طلاق در کانادا

طلاق در کانادا

انجام مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین 15 تا 30 روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید یا روی دکمه های زیر کلیک کنید.

 

در این مقاله قرار است درباره طلاق در کانادا توضیح دهیم. کانادا یکی از مهاجرپذیرترن کشورهای دنیا است و تعداد زیادی از افراد ایرانی در حال حاضر درکانادا ساکن هستند.

باید بدانید احوال شخصیه ایرانیان در هر کشوری که زندگی کنند، باید مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران انجام شود. در ادامه این مقاله درباره طلاق ایرانیان در کانادا مطابق قوانین کانادا و طلاق ایرانیان خارج از کشور مطابق قوانین ایران توضیح می‌دهیم.

 

احوال شخصیه ایرانیان

احوال شخصیه به حق و حقوقی گفته می‌شود که بر اساس آنها یک شخص در یک جامعه هویت پیدا می‌کند و آثار مدنی برای فرد به دنبال دارد. بر اساس احوال شخصیه اموری مانند طلاق، ازدواج، ارث و وصیت نامه و … ایرانیان در هر کشور بر اساس قوانین خود ایران است.

بر اساس ماده ۶ قانون مدنی: قوانین مربوط به احوال شخصیه از قبیل نکاح و طلاق و اهلیت اشخاص و ارث در مورد کلیه اتباع ایران ولو اینکه مقیم در خارجه باشند مجری خواهد بود.

بر اساس ماده ۷ قانون مدنی: اتباع خارج مقیم در خاک ایران از حیث مسائل مربوط به احوال شخصیه و اهلیت خود و همچنین از حیث حقوق ارثیه در حدود معاهدات مطیع قوانین و مقررات دولت متبوع خود خواهند بود.

ثبت طلاق کانادایی در ایران

در همین ابتدای مقاله بهتر است بدانید که طلاق ایرانیان با قوانین کانادایی هیچ ارتباطی به طلاق با قوانین ایران ندارد. شما در صورتی که قصد جدایی از همسر خود دارید و هر دو ایرانی هستید باید طبق قوانین ایران هم جدا شوید و طلاق شما در دفاتر طلاق ایران ثبت شود.
[readmore]1759[/readmore]

اگر در ایران ازدواج کرده باشم، چطور در کانادا طلاق بگیرم؟

برای طلاق در کشور کانادا فرقی نمی‌کند که ازدواج شما در کانادا ثبت شده باشد یا خیر. زمانی که شما قصد مهاجرت به کانادا را دارید در هر صورت مدارک تاهل شما در آن کشور به ثبت می‌رسد و زمانی که قصد طلاق دارید باید هم بر اساس قوانین کانادا و هم بر اساس قوانی ایران طلاق بگیرید.

طلاق در کانادا
طلاق در کانادا

مراحل طلاق در کانادا با قوانین کانادا

در ادامه مراحل طلاق در کانادا را بر اساس قوانین کانادا به صورت مختصر توضیح می‌دهیم. بهتر است بدانید که طلاق شما با توجه به شهر و استانی که در آن ساکن هستید، می‌تواند متفاوت باشد.

 •  در مرحله اول باید تصمیم خود را به صورت قطعی برای طلاق بگیرید.
 •  فرم درخواست طلاق خود را کامل کنید. این فرم‌ها را می‌توانید بر اساس شهری که در آن قرار دارید از دادگاه، وکیل خود یا مراکز اطلاع رسانی خانواده تهیه کنید.
 •  با توجه به نوع طلاق زمینه‌های طلاق را فراهم کنید. (در کانادا دو نوع طلاق وجود دارد که با ترجمه به طلاق بدون تقصیر یا با تقصیر دسته بندی می‌شود.
 •  نوع طلاق خود را مشخص کنید. طلاقی که هر دو نفر راضی باشند فقط نیاز به یک نوع درخواست طلاق دارد. طلاقی که از سمت یک نفر به دلیل کوتاهی طرف مقابل است، نیاز به دلیل برای اثبات آن دارد.
 •  اگر فرزندی دارید باید تکلیف سرپرستی و نگهداری از فرزند را مشخص کنید. در صورتی که برای حضانت فرزند به توافق نرسید، سرپرستی بر اساس علاقه و مصلحت کودک، رابطه فرزند با والدین، سلامت روان و جسمی والد و … مشخص می‌شود.
 •  درخواست طلاق خود را در دادگاه استانی که در آن قرار دارید به کمک وکیل خود یا منشی دادگاه مشخص کنید.
 •  منتظر گرفتن برگه‌های موافقت نامه طلاق خود باشید و فرم‌ها را ظرف یک ماه به همسر خود نیز تحویل دهید.
 •  بعد از ۳۰ روز می‌توانید برای تنظیم طلاق خود در دادگاه اقدام کنید.
 •  پس از این مدت قاضی پرونده شما را بررسی می‌کند و حکم طلاق را صادر می‌کند.
 •  ۳۰ روز بعد گواهی طلاق شما صادر می‌شود. شما در مدت این ۳۰ روز مطلقه حساب می‌شوید و حق ازدواج مجدد دارید.
[readmore]2677[/readmore]

انواع از طلاق در کانادا

در کانادا دو نوع طلاق وجود دارد. یک نوعی طلاق است که مانند طلاق توافقی در ایران هر دو نفر راضی به طلاق هستند و در این صورت باید به مدت یک سال جدا از یک دیگر زندگی کنند و اقدام به طلاق کنند.

نوع دیگری طلاق است که نیاز به سپری کردن این جدایی یکساله ندارد. چرا که دلیل طلاق کوتاهی یکی از افراد در زندگی مشترک است. برای مثال خیانت کردن، وارد کردن آزار روحی و جسمی به فرد طرف مقابل است. در این صورت باید این موارد با مدرک کافی به اثبات دادگاه برسد تا بدون گذری کردن یک سال طلاق خانم و آقا ثبت شود.

نمونه دادنامه اخذ شده برای پرونده طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور توسط دادسو
نمونه دادنامه اخذ شده برای پرونده طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور

طلاق در کانادا با قوانین ایران

زمانی که در کانادا سکونت دارید و قصد طلاق دارید باید به یک وکیل در ایران وکالت بدهید. این فرد می‌تواند هم وکیل پایه یک دادگستری باشد و هم یکی از اعضای خانواده و یا دوستان شما باشد.

برای دادن وکالت دادن به فرد مورد اعتماد خود می‌توانید هم از طریق سامانه ثنا و هم از طریق سامانه میخک کانادا اقدام کنید.

سامانه ثنا

سامانه ثنا یکی از سایت‌هایی است که قوه قضاییه برای انجام اموری مانند ثبت انواع دادخواست، ابلاغیه‌های قضایی و ارسال اظهارنامه‌ها در نظر گرفته است.

برای استفاده سامانه ثنا می‌توانید ابتدا در این سامانه ثبت نام کنید. برای ثبت نام باید وارد سامانه عدل ایران شوید. اطلاعات هویتی خود مانند کد ملی، سریال شناسنامه و تاریخ تولد خود را وارد کنید.

در ادامه اگر اجازه ورود به سیستم را داشتید باید سایر اطلاعات هویتی خود، اطلاعات محل سکونتی، اطلاعات تماس خود را وارد کنید. سپس باید احراز هویت غیر حضوری را انجام دهید. در این مرحله باید تصویر سلفی خود، امضا و یک ویدئو از خود در سامانه ثبت کنید.

وقتی همه مراحل با موفقیت انجام شد می‌توانید از طریق این سامانه یک قرارداد الکترونیک با وکیل خود تنظیم و امضا کنید. سپس وکیل از طریق ثنا برای شما ثبت دادخواست را انجام می‌دهد و کار طلاق در کانادا برای شما از طریق سامانه ثنا انجام می‌شود.

نمونه وکالتنامه سامانه میخک
نمونه وکالتنامه سامانه میخک

سامانه میخک

در صورتی که موفق به ثبت نام سامانه ثنا نشوید، می‌توانید برای ثبت نام در سامانه میخک اقدام کنید. برای این کار باید وارد سایت میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) شوید اطلاعات هویتی خود را وارد کنید سپس سفارت کشور مورد نظر خود را انتخاب کنید.

از آنجایی که ایران در کانادا سفارت ندارد، باید سفارت واشتنگن را انتخاب کنند. نوع وکالت را مشخص کرده و سایر اطلاعات هویتی، اطلاعات محل سکونت و اطلاعات تماس خود را وارد کنید.

سپس باید متن وکالت را تنظیم کرده و ثبت را انجام دهید. با کد رهگیری که از سایت دریافت کردید باید از سفارت وقت احراز هویت به صورت اسکایپی بگیرید. بعد باید مدارک را به سفارت پست کنید تا مورد تائید قرا بگیرد.

بعد از انجام همه این کارها وکیل طلاق توافقی مورد نظر شما می‌تواند وکالت نامه را از وزارت امور خارجه در ایران دریافت کند.

[readmore]1941[/readmore]

 

طلاق در کانادا
طلاق در کانادا

تقسیم اموال بعد از طلاق در کانادا

زمانی که خانم و آقایی قصد ثبت طلاق در کشور کانادا را دارند باید اموال را بین یک دیگر به صورت مساوری تقسیم کنند. این تقسیم اموال فقط شامل ملک و املاک نیست و اگر بدهی وجود دارد هم بین هر دو نفر تقسیم می‌شود. تقسیم اموال قوانین مربوط به خود را دارد. به صورت کلی باید ابتدا تمام اموال بررسی شود، بدهی‌ها محاسبه شود، اگر خانم یا آقا  اموالی به ارث بردن محاسبه شود، سپس تمام این حقوق بین دو نفر تقسیم شود.

[readmore]3003[/readmore]

نتیجه گیری

فرقی نمی‌کند که شما چندین سال است مقیم کشور کانادا هستید، یا فرقی نمی‌کند که ازدواج شما در کانادا به ثبت رسیده یا خیر. در هر صورت چون شما ایرانی هستید باید طلاق خود را در دفاتر ایران به ثبت برسانید. برای ثبت طلاق در ایران می‌توانید وکیل بگیرید. برای دادن وکالت به شخصی در ایران می‌توانید از سامانه ثنا یا میخک اقدام کنید.

۴.۴/۵ - (۷ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به دکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

17 Responses

 1. از کانادا چطور میتونم کار طلاق توافقی خودم رو به موسسه شما واگذار کنم ؟

  1. سلام.
   شما می توانید از طریق سامانه میخک و سامانه ثنا به وکلای دادسو وکالت بدین. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از طریق واتساپ با کارشناسان حقوقی دادسو صحبت کنید.

 2. طلاق در کانادا برای ایرانی ها باید از طریق سفارت انجام شه یا دادگاه؟
  نمیشه بریم سفارت و ثبت کنیم؟ وکیل در ایران حتما لازمه؟ طلاق در کانادا برای مایی که بیست ساله ایران نیومدیم هم امکانپذیر نیست؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   طلاق ایرانیان در کانادا باید بر اساس قوانین ایران انجام بشه و دادگاه در ایران رای طلاق توافقی رو صادر کنه و در دفتر ثبت طلاق ثبت بشه. شما برای این کار نیاز به وکیل در ایران دارید.
   شما باید از طریق سامانه میخک به یک وکیل در ایران وکالت دهید. برای اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ با همکاران ما در ارتباط باشید

 3. سلام ممنون از توضیحاتتون
  من میخوام در کانادا طبق قوانین کانادا از همسرم جدا بشم.من در شهر مونترال هستم. همسرم خشونت داره و کتک میزنه…مرحله ی اول این فرمها را از کجا باید بگیرم ممنون میشم اگر کسی تجربه ای داره منو راهنمایی کنه

   1. سلام، وقت بخیر
    لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنند.

 4. طلاق در کانادا بهتره که اول طلاق در ایران رو انجام بدین. وکیل بگیرین بهتره. وگرنه باید برید حضورا ایران

 5. سلام اگر عقد ایرانی ‌کانادایی هر دو انجام شود و زوجین با طلاق ایرانی پس از ۴ ماه جدا شوند نیاز به ثبت ‌دادگاه در کانادا را دارد یعنی این مراحل باید در کانادا انجام شود یا خیر

  1. سلام، وقت بخیر.
   سند طلاق ایرانی شما صادر شده است؟ بهتر است که طلاق کانادایی را هم اقدام کنید.

 6. مراحل طلاق توافقی در کانادا رو درست متوجه شدم؟
  ١- اول باید طلاق ایرانی از طریق وکیل یا حضوری در ایران انجام بشه
  ٢- طلاق توافقی در کانادا که نیاز به یکسال جدایی داره

  برای جدایی چه اقدامی باید انجام بشه و تاریخ جدایی از زمانی است؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بهتر است که اول برای طلاق ایرانی از طریف وکیل در ایران اقدام کنید. انجام این کار توسط وکلای دادسو طی ۲۰ تا۴۰ روز کاری انجام می شود. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 7. با سلام

  ایا زن میتواند همزمان درخواست مهریه از طلاق ایران را بگیره و هم در کانادا اقدام به گرفتن نصف اموال شوهر رو بکنه؟
  راهی قانونی هست که بشه فقط یک کدومش رو انجام بده؟
  ممنون

  1. سلام، وقت بخیر.
   قوانین ایران با قوانین کشورهای دیگر تداخلی ندارد و خانم میتوانند هر دو مورد را انجام دهند.

 8. مرسی که همه چیز روشفاف توضیح دادین. من ساکن ونکوور هستم و در طلاق در کانادا روانجام دادیم. ولی من میخوام بیام به خانوادم سر بزنم. میخوام قبلش طلاق در ایران انجام شده باشه.
  می ترسم همسرم بخواد ممنوع الخروجم کنه. طلاق بگیرم دیگه نمی تونه ممنوع الخروجم کنه؟ درسته؟ مرسی

  1. سلام وقت بخیر
   شما می‌تونید از طریق سامانه ثنا و میخک به وکلای دادسو وکالت بدید تا بدون حضور شما کارهای حقوقی انجام بشن. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید. در صورتی که طلاق ثبت بشه، ایشون اختیاری در رابطه با ممنوع الخروجی شما ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید

مشاوره مراحل انحصار وراثت به صورت آنلاین و بدون نیاز به جلسه حضوری

مشاوره حقوقی رایگان با کارشناسان حقوقی دادسو

فاطمه شهبازی

محیا بابایی

محیا بابایی

فاطمه شهبازی