سامانه میخک کانادا

سامانه میخک کانادا

در این مقاله قرار است به سامانه میخک کانادا بپردازیم و مواردی از قبیل معرفی سامانه میخک ، ثبت نام در سامانه میخک، ثبت وکالتنامه، استعلام وکالتنامه، نحوه گرفتن کد رهگیری در سامانه میخک  و نوبت دهی در سامانه میخک کانادا و دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن را بررسی کنیم. همچنین در مورد طلاق در کانادا و ثبت طلاق ایرانیان مقیم کانادا در داخل ایران توضیح دهیم.

وکالت دادن از کانادا به ایران

برای اعطای وکالتنامه از کانادا به ایران باید از طریق سامانه میخک که مربوط به خدمات کنسولی وزارت امور خارجه ایران است اقدام کنید. ایرانیان ساکن خارج از کشور برای وکالت دادن از کانادا به ایران باید در سامانه میخک ثبت نام کنند و از این طریق به وکیل مورد نظر خود وکالت دهند. فراموش نکنید که سامانه میخک هیچ گونه مسئولیتی در قبال نوع وکالت شما ندارد. در ادامه به طور کامل درباره سامانه میخک، ثبت نام در آن و نحوه اعطای وکالت از طریق سامانه میخک برای وکالت دادن از کانادا به ایران را توضیح می دهیم.

سامانه میخک چیست؟

سامانه میخک به مدیریت یکپارچگی خدمات کنسولی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته می شود که برای امور حقوقی، اسنادی و اداری ایرانیان خارج از کشور فراهم شده است. ایرانیان مقیم کانادا هم می توانند از طریق سایت میخک امور مختلفی از جمله تنظیم وکالت‌نامه در سامانه میخک، امور مربوط به گذرنامه، امور سجلات ،امور دانشجویی، تایید اسناد تجاری و درخواست صدور شناسنامه و… را انجام دهند.

ثبت نام در سامانه میخک کانادا

برای ثبت نام در سامانه میخک، شما به کد ملی ایرانی و  یک ایمیل معتبر نیاز خواهید داشت. بعد از وارد کردن کد ملی و ایمیل خود در سایت میخک یک کد تایید به ایمیل شما ارسال خواهد شد که با تایید ایمیل، شما میتوانید وارد پنل کاربری سامانه میخک کانادا شوید و باید اطلاعات خود مانند نام، نام خانوادگی، کشور محل تولد، محل صدور شناسنامه، شغل، تحصیلات، نوع  و مدت اقامت و آدرس پستی دقیق خود را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که برای دسترسی بدون نقص از هر نوع خدمات سامانه میخک، لازم است که کلیه اطلاعات مورد نیاز سامانه را به طور کامل و دقیق وارد نمایید

ثبت وکالتنامه در سامانه میخک کانادا

همانطور که در بخش قبل اشاره شد ، ابتدا وارد سایت میخک می شوید و در سامانه میخک کانادا ثبت نام میکنید و از طریق بخش امور وکالتنامه ها ، نوع وکالتنامه خود را انتخاب کنید و در مرحله بعد کنسولگری موردنظر در کشور کانادا (دفتر حفظ منافع در واشینگتن) را انتخاب کنید. بعد از آن باید مشخصات کامل وکیل خود مثل : نام، نام خانوادگی، شماره ملی و… را وارد نمایید که شما می توانید به نزدیکان خود و یا وکیل پایه یک دادگستری وکالت دهید. سپس متن وکالتنامه و حدود اختیارات وکیل را تعیین نمایید منظور از متن وکالتنامه، ذکر کردن دقیقا همان وظایفی است که به وکلیتان محول می کنید.

به طور مثال در مورد پرونده انحصار وراثت باید به صراحت قید شود که وکیل، از طرف موکل وکالت دارد به شورای حل اختلاف مراجعه کند و اقدام به اخذ گواهی حصر وراثت کند. وکالتنامه می تواند در مورد اموری از جمله خرید، فروش، رهن، اجاره  و امور حقوقی مربوط به املاک و مستغلات، رسیدگی به امور مالی، انواع طلاق از جمله طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور، پیگیری امور اداری و دانشگاهی، انجام امور بانکی و انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور باشد.

وکالتنامه می تواند در مورد اموری از جمله خرید، فروش، رهن، اجاره  و امور حقوقی مربوط به املاک و مستغلات، رسیدگی به امور مالی، انواع طلاق از جمله طلاق ایرانیان خارج از کشور، پیگیری امور اداری و دانشگاهی، انجام امور بانکی و انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور باشد. دقت داشته باشید که متن وکالت باید دقیق و بدون نقص نوشته شود و در صورتی که در این زمینه اطلاعات حقوقی ندارید، حتما از مشاوران حقوقی و یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادسو می توانید کمک بگیرید.

سامانه میخک کانادا
سامانه میخک کانادا

اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری از طریق سامانه میخک

همانطور که در متن بالا گفته شد از طریق سامانه میخک کانادا ، می توانید هم به وکیل و هم به خویشاوندان و یا هر کسی که مورد اعتماد شما است، وکالت دهید. توجه داشته باشید که جهت امور حقوقی از جمله طلاق و انحصار وراثت حتما باید به وکیل پایه یک دادگستری وکالت دهید و حتی می توانید به اشخاص مورد اعتماد یا اقوام نزدیک خود با حق توکیل به غیر وکالت دهید که آنها در ایران  به یک وکیل پایه یک دادگستری وکالت بدهند.

پس جهت امور حقوقی مانند طلاق حتما باید وکیل داشته باشید و افراد عادی نمی توانند به جای شما اقدام قضایی انجام دهند ، ولی می توانند از طریق وکالتنامه ای که از طریق سایت میخک به آنها اعطا کردید به یک وکیل پایه یک دادگستری وکالت دهند.

در صورتی که وکالت را به اطرافیان خود اعطا کنید، حتما باید به محل وزارت امور خارجه در تهران با مدارک شناسایی خود مراجعه کنند و وکالتنامه تنظیم شده را تحویل بگیرند و در صورتی که به طور مستقیم به وکیل پایه یک دادگستری وکالت دهید، نیازی به مراجعه اطرافیان شما به وزارت امور خارجه نیست و وکیل این کار را مستقیما انجام می دهد.منظور از حدود اختیارات وکیل این است که وکیل دقیقا در چه مواردی اختیار عمل دارد. به طور مثال مشخص شود در پرونده انحصار وراثت وکیل حق استعلام از ثبت احوال را دارد یا خیر . در مرحله بعد شما باید مشخص نمایید که این وکالتنامه را در ایران وکیل شما از وزارت امور خارجه دریافت کند یا خیر .در آخر یک کد رهگیری از طریق سامانه میخک به شما نمایش داده شده و همزمان به ایمیل شما ارسال می شود .

نحوه گرفتن کد رهگیری سامانه میخک

بعد از اینکه مراحل تنظیم وکالتنامه در سامانه میخک کانادا به اتمام رسید و درخواست وکالتنامه خود را با موفقیت در سامانه میخک ثبت کردید، کد رهگیری سامانه میخک به شما نمایش داده می شود و همینطور به ایمیل شما ارسال می شود. بسیاری از امور مربوط به سامانه میخک در صورتی با موفقیت انجام می شوند که در پایان روال به شما کد پیگیری داده شود که از این طریق بتوانید هر گونه پیگیری لازم در روند انجام تنظیم وکالتنامه را انجام دهید ولی در نظر داشته باشید برخی از امور سامانه میخک مانند نظام وظیفه بدون کد رهگیری ثبت می شوند.

نوبت دهی سامانه میخک 

بعد از اینکه شما وکالتنامه را با موفقیت در سامانه میخک ثبت کردید، سامانه به شما یک کد رهگیری می دهد که این کد به ایمیل شما هم ارسال می شود.بعد از دریافت کد رهگیری شما باید به سایت نوبت دهی سامانه میخک به آدرس www.appointment.mfa.ir مراجعه کنید ، این وب سایت برای ایرانیان سراسر جهان مشترک است. ابتدا شما باید کد ملی و کد رهگیری خود را وارد نمایید و بعد از آن خدمت مورد نظر خود را انتخاب کنید برای مثال اگر مایل به تنظیم وکالتنامه هستید ثبت وکالتنامه رو انتخاب میکنید و بعد از آن از بین زمان هایی که سیستم به شما ارائه می دهد یک زمان را انتخاب می کنید و زمان برای احراز هویت شما در سامانه ثبت می شود. توجه داشته باشید که در زمان مراجعه به دفتر حفظ منافع ایران در واشینگتن حتما مدارک هویتی و اقامتی خود را به همراه داشته باشید تا روند احراز هویت شما دچار مشکل نشود.

همانطور که می دانید در حال حاضر ایران در کشور کانادا سفارت، کنسولگری و دفتر حفظ منافع ندارد و کلیه امور کنسولی ایرانیان مقیم کانادا از طریق دفتر حفظ منافع ایران در واشینگتن انجام می شود. از سال 2020 نیازی به مراجعه حضوری به دفتر حفظ منافع جهت تایید مدارک نیست و امکان ارسال پستی مدارک جهت تایید استاد و اوراق امکانپذیر است و مصاحبه به صورت آنلاین از طریق اسکایپ صورت می گیرد. 

در برخی از امور مانند نظام وظیفه و سربازی، سامانه میخک کانادا کد رهگیری صادر نمی کند. در این صورت در صفحه اول سامانه نوبت دهی میخک کانادا روی دکمه خدمات بدون کد رهگیری کلیک نمایید.

استعلام وکالتنامه میخک کانادا

برای استعلام وکالتنامه میخک،ابتدا شما باید وارد سامانه میخک شوید و به قسمت بررسی صحت مدارک مراجعه کنید و نوع مدرک را مشخص کنید. دسته بندی مدرک برای استعلام وکالتنامه میخک، به سه دسته مدارک آموزشی ، تحصیلی، درمانی، مدارک وکالتنامه، تصدیق امضا و گواهی سو پیشینه تقسیم می شود. سپس باید کد رهگیری و کد ملی خود را وارد نمایید. بعد از زدن دکمه جستجو نتیجه به شما نشان داده می شود.در صورتی که برای طلاق و انحصار وراثت خود نیاز به مشاوره حقوقی دارید از طریق واتساپ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید، تا شما را راهنمایی کنند.

طلاق توافقی با سامانه میخک

طبق ماده 7 قانون مدنی ایران احوال شخصیه ایرانیان خارج از کشور از جمله تقسیم ارث، طلاق، ازدواج و…. باید طبق قوانین ایران (کشور مورد تبعیت خود) صورت گیرد و در صورتی که قصد طلاق دارند باید مراحل انجام طلاق را در محاکم قضایی ایران مطرح کنند و به ثبت برسانند. ایرانیان مقیم کانادا که قصد طلاق توافقی دارند یا باید خودشان در ایران حضور داشته باشند و اقدام به طلاق کنند و یا به یک وکیل طلاق توافقی وکالت دهند که به جای آنها در مراحل اداری و قضایی طلاق توافقی شرکت کنند.

طبق قانون برای طلاق ، یا خود شخص و یا وکیل او در محاکم دادگستری برای پیگیری روند پرونده طلاق باید حاضر باشند. پس امکان پیگیری پرونده طلاق توافقی توسط اطرافیان و اقوام درجه یک وجود ندارد. برای این کار شما باید از طریق سامانه میخک کانادا و یا سامانه ثنا به یک وکیل پایه یک دادگستری در ایران وکالت دهید تا به جای شما در مراحل طلاق در کانادا حاضر شود. در صورتی که مایل به گرفتن وکیل برای پرونده طلاق توافقی هستید و امکان حضور در ایران را ندارید، می توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید، تا شما را راهنمایی کنند. در صورتی که وکلای دادسو، وکیل شما باشند، بدون نیاز به حضور شما در ایران صفر تا صد امور طلاق توافقی شما بدون حضور خانم و آقا انجام می شود

سفارت ایران در کانادا

همانطور که گفته شد در حال حاضر ایران در کانادا هیچ گونه سفارت، کنسولگری و دفتر حفظ منافع ندارد و کلیه مربوط به ایرانیان مقیم کانادا از طریق دفتر حفظ منافع ایران در آمریکا پیگیری می شود. در حال حاضر برای تایید وکالتنامه ها، نیازی به مراجعه حضوری به دفتر حفظ منافع ایران در واشینگتن نیست و هموطنان مقیم کانادا می توانند از طریق اسکایپ مصاحبه داشته باشند و مدارک را به صورت پستی برای بخش کنسولی دفتر حفظ منافع ایران در واشینگتن ارسال نمایند.

دفتر حفظ منافع ایران در واشینگتن

کلیه ایرانیان مقیم کشور های کانادا و ایالات متحده آمریکا جهت پیگیری امور کنسولی و اداری خود در ایران باید به دفتر حفظ منافع ایران در واشینگتن مراجعه کنند. آدرس  و شماره دفتر حفظ منافع ایران در واشینگتن:

آدرس : Embassy of Pakistan -The Interests Section of Islamic Republic of Iran 1250 23rd st. N.W. Suite # 200 Washington, DC 20037

کد کشور و محل : 202 001

تلفن نمایندگی : 9654990

4/5 - (21 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

12 پاسخ

  1. سلام، وقت بخیر
   نمی توان زمان دقیقی مشخص کرد. ممکن است تا یک ماه زمان ببرد.

 1. سلام برادرم در کانادا زندگی میکند . توان حرکت ندارد. دو پسر و یک ئختر دارد که همگی کانادا هستند. خواهری داشتیم چند ماه قبل فوت شده است. خانه ای داشته که پس از مرگ وراث آن ما سه برادر و شوهر ایشان هستیم. میخواهیم برای برادرم در کانا وکالتنامه ای تدوین شود تا ما در ایران اقدامات را انجام دهیم. لطفا راهنمائی بفرمایید

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 2. من ساکن ادمونتون هستم و نمی تونم میخک ثبت نام کنم. میشه کمکم کنین؟ میشه تو واتساپ زنگ بزنم؟

  1. سلام، وقتتون بخیر
   شما می‌توانید با شماره ۰۹۱۰۱۳۹۸۶۱۲ تماس بگیرید، کارشناسان دادسو شمارو راهنمایی می کنند.

 3. سلام پسر من که از کلاس یازدهم به کانادا رفته و اکنون سال اول دانشگاه است میخواهد پرونده تحصیلی تشکیل دهد و برای این دوران تحصیل ، معافیت تحصیلی بگیرد . چکار بکند ؟ لطفا راهنمایی فرمایید .

 4. سامانه میخک کانادا ثبت ناک کردم. ما که تو کانادا سفارت نداریم چیکار باید بکنیم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   شما می توانید با دفتر حفظ منافع ایران در واشینگتن در ارتباط باشید. امور مربوط به سامانه میخک کانادا، توسط دفتر واشینگتن پیگیری می شود.

   1. سلام جواب نمی دهند اذیت می کنند بیش از چند ماه هست که وکالت برادرم انجام نشده است وافعا برای این اداره جای تاسف هست حضوری در تهران جواب نمی دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *