حذف نام همسر از شناسنامه

حذف-نام-همسر-از-شناسنامه

انجام مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین 15 تا 30 روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید یا روی دکمه های زیر کلیک کنید.

حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه پس از جدایی دغدغه بسیاری افراد است که تمایل دارند نامی از همسر پیشین خود در شناسنامه نداشته باشند و دلیل آن امری خصوصی و کاملا قانونی است که فرد به دلیل موضوعی شخصی، حفظ حریم خصوصی یا مشخص نشدن تعداد ازدواج هایش ممکن است مایل به پاک کردن نام همسر سابق خود باشد.

پاک کردن نام همسر طبق قانون و مقررات سازمان ثبت احوال حتی با وجود دوبار ازدواج امکان پذیر است اما دارای شرایطی است تا از سواستفاده های احتمالی جلوگیری شود.

در صورتی که تمایل دارید حذف نام همسرتان از شناسنامه شما، بدون حضور شما در هیچ مرحله ای انجام شود، می توانید با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما را رهنمایی کنند و به سوالتتان به صورت رایگان پاسخ دهند.

شرایط پاک کردن نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه چندین سال است که برای افراد مطلقه قانونی شده است. هر زن یا مردی پس از ازدواج مجدد می‌تواند نام همسر پیشین خود را از شناسنامه اش حذف کند. البته این کار تنها پس از ازدواج مجدد می‌تواند صورت گیرد از این رو موجب نارضایتی برخی افراد شده است و البته تفاوتی بین طلاق بکطرفه و طلاق توافقی وجود ندارد.

حقوقدانان دلیل این قانون را جلوگیری از فریب و سواستفاده دانسته اند. همسر جدید فرد طلاق گرفته لازم است از موضوعات این‌چنینی آگاهی داشته باشد به همین خاطر امکان پاک کردن نام همسر از شناسنامه پیش از ازدواج مجدد امکان پذیر نیست.

طبق ماده ۳۳ قانون اساسی پاک کردن نام همسر قبلی تنها با آگاهی همسر فعلی و پس از ازدواج امکان پذیر است. بنابراین با معرفی فرد جدید به عنوان همسر نمی‌توان نام همسر پیشین را شناسنامه پاک نمود.
[readmore]1871[/readmore]

پاک کردن نام همسر وقتی خانم دوشیزه است

در این صورت نیازی به ازدواج مجدد نیست. با ارائه گواهی پزشکی قانونی مبنی بر دوشیزه بودن خانم و عدم وجود رابطه جنسی بین زوجین، می توان درخواست صدور شناسنامه جدید برای آقا و خانم داد.

لازم به ذکر است که گواهی دوشیزگی مورد تایید پزشکی قانونی برای انجام این کار ضروری است و شناسنامه جدید صادر شده، المثتی نخواهد بود و تفاوتی با شناسنامه فعلی نخواهد بود.

پاک کردن نام همسر وقتی خانم دوشیزه نیست

در این صورت آقا یا خانم بعد از ثبت ازدواج دوم در شناسنامه می توانند خودشان و یا وکیلشان درخواست حذف نام همسر اول در شناسنامه را دهند. دوشیزه نبودن خانم دلیل برای حذف نشدن نام همسر نیست و در صورتی که ازدواج دوم در شناسنامه ثبت شده باشد، امکان حذف نام همسر سابق در شناسنامه وجود دارد.

در صورتی که دادسو این کار را برای شما انجام دهد، در قسمت توضیحات شناسنامه هم، توضیحاتی ثبت نخواهد شد. برای این کار می توانید با شماره هاهی دادسو تماس بگیرید و از کارشناسان حقوقی دادسو مشاوره تلفنی رایگان بگیرید.

قانون حذف نام همسر از شناسنامه

طبق قانون جمهوری اسلامی از سال ۹۳ تا کنون زنی که از همسر خود جدا شده و به عقد فرد جدیدی درآمده تنها در صورتی می‌تواند نام همسر قبلی خود را از شناسنامه اش حذف کند که در ازدواج قبلی خود دوشیزه مانده باشد و در دوران عقد جدا شده باشد. باکره فرد زن راهی است که خانم طلاق گرفته بتواند نام همسر خود را از شناسنامه اش پاک کند.

پس با این وجود می‌توان نتیجه گرفت خانم هایی که ازدواج دوم یا سوم آن هاست یا باکره نیستند از این قانون برخوردار نمی‌شوند.
[readmore]3088[/readmore]

پاک کردن نام همسر فوت

قانون برای حذف نام همسر از شناسنامه فردی که همسرش فوت کرده است سخت گیری زیادی ندارد و فرد پس از ازدواج می‌تواند به دفاتر قانونی مراجعه کرده و نام همسر فوت شده را از شناسنامه خود حذف کند.
[readmore]1407[/readmore]

برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است
برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

مدارک مورد نیاز برای حذف نام همسر از شناسنامه چیست؟

مدارک مورد نیاز برای پاک کردن نام همسر از شناسنامه در حالات مختلف، متفاوت است. درواقع مدارک مورد نیاز برای پاک کردن نام همسر از شناسنامه در هر حالت، از زمانی که زن باکره باشد تا زمانی که زن باکره نباشد و همسر فرد فوت کرده باشد، متفاوت است.

در ادامه به مدارک مورد نیاز برای پاک کردن نام همسر از شناسنامه در هر یک از این حالات اشاره خواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز درصورت باکره بودن زن
 • گواهی بکارت از پزشکی قانونی
 • سند طلاق
 • حکم طلاق
 • مدارک شناسایی فرد شامل: کارت ملی و شناسنامه
 • برگه معرفی‌نامه از دادگاه
مدارک مورد نیاز درصورت باکره نبودن زن
 • ثبت ازدواج جدید و ارائه مدارک مربوط به آن
 • سند طلاق همسر سابق
 • مدارک شناسایی فرد شامل: کارت ملی و شناسنامه
مدارک مورد نیازی درصورت فوت همسر
 • گواهی فوت متوفی
 • سند ازدواج
 • مدارک شناسایی فرد شامل: کارت ملی و شناسنامه
[readmore]2677[/readmore]

قوانین کلی در رابطه با پاک کردن نام همسر

همانطور که ذکر شد فرد مطلقه، تنها با ارئه مدرک درمورد ازدواج مجدد خود می‌تواند نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کند از این رو دانستن نکات زیر اهمیت بالایی دارد:

 1.  برای ازدواج مجدد، همسر فعلی باید به شرایط همسر خود در گذشته واقف باشد و تنها پس از عقد، نام همسر قبلی پاک می‌شود. پس امکان پنهان کردن برخی مسایل در ازدواج مجدد وجود ندارد.
 2.  پاک کردن نام همسر تنها برای فریب نیست. این امر بار روانی را کاهش می‌دهد و ارائه شناسنامه در مراکز مختلف با فشار اجتماعی کمتری بر فرد خواهد بود. چرا که این امر کاملا شخصی بوده و نیاز به آگاهی همگان ندارد.
 3.  زن یا مرد پیش از ازدواج می‌توانند با دریافت گواهی تجرد از از ازدواج پیشین همسر فعلی خود مطلع شوند.
 4.  با توجه به ابهاماتی که در این قانون در مورد همسر دوم و سوم وجود دارد ممکن است بتوان از این قانون برای ازدواج های بعدی نیز استفاده کرد.
 5.  برای پاک شدن نام همسر سابق نیاز به گرفتن شناسنامه المثنی است که در ثبت احوال انجام می‌شود.
[readmore]3003,3027,3037,2873[/readmore]
۵/۵ - (۵ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به دکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

7 Responses

 1. من چندین ساله جدا شدم مراجعه هم کردم ثبت احوال گفتن نمیشه یعنی واقعا منی که نمیخوام دیگ ازدواج کنم باید تاقیام قیامت اسم اون… بمونه توشناسنامم درحالیکه ایشون ازدواج کردن و اسممو پاک کردن از شناسنامشون این عدالته آیا ؟داتا هرکسی میاد خواستگاریم میگم جداشدم این چه قانونیه آخه تو این مورد احتمالا چنددرصد موفق میشم که بتونم پاک کنم اسمشو ؟

 2. بنظرم خیلی قانون خوبیه و با تامل این موضوع بررسی شده و چنین قانونی بشدت درسته چون همسر جدید باید آگاه باشه که همسرش در گذشته ازدواج داشته جای هیچ سوال و اما اگری وجود نداره خیلی عالیه ممنون

 3. سلام اگر گواهی پزشکی قانونی اشتباه باشدودختر مدخوله نباشد و رای دادگاه مبنی بر مدخوله بودن صادر شده باشد دراین صورت چگونه می توان نام همسر قبلی را از شناسنامه حذف کرد؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که رای قطعی و اجرا شده باشد، نمی توان به حذف نام همسر در شناسنامه اقدام کرد و فقط با ثبت ازدواج دوم امکان حذف نام همسر وجود دارد.

   1. سلام و عرض ادب.درصورتیکه ازدواج سوم باشد نام فرد اول و دوم را میتوان خذف نمود؟

    1. سلام، وقت بخیر
     بعد از ثبت ازدواج سوم می‌توان نام فرد اول و دوم را حذف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید

مشاوره مراحل انحصار وراثت به صورت آنلاین و بدون نیاز به جلسه حضوری

مشاوره حقوقی رایگان با کارشناسان حقوقی دادسو

فاطمه شهبازی

محیا بابایی

محیا بابایی

فاطمه شهبازی