استرداد جهیزیه در زمان طلاق چگونه است؟

استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه به چه معنایی است؟

استرداد جهیزیه در تعریفی ساده به معنای برگرداندن یا پس دادن جهیزیه‌ای که خانم در زمان ازدواج خریداری کرده است. استرداد جهیزی شامل قوانین مختلف و متعددی است که در ادامه این مقاله به آن ‌ها می‌پردازیم. برای اینکه بخواهیم درباره این موضوع به صورت کامل توضیح دهیم بهتر است ابتدا کمی درباره خود جهیزیه صحبت کنیم.

خرید جهیزیه برعهده کیست؟

برخلاف تصور عموم مردم خرید جهیزیه بر عهده خانم نیست یعنی خانم و خانواده ایشان وظیفه‌ای در قبال خرید جهیزیه ندارند بلکه بر اساس سنتی که از قدیم به جا مانده، در زمان ازدواج خانواده خانم با خریدن اسباب و لوازم خانه، ایشان را برای شروع زندگی مشترک آماده می‌کنند. و در ازای آن خانواده داماد و یا خود ایشان تدارکات لازم را برای مراسم عروسی می‌بینند.

بهتر است بدانید که طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی تهیه لوازم خانه برای اینکه جزء نفقه حساب می‌شوند بر عهده آقا است و خانم مسئولیتی برای خرید این اسباب ندارد.
تمکین و عدم‌تمکین زن از شوهر چیست؟ بیشتر بخوانید: تمکین و عدم‌تمکین زن از شوهر چیست؟

استرداد جهیزیه

حالا با توجه به تعریف بالا شرایط و قوانین استردادجهیزیه را به صورت کامل توضیح می‌دهیم. اولین و مهم ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که از آنجایی که خانم اسباب منزل را تهیه کرده پس مالکیت آن وسایل با خانم است و ایشان در هر زمان می‌توانند نسبت به این اسباب تصمیم گیرنده باشند.

با توجه به تجربه‌ای که از موارد متعدد درباره این موضوع داشته‌ایم توصیه ما به شما این است که حتما بعد از خریداری تمامی وسایل مورد نظرتان لیستی تهیه کنید و اسباب خریداری شده را با ذکر مشخصات در آن یادداشت کنید. بعد از تهیه این لیست که به آن سیاهه می‌گویند باید خانواده داماد و خود ایشان لیست را امضا کنند.

استرداد جهیزیه به صورت قانونی

همانطور که گفتیم از آنجایی که وسایل توسط خانم خریداری شده، پس مالک وسایل ایشان هستند و در هر زمان می‌توانند اقدامات مختلفی نسبت به این لوازم داشته باشند. مانند فروختن یا قرض دادن و…

معمولا در زمان بروز مشکلات در زندگی مشترک و اقدام برای طلاقی که از جانب خانم و اقا صورت می‌گیرد، بحث جهیزیه هم بسیار چالش برانگیز میان دونفر پیش می‌آید. برای جلوگیری از پیش آمدن دغدغه‌های اضافه بهتر است روش‌های زیر را در زمان آوردن جهیزیه به خانه مشترکتان در نظر بگیرید.

اولین نکته نوشتن سیاهه یا همان لیستی از وسایل خریداری شده است. برای نوشتن این لیست بهتر است جزئیات را به صورت کامل یادداشت کنید. در نهایت باید آن سیاهه را داماد و تعدادی از اعضای خانواده ایشان امضا کنند. نکته مهم‌تر این است که در زمان امضا کردن سیاهه تعدای از اعضای فامیل به عنوان شاهد حضور داشته باشند که در زمان نیاز به عنوان شهود در دادگاه بتوانند حضور داشته باشند.

نگه داشتن فاکتور وسایل خریداری شده می‌تواند در زمان بروز مشکل بسیار کمک کننده باشد. علاوه بر فاکتور وسایل رسید دستگاه پوز فروشگاه نیز از اعتبار لازم برای اثبات مالکیت لوازم خانه برخوردار است.

نکته مهم دیگر این است که اگر این سیاهه در دفتر اسناد نوشته و امضا شود اعتبار آن مانند یک سند رسمی ارزشمند و قابل پیگیری است.

استرداد جهیزیه چقدر زمان میبرد

زمان استرداد جهیزیه به این بستگی دارد که خانم چه مدارکی دال بر مالکیت بر جهیزیه داشته باشد. قطعا در صورتی که خانم سیاهه و فاکتور جهیزیه را داشته باشد و سیاهه هم به امضای آقا رسیده باشد زمان سریعتری نسبت به زمانی است که خانم هیچ سندی دال بر مالکیت بر جهیزیه نداشته باشد.

در صورتی که خانم سیاهه و جهیزیه نداشته باشد، باید از دادگاه درخواست استرداد جهیزیه کند که روال حقوقی و قضایی خاص خود را باید طی کند و نیاز به زمان دارد.
برای طلاق توافقی چه باید کرد بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه باید کرد

تکلیف جهیزیه چند سال بعد ازدواج چه می‌شود؟

به صورت طبیعی وسایل خانه به مروز زمان و در اثر استفاده مداوم خراب و یا کهنه می‌شوند و ممکن است دیگر قابلیت استفاده نداشته باشند. فرض را بر این بگیریم که منظورمان فرشی است که به مرور زمان خراب و کهنه شده. اگر آقا آن فرش را با فرشی نو عوض کند در زمان طلاق و استرداد جهیزیه خانم نمی‌تواند مالکیتی نسبت به فرش جدید داشته باشد. پس به طور قانونی لوازمی که به مرور زمان و به دلیل استفاده از بین رفته‌اند دیگر نیازی نیست که آقا آن را خریداری کرده و در زمان استرداد به خانم تحویل دهند.

ولی اگر لوازم برای مثال همان فرش به دست آقا خراب یا پاره شود در زمان استرداد باید مانند همان را به خانم پس دهد. با توجه به مثال قبل اگر آقا فرشی را که خانم به عنوان جهیزیه تهیه کرده و به منزل مشترکشان آورده خراب یا پاره کند باید در زمان استرداد مانند مان را به خانم پس دهد وگرنه خانم می‌تواند از ایشان شکایت کند.
توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟ بیشتر بخوانید: توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟

تکلیف وسایلی که بعد از ازدواج خریداری می‌شود، چیست؟

به مرور زمان بعداز ازدواج خانم و آقا وسایلی را خریداری می‌کنند و به اسباب منزل مشترک‌شان اضافه می‌کنند. بعد از بروز مشکلات در زندگی زناشویی که کار به جدایی و طلاق می‌کشد و قصد جدا کردن لوازم را دارند، فاکتور وسایل خریداری شده بعد از ازدواج به نام هر کدام از طرفین باشد، وسایل برای ایشان است. و دیگر نمی‌تواند ادعایی نسبت به مالکیت آن وسیله داشته باشد.

در این مواقع طرفی که فاکتور خرید وسایل به نام او است می تواند با ارائه به شورای حل اختلاف و یا دادگاه مالکیت خود را نسبت به وسیله ثابت کند.

اگر آقا بدون اجازه خانم لوازم را بفروشد، تکلیف چیست؟

از آنجایی که لوازم را خانم خریداری کرده و ایشان مالک وسایل است هر گونه آسیبی که به وسایل برسد یا اگر فروش وسایل از جانب آقا و بدون اجازه خانم اتفاق بیفتد، خیانت در امانت محسوب شده و خانم می‌تواند از آقا شکایت کندو با توجه به جرم ایشان ممکن است به پرداخت بهای نقدی یا زندان مجازات شوند.

توجه داشته باشید که اگر خانم چنین ادعایی داشته باشد باید حتما اسناد محکمه پسند به مراجع تصمیم گیرنده تقدیم کند.

استرداد جهیزیه چگونه است؟
استرداد جهیزیه چگونه است؟

روش‌های قانونی برای استرداد

بهتر است خانمی که قصد استرداد جهیزیه خود را دارد بر اساس سیاهه و در حضور همسرش لوازمی را که خود ایشان یا خانواده ش خریداری کرده‌اند را از منزل مشترک‌شان خارج کند.

در صورتی که آقا حاضر نبودند در آن زمان در خانه حضور داشته باشند، بهتر است خانم از ماموران نیروی انتظامی کمک بگیرد و در حضور ایشان لوازمی که داخل لیست سیاهه وجود دارد یا فاکتور وسایل همراهش است را از خانه خارج کند. در این زمان لیست وسایل خارج شده از منزل را یادداشت و به امضای مامور دادگاه می‌رساند.

در این روش صورتجلسه ای تنظیم شده است که به امضای نماینده قانون رسیده و خانم نگرانی بابت تهمت هایی از جمله خارج کردن وسیله های دیگر نخواهد داشت.
شروط ضمن عقد چیست؟ بیشتر بخوانید: شروط ضمن عقد چیست؟

استرداد جهیزیه بدون حکم دادگاه

همانطور که گفته شد در صورتی که خانم سیاهه و فاکتور رسمی برای جهیزیه داشته باشد، نیازی به حکم دادگاه ندارد و می تواند با حضور دو شاهد مرد و یا مامور نیروی انتطامی اقدام به خارج کردن جهیزیه از محل زندگی اش بکند.

در این مورد پیچیدگی های فراوانی وجود دارد و بستگی به شرایط آقا و خانم دارد. از این جهت قبل از اقدام حتما با یک وکیل و یا کارشناس حقوقی مشورت نمایید.

استرداد جهیزیه بدون داشتن سیاهه

در صورتی که خانم برای جهیزیه ای که به خانه همسر می برد سیاهه ای نداشته باشد که به امضای همسرش رسیده باشد، می تواند با استناد به فاکتور هایی که در زمان خرید گرفته است اقدام به خارج کردن جهیزیه بکند.

استرداد جهیزیه با فاکتور توسط زوج

در بعضی مواقع برخی از اقلام جهیزیه توسط آقا تامین و تهیه می شود و در زمان طلاق باعث ایجاد اختلاف می شود. قانون برای چنین مواردی پیش بینی هایی کرده و در زمانی که زوج ادعایی در مورد برخی از اقلام جهیزیه می کند، می تواند با ارائه فاکتور مالکیت خود را ثابت کند.

استرداد جهیزیه با فاکتور توسط زوج روال پیچیده ای ندارد و با ارائه فاکتور اموال در اختیار زوج قرار می گیرد.
طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟

استرداد جهیزیه در طلاق توافقی

همانطور که در مقالات مختلف دادسو گفته ایم، جهیزیه هم مانند سایر موارد مهم در طلاق توافقی مثل مهریه، نفقه و حضانت فرزندان بر اساس توافق طرفین است و زوجین قبل از اقدام برای طلاق توافقی باید در مورد استرداد جهیزیه هم توافق کنند و اموال را تعیین و تکلیف کنند.

در صورتی هم که زوجین نسبت به جهیزیه با هم اختلاف داشته باشند، دادگاه با مشاهده اسناد طرفین در مورد مالکیت جهیزیه در طلاق توافقی تصمیم می گیرد.

مراجع صلاحیت دار برای رسیدگی به این دعاوی

برای رسیدگی به این دعاوی شعبه‌های دادگاه خانوادگی صلاحیت رسیدگی دارند.

یعنی خانم می‌تواند به دادگاهی که در محل اقامت آقا است یا دادگاهی که محل ازدواج‌شان بوده مراجعه کند و با پرداخت هزینه‌های لازم درخواست خود را تنظیم کند. بعد از رسیدگی لازم توسط کارشناسان دادگاه و صدور حکم و در صورت عدم اعتراض خانم به حکم، اجراییه به آقا ابلاغ می‌شود.
انواع دلایل برای طلاق از طرف خانم و آقا بیشتر بخوانید: انواع دلایل برای طلاق از طرف خانم و آقا

نکات مهم درباره استرداد جهیزیه

* از آنجایی که جهیزیه جز دعاوی مالی محسوب می‌شود، در هر زمان بعد از فوت خانم وراث ایشان می‌توانند نسبت به دریافت سهم الارث خود از جهیزیه اقدامات لازم را داشته باشند و نسبت به اولویت وراث این وسایل تقسم می‌شود. می‌توانید در صفحه مربوط به ارث و سهم‌الارث به صورت کامل قوانین را مطالعه کنید و با توجه به قوانین اقدامات لازم را انجام دهید.

* استرداد جهیزیه‌ با داشتن سیاهه و یا فاکتور وسایل نیاز به اجازه شوهر ندارد و در هر زمان خانم می‌تواند نسبت به این استرداد اقدام کند. بهتر است این کار با حضور دو شاهد مرد و یا مامور نیروی انتظامی انجام شود.

* طلاهایی که در زمان عقد یا بعد از ازدواج به خانم هدیه داده شده است را نمی‌توان با این موضوع به صورت همزمان مورد رسیدگی قرار داد.
وکیل مهریه بیشتر بخوانید: وکیل مهریه

پیشنهاد سردبیر

بهترین وکیل برای طلاق از طرف زن

حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟

بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید

 

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

26 دیدگاه:

 1. استرداد جهیزیه اگر من یه مامور نیروی انتظامی ببرم و هر چی که خارج می کنم رو صورتجلسه کنه و از یه طرفی هم سیاهه که شوهرم و پدر شوهرم امضا کرده رو به دادگاه نشون بدم کافیه؟

 2. استرداد جهیزیه بدون این که فاکتور داشته باشیم میشه؟من سیاهه رودارم کامل

  1. اگر سیاهه به امضای آقا رسیده باشد می توانید به راحتی استرداد جهیزیه را انجام دهید.

  1. سلام، وقت بخیر.
   تعیین زمان بر عهده قوه قضاییه است و نمی شود زمان دقیقی برای پرونده ای حقوقی پیش بینی کرد. اما با توجه به این که برای استرداد جهیزیه فاکتور دارید، راه آسانتری پیش رو دارید.

 3. سلام من یه سوال داشتم چطوری باید صورت جلسه رو نوشت ؟اگر نمونه صورت جلسه استرداد جهیزیه دارید لطفا به اشتراک بزارید

  1. سلام. وقت بخیر.
   در صورت تمایل با کارشناسان حقوقی دادسو از طریق واتساپ در ارتباط باشید، تا برای شما ارسال کنند.

 4. سلام من یه سوال داشتم اگر عدم حضور در دادگاه استرداد جهیزیه اگر از طرف یکی از زوج ها باشد چه حکمی صادر میشه؟

 5. سلام ، لطفا سوال منو پاسخ بدین ، خانم من الان به کارشناس استرداد جهیزیه ادعا می‌کنه که تمام وسایل رو اون خریده آیا کارشناس می‌تونه رای رو به اون بده یا نه

 6. واقعا مقاله ی خوبی بود درباره استرداد جهیزیه ، خیلی ممنون که این اطلاعات رو به صورت رایگان در اختیار ما میگذارید

 7. سلام روز خوبی رو داشته باشید .برای استرداد جهیزیه قبل از طلاق امکان پذیر هست اقدام کنیم یا خیر

  1. سلام، وقت بخیر.
   با ارائه سیاهه و یا فاکتور می توانید اقدام کنید.

 8. سلام ممنون بابت این همه محتوایی که بصورت رایگان در اختیار ما قرار دادین ، فقط خواهشاً به این سوال هم جواب بدین که در صورت امتناع زوج از استرداد جهیزیه چه می شود؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   زوجه می تواند با ارائه سیاهه و یا فاکتور از داگاه درخواست استرداد جهیزیه بکند.

 9. سلام ببخشید شما برای مشاوره تلفنی استرداد جهیزیه رو دارید؟ میتونیم تماس بگیریم یا نه؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   می تونوانید با شماره های ۰۹۱۰۱۳۹۸۶۱۲ و ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید و در زمینه استرداد جهیزیه مشاوره دریافت کنید.

 10. سلام روز خوش ، ببخشید من فاکتور و سیاهه رو دارم میتونم بدون اجازه شوهرم برم و استرداد جهیزیه کنم؟

 11. استرداد جهیزیه رو میتونیم با یه افسر نیروی انتظامی برم و انجام بدیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ