همه چیز درباره دیه گوش

همه چیز درباره دیه گوش

حادثه یا درگیری ممکن است باعث وارد شدن صدمات جسمانی جبران‌ناپذیری به افراد مختلف شود. یکی از این صدمات آسیب وارد شدن به گوش است. با توجه به اینکه گوش یکی از اعضای مهم بدن است و آسیب وارد شدن به گوش می‌تواند روی شنوایی فرد تاثیرگذار باشد؛ قانون‌گذار برای این صدمات دیه در نظر گرفته است.

دیه مبلغی است که به عنوان جبران خسارت برای آسیب وارد شده به بدن باید توسط فردی که مرتکب این موضوع شده پرداخت شود. اگر آسیب وارده به گوش کامل باشد، دیه‌ای که برای گوش در نظر گرفته شده بیشتر خواهد بود؛ اما در مواقعی که آسیب وارده به گوش خفیف باشد یا تنها یکی از گوش‌ها صدمه دیده باشد، مبلغ دیه متفاوت خواهد بود.

در این مطلب دادسو همه چیز در مورد دیه گوش را ارائه کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواه دیه مانند دیه شکستن بینی یا دیه کج شدن بینی دارید، از طریق واتساپ با مشاورین حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

دیه کاهش شنوایی

اگر کاهش شنوایی قابل تشخیص باشد، به میزانی که شنوایی فرد کمتر شده دیه گوش به او تعلق خواهد گرفت. اگر قطع شدن یا از بین رفتن یک گوش یا هر دو گوش موجب از دست رفتن شنوایی فرد به طور کامل شده باشد، مبلغ دیه کامل یا 600 میلیون تومان به فرد تعلق خواهد گرفت.

برای مواقعی که شنوایی فرد کم شده یا نقص دائمی شنوایی ایجاد شده باشد، مبلغ دیه با توجه به ارش و طبق نظر کارشناس و قاضی تعیین خواهد شد.

دیه کبودی گوش

اگر آسیب وارد شده به گوش خفیف باشد و گوش به خاطر حادثه‌ای که رخ داده دچار مشکل کبودی و ورم شود، دیه کبودی گوش به فرد تعلق خواهد گرفت. میزان دیه‌ای که برای کبودی گوش در نظر گرفته شده با توجه به شدت کبودی متفاوت خواهد بود.

اگر آسیب وارد شده به گوش موجب سرخ شدن آن شده باشد با مواقعی که آسیب وارده کبودی یا سیاه شدن گوش را به همراه داشته باشد متفاوت است. در شرایطی که شدت آسیب باعث کبودی گوش شده باشد، میزان دیه گوش برابر با نصف دیه کبودی صورت یا یک و نیم هزارم دیه کامل خواهد بود.

با توجه به اینکه دیه کامل 600 میلیون تومان است، یک و نیم هزارم دیه که برای کبودی گوش در نظر گرفته شده مبلغ 600 هزار تومان خواهد بود.

دیه کبودی گوش

دیه دامیه گوش

دامیه به جراحتی گفته می‌شود که اندکی وارد گوشت شده و خونریزی شدید یا خفیفی را در پی داشته باشد. اگر جراحت وارد شده به گوشت دامیه باشد و خونریزی خفیف یا شدیدی در ناحیه گوش رخ داده باشد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با دو صدم دیه کامل یا 12 میلیون تومان خواهد بود.

دیه پارگی غضروف گوش

دیه پارگی غضروف گوش با دیه پارگی لاله گوش برابر است؛ زیرا غضروف در واقع همان بخش لاله گوش است و اگر صدمه‌ای به این بخش وارد شود، دیه مطابق ماده 601 قانون مجازات اسلامی محاسبه می‌شود. اگر لاله گوش از بین برود یک ششم دیه کامل یا 100 میلیون تومان به فرد تعلق می‌گیرد.

برای افرادی که پارگی لاله گوش و نرمه گوش با هم رخ داده، یک نهم دیه یا 66 میلیون تومان نیز برای نرمه گوش در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین اگر نرمه و غضروف گوش هر دو صدمه دیده باشد، مبلغ 166 میلیون تومان به فرد آسیب دیده پرداخت می‌شود.

اگر پارگی غضروف گوش و نرمه گوش به حدی باشد که ‌ترمیم بدون نقص انجام شود؛ دیه طبق ارش با تشخیص قاضی و کارشناس پروند تعیین خواهد شد.

دیه از بین بردن لاله گوش

لاله گوش قسمت بیرونی گوش است و نقش مهمی در زیبایی و تقارن در چهره افراد دارد. با توجه به اینکه آسیب رسیدن به لاله گوش در چه حد است، دیه گوش مشخص خواهد شد.

اگر آسیب وارده منجر به از بین رفتن هر دو لاله گوش شود، مبلغی که به عنوان دیه تعیین می‌شود برابر با یک دیه کامل یا 600 میلیون تومان است؛ اما در شرایطی که تنها یک لاله گوش به خاطر جراحات وارده از بین رفته باشد، مبلغ دیه‌ای که برای فرد در نظر گرفته می‌شود برابر با نصف دیه کامل یا 300 میلیون تومان خواهد بود.

دیه از بین بردن لاله گوش

دیه پارگی لاله گوش

اگر میزان آسیب وارد شده به گوش خفیف‌تر باشد و یک یا دو لاله گوش پاره شده باشد، مبلغ دیه با توجه به میزان پارگی گوش متغیر خواهد بود.

در صورتی که لاله گوش قابل‌ترمیم نباشد یا امکان بهبود آن وجود نداشته باشد، مبلغی که برای دیه پارگی گوش در نظر گرفته می‌شود برابر با یک ششم دیه کامل یا100 میلیون تومان است.

اگر لاله گوش قابل‌ترمیم باشد و پس از ترمیم گوش بی‌عیب و نقص باشد، میزان دیه‌ای که برای لاله گوش در نظر گرفته می‌شود برابر با ارش تعیین شده توسط قاضی و کارشناس مشخص خواهد شد.

همه چیز درباره دیه بینی و دیه قطع شده بینی را می‌توانید از وبلاگ دادسو مطالعه کنید.

فلج کردن لاله گوش

اگر آسیب وارد شده به گوش باعث فلج شدن گوش شود، مبلغی که برای دیه در نظر گرفته شده برابر با دو سوم دیه لاله گوش خواهد بود؛ یعنی اگر جراحت وارد شده فلجی گوش را در پی داشته باشد، دیه‌ای که باید به فرد صدمه دیده پرداخت شود برابر با 200 میلیون تومان خواهد بود.

بر اساس ماده 602 قانون مجازات اسلامی، اگر علاوه بر فلج شدن گوش شنوایی فرد نیز دچار مشکل شده باشد، مبلغ دیه شنوایی بر اساس ارش مشخص و به دیه فلج شدن گوش اضافه خواهد شد.

دیه شنوایی کودک

بر اساس ماده ۶۸۷ قانون مجازات اسلامی، در صورتی که کودکی قبل از رسیدن به توانایی گفتار دچار اختلال در شنوایی یا از دست دادن قدرت شنوایی شود، یا اینکه به خاطر ضربه وارده در شنوایی کودک در سخن گفتن او نیز اختلال به وجود بیاید، علاوه بر دیه شنوایی باید حد ارش برای از دست دادن قدرت سخن گفتن کودک نیز تعیین شود. سپس فردی که مرتکب این جراحت شده باید هر دو دیه را پرداخت کند.

اگر میزان آسیب وارده به اندازه‌ای باشد که هر دو قدرت شنوایی و گفتاری کودک از بین رود، برای هر کدام یک دیه کامل در نظر گرفته می‌شود و باید فرد مورد نظر 1 میلیارد و 200 میلیون تومان برای این صدمه دیه پرداخت کند.

سخن پایانی

هر بخش از گوش و میزان آسیب وارده به این عضو از بدن مشمول دیه متفاوتی خواهد بود. برای محاسبه رقم دقیق دیه آسیب‌های وارد شده به گوش باید از وکلای حقوقی متخصص در این حوزه کمک بگیرید. وکلای دادسو جهت رسیدگی به پرونده‌های دیه همراه موکلان این حوزه هستند.

سؤالات متداول

آیا از بین بردن دو لاله گوش چقدر است؟

اگر در جراحت وارد شده لاله هر دو گوش از بین برود، باید دیه کامل یا 600 میلیون تومان پرداخت شود.

آیا از دست دادن شنوایی مشمول دیه است؟

اگر شنوایی کامل از دست برود، فرد مشمول یک دیه کامل خواهد بود؛ و برای آسیب‌های شنوایی کمتر لازم است که دیه طبق ارش تعیین شود.

دیه پاره کردن پرده گوش چقدر است؟

میزان دیه پاره کردن پرده گوش بر اساس نظر قاضی و کارشناس پرونده تعیین می‌شود.

4.3/5 - (15 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
4 پاسخ
 1. سلام گوش راست من ۹۲ درصد شنوایی از دست داده دیه ان چقدر است

  1. سلام، وقت بخیر
   تعیین میزان دیه به عهده کارشناس دادگاه است.

  1. سلام، وقت بخیر
   بله؛ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *