خانه / خانواده (طلاق) / طلاق بائن چیست؟

طلاق بائن چیست؟

طلاق بائن نوعی از طلاق است که مرد نمی‌تواند در زمان عده به زن رجوع کند. در این نوع طلاق، برای رجوع دوباره مرد به جاری شدن مجدد خطبه عقد نیاز است. طلاق انواع مختلفی دارد. اگر قصد جدایی دارید، بهتر است پیش از اقدام با انواع و قوانین آن آشنا شوید.

برای راهنمایی بیشتر می‌توانید از مشاوره واتس اپی دادسو به صورت رایگان بهره مند شوید. ما در این مطلب قصد داریم به شرح طلاق بائن، انواع آن و تفاوت آن با انواع طلاق بپردازیم. اگر قصد دارید اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

طلاق بائن به چه معناست؟

طلاق بائن طلاقی است که در آن مرد نمی‌تواند به زن رجوع کند. به عبارت ساده‌ تر در این نوع طلاق، پس از جدا شدن زن و مرد، مرد نمی‌تواند در زمان عده طلاق بائن به زن رجوع کند. طلاق بائن در مقابل طلاق رجعی قرار می‌گیرد.

در طلاق رجعی مرد می‌تواند در طول زمان عده (زمانی که زن پس از مرگ همسرش یا طلاق از او، باید از ازدواج مجدد خودداری کند) دوباره به زن رجوع کند. اما در طلاق بائن، برای رجوع دوباره مرد به زن، نیاز به خواندن عقد مجدد است.

طلاق رجعی چیست؟

همانطور که می‌دانید طبق قانون مدنی ایران، حق طلاق با مرد است. طبق ماده 1143 قانون مدنی طلاق رجعی و طلاق بائن، از انواع طلاق به حساب می‌آیند. طبق ماده 1148 قانون مدنی نیز در مدت عده طلاق رجعی، برای مرد فرصت رجوع کردن وجود دارد. این در حالی است که اگر مرد رجوع کند نیاز به عقد نکاح نبوده و بدون هیچ مرحله قانونی دیگری به زندگی خود با همسرش ادامه خواهد داد.

امکان رجوع تنها بعد از طلاق رجعی وجود دارد. اما اگر زن در طلاق توافقی و طلاق بائن به دلیل بخشیدن مهریه، رجوع کند، به مرد نیز مجوز رجوع بعد از طلاق داده خواهد شد.

انواع طلاق بائن

طلاق بائن خود به سه دسته تقسیم می‌شود. در این سه حالت، جدایی به صورت طلاق بائن انجام می‌شود. در ادامه به شرح این سه حالت اشاره خواهیم کرد.

  • طلاق پیش از رابطه جنسی: در صورتی که زن و مرد پیش از آن که با هم نزدیکی داشته باشند، تصمیم به جدایی بگیرند، طلاق از نوع بائن است. این حالت معمولاً زمانی رخ می‌دهد که زن و مرد در زمان عقد تصمیم به طلاق بگیرند.
  • طلاق پس از یائسگی: اگر زن یائسه شده و دیگر باردار نشود و طرفین در این زمان تصمیم به طلاق بگیرند، طلاق آنها از نوع بائن خواهد بود.
  • سه طلاقه: اگر زن و مردی سه بار با یکدیگر ازدواج کرده و جدا شده باشند، طلاق سوم آنها از نوع بائن است.
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

عده در طلاق بائن

عده به زمانی گفته می‌شود که زن پس از جدایی یا فوت همسر، باید از ازدواج مجدد خودداری کند. لازم به ذکر است عده برای زن و مردی که هنوز با یکدیگر نزدیکی نداشته ‌اند وجود ندارد. زمان عده نیز حدود 3 ماه است. زمان عده این گونه تعریف می‌شود که زن، سه بار از عادت ماهیانه پاک شده باشد.

طلاق خلع و مبارات چیست؟

در طلاق خلع، زن مالی را به شوهرش می‌بخشد و در عوض مرد او را طلاق می‌دهد. مال معمولاً در این مورد مهریه است. نگه داشتن زمان عده برای زن در طلاق خلع و مبارات واجب است.

در طلاق مبارات زن و مرد تصمیم می‌گیرند که بر سر همه موضوعات به توافق برسند و مشترکاً به صورت توافقی درخواست طلاق بدهند. طلاق توافقی یکی رایحج ترین انواع طلاق به حساب می‌آید.

در طلاق بائن امکان رجوع وجود دارد؟

پیش تر خواندید که در طلاق بائن امکان رجوع مرد وجود ندارد. اما اگر طلاق بائن از نوع خلع و مبارات باشد و در زمان عده زن تصمیم بگیرد مالی که بخشیده را پس بگیرد (رجوع کند)، برای مرد نیز امکان رجوع وجود خواهد داشت. توجه داشته باشید که تنها در این حالت است که مرد می‌تواند در طلاق بائن به زن رجوع کند.

وکیل برای طلاق بائن

در این مطلب خواندید که طلاق انواع مختلفی داشته و برای هر کدام از آنها نیز قوانین و شرایطی وجود دارد که مردم خیلی اوقات از آنها بی اطلاع هستند. سپس در زمان انجام مراحل طلاق با برخی از قوانین و اصطلاحات آشنا می‌شوند که بهتر است این اطلاعات را پیش از اقدام قانونی کسب کنند.

وکیل طلاق می‌تواند به زن و مرد در زمان انجام مراحل طلاق کمک کند و یا صرفاً به آنها مشاوره حقوقی بدهد. از آن جایی که مراحل طلاق برای مرد و زن، مراحل پر استرسی محسوب می‌شود، بهتر است کسی که به شرایط و قوانین مسلط است در این مسیر آنها را یاری کند. شما برای مشاوره حقوقی و ارتباط با وکلای مجرب می‌توانید با دادسو تماس بگیرید یا از مشاوره واتس اپی رایگان این مجموعه استفاده کنید.

همانطور که خواندید طلاق بائن نوعی از طلاق است. طلاق بائن نیز خود به چند دسته تقسیم می‌شود. در این نوع جدایی مرد نمی‌تواند در زمان عده به زن رجوع کند. در این نوع طلاق، برای رجوع دوباره مرد به  جاری شدن مجدد خطبه عقد نیاز است. همه انواع طلاق دارای قوانین و شرایط خاص خود هستند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از کمک مشاوران حقوقی مؤسسه دادسو برای بهبود عملکرد خود در دادگاه بهره‌ مند شوید.

سوالات متداول

طلاق بائن چیست؟

طلاق بائن نوعی از طلاق است که مرد نمی‌تواند در زمان عده به زن رجوع کند. در این نوع طلاق، برای رجوع دوباره مرد باید خطبه عقد خوانده شود.

طلاق رجعی چیست؟

طبق ماده 1148 قانون مدنی نیز در مدت عده طلاق رجعی، برای مرد فرصت رجوع کردن وجود دارد. این در حالی است که اگر مرد رجوع کند نیاز به عقد نکاح نبوده و بدون هیچ مرحله قانونی دیگری به زندگی خود با همسرش ادامه خواهد داد.

در طلاق بائن امکان رجوع مرد وجود دارد؟

اگر طلاق بائن از نوع خلع و مبارات باشد و در زمان عده زن تصمیم بگیرد مالی که بخشیده را پس بگیرد برای مرد امکان رجوع وجود خواهد داشت.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *