طلاق از طرف مرد و هر آن‌ چه که باید درباره آن بدانید

طلاق از طرف مرد
طلاق از طرف مرد، روشی یکی از روش‌ها برای جدایی است. طلاق آخرین راهی است که افراد برای پایان دادن به یک زندگی مشترک خود به دلایل مختلف انجام می‌دهند. طلاق در بعضی از مواقع توافقی صورت می‌گیرد و در برخی از اوقات نیز ممکن است با مخالفت هر یک از طرفین همراه باشد و پروسه آن طولانی باشد. با توجه به قانون کشور، به‌طور معمول حق طلاق با مرد است و به نوعی طلاق از طرف مرد در اولویت قرار دارد. اما این موضوع نیز شرایطی دارد که باید طبق آن، مرد درخواست طلاق را در دفتر ازدواج و یا دادگاه ثبت کند. با توجه به این موضوع ما در تیم دادسو یکی از موسسه‌های حقوقی برتر در کشور با در اختیار داشتن بهترین وکلای طلاق و سال‌ها تجربه در این امر می‌خواهیم در ادامه این مطلب در رابطه با طلاق از طرف مرد و هر آن‌چه که باید درباره آن بدانید، اطلاعاتی جامع و کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

دلایل موجه در رابطه با طلاق از طرف مرد

بر طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، همواره اختیار طلاق با مرد خواهد بود و او می‌تواند با داشتن دلایل موجه یا حتی غیر موجه دادخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه کند. اما باید به این موضوع نیز اشاره کرد که موجه بودن دلایل طلاق برای زمانی است که حق و حقوق زن به او تعلق گیرد. در ادامه دلایل موجه طلاق از طرف مرد را نیز بیان کرده‌ایم.
 • ترک کردن زندگی از طرف زن به هر دلیلی
 • در صورت بیمار یا عقیم بودن زن
 • عدم تمکین زن در طول زندگی مشترک
 • وجود سوء ظن در رفتار زوجه
 • در صورت محکومیت زن به حبس
دلایل موجه در رابطه با طلاق از طرف مرد
دلایل موجه در رابطه با طلاق از طرف مرد

معایب طلاق از طرف مرد

به‌طور کلی طلاق یکی از مسائل ناخوشایند زندگی افراد است. طلاق از طرف مرد یکسری معایب برای او به همراه دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.
 • معمولا طلاق از طرف مرد ۴ الی ۶ ماه طول می کشد که مدت زمان نسبتا زیادی خواهد بود.
 • به‌طور معمول یکی از شروط حین ازدواج مانند تنصیف دارایی در طلاق ذکر می‌شود. این شرط زمانی‌ قابل اجرا خواهد بود که مشکلاتی از جمله سوء اخلاق در زن وجود نداشته باشد. در این حالت مرد موظف است که تمام دارایی به دست آمده در طول زندگی مشترک را تا حداکثر ۵۰ درصد با توجه به تشخیص و تایید دادگاه و همچنین موجود بودن دارایی‌ها به همسرش پرداخت کند.

شرایط مرد برای درخواست طلاق

طبق قانون مدنی که در کشور در حال اجرا است مردی که می‌خواهد درخواست طلاق خود را ثبت کند و از همسرش جدا شود، بایستی ۴ شرط ذکر شده در زیر را داشته باشد.
 • بالغ
 • عاقل
 • قاصد
 • مختار
در واقع با واجد شرایط بودن و داشتن ۴ شرط ذکر شده این امکان به او داده می‌شود که دادخواست طلاق خود را ثبت و اقدام به جدا شدن از همسر خود کند. در غیر این صورت به درخواست مرد برای طلاق دادن همسرش رسیدگی نخواهد شد.

مدت زمان رسیدگی به درخواست طلاق از طرف مرد چقدر است ؟

وقتی‌که دادخواست طلاق از طرف مرد به ثبت و مرحله‌ای برسد که امکان تشکیل جلسه دادگاه و صدور حکم طلاق وجود داشته باشد، طرفین برای اجرای مراحل و حکم طلاق بایستی در دادگاه حضور پیدا کنند. اما اگر زن به دلایل مختلف همچون اعتراض به حکم طلاق، برای رسیدگی به درخواست طلاق از طرف مرد در دادگاه یا دفترخانه حضور پیدا نکند، پروسه طلاق بیشتر از حد معمول به طول می‌انجامد. به‌طور کلی با توجه به قانون مدنی به ۲ صورت حکم طلاق صادر خواهد شد که به شرح زیر هستند.
 • اگر پس از ثبت درخواست و اعلام رای در مرحله صدور حکم، زن به رای صادره اعتراض داشته باشد، پرونده به مرحله تجدید نظر ارجاع می شود و در نهایت برای بررسی اعتراض زوجه، به دیوان عالی کشور ارجاع خواهد شد. به‌طور کلی مرد برای این‌که به خواسته خود برسد، حدودا یک سال درگیر پروسه طلاق خواهد بود.
 • اگر پس از ثبت درخواست و اعلام رای در مرحله صدور حکم، زن به رای صادره اعتراض نداشته باشد، بین ۴ تا ۶ ماه طول خواهد کشید که حکم طلاق قطعی و همچنین صیغه طلاق جاری شود.
مدت زمان رسیدگی به درخواست طلاق از طرف مرد چقدر است ؟
مدت زمان رسیدگی به درخواست طلاق از طرف مرد چقدر است ؟

مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست طلاق از طرف مرد

برای این‌که مرد بتواند درخواست طلاق خود را به ثبت برساند بایستی مدارکی که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم را به دفتر ازدواج و یا دادگاه ارائه کند.
 • اصل شناسنامه و کارت ملی مرد
 • اصل سند ازدواج
نکته قابل توجه در مورد مدارک ذکر شده این است که اگر مدارک اصلی در دسترس نباشند، مرد می‌تواند با مراجعه به مرجع صادر کننده مدارک، درخواست المثنی آن‌ها را ثبت و پس از دریافت مدارک مورد نیاز، اقدام به ثبت درخواست طلاق کند.

نحوه انجام طلاق غیابی از طرف مرد

مرد با رعایت شرایط مقرر در رابطه با غیبت زن در زندگی مشترک و با توجه به ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و درخواست طلاق غیابی خود را ثبت کند. مراحل طلاق از طرف مرد به صورت غیابی به این شکل است که درخواست او به داوری ارجاع داده می‌شود و در صورت تایید مرد می‌تواند گواهی عدم سازش را دریافت کند. با توجه به این موضوع نامه‌ای جهت حضور زن برای رسیدگی به دعوای طلاق در دادگاه برای او ارسال می‌شود. در این حالت اگر زن یا وکیل او در محل دادگاه حاضر نشوند، حکم طلاق غیابی صادر خواهد شد. حتی اگر مرد، همسری خارجی نیز داشته باشد و او برای دادرسی در دادگاه حاضر نشود، مرد می‌تواند با توجه به حکم طلاق غیابی از همسر خود جدا شود. البته توصیه می‌شود در این مواقع با مشورت وکیل طلاق توافقی، جدایی به‌صورت توافقی باشد. در عین حال باید اشاره کرد که حکم طلاق غیابی از طرف مرد، بر طبق قانون آیین دادرسی مدنی، به مدت ۲۰ روز پس از  صادر شدن؛ توسط زدن قابل واخواهی است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این باره پیشنهاد می‌کنیم مقالات مراحل طلاق و طلاق غیابی از طرف زن را نیز مطالعه کنید.

شرایط طلاق غیابی از طرف مرد

مرد قبل از این‌که اقدام به درخواست طلاق غیابی کند بایستی شرایط بعد از آن‌را نیز در نظر داشته باشد. مهم‌ترین شرایط طلاق از طرف مرد که مرد باید به آن آگاهی داشته باشد، این است که حق و حقوق زن را به‌طور کامل پرداخت کند. از جمله مهم‌ترین حقوق زن که باید پرداخت شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
 • مرد بایستی مهریه زن را پرداخت کند.
 • در صورتی‌که زن شرایط تنصیف دارایی در طلاق و دارایی‌های شوهر را داشته باشد، مرد باید آن‌ها را به زن پرداخت کند و تقسیم اموال زیر نظر دادگاه صورت بگیرد.

نقش وکیل در زمان ثبت درخواست طلاق از طرف مرد

همواره داشتن یک وکیل مجرب در امور مربوط به طلاق امری مهم طلقی می‌شود. به این دلیل که وقتی یک وکیل حرفه‌ای و کاردان شما را در امورتان همراهی کند، دیگر نیازی نیست در جلسات داوری حضور داشته باشید و اجرای حکم طلاق بدون حضور مرد نیز انجام می‌شود. همچنین در این مواقع نحوه پرداخت حق و حقوق زن توسط وکیل با رعایت مصلحت مرد انجام خواهد شد. در عین حال شما عزیزان می‌توانید برای دریافت مشاوره و ارتباط با وکلای مجرب و متخصص از طریق شماره تماس‌های موجود در سایت دادسو اقدام کنید تا شما را در زمان طلاق از طرف مرد راهنمایی و و همراهی کنند. شاید با مشورت گرفتن از یک وکیل، بتوان روند طلاق را سریع‌تر پیش برد. همچنین می‌توانید در مورد پاک کردن اسم همسر و هزینه حذف نام همسر از شناسنامه‌، شرایط و مدارک را جویا شوید.
نقش وکیل در زمان ثبت درخواست طلاق از طرف مرد
نقش وکیل در زمان ثبت درخواست طلاق از طرف مرد

نحوه تعیین میزان مهریه و نوع پرداخت آن

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در بحث طلاق همواره مطرح می‌شود، مهریه زن است و زمانی‌که قاضی می‌خواهد حکم طلاق یا گواهیعدم امکان سازش را صادر کند، مشروط به تعیین تکلیف در این مورد خواهد بود. با توجه به این موضوع  حالت‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم، پیش خواهد آمد. f اگر زن باکره باشد، در این حالت به میزان نصف مهریه به زوجه تعلق خواهد گرفت. نحوه پرداخت مهریه نیز به این صورت خواهد بود اگر مرد از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد باید کل مهریه را به شرط عندالمطالبه بودن آن پرداخت کند. در غیر این‌صورت مرد با طرح دعوای اعسار و تشخیص صحت ادعای او توسط دادگاه، می تواند سبب داده شدن رای به قسطی بندی مهریه شود. در این حالت اگر مهریه زن عندالاستطاعه باشد و تمکن مالی مرد نیز به اثبات برسد، حق و حقوقی که دارد و شامل مهریه او نیز است به زن پرداخت خواهد شد.
شما میتوانید در بلاگ دادسو در مورد نحوه محاسبه مهریه دختر باکره نیز مطالعه کنید
  نکته‌ای که در این‌‌جا باید به آن اشاره کرد این است که اگر زن مجددا با شخص دیگری نیز ازدواج کند، همچنان مرد موظف است که نصف مهریه را به نرخ روز به او پرداخت کند. البته با مشورت یک وکیل طلاق، مسائل به شکل ایده‌آل‌تری حل خواهد شد.

تکلیف حضانت فرزندان در طلاق از طرف مرد چگونه مشخص می‌شود ؟؟

با توجه به قانون مدنی کشور حضانت فرزند بر اساس رعایت شرایط قانونی و مصلحت او می‌باشد و تفاوتی در اینکه طلاق از طرف مرد باشد یا زن وجود ندارد. به این ترتیب حضانت فرزند پسر یا دختر تا ۷ سالگی با مادر است و بعد از آن حضانت دختر تا ۹ سالگی و حضانت پسر تا ۱۵ سالگی با پدر خواهد بود. در عین حال قاضی می‌تواند با بررسی شرایط پدر و مادر هم‌چون زمانی‌که مادر مجددا در زمان حضانت فرزندش ازدواج کرده و یا در این مدت مرد دارای سوء رفتار و یا اعتیاد باشد، حضانت هر یک از آن‌ها را سلب کند.

جمع بندی

با مطرح شدن بحث طلاق، همواره طرفین در شرایط نامساعدی قرار خواهند گرفت. در رابطه با طلاق از طرف مرد نیز این مسئله وجود دارد و مسائلی چالش برانگیز در آن مطرح خواهد بود که با داشتن یک وکیل متخصص در مسائل حقوقی، می‌تواند بسیار اثربخش باشد تا مرد بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن به نتیجه مد نظر خود برسد. از این رو به شما همراهان عزیز مجله حقوقی دادسو پیشنهاد می‌کنیم که با مشاورین و وکلای مجرب موسسه در ارتباط باشید، تا به بهترین نتیجه ممکن برسید.

سوالات متداول

 1. طلاق از طرف مرد چگونه است؟
این نوع از طلاق با اثبات دلایل موجه همچون ترک زندگی، عقیم بودن، سو رفتار زوجه، محکومیت و بیمار بودن زن صورت می‌گیرد.
 1. معایب طلاق از طرف مرد چیست؟
روند طولانی ۴ تا ۶ ماهه دارد. در برخی موارد، تقسیم اموال صورت می‌گیرد و لازم است دلایل خود را به اثبات برساند. این روند توسط وکیل، کمتر خواهد شد.
 1. شرایط طلاق غیابی از طرف مرد؟
لازم است مرد، تمامی حق و حقوق زن را به‌طور کامل پرداخت کند و درخواست طلاق دهد.
 1. نحوه تعیین مهره در طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟
چنانچه زن باکره باشد، نصف مهریه پرداخت می‌شود و در غیر این صورت کامل خواهد بود. همچنین با ازدواج مجدد زن، مرد موظف است همچنان نصف مهریه را بپردازد و اگر توان مالی خوبی ندارد، آن را قسط بندی کند.
۴.۶/۵ - (۴۶ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

3 دیدگاه برای “طلاق از طرف مرد و هر آن‌ چه که باید درباره آن بدانید

 1. امیرسهراب رنجبر گفته:

  سلام،وقت بخیر،همسر بنده تقریبا ۷ماه میشه که بعداز به راه انداختن ماجراهای ساختگی ضرب و جرح در دو مرحله به همراه دختر۱۴ساله مان منزل را ترک کرده،همچنین ماشین،تقریبا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون پول و طلا را نیز با خود برده و قصد دارد با دیوانه خطاب کردن بنده و اینکه تامین جانی ندارد از بنده طلاق گرفته و به قول خودش همه چیز را هم از من بگیرد(در حال حاضر فقط یک واحد آپارتمان به نام بنده می باشد).حکم الزام به تمکین ایشان را یک ماه می باشد که گرفته ام،دادگاه کیفری در مورد ضرب و جرح و ترک نفقه و فحاشی را نیز تقریبا برنده شده ام،ولی الآن میخواهم طلاقش بدهم ولی به جز مهریه آن هم بصورت اقساطی هیچ چیز دیگر به او ندهم.اگر میتوانید کمکم کنید، خوشحال میشوم که ملاقاتتون کنم.💐🙏🏻

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   در صورتی که بخواهید به صورت یک طرفه طلاق بگیرید باید مهریه، نفقه، اجرت المثل و تنصیف اموال درموردتون انجام شود.
   در صورتی که به وقت مشاوره نیاز دارید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 2. رحمان گفته:

  من فکر می کردم طلاق از طرف مرد خیلی اسون تر از این باشه. اینم سخته که. خدایاااااا. چه قدر سخته این کارا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید