خانه / پزشکی و دیه / دیه دندان شیری چگونه محاسبه می شود؟

دیه دندان شیری چگونه محاسبه می شود؟

دیه دندان شیری

اگر دندان شیری یا موقتی باشد و حادثه وارده به آن باعث شکستگی دندان شده باشد، مبلغی که برای دیه دندان کودکان یا دیه دندان شیری در نظر گرفته شده برای جبران خسارت وارده به این عضو به فرد صدمه‌دیده تعلق خواهد گرفت.

در این مطلب درباره دیه دندان شیری نکاتی که لازم است بدانید را ارائه کرده‌ایم. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره دیه دندان شیری و یا دیه سایر اعضای بدن می‌توانید با وکیل دیه دادسو مشورت کنید.

دیه کندن دندان شیری در صورت رویش مجدد

اگر دندان شیری که در دهان وجود دارد دچار صدمه شده باشد و دندان از جای خودش کنده شده باشد، باید امکان رویش مجدد دندان یا درآمدن دندان دائمی به جای دندان شیری برای محاسبه دیه بررسی شود.

در صورتی که کندن دندان شیری رویش دندان دائمی را با مشکل مواجه نکند، مبلغی که برای دیه کندن دندان شیری در صورت رویش مجدد مشخص شده برای این حادثه در نظر گرفته خواهد شد.

دیه شکستن دندان شیری

دیه رویش مجدد دندان شیری یا کنده شدن دندان شیری و رشد دندان دائمی برابر با یک دهم دیه کامل خواهد بود. در سال 1401 مبلغی که به عنوان دیه کامل در نظر گرفته شده برابر با 600 میلیون تومان است؛ بنابراین دیه کنده شدن دندان شیری و رویش مجدد آن برابر با 6 میلیون تومان خواهد بود.

 دیه کندن دندان شیری در صورت عدم رویش مجدد

اگر آسیبی که به دندان شیری وارد شده شدید باشد، احتمال دارد که فرد صدمه‌دیده برای همیشه شانس داشتن دندان سالم را از دست بدهد و دیگر امکان رویش دندان دائمی برای او وجود نداشته باشد.

در این شرایط دیه کندن دندان شیری در صورت عدم رویش مجدد توسط قانون مجازات اسلامی برای فرد صدمه‌دیده در نظر گرفته می‌شود. بر اساس این قانون، دیه کنده شدن دندان شیری و عدم رشد دندان دائمی برابر با دیه کامل دندان دائمی خواهد بود.

دیه کامل دندان دائمی برای دندان‌های جلو و دندان‌های پشت مبلغ متفاوتی است. برای کنده شدن دندان‌های دائمی جلو مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با یک بیستم دیه کامل یا 30 میلیون تومان است. در صورتی که دندان شیری از بین رفته جزء دندان‌های پشت باشد، مبلغی که برای عدم رویش آن در نظر گرفته می‌شود برابر با یک چهلم دیه کامل یا 15 میلیون تومان است.

شکستن یا کنده شدن دندان‌های کودکان که به عنوان دندان شیری شناخته می‌شوند مشمول پرداخت دیه است و باید دیه تعیین شده برای آن‌ها توسط فرد صدمه زننده پرداخت شود.

دیه شکستن دندان شیری

اگر دندان شیری در اثر حوادث عمد و غیرعمدی دچار شکستگی شود نیز برای آن دیه در نظر گرفته می‌شود. طبق قانون مجازات اسلامی اگر تصادف، ضربه و… به دهان و دندان‌ها وارد شود، به نحوی که باعث شکستن، معیوب شدن یا شکافت دندان شیری شده باشد، مبلغی که برای دیه دندان در نظر گرفته می‌شود برابر با حد ارش تعیین شده توسط قاضی خواهد بود.

دیه کندن دندان شیری

در واقع قاضی حد ارش را با توجه به شدت آسیب وارده به دندان تعیین می‌کند. سپس فردی که موجب صدمه وارد شدن به دندان‌ شده باید این مبلغ را که دیه ارش دندان شیری است پرداخت کند.

جمع بندی

برای دندان‌های شیری دیه صدمات و شکستگی دندان با مواقعی که دندان کنده شده باشد متفاوت است. در این مطلب جزییات محاسبه مبلغ دیه دندان شیری را ارائه کردیم.

به دلیل پیچیدگی پرونده‌های قضایی پیشنهاد می‌کنیم حتما با وکیل وصول دیه مشورت کنید. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره دیه چند دندان و… دارید، از مشاورین دادسو برای برآورد مبلغ دیه کامل کمک بگیرید.

سوالات متداول

دیه کنده شدن دندان شیری چقدر است؟

دیه کنده شدن دندان شیری به شرط رویش مجدد آن برابر با یک دهم دیه کامل است.

دیه شکستن دندان شیری چقدر است؟

دیه شکستن دندان شیری بر اساس حد ارش تعیین شده توسط قاضی مشخص خواهد شد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *