تکلیف درخواست طلاق از طرف زن در صورت مخالفت مرد

طلاق آخرین راه برای خاتمه دادن به زندگی مشترک است. چنانچه ندگی مشترک زوجین به پایان رسد و دیگر قادر به ادامه زندگی در کنار یکدیگر نباشند، می‌توانند برای جدا شدن از هم، درخواست طلاق دهند.

طلاق می‌تواند به صورت توافقی باشد یا این‌که هر یک از طرفین به دلایل مختلف درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه کنند تا این‌گونه به زندگی مشترک خود پایان دهند اما این به معنی بخشیدن مهریه نیست.

طبق قانون همواره مرد حق طلاق را دارد، اما در عین حال زن نیز می‌تواند درخواست طلاق خود را با ارائه دلایل موجه به دادگاه ثبت کند، ولی با توجه به این موضوع اگر زنی درخواست طلاق دهد، مرد می‌تواند با این درخواست مخالف کند. در این حالت سوالی که پیش می‌آید، این است که اگر زن درخواست طلاق دهد و مرد راضی نباشد، تکلیف چه خواهد بود؟

از این رو موسسه حقوقی دادسو قصد دارد که در ادامه این مطلب به سوال شما پاسخ دهد تا در صورتی‌که این مسئله برای شما و یا نزدیکانتان پیش آمده بتوانید با اطلاعاتی کامل آن‌را فیصله دهید. پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

درخواست طلاق از طرف زن و دلایل آن

در ماده 1133 قانون مدنی آمده که حق طلاق با مرد است و بر این اساس او می‌تواند اقدام به طلاق دادن همسرش کند. اما در عین حال در ماده‌های 1119، 1129 و 1130 قانون مدنی نیز به حق درخواست طلاق از طرف زن نیز اشاره شده و با توجه به این موضوع زن نیز با ارائه دلیل خود به دادگاه می‌تواند برای طلاق اقدام کند.

برخی از دلایلی که زن می‌تواند به کمک آن‌ها درخواست طلاق یا طلاق غیابی از طرف زوجه را به دادگاه ارائه کند به شرح زیر هستند.

 • در اختیار داشتن وکالت طلاق توسط زن
 • غیبت طولانی مدت مرد و ترک همسر بدون داشتن عذر موجه
 • اعتیاد شوهر به مواد مخدر، مشروبات الکلی و همچنین امتناع از درمان و ترک
 • ضرب و جرح و همچنین فحاشی از طرف مرد
 • تحت شعاع قرار دادن زندگی زن به دلیل ابتلای شوهر به بیماری‌های صعب العلاج هم‌چون بیماری روانی
 • امتناع از برقراری رابطه جنسی با زن برای مدت زمانی طولانی و نامتعارف
 • اثبات خیانت مرد به همسر در مراجع قانونی
 • بچه‌دار نشدن مرد بعد از 5 سال
 • عدم تهیه مسکن مناسب برای همسر برای مدت زمانی طولانی و نامتعارف
 • و …

تاثیر مخالفت مرد در روند طلاق از طرف زن

البته که شرایط طلاق از طرف مرد با طلاق از طرف زن متفاوت است؛ اما به‌طور کلی زمانی‌که زن دلایل منطقی برای طلاق داشته باشد، نیازی به اجازه گرفتن از مرد برای ارائه فرم درخواست خود و ثبت آن در دادگاه ندارد و این موضوع منحصر به مرد نیست، اما در عین حال مرد می‌تواند مخالفت خود را با موضوع به دادگاه اعلام کند.

در این حالت نیز مرد می‌تواند مخالفت خود را اعلام نماید اما این موضوع تاثیری در رد درخواست طلاق از طرف زن نخواهد داشت و دادگاه مطابق ماده 26 قانون جدید که برای حمایت از خانواده است می‌تواند رای طلاق را صادر کند. در غیر این‌صورت مخالفت مرد در روند طلاق می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و حتی باعث شود که رای طلاق هیچ‌گاه صادر نشود، چرا که بدون وجود دلیل منطقی، کار زن برای طلاق گرفتن از همسرش بسیار سخت خواهد شد.

وکیل طلاق از طرف زن، می‌تواند بر پایه دانش حقوقی، اقدامات لازم را انجام دهد. در عین حال باید اشاره کرد که رسیدگی به درخواست طلاق از طرف زن به‌طور معمول طی 3 مرحله انجام می‌شود.

 • در ابتدا به درخواست طلاق از طرف زن در دادگاه بدوی رسیدگی می‌شود و حکم طلاق صادر خواهد شد. در این حالت طرفین حکم را بررسی کرده و اگر به ضرر هر یک از آن‌ها باشد، می‌توانند به آن اعتراض کنند.
 • اگر پس از صادر شدن حکم در مرحله اول، طرفین اعتراض داشته باشند، پرونده طلاق از طرف زن، به دادگاه تجدید نظر ارسال می‌شود تا مجددا به آن رسیدگی و حکم جدیدی صادر شود. در این مرحله نیز طرفین می‌توانند در صورت اعتراض به حکم، آن‌را به دادگاه اعلام کنند.
 • اگر طرفین به حکم دادگاه تجدید نظر نیز اعتراض کنند، پرونده طلاق از طرف زن، به دیوان عالی کشور برای رسیدگی و صدور رای ارسال خواهد شد.

به‌طور کلی اگر زن دلایل کافی برای درخواست طلاق خود را ارائه نکرده باشد، مراحل ذکر شده با اعتراضاتی که مرد می‌تواند بر روی پرونده بگذارد، پیش خواهد آمد و باعث می‌شود که روند رسیدگی به درخواست طلاق از طرف زن بسیار طولانی شود. در نتیجه بهتر است از یک مشاور حقوقی طلاق کمک گرفته شود.

تکلیف مهریه در زمان درخواست طلاق از طرف زن چه خواهد شد ؟

پرداخت مهریه از طرف مرد به زن امری است که در قانون مدنی به اشاره شده است و زن هرگاه که بخواهد می‌تواند درخواست دریافت مهریه خود را به شوهرش بدهد. در صورتی‌که زن وکالتنامه طلاق را در اختیار داشته باشد، مرد موظف است که مهریه مندرج در وکالتنامه را به‌طور کامل پرداخت کند.

در عین حال اگر دلیل زن برای طلاق، عسر و حرج باشد، دادگاه این مورد را برای میزان پرداخت مهریه از طرف مرد به همسرش در نظر خواهد گرفت و بعد از آن تعیین می‌کند که مهریه به چه میزان باید پرداخت شود. طلاق از طرف مرد نیز با پرداخت مهریه و تنصیف اموال همراه خواهد بود.

همچنین اگر زن در دوران عقد و باکره باشد، مرد موظف به پرداخت نیمی از مهریه به او است. در صورتی‌که زن در دوران عقد بوده و رابطه جنسی نیز انجام شده باشد، مرد بایستی کل مبلغ مهریه را به او بپردازد.

باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که یکی از راه‌هایی که زن می‌تواند سریع‌تر به خواسته خود در پرونده طلاق برسد، این است که مهریه خود را ببخشد تا با این‌کار قدم بزرگی برای جلب رضایت مرد جهت این‌که با درخواست طلاق از طرف زن مخالفت نکند، برداشته باشد.گ

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

وکیل در زمان درخواست طلاق از طرف زن چه نقشی خواهد داشت؟

اگر زن درخواست طلاق دهد و مرد راضی نباشد، در این حالت روند پرونده طلاق به کندی پیش خواهد رفت و ممکن است زن نتواند از شوهرش طلاق بگیرد. به همین دلیل است که پرونده‌هایی که مربوط به درخواست طلاق از طرف زن هستند، جزو سخت‌ترین پروندها در دادگاه به حساب می‌آیند.

در این صورت یک وکیل طلاق و یا اصطلاحا وکیل خانواده مجرب و متخصص می‌تواند در این زمینه در کنار خانم حضور پیدا کند و مراحل ارائه دلیل موجه و اثبات آن در دادگاه را سریع‌تر پیش ببرد. همچنین ممکن است یک وکیل طلاق توافقی بتواند، مسیر را در جهت طلاق به‌صورت توافقی تغییر دهد.

شما می‌توانید با کمک مشاور حقوقی مراحل طلاق را با سرعت و دقت بیش‌تری پیش ببرید.

جمع بندی

درخواست طلاق از طرف زن چنانچه با اثبات دیلایلی همچون جنون مرد، عدم توانایی جنسی یا بیماری صعب‌العلاج همراه باشد منجر به تلف شدن مهریه نمی‌شود. به‌طور کلی، در قانون ایران حق طلاق به مرد داده شده است و مراحل طلاق از سمت زوج معمولاً سریع‌تر انجام می‌شود.

با این‌حال زن می‌تواند با اثبات برخی امور، طلاق گرفته و حق و حقوق خود را بستاند. در دادگاه دلیل طلاق زن بررسی شده و چنانچه عسر و حرج احساس شود، طلاق با پرداخت مهریه بیان خواهد شد.

اگرچه روند طلاق ساده به‌نظر می‌رسد اما چنانچه زن دارای حق طلاق نباشد، بهتر است از یک وکیل طلاق کمک بگیرد و مشاوره‌های او را دریافت کند.

سوالات متداول

زن در چه صورت می‌تواند درخواست طلاق خود را ثبت کند؟

اگر زن بتواند هر یک از دلایل موجه برای طلاق که در این مقاله بیان شد را به دادگاه ارائه کند، در این حالت می‌تواند درخواست طلاق خود را در دادگاه ثبت کند.

“بخشش مهریه باعث می‌شود که زن به راحتی بتواند طلاق بگیرد؟

اگر شرط مرد برای طلاق دادن زن، بخشش مهریه باشد این امر امکان‌پذیر است، در غیر این‌صورت زن با بخشش مهریه نمی‌تواند از شوهرش طلاق بگیرد و بایستی دلایل موجهی را جهت انجام این‌کار به دادگاه ارائه کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.6/5 - (29 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
3 پاسخ
 1. سلام من دارای بچه معلول هستم زنم تقاضای طلاق داده و وکیل گرفته ولی من به هیچ وجه راضئ به طلاق نیستم دوسش دارم مهریه اش رو هم نمیخواد امروز وقت دادگاه بود قاض ی بهم ۱۰‌روز فرصت فکر کردن داده تا طلاق بدم ولی بازم نمیتونم طلاق بدم کمکم کنید

 2. زن من دادخواست طلاق داده مهریه بهش تعلق میگیره یا نه چون خودش درخواست طلاق داده

  1. سلام، وقت بخیر
   طلاق تحت هر شرایطی به خانم تعلق می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *