درخواست شناسنامه المثنی برای خارج از کشور

درخواست شناسنامه المثنی برای خارج از کشور

شناسنامه یکی از مهم‌ترین اسناد هویتی برای افراد مختلف محسوب می‌شود؛ بنابراین تحت هر شرایطی که فرد شناسنامه خودش را گم کرده باشد، یا به دلیل حادثه‌ای شناسنامه مفقود شده یا صدمه دیده باشد، لازم است که متقاضی برای دریافت شناسنامه المثنی اقدام کند.

در این مطلب دادسو درباره شرایط صدور شناسنامه المثنی برای ایرانیان خارج از کشور نکاتی که باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. در صورتی که درباره درخواست کارت ملی خارج از کشور یا سایر امور مربوط به ایرانیان خارج از کشور سؤال دارید می‌توانید با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

همچنین شما می‌توانید به وکلای دادسو وکالت بدید تا مراحل صدور شناسنامه المثنی انجام بشه و نیازی به حضورتان در داخل کشور هم نیست. بعد از اخذ شناسنامه المثنی‌، از طریق پست برای شما ارسال می‌شه.

درخواست شناسنامه المثنی برای خارج از کشور

در صورتی که فردی که شهروندی ایران را دارد و در خارج از کشور ساکن است شناسنامه‌اش مفقود شده باشد، لازم است که متقاضی  به  کنسولگری یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خودش  مراجعه کرده و نسبت به ارائه درخواست صدور المثنی شناسنامه اقدام کند.

 همچنین، در صورتی که فرد مورد نظر با نحوه گرفتن شناسنامه المثنی خارج از کشور به صورت آنلاین آشنایی دارد، این امکان برای او وجود خواهد داشت که از طریق سامانه میخک و بخش مربوط به امور شناسنامه نسبت به ثبت مفقودی شناسنامه و درخواست صدور شناسنامه المثنی اقدام کند.

 مراحل درخواست صدور شناسنامه المثنی

جهت دریافت  شناسنامه المثنی خارج از کشور باید مراحلی که در ادامه ارائه شده را انجام دهید. 

 • مراجعه به وب‌سایت میخک
 •  دریافت فرم مفقودی شناسنامه
 •  تکمیل فرم مفقودی شناسنامه و ارسال آن از طریق سامانه
 • بررسی وضعیت رسیدگی به درخواست 
 • بررسی وضعیت درخواست توسط سازمان ثبت‌احوال 
 •  صدور شناسنامه در صورت برقراری شرایط لازم

مدارک مورد نیاز برای شناسنامه المثنی در خارج از کشور

برای رسیدگی به درخواست  شناسنامه المثنی خارج از کشور، حتماً باید مدارکی که توسط سازمان ثبت‌احوال مشخص شده را آماده کرده و ارسال کنید. مدارکی که برای صدور شناسنامه نوزاد خارج از کشور لازم است، امکان دارد با افراد بالغ کمی تفاوت داشته باشد. با این  وجود، کلیه مدارکی که معمولا لازم است متقاضیان برای رسیدگی به درخواست‌هایشان آماده و بارگذاری کنند را در ادامه جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

 • فرم تکمیل شده صدور شناسنامه
 • فرم تکمیل شده گزارش مفقودی شناسنامه
 •  پرسشنامه تکمیل شده متقاضیان دریافت خدمات سجلی از اسناد سجلی راکد (در صورتی که شناسنامه نمونه قدیم و مربوط به قبل از انقلاب اسلامی باشد)
 • دو قطعه عکس جدید 4*3 تمام رخ، بدون کلاه، عینک با درج مشخصات سجلی متقاضی در پشت عکس‌ها، (برای افراد بالای 15 سال) عکس خانم‌ها  باید با رعایت حجاب کامل اسلامی باشد
 • تصویر شناسنامه مفقوده متقاضی
 • اصل شناسنامه همسر و فرزندان و اصل سند ازدواج افراد متأهل
 • ارائه اصل مدرک معتبر عکس‌دار ایرانی مانند گذرنامه، گواهینامه رانندگی، کارت پایان خدمت یا معافیت، مدرک تحصیلی، کارت شناسایی ملی، شناسنامه جدید پدر و مادر و همسر و فرزندان، (ارائه دو مورد از موارد ذکر شده الزامی است)
 • ارائه مدارک اقامتی معتبر عکس‌دار متقاضی
 • اصل قبض واریز تعرفه خدمات کنسولی به حساب نمایندگی

ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند به صورت آنلاین و از طریق سامانه میخک درخواست صدور شناسنامه جدید یا المثنی را برای خودشان ثبت کنند.

نکات مهم صدور  شناسنامه ایرانی برای متولدین خارج کشور

نکات مهم صدور  شناسنامه ایرانی برای متولدین خارج کشور

برای صدور شناسنامه افراد ایرانی که در خارج از کشور متولد شده‌اند ملاحظات خاصی در نظر گرفته شده است. از جمله این ملاحظات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • حضور متقاضی در نمایندگی ایران در کشور مقصد جهت درخواست حضوری ضروری خواهد بود.
 •  درخواست المثنی شناسنامه برای متقاضیان زیر 18 سال باید از سوی پدر، جد پد
 • ری و یا قیم قانونی آن‌ها انجام شود. (مادر تا زمانی که در قید زوجیت پدر متقاضی باشد می‌تواند درخواست دهد)

سخن پایانی

تعویض شناسنامه در خارج از کشور یا درخواست صدور شناسنامه المثنی شرایط خاصی را دارد؛ بنابراین ایرانیان مقیم خارج از کشور برای دریافت شناسنامه جدید برای خودشان، فرزندشان یا همسرشان لازم است که ابتدا به سایت کنسولگری مراجعه کنند، سپس مدارک لازم برای دریافت شناسنامه جدید را آماده کرده و تحویل دهند.

پس از طی شدن مراحل قانونی، به درخواست‌های متقاضیان توسط کنسولگری و اداره ثبت اسناد رسیدگی خواهد شد و شناسنامه جدید برای فرد صادر می‌شود.

شما می‌توانید برای گرفتن شناسنامه المثنی به وکلای دادسو وکالت بدید تا مراحل اخذ شناسنامه ایرانیان خارج از کشور را بدون نیاز به حضور شما انجام دهند. بعد از اخذ شناسنامه المثنی‌، از طریق پست برای شما ارسال می‌شه.

سؤالات متداول

نحوه درخواست اینترنتی صدور شناسنامه المثنی در خارج به چه صورت است؟

ایرانیان ساکن خارج از کشور برای ثبت درخواست صدور شناسنامه المثنی، لازم است که از طریق کنسولگری یا چ سامانه میخک اقدام کنند.

آیا امکان پیگیر درخواست اینترنتی صدور شناسنامه المثنی وجود دارد؟

بعد از ثبت درخواست اینترنتی صدور شناسنامه المثنی، امکان پیگیری مراحل آن برای متقاضیان از طریق سایت میخک وجود خواهد داشت.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (4 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *