان مهریه را با توجه به این موارد و مهریه سایر نزدیکان زن، مشخص می‌کند.

مهر المتعه

در این نوع مهریه بر خلاف مهر المثل، قانون گذار برای تعیین میزان مهریه، شرایط اقتصادی مرد را بررسی کرده، سپس مبلغ مهریه را مشخص می‌کند.

مهر السنه

مهر السنه، مهریه حضرت فاطمه، دختر پیامبر بوده و میزان آن، 500 درهم است. اگر این نوع مهریه برای زن در زمان عقد ازدواج تعیین شود، باید به نرخ روز محاسبه گردد.

نحوه تعیین مهریه در صورت باکره نبودن زن

بر اساس ماده 1092 قانون مدنی «هر گاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد، زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلاً داده باشد،‌ حق دارد مازاد از نصف را عیناً یا مثلاً یا قیمتاً استرداد کند.» بنابراین میزان مهریه در صورت باکره نبودن زن یا باکره بودن او در زمان عقد نکاح بسیار مهم بوده و در صورت باکره نبودن زن، زن حق تصرف در تمام مهریه خود را دارد. مرد نیز باید تمام مهریه را به همسر خود پرداخت نماید.

در طلاق در دوران عقد نیز اگر زن باکره باشد، نیمی از مهریه به زن تعلق خواهد گرفت. همچنین در طلاق توافقی همانطور که زوجین برای جدایی از یکدیگر به توافق می‌رسند، بر سر موارد حقوقی زن از جمله مهریه نیز به توافق خواهند رسید و با رضایت یکدیگر میزان آن را مشخص خواهند کرد. در بلاگ دادسو در مورد مهریه زن بعد از فوت شوهر نیز مقاله ای نوشته شده است که میتوانید مطالعه نمایید.

نحوه تعیین مهریه در صورت باکره نبودن زن

وکیل مهریه

داشتن وکیل مهریه برای زن به علت آگاهی کامل از قانون و مقررات مربوط به مهریه و دعاوی خانوادگی موجب بهبود روند پرونده و به نحو احسن انجام شدن مراحل رسیدگی به پرونده مهریه در صورت باکره نبودن زن خواهد شد. بنابراین اگر برای مطالبه مهریه، وکیل پایه یک دادگستری متخصص و حرفه ای اختیار کنید، به‌ صورت تضمینی و در کمترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

در صورتی که ازدواج کرده اید و همسر شما فوت کرده است میتوانید مقاله مهریه زن بعد از فوت شوهر از پدر شوهر را مطالعه نمایید.

مجموعه حقوقی دادسو با بهره گیری از بهترین وکلا و مشاوران حقوقی در زمینه مهریه، بهترین خدمات را به کاربران خود ارائه می‌نماید. بنابراین برای مشاوره با این مؤسسه حقوقی ارتباط برقرار نمایید.

سؤالات متدوال

مهریه چیست؟

بر طبق ماده 1082 قانون مدنی مهریه به مالی که با موافقت زوجین به موجب عقد نکاح دائم یا موقت، به مالکیت زن در می‌آید و زن حق هرگونه تصرف در آن را دارد، گفته می‌شود.

مهریه در صورت باکره نبودن زن به چه صورت است؟

در صورت باکره نبودن زن، زن حق مطالبه تمام مهریه را از همسرش دارد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.5/5 - (18 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *