وکیل طلاق توافقی

در کمتر از ۲۰ روز

توسط وکلای خانم و آقا

 

 • بدون حضور زوجین در هیچ مرحله ای
 • بدون نیاز به حضور آقا و خانم در دادگاه
 • انجام طلاق دقیقا بر اساس توافق زوجین
 • توسط وکیل طلاق توافقی

۰۲۱-۲۲۱۳۲۰۸۹

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی یعنی آقا و خانم حاضر به ادامه زندگی مشترک نیستند و با هم توافق کرده اند که مشترکا دادخواست طلاق را از طریق دفاتر پیشخوان امور قضایی تقدیم به دادگاه کنند و به صورت تفاوقی از همدیگر جدا شوند. بخش عمده ای از دادخواست های طلاق به صورت توافقی هستند.

برای طلاق توافقی بر روی چه مسائلی باید توافق کرد؟

طلاق توافقی همانطور که اسمش معلوم است بر اساس توافق طرفین است و آقا و خانم باید در مورد مسائل درگیر با طلاق از جمله مهریه، نفقه همسر، نفقه و حضانت فرزرند (در صورت وجود) توافق کنند و قبل از جلسه دادگاه این موارد را تعیین و تکلیف کنند. لازم به ذکر است که توافق نظر زوجین بر روی اصل طلاق و جدایی اصلی ترین پیش شرط لازم برای اقدام به طلاق با توافق زوجین است.
برای طلاق توافقی چه باید کرد بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه باید کرد

تفاوت طلاق توافقی با طلاق یکطرفه چیست؟

در طلاق توافقی زوجین مشترکا دادخواست طلاق را ارائه می کنند و هر دو با طلاق موافق هستند. اما در طلاق یکطرفه که به دو صورت طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد تعریف می شود، یکی از طرفین با طلاق موافق نیست و دادخواست از طرف یکی از زوجین ارسال می شود. طبق آمار مدت زمان انجام طلاق توافقی نسبت به طلاق یکطرفه خیلی کمتر است.

رادیو دادسو

هر آنچه که در مورد طلاق توافقی نیاز دارید در این فایل صوتی به وضوح  برایتان شرح داده شده است. برای شنیدن روی دکمه پخش کلیک کنید

 • طلاق توافقی

چه مدارکی برای طلاق توافقی نیاز است؟

طلاق توافقی هم مانند هر روال قضایی و اداری نیازمند تشکیل پرونده و تکمیل مدارک مورد نیاز است. برای انجام طلاق توافقی مدارک زیر ضروری و مورد نیاز است:

 • کارت ملی طرفین (در صورتی که کارت ملی قدیمی است، رسید ثبت احوال برای کارت ملی جدید الزامی است)
 • شناسنامه طرفین (تفاوتی بین شناسنامه قدیمی و جدید نیست)
 • سند ازدواج
 • برگه عدم امکان سازش (با دادسو نیازی به این گواهی ندارید)
برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

وکیل طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی می تواند کمک زیادی به آقا و خانم در مسیر پرونده  بکند. با توجه به اینکه پرونده طلاق توافقی جزئیات بسیاری دارد که نیازمند بررسی و تصمیم گیری است بهترین پیشنهاد داشتن وکیل متخصص طلاق توافقی است.

توجه داشته باشید که الزاما داشتن وکیل به معنای راحتی خیال شما نیست و شما نیازمند وکیل متخصص طلاق توافقی هستید. یعنی موسسه حقوقی و وکیلی که به صورت تخصصی در زمینه طلاق توافقی فعالت داشته باشند و با جزئیات و پیچیدگی های پرونده آشنا باشند.

با حضور وکیل در کنار خودتان خیالتان از توافقاتی که با همسرتان انجام می دهید راحت خواهید بود که در آینده متضرر نخواهید بود و تمامی امور با تمام جزئیاتشان به صورت دقیق انجام خواهد شد.

از طرفی اگر وکیل شما متخصص طلاق توافقی باشد، در بسیاری از موارد نیازی به حضور شما در جلسات رسیدگی نخواهد بود و وکیل متخصص طلاق شما پیگیر امور خواهد بود. اگر در این زمینه سوال دارید با شماره های دادسو تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی همکارانمان استفاده کنید.
حدود اختیارات وکیل در طلاق توافقی بیشتر بخوانید: حدود اختیارات وکیل در طلاق توافقی

طلاق توافقی با دادسو به چه صورت است؟

در صورتی که پرونده شما در دادسو در جریان باشد، شما نیازی به حضور در جلسه غربالگری، مشاوره بهزیستی، دادگاه و دفتر خانه نخواهید داشت. فقط یک جلسه حضور در دادسو و مشاوره حضوری و امضای وکالتنامه کافیست و بعد از چند روز بدون حضور شما در هیچ مرحله ای صفر تا صد پرونده طلاق توافقی شما انجام می شود و شناسنامه مهر شده و سند طلاق آماده تحویل به شما خواهد بود.

برای شروع کار کافیست با دادسو تماس بگیرید تا همکارانمان به صورت شفاف و با حوصله پاسخگوی سوالات شما به صورت تلفنی و رایگان باشند.

طلاق توافقی بدون حضور آقا و خانم چگونه است؟

برخی از عزیزان به دلایل مختلف از جمله مشغله کاری و یا عدم علاقه شخصی به حضور در مراحل طلاق، تمایلی ندارد که در مراحل طلاق توافقی حاضر باشند. مراحل طلاق توافقی تنوع بسیاری دارند و در جلسه غربالگری، جلسات مشاوره بهزیستی، دادگاه، جلسات رسیدگی و دفتر ثبت طلاق نیاز به حضور شخص است. اما قانون اجازه داده که وکیل به وکالت از موکلش در مراحل مختلف امور قضایی حاضر باشد.

جلسات رسیدگی و دادگاه از مراحلی است که وکیل می تواند به جای شما حاضر باشد. اما جلسات غربالگری و مشاوره بهزیستی چون یک روال اداری است امکان حضور وکیل به جای شما نیست و شما بری عدم حضور در این جلسات نیازمند یک وکیل متخصص طلاق توافقی هستید، نه الزاما هر وکیلی!

حضانت فرزند به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: حضانت فرزند به چه صورت است؟

طلاق در دوران عقد

دوران عقد به دوره‌ای گفته می‌شود که در آن صیغه عقد بین خانم و آقا جاری شده ولی به صورت مشترک در یک خانه زندگی نمی‌کنند.  طلاق در دوران عقد فرقی با انواع دیگر طلاق ندارد و می‌تواند هم به صورت توافقی و هم به صورت یک طرفه از جانب خانم یا آقا باشد.

فقط فرقی که ممکن است با طلاق بعد از ازدواج داشته باشد در این است که اگر خانم دوشیزه باشد و درخواست مطالبه مهریه را داشته باشد، مهریه به صورت نصف به ایشان تعلق می‌گیرد. برای انجام طلاق در دوره عقد بهتر است حتما با وکیل پایه یک دادگستری مشورت لازم را داشته باشید.
طلاق در دوران عقد چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق در دوران عقد چگونه است؟

مهریه در طلاق توافقی چگونه است؟

همانطور که گفته شد مهریه جز مسائلی است که در طلاق توافقی باید تعیین و تکلیف شود. بر خلاف تصور عامه در طلاق توافقی مهریه وجود دارد و برای انجام پرونده نیازی به بخشیدن مهریه نیست. اما تقریبا در بخش عمده ای از طلاق های توافقی خانم مهریه اش را می بخشد، چنین تصوری بین عامه به وجود آمده.

در طلاق توافقی مهریه بر اساس توافق آقا و خانم تعیین و تکلیف می شود. به طور مثال خانم مهریه اش را کامل می بخشد، به صورت کامل دریافت می کند و یا بخشی از ان را دریافت می کند. حتی می شود به جای مهریه وجه نقد یا سند ماشن دریافت کرد. پس هر تصمیمی که زوجین در مورد مهریه در طلاق توافقی بگیرند قابل اجرا است.
مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

مهریه با وکیل طلاق توافقی
مهریه با وکیل طلاق توافقی

چگونه توافق خود را قطعی کنیم تا خیالمان راحت شود؟

برخی از زوجین به صورت شفاهی با هم توافق کرده اند، اما از آنجایی که روال طلاق توافقی زمان بر است و تا زمان صدور رای توسط قاضی و اجرای حکم باید صبر کرد، گهگاه پیش می آید که یکی از طرفین بر زیر توافق می زند و توافق موجود را رد می کند.

به طور مثال خانم می گوید مهریه ام را می بخشم، اما در زمان اجرای صیغه طلاق نمی پذیرد که مهریه اش را ببخشد. یا آقا حضانت فرزند را به مادرش سپرده ولی در روزهای آخر پیشمان شده و حاضر به طلاق با سپردن حضانت به همسرش نیست.

در این موارد بهتر است که زوجین به محض رسیدن به توافق ابتدا با وکیل مشورت کنند و بعد از اطمینان از قابلیت اجرایی توافق، به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی بروند و توافقنامه طلاق توافقی را به عنوان یک سند رسمی به صورت بلاعزل امضا کنند تا خیالشان از اجرای توافقات و عدم پشیمانی طرف مقابل بعد از کذشتن مدتی راحت باشد. پیشنهاد می کنیم قبل از امضای توافنامه در دفتر ثبت اسناد رسمی با دادسو تماس بگیرید و همکارانمان شما را به صورت رایگان راهنمایی کنند.
توافقنامه طلاق توافقی را چگونه تنظیم کنیم؟ بیشتر بخوانید: توافقنامه طلاق توافقی را چگونه تنظیم کنیم؟

 • طلاق توافقی

  در کوتاه ترین زمان ممکن

 • طلاق توافقی

  بدون حضور زوجین در هیچ مرحله ای

 • طلاق توافقی

  پرداخت اقساطی

 • طلاق توافقی

  ویژه تهران و کرج

من حق طلاق دارم. چه کارهای باید بکنم؟

حق طلاق یا همان وکالت در طلاق به این معنی است که شما از طرف همسرتان وکالت دارید که در امور مربوط به طلاق، توکیل به غیر کنید و یک وکیل پایه یک دادگستری از جانب ایشان در امور حاضر باشند. توجه داشته باشید که این حالت، تنها حالتی است که داشتن وکیل برای طلاق اجباری است.

شما می توانید با استخدام یک وکیل متخصص طلاق توافقی به جای همسرتان پیگیر امور باشید و در صورتی که خودتان هم مایل به حضور در مراحل طلاق نیستید، وکیل متخصص طلاق توافقی به جای شما پیگیر امور شود.

پس شما با داشتن برگه وکالت در طلاق (حق طلاق) و استخدام یک وکیل پایه یک دادگستری، بدون حضور همسرتان می توانید پرونده طلاق توافقی را انجام دهید. البته وکالت در طلاق شما برای عدم حضور همسر شما در امور قضایی است و شامل مشاوره های بهزیستی نمی شود. برای حلی این مشکل با دادسو تماس بگیرید.
طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟

وکالت در طلاق در طلاق توافقی
وکالت در طلاق در طلاق توافقی

بخشش مهریه در ازای حق طلاق

حتما می‌دانید که به صورت قانونی حق طلاق با آقا است و خانم در صورتی که قصد دریافت حق طلاق را داشته باشد یا باید در زمان عقد این وکالت در طلاق را از آقا دریافت کند و یا بعد از عقد خانم و اقا به دفتر اسناد مراجعه کنند و این وکالت را به خانم بدهند.

در بعضی موارد آقا به سادگی راضی به انجام این کار نمی‌شود و از خانم درخواست می‌کند که در صورت بخشش مهریه اقدام برای گرفتن حق طلاق کند. برای بخشش مهریه در ازای حق طلاق کافیست خانم و آقا به دفتر اسناد مراجعه و سندی تتنظیم کنند که در آن خانم مهریه خود را ببخشد و در ازای آن، آقا وکالت در طلاق را به خانم دهد.
بخشش مهریه در ازای حق طلاق بیشتر بخوانید: بخشش مهریه در ازای حق طلاق

همسرم قرار است مهریه اش را ببخشد. برای اطمینان از قطعی شدنش چه کاری باید انجام دهم؟

برای بخشیدن مهریه، خانم و آقا باید به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی بروند و خانم طی یک سند رسمی مهریه اش را به آقا ببخشد و امضا کند. در هیمن سند می تواند نفقه و اجرت المثل را هم بخشید. البته لزومی به ذکر این دو نیست و خانم هر چیزی را که تصمیم به بخشش را دارد باید قید کند.

برای اینکه خیالتان راحت شود ذکر این جمله ضروری است: کلیه حق و حقوق مالی خود از جمله مهریه، نفقه و اجرت المثل را دریافت/ابرا نموده ام و از این تاریخ به بعد هیچ ادعایی نسبت به آنها نخواهم داشت. در صورتی که نگران صحیح و درست انجام شدن این سند هستید با دادسو تماس بگیرید تا همکارانمان راهنماییتان کنند.
بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید بیشتر بخوانید: بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید

حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟

حضانت فرزند نیز مثل مهریه است و هر توافقی که آقا و خانم در مورد حضانت فرزند در طلاق توافقی بکنند از جانب دادگاه قابل قبول است. ولی اگر زوجین در مورد حضانت به توافق نرسند، دادگاه حضانت را به همان صورت که قانون تعیین کرده اجرا و حکم می کند. به این صورت که دختر و پسر تا هفت سالگی با مادر خواهند بود و دختر از هفت تا نه و پسر از هفت تا پانزده با پدر خواهد بود. در صورتی که فرزند دختر بیش از نه سال و پسر بیش از پانزده سال باشد، نیازی به توافق طرفین نیست و فرزند انتخاب می کند با کدام یکی از والدینش زندگی کند.
حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟

جلسات مشاوره بهزیستی قبل از طلاق توافقی به چه صورت است؟

در جلسات مشاوره که در اداره بهزیستی هر شهر برگزار می شود آقا و خانم باید در همه جلسات حاضر باشند و به سوالات مشاور پاسخ دهند. مشاور در این جلسه سعی در منصرف کردن زوجین از طلاق می کند. برای شرکت در جلسات مشاوره بهزیستی باید از طریق سامانه تصمیم اقدام کنید و بعد از جلسه غربالگری بعد از تقریبا یک ماه به شما وقت جلسه مشاوره داده می شود که ۴ تا ۶ جلسه باید در جلساتی که به صورت یک جلسه در هفته برگزار می شود شرکت کنید. مسیر اختصاصی موکلین دادسو برای طلاق توافقی به صورتی است که زوجین حتی یک جلسه در مشاوره حضور نخواهند داشت. برای اطلاعات بیشتر با دادسو تماس بگیرید.
بخشش مهریه در ازای حق طلاق بیشتر بخوانید: بخشش مهریه در ازای حق طلاق

همسر من موافق طلاق است اما حاضر نبست در جایی حاضر باشد.

در مسیر اختصاصی دادسو برای طلاق توافقی نیازی به حضور شما و همسرتان در هیچ مرحله ای نیست و فقط نیاز به یک جلسه حضور شما در دفتر دادسو (سعادت آباد) است.

در صورتی که همسرتان امکان حضور در دفتر دادسو را هم ندارند، می توانید یک وکالت در طلاق از ایشان در دفاتر ثبت اسناد رسمی بگیرید و با داشتن برگه وکالت نامه، بدون همسرتان به دادسو بیایید. برای دریافت متن وکالت نامه طلاق و اطلاعات بیشتر با دادسو تماس بگیرید.

آیا امکان دارد که آقا و خانم در دادگاه طلاق‌توافقی حاضر نشوند؟

بله. طبق قانون برای رسیدگی به پرونده طلاق در دادگاه نیاز به حضور طرفین و یا وکیلشان است. در صورتی که وکیل طلاق توافقی داشته باشید، نیازی به حضور شما در دادگاه نیست. اما قبل از انتخاب وکیل حتما دقت لازم را به عمل بیاورید. دادسو این امکان را فراهم کرده است که موکلین بتوانند به صورت آنلاین با وکیل جلسه داشته باشند و با توجه به شرایط پیش آمده (کرونا) نیازی به مراجعه حضوری نباشد و قرارداد وکالت هم به صورت رسمی در سامانه ثنا ثبت خواهد شد.

وکیل طلاق توافقی
وکیل طلاق توافقی

آیا امکان دارد که آقا و خانم در دفتر ثبت طلاق (محضر) حاضر نشوند؟

بله. می توانید انجام این امور و امضای سند طلاق را وکیل طلاق توافی بسپارید تا به جای شما اسناد و اوراق طلاق را امضا کرده و شناسنامه مهر شده را از محضر دریافت کند.
تمکین و عدم‌تمکین زن از شوهر چیست؟ بیشتر بخوانید: تمکین و عدم‌تمکین زن از شوهر چیست؟

من هیچ تمایلی به شرکت در جلسات مشاره بهزیستی قبل از طلاق ندارم. آیا می شود؟

در صورتی که خودتان برای طلاق توافقی اقدام کنید یا وکیلی داشته باشید که به صورت تخصصی در زمینه طلاق کار نکرده است باید در تمامی جلسات غربالگری و مشاوره بهزیستی شرکت کنید تا موفق به دریافت گواهی عدم امکان سازش بشوید.

اما اگر پرونده طلاق توافقی شما در دادسو پیگیری شود نیازی به حتی یک جلسه حضور در مشاوره و غربالگری نخواهد بود و در کوتاه ترین زمان ممکن پرونده طلاق توافقی شما بدون حضور شما در هیچ کدام از مراحل انجام خواهد شد.

چطور خیالم از حق طلاقی که از همسرم می گیرم راحت باشد که معتبر است؟

حق طلاق یا همان وکالت در طلاق که آقا به خانم می دهد، حتما باید در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شده باشد و قید چند نکته در آن ضروری است تا هم به صورت ابدی باشد و آقا نتواند حق طلاق را از خانم گرفته و یا در روند انجام طلاق خلل ایجاد کند.

حواستان باشد که وکالت در طلاق باید حتما به صورت بلاعزل باشد. بلاعزل یعنی آقا هیچ وقت نمی تواند این حق طلاق را منحل نماید.

همینطور حق توکیل به غیر داشته باشد. حق توکیل به غیر یعنی خانم بتواند به جای آقا وکیل پایه یک دادگستری انتخاب کند.

همچنین خانم باید دارای حق اسقاط در تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی باشد تا بعد از صدور حکم توسط قاضی، بلافاصله برای اجرای حکم به یکی از دفاتر ثبت طلاق مراجعه کند و نیازی به انتظار چهل روزه برای قطعی شدن حکم نداشته باشد.
وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟ بیشتر بخوانید: وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟

استرداد جهیزیه در طلاق توافقی

بعد از بوجود آمدن مشکلات در زندگی مشترک، یکی از اولین موارد که ممکن است باعث دردسر و پیش آمدن بحث و دعوا شود، مسئله استرداد جهیزیه است. تامین لوازم و اسباب منزل به صورت قانونی بر عهده آقا است ولی در عرف وظیفه تامین آن، با خانم و خانواده ایشان است.

قوانین کلی استرداد جهیزیه به این صورت است که فاکتور لوازم به نام هر شخصی که باشد وسایل برای ایشان است و طرف دیگر حق ندارد که سوءاستفاده‌ای نسبت به این موضوع انجام دهد. اگر سیاهه‌ای در زمان خرید جهیزیه نوشته شده باشد که می‌توان به آن استناد کرد و استرداد جهیزیه را انجام داد. در صورتی که نه فاکتور وسایل و نه سیاهه جهیزیه موجود نباشد، می‌توان از دو شاهد بی طرف برای شهادت استفاده کرد.

در استرداد جهیزیه بهتر است حتما یا از کلانتری شخصی بیاورید که وسایل را هنگام خروج از منزل لیست کند یا شاهدی از سمت خانواده آقا حضور داشته باشد.
استرداد جهیزیه در زمان طلاق چگونه است؟ بیشتر بخوانید: استرداد جهیزیه در زمان طلاق چگونه است؟

استرداد هدایای نامزدی و دوران عقد

نامزدی به دوره‌ای گفته می‌شود که خانم و آقا بدون جاری شدن صیغه عقد و برای آشنایی بیشتر نسبت به یکدیگر و با قصد ازدواج با هم رابطه دارند و رفت و آمد می‌کنند. در این میان هدایایی از طرف خانواده‌ها رد و بدل می‌شود که معمولا این هدایا شامل سکه، طلا، ساعت، گل شیرینی و … است.

هدایایی که مصرفی هستند مانند گل و شیرینی که به مرور زمان استفاده یا خراب می‌شوند قابل استرداد یا پس دادن نیستن. ولی هدایای غیر مصرفی مانند طلا و سکه و … را باید یا خودش یا معادلش را به طرف مقابل پس داد.

البته استثناعاتی درباره استرداد هدایای نامزدی وجود دارد. برای مثال اگر هدیه دزدیده شده باشد یا توسط بلایای طبیعی از بین رفته باشد دیگر قابل استرداد نیستند. میتوانید مطالب تکمیلی‌تر را درباره موضوع استرداد هدایا نامزدی در مجله حقوقی دادسو مطالعه کنید.
استرداد هدایای نامزدی و دوران عقد بیشتر بخوانید: استرداد هدایای نامزدی و دوران عقد

نصف کردن دارایی در زمان طلاق توافقی چگونه امکانپذیر است؟

شرط تنصیف دارایی یا همون نصف کردن دارایی فقط در زمانی اجرا می شود که در سند ازدواج و یا در یک سندی که در دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شده باشد، شرط شده باشد که زوجین در زمان طلاق تمام دارایی هایشان نصف خواهد شد و طرفین هم امضا نمده باشند. در غیر این صورت، امکان اجرای این شرط وجود ندارد.

همینطور توجه داشته باشید که این شرط فقط برای دارایی هایی که بعد از ازدواج کسب شده باشد اجرا می شود و دارایی هایی که قبل از ازدواج کسب شده و یا به عنوان ارث به طرفین رسیده باشد، قابلیت تنصیف در زمان طلاق را ندارند.
شرط تنصیف دارایی در طلاق بیشتر بخوانید: شرط تنصیف دارایی در طلاق

اجرت المثل در طلاق توافقی

اجرت المثل به هزینه‌ای گفته می‌شود که به خانم در ازای انجام اموری که وظیفه ایشان نبوده و به درخواست آقا انجام داده، تعلق می‌گیرد. در صورتی که طلاق از جانب آقا باشد اجرت المثل به خانم تعلق می‌گیرد.

اگر طلاق به صورت توافقی یا از سمت خانم باشد اجرت المثل به خانم تعلق نمی‌گیرد. از آنجایی که در طلاق توافقی همه موارد به توافقات خانم و آقا بستگی دارد، می‌توانند توافق کنند که آقا مبلغی را به عنوان اجرت المثل به خانم پرداخت کند.

اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟ بیشتر بخوانید: اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟

قسط بندی مهریه چگونه است؟

طلاق چه به صورت توافقی و چه به صورت یک طرفه که باشد باید تکلیف مهریه به صورت کامل مشخص شود. برای مثال باید مشخص شودکه مهریه به صورت کامل از سمت خانم بخشیده یا دریافت می‌شود یا بخشی بخشیده و بخشی دریافت می‌شود.

در صورتی که خانم قصد دریافت مهریه خود را داشته باشد باید با توجه به اموال آقا و مقدار مهریه خانم، نحوه پرداخت مهریه مشخص شود. در صورتی که آقا اموالی داشته باشد و خانم قصد مطالبه مهریه را داشته باشد، می‌تواند از طریق دفتری که ازدواج صورت گرفته، اقدام کند و در نهایت بخشی از اموال آقا را توقیف کند. در صورتی که آقا اموالی نداشته باشد، باتوجه به گردش حساب و در آمد ایشان مهریه قسط بندی می‌شود.

برای مثال قاضی حکم می‌کند که هر شش ماه یک نیم سکه باید به خانم به عنوان مهریه پرداخت شود. اگر اقا نسبت به حکم دادگاه اعتراض داشت می‌تواند درخواست اعسار از پرداخت مهریه دهد تا مجددا پرونده بررسی شود و تعداد قسط‌ها کمتر شود.

قسط بندی مهریه چگونه انجام می شود؟ بیشتر بخوانید: قسط بندی مهریه چگونه انجام می شود؟

سوالات متداول در رابطه با طلاق توافقی

 • من و همسرم در یک شهر زندگی نمی کنیم. چه کاری باید انجام بدیم؟

  در این موارد باید یکی از طرفین در شهر محل زندگی طرف مقابل یک وکیل پایه یک استخدام کند و یا به طرف مقابل وکالت در طلاق بدهد تا از طرف او پیگیر پرونده طلاق توافقی شود. در صورتی که هیچ کدام از طرفین راضی به پیگیری امور نباشد، با دادسو تماس بگیرید تا بدون نیار به حضور و پیگری هیچ کدام از طرفین پرونده طلاق توافقی با موفقیت انجام شود.

 • می خواهم اجازه ازدواج و خروج از کشور دخترم را از همسرم بگیرم. به چه نکاتی دقت کنم؟

  این موارد را می توانید در وکالتی که همسرتان برای حضانت فرزند به شما می دهد قید کنید. یعنی به صورت شفاف نوشته شود که موکل حق صدور اجازه ازدواج فرزند و خروج از کشور را در هر تاریخی و به هر مقصدی را دارد.

 • آزمایش عدم بارداری در مورد طلاق توافقی چطور انجام میشود؟

  آزمایش عدم بارداری برایی طلاق توافقی مانند سایر طلاق ها است و به این منظور انجام می شود که قاضی از وضعیت بارداری خانم مطلع شود و در صورت بارداری احتمالی، حق و حقوق و حضانت فرزند تعیین و تکلیف شود. البته باردار بودن خانم به معنای منحل شدن طلاق نیست و همزمان با بارداری هم می توان امور طلاق را پیگیری کرد. آزمایش عدم بارداری برای طلاق توافقی در آزمایشگاه های پزشک قانونی و یا آزمایشگاه های سطح شهر انجام می شود و یا باید به رویت قاضی برسد و یا به رویت دفتر ثبت طلاق.

 • من قصد خروج از کشور دارم و زمانی برای پیگیری امور طلاق ندارم.

  شما می توانید وکالت پرونده طلاق توافقی خود را به دادسو بسپارید و با خیال راحت راهی سفرتان بشوید. وکلای دادسو پیگیر پرونده شما خواهند بود و بعد از ثبت شدن مهر طلاق در شناسنامه شما، مدارک را برای شما به جای دنیا ارسال می کنند. لازم به ذکر است که در کل روال طلاق توافقی نیازی به حضور شما نخواهد بود.

 • سند ازدواج ما گم شده است. چه کاری باید انجام بدهیم؟

  در بعضی مواقع سند ازدواج زوجین گم شده است و یا یکی از طرفین حاضر به تحویل سند نیست و یا سند ازدواج در منزل پدر و مادر طرفین است و امکان دسترسی به سند نیست. در این مواقع یکی از زوجیم می تواند با در دست داشتن کارت ملی و شناسنامه به دفتر ثبت ازدواجی که عقد در آنجا جاری شده است مراجعه کند و با پرداخت هزینه درخواست رونوشت از سند ازدواج بکند. لازم به ذکر است که برای انجام طلاق توافقی همراه داشتن سند ازدواج و یا رونوشت معتبر از دفترخانه اجباری است.

 • شناسنامه همسر من گم شده است. چه کاری باید انجام بدهیم؟

  در چنین حالتی داشتن تصویر شناسنامه کافی است و دادسو پرونده طلاق توافقی را پیش می برد و در زمان ثبت در دفتر ثبت طلاق، بر روی شناسنامه شما مهر می خورد و همسرتان هر زمان که شناسنامه اش پیدا شد و یا مجددا صادر شد می تواند با همراه داشتن کارت ملی به دفتر ثبت طلاق مراجعه کند و درخواست ثبت مهر طلاق در شناسنامه اش شود. پس در صورت مفقود شدن شناسنامه، با دادسو خللی در روال پرونده ایجاد نمی شود.

 • همسر من در خارج از کشور زندگی می کند. چگونه می تواند به وکیل وکالت دهد؟

  برای این کار کافیست که در سایت میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) که زیر نظر وزارت امور خارجه است ثبت نام کنند و یک وکالت نامه در میخک تنظیم کنند. در صورتی که در وکالتنامه اختیارات مالی مثل تعیین و تکلیف مهریه هم وجود داشته باشد، بعد از ثبت در میخک باید به سفارت و یا دفتر حفظ منافع جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند و بعد از آن وکیل از طریق وزارت امور خارجه وکالتنامه را دریافت می کند و می تواند از طرف ایشان پیگیر امور طلاق توافقی باشد.

 • نفقه در طلاق توافقی دقیقا شامل چه مواردی است؟

  در ماده ۱۱۰۷ آمده است که «نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت خانم، مانند مسکن و البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی. با توجه به مادهی ۱۱۰۷ قانون مدنی، می‌توان گفت که میزان نفقه و مقدار آن برای هر کس متفاوت است و باید با توجه به پرونده و شرایط زندگی خانم مقدار آن را مشخص کرد. میزان نفقه را دادگاه بر اساس زندگی و شرایط طرفین تعیین می کند.