راهنمای دریافت گواهی فوت و نمونه گواهی فوت

دریافت گواهی فوت
۴.۷/۵ - (۱۴ امتیاز)

دریافت گواهی فوت در واقع گواهی است که بعد از فوت افراد صادر می‌شود و شناسامه متوفی بعد از صدور این گواهی باطل می‌شود. گواهی فوت همان رونوشتی از سند وفات است.

دریافت این گواهی بعد از فوت افراد به صورت اجباری و با توجه به محدودیت‌های زمانی که در ادامه مقاله ذکر می‌کنیم باید دریافت شود و مدارک هویتی متوفی باید باطل شود. در این مقاله ما میخوانیم که چه مدارکی برای دریافت گواهی فوت مورد نیاز است، چه افرادی می‌توانند گواهی فوت را دریافت کنند، دریافت گواهی فوت به صورت آنلاین چگونه است و …

دریافت گواهی فوت بدون حضور شما در هیچ مرحله ای 

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره تلفنی رایگان با شماره های دادسو تماس بگیرید تا کارشناسان حقوقی مجموعه شما را راهنمایی کنند.

مادر ۲۲ قانون ثبت احوال چه می‌گوید؟

در ابتدا بهتر است بدانیم که دریافت این گواهی از اهمیت زیادی برخوردار است که ثبت احوال قوانین و تبصره‌های متفاوتی برای این موضوع در نظر گرفته‌ است. طبق ماده ۲۲ قانون ثبت احوال: “وفات هرکس اعم از ایرانی یا خارجی و همچنین ولادت طفلی که مرده به دنیا آمده یا بلافاصله پس از ولادت بمیرد باید به مامور یا نماینده ثبت احوال اعلام شود. وفات ایرانیان در خارج از کشور به ماموران کنسولی محل اقامت یا به نزدیکترین ماموران کنسولی ایران یا به سازمان ثبت احوال کشور اعلام می‌شود.

وفات ایرانیان و خارجیان ساکن کشور را ماموران و نمایندگان ثبت احوال، وفات ایرانیان در خارج از کشور را بر حسب محل اعلام، ماموران کنسولی ایران یا ماموران و یا نمایندگان ثبت احوال ثبت می‌کنند، وفات باید در سند ثبت وفات و همچنین در دفتر ثبت کل وقایع در صفحات مربوط به در گذشته و پدر و مادر او و شناسنامه متوفی ثبت و امضاء و مهر گردد.”

گواهی فوت برای انحصار وراثت نیاز است؟

بله. گواهی فوت از جمله مدارکی است که برای ادامه دادن مراحل انحصار رواثت چه به صورت محدود و چه نامحدود اجباری است و وراث یا  وکیل انحصار وراثت آنها باید همراه داشته باشد. پس دریافت گواهی فوت اجباری است.
اموال معاف از مالیات بر ارث بیشتر بخوانید: اموال معاف از مالیات بر ارث

چه کسانی می‌توانند گواهی وفات را دریافت کنند؟

  •  اعضای خانواده متوفی مانند پدر، مادر، خواهر، برادر، فرزند(با ارائه مدرک شناسایی)
  • خویشاندان و اعضای فامیل متوفی یا هر شخصی که در هنگام فوت حضور داشته(با ارائه مدرک شناسایی و مشخص شدن نسبت که با متوفی دارد)
  • مالک مکانی که شخص در آن فوت کرده.
  • ماموران انتظامی و مقامات قضایی
  • گروه‌های امدادی( برای مثال نیروهای اورژانس)
  • کارکنان قبرستان‌ها

مدارک مورد نیاز برای صدور گواهی فوت

صدور گواهی فوت هم مانند مراحل قانونی دیگر نیازمند مدارکی است که با توجه به مدارک گواهی صادر شود. برای صدور گواهی وفات باید یکی از اشخاصی که در پاراگراف قبل عنوان کردیم به همراه مدارک هویتی متوفی مانند شناسنامه، کارت ملی، گواهی پزشک یا بیمارستان، یا شهادت دو نفر ازاشخاصی که در هنگام فوت حضور داشتند، به اداره ثبت احوال مراجعه کند و با پرداخت تعرفه‌های جاری برای دریافت گواهی اقدام کند.

گواهی فوت
گواهی فوت

محدودیت دریافت گواهی وفات

با توجه به اهمیت دریافت این گواهی بهتر است بدانید که حتما ظرف ۱۰ روز پس از فوت متوفی یکی از افرادی که در عنوان‌های قبل نام بردیم به همراه مدارک‌هایی که در پاراگراف قبل ذکر کردیم باید به ثبت احوال مراجعه کند و اعلام وفات، متوفی را بکند.

در صورتی که مدارک هویتی متوفی به هر دلیلی در دسترس نبود باید حتما ظرف مدتی که گفتیم به اداره ثبت احوال مراجعه و اعلام وفات بکند و در مراحل بعدی می‌توانند شناسنامه را تحویل دهند. بعد از فوت شخص این گواهی فوت است که به جای شناسنامه برای مراحل مورد نیاز کارهایی مانند انحصار وراثت مورد نیاز است.

می‌توانید مراحل مختلف انحصار وراثت به کمک گواهی فوت را در مقاله‌های دیگرمان مطالعه بفرمایید.

گواهی وفـات برای ایرانیان خارج از کشور

بهتر است بدانید که کلیه امور قانونی برای هر ایرانی که در هر کشوری دیگری زندگی کند مانند قوانین داخل کشور پیش می‌رود. گواهی فوت هم باید برای ایرانیان خارج از کشور مانند ایرانیان داخل کشور صادر شود.

برای دریافت این گواهی باید یکی از اعضای خانواده، اقوام یا آشنایان شخص به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت یا نزدیکترین مأمور کنسولی مراجعه کند و با ارائه مدارک هویتی متوفی اعلام فوت کند تا در مراحل بعدی گواهی فوت صادر شود و به ثبت احوال ایران اعلام شود. برای مطالعه بیشتر در مورد روند انحصار وراثت ایرانیان حارج از کشور روی لینک پایین کلیک کنید.

دریافت گواهی فوت به صورت آنلاین

برای صرفه جویی در وقت شهروندان و کاهش رفت و آمد و تردد در ادارات امکان دریافت گواهی فوت به صورت آنلاین وجود دارد. به این صورت که ابتدا باید به اداره ثبت احوال مراجعه کنیم و اعلام فوت را انجام دهیم. بعد می‌توان به سایت ثبت احوال کشور مراجعه کرد و در قسمت درخواست صدور گواهی فوت، فرم در خواستی را تکمیل کرد.

سپس باید تعرفه مورد نظر را پرداخت و کد رهگیری را دریافت کرده و بعد از انتخاب گزینه پیگیری درخواست گواهی فوت، کد رهگیری را وارد سامانه کنیم. پس از بررسی صحت اطلاعات وارده گواهی به آدرسی که به سامانه دادیم پست می‌شود.

دریافت گواهی فوت مجدد

مراحل دریافت گواهی فوت را به صورت کامل برای شما در پاراگراف‌های قبلی توضیح دادیم. در بعضی مواقع امکان این وجود دارد که به هر دلیلی گواهی فوت گم شود. سوالی که وجود دارد این است که آیا امکان دریافت گواهی فوت مجدد وجود دارد؟ باید عرض کنیم که بله. معمولا گواهی فوت تحویل بهشت زهرا می‌شود. برای این کار کافی است به بهشت زهرا مراجعه و رونوشتی از گواهی فوت دریافت کرد، که اعتبار کافی را دارد.

در صورتی که متوفی در پزشکی قانونی تشریح شده باشد، باید به پزشکی قانونی مراجعه و رونوشت را از پزشک مربوطه دریافت کرد.
راهنمای نوشتن وصیت نامه بیشتر بخوانید: راهنمای نوشتن وصیت نامه

مراحل دریافت به صورت خلاصه

ابتدا یکی از اشخص نامبرده با مدارکی که در قبل‌تر توضیح دادیم به اداره ثبت احوال مراجعه و اعلام فوت می‌کند. بعد از بررسی صحت مدارک هویتی سند فوت صادر می‌شود. بعد از صدور سند فوت شناسنامه متوفی باطل شده و گواهی فوت صادر می‌شود.
استشهادیه انحصار وراثت چیست؟ بیشتر بخوانید: استشهادیه انحصار وراثت چیست؟

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

یک نظر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information