وکیل انحصار وراثت

  • بدون حضور وراث در هیچ مرحله ای
  • انحصار وراثت محـدود در10 روز
  • انحصار وراثت نامحدود در 40 روز
  • تقسیم اموال بر اساس قانون یا توافق وراث
  • بدون نیاز به تایید همه وراث
  • توسط وکیل متخصص انحصار وراثت

روند انحصار وراثت با دادسو

کلیه امور انحصار وراثت از جمله تعیین و تکلیف دارایی‌ها، تعیین وراث و سهم الارث، صدور گواهی انحصار وراثت، تحریر ترکه و تقسیم ترکه توسط وکلای شما در دادسو انجام خواهد شد، تنها یک جلسه حضور یکی از وراث در دفتر دادسو کافیست.

مرحله اول: تماس شما با کارشناسان دادسو

مرحله اول از انجام امور انحصار وراثت تماس شما با واحد پاسخگویی دادسو است. کارشناسان ما با حوصله پاسخگوی سوالات شما خواهند بود و برای شما وقت جلسه حضوری در دفتر دادسو تنظیم خواهند کرد.

مرحله دوم: حضور یکی از ورثه در دفتر دادسو

در مرحله دوم شما با همراه داشتن مدارک مورد نیاز انحصار وراثت، یک جلسه کاری حضوری در دفتر دادسو خواهید داشت و به نمایندگی از همه وراث وکالتنامه را امضا خواهید کرد. مدارک مورد نیاز به صورت تلفنی توضیح داده می شود.

مرحله سوم: انجام روند اداری و حقوقی توسط وکلای دادسو

بلافاصله بعد از تکمیل مدارک، وکلای دادسو پیگیری پرونده انحصار وراثت شما را شروع خواهند کرد و کلیه اقدامات لازم از قبیل تعیین و تکلیف دارایی های معلوم و غیر معلوم، تعیین وراث و سهم الارث، صدور گواهی انحصار وراثت را انجام خواهند داد.

مرحله چهارم: تحویل مدارک

مدارک هویتی و اسناد مربوط به هر کدام از وراث آماده تحویل به شما خواهد بود و مجوز تحریر ترکه و تقسیم ترکه صادر خواهد شد و همکاران ما برای تحویل مدارک و اسناد با شما تماس خواهند گرفت.

چرا باید دادسو را انتخاب کنیم؟

شفافیت در روال انجام کار و ارائه گزارش شفاف به موکلین در طول مسیر و داشتن پشتیبان اختصاصی برای شما در دادسو، مهم ترین وجه تمایز ماست.

کارشناسان ما در واحد مشاوره تلفنی و رزرو جلسه حضوری در خدمت شما هستند. هر سوالی که در این زمینه دارید را می توانید از طریق تماس تلفنی و از همکاران ما بپرسید.

شما برای انحصار وراثت به چه چیزی نیاز دارید؟

گواهی انحصار وراثت چیست

به مراحل تعیین وراث و مشخص شدن اموال هر فرد بعد از مرگ انحصار وراثت می‌گویند. برای انجام انحصار وراثت باید وراث به ترتیب نسبتی که با متوفی دارند مشخص شوند، سپس استعلامی از اموال متوفی به صورت کامل گرفته شود. انجام همه‌ی این مراحل برای دریافت گواهی انحصار وراثت است. انجام مراحل انحصار وراثت با حضور وکیل متخصص انحصار وراثت در تهران که به تمامی مراحل تسلط کافی داشته باشد می‌ تواند زمان کار را به حداقل برساند.

تحریر ترکه و تقسیم ترکه بعد از اخذ گواهی انحصار وراثت انجام می شود.

سوالات متداول

۱

شما انحصار وراثت را در چند روز انجام می دهید؟

وکلای دادسو در کمتر از 10 روز انحصار وراثت محدود و در 40 روز گواهی انحصار وراثت نامحدود را آماده می کنند.

۲

میزان سهم الارث هر کدام از وراث چگونه محاسبه می شود؟

دادسو می تواند میزان سهم الارث هر کدام از وراث را دقیقا بر مبنای قانون تقسیم تقسیم ترکه برای شما تعیین کند. در صورتی هم که وراث توافقی با هم داشته باشند، تقسیم ترکه (ارث) دقیقا بر اساس توافق وراث خواهد بود.

۳

برای انجام کار نیاز به حضور همه وراث است؟

خیر. تنها با حضور یکی از ورثه در دفتر دادسو، روند تقاضای گواهی انحصار وراثت شروع می شود و نیازی به حضور همه وراث نیست.

۴

اگر یکی از وراث همکاری نکند؟

در صورت عدم همکاری یک یا چند نفر از وراث، خللی در روند پیگیری به وجود نمی‌آید و حتی با موافقت یکی از وراث امکان شروع روند انحصار وراثت وجود دارد.

۵

اگر یک یا همه وراث در خارج از کشور باشند.

حضور وراث در خارج از کشور منعی در روند پیگیری پرونده انحصار وراثت نخواهد داشت و حتی در صورتی که همه وراث هم مقیم خارج از کشور باشند، با وکالت به وکلای دادسو گواهی انحصار وراثت صادر خواهد شد.

۶

اگر یکی از وراث فوت کرده باشد.

فوت یکی از وراث تاثیری در پیگیری ندارد و اگر فرد فوت شده شامل ورثه ها محسوب شود، سهم الارثش به ورثه اش می رسد. در این صورت گواهی انحصار وراثت ورثه متوفی هم نیاز خواهد بود.

۷

بدهی های شخص متوفی در انحصار وراثت چگونه محاسبه و پرداخت می شود؟

ابتدا همه دارایی های متوفی مشخص می شود و ابتدا بدهی های متوفی از دارایی باقی مانده (ماترک) پرداخت می شود و باقی مانده بین ورثه تقسیم می شود.

۸

آیا دادسو امور مربوط به انتقال سهم هر کدام از وراث را انجام می دهد.

بله. بعد از دریافت گواهی انحصار وراثت، می توانید از خدمات تحریر ترکه و تقسیم ترکه دادسو هم استفاده نمایید.

گواهی انحصار وراثت برای چیست

در صورتی که شخصی فوت کند و مال و اموالی ( ترکه ) از او به جای مانده باشد برای انتقال مال و اموال ( تقسیم ترکه ) به ورثه قانونی اش نیاز به دریافت گواهی انحصار وراثت است. همینطور در صورتی که برای مراجعه به ادارات دولتی و غیر دولتی در مورد امور مربوط به متوفی، ورثه باید حتما گواهی انحصار وراثت همراه داشته باشند.

گواهی انحصار وراثت از کجا بگیریم

مطابق بند ۳ ماده ۱۱ قانون جدید شوراهای حل اختلاف، صدور گواهی انحصار وراثت در صلاحیت شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت دائمی زن یا مرد فوت شده است. در ابتدا ورثه و یا هر ذی شخص یا وکیل دادگستری باید با مدارک لازم به دفتر خدمات الکترونیک قضایی برای ثبت درخواست مراجعه کنند. نکته مهم این است که عدم همکاری وراث در انحصار وراثت، عدم رضایت یکی از وراث، عدم حضور یکی از ورثه، نبودن یکی از وراث، اقامت یکی از وراث در خارج از کشور و یا اختلاف بین ورثه هیچکدام مانعی برای صدور و دادخواست انحصار وراثت نیست.

گواهی انحصار وراثت برای سهام عدالت

اگر شخص متوفی دارای مال و اموالی باشد، مانند سهام عدالت، برای تقسیم، فروش و یا گرفتن سود، بایستی گواهی انحصار وراثت نامحدود گرفته شود و در غیر این صورت امکان هیچ فعالتی بر روی این دارایی توسط ورثه نیست.

انحصار وراثت چقدر زمان میبرد

پاسخ این سوال که انحصار وراثت چقدر زمان می برد و انحصار وراثت چقدر طول میکشد بسته به این مسئله است که ورثه درخواست انحصار وراثت محدود داشته باشند یا انحصار وراثت نا محدود. بستگی به این دارد که گواهی محدود و یا نامحدود تقاضا شده باشد. اگر ترکه و دارایی شخصی متوفی بیش از 30 میلیون ریال (سه میلیون تومان) باشد، باید دادخواست انحصار وراثت نامحدود در دفتر خدمات الکترونیک قضایی داد. یکی از مراحل این درخواست، یک نوبت انتشار آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار است. از طرفی اگر مدارک ناقص باشد استعلام از اداره ثبت احوال نیز لازم است. همکاران ما به عنوان وکیل انحصار وراثت در دادسو گواهی انحصار وراثت محدود را در 10 روز کاری و گواهی انحصار وراثت نامحدود را در ۴۰ روز کاری اخذ می کنند.

وکیل انحصار وراثت در تهران

باتوجه به مشکلات بسیار زیادی که در جریان انحصار وراثت، تحریر ترکه و تقسیم ترکه وجود دارد حضور وکیل متخصص انحصار وراثت در تهران که بتواند روند جریان پرونده را تسریع دهد بسیار کمک کننده است. گاهی مشکلات ساده‌ای در این جریان پیش می آید مانند پر مشغله بودن وراث که باعث عدم حضورشان در روند انحصار وراثت است. با دادن وکالت به وکیل انحصار وراثت، روند انجام کلیه امور سریع‌تر خواهد بود و مشکلات احتمالی در روند پرونده وجود نخواهد داشت. مشکلاتی مانند مفاد تنظیم دادخواست، اعتراض به رای انحصار وراثت، عدم همکاری برخی وراث در انحصار وراثت، مفقود شدن گواهی انحصار وراثت، شهادت دروغ، عدم ذکر اسم اشخاص در گواهی انحصار وراثت به صورت عمد و... . در حل این مشکلات حضور شخصی که از ریز قوانین اطلاع دارد بسیار تاثیرگذار است. وکلای موسسه حقوقی دادسو آماده اند تا پرونده انحصار وراثت شما را در کوتاه ترین زمان و بدون نیاز به حضور هیچ کدام از وراث در هیچ مرحله ای با موفقیت به اتمام برسانند. برای شروع فقط کافیست با دادسو تماس بگیرید تا کارشناسان انحصار وراثت مجموعه شما را راهنمایی کنند.

افراد واجد شرایط برای تقاضای گواهی انحصار وراثت

وراث متوفی یا سایر اشخاص ذینفع مانند بدهکاران متوفی یا وکیل دادگستری آن ها می توانند از دادگاه تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت بنمایند. مهمترین نکته در این مورد این است که وراث یا اشخاص ذینفع متعدد باشند، نیازی به درخواست و یا تایید همه آنها نیست و اقدام یک نفر از واجدین شرایط جهت تقاضای صدور برگه انحصار وراثت کافیست.

مدارک لازم برای انحصار وراثت شورای حل اختلاف چیست؟

حتی اگر یکی از وراث با مدارک شناسایی خودش به دادسو مراجعه کند، بدون نیاز به گواهی فوت و یا شناسنامه سایر وراث ، اخذ گواهی انحصار وراثت با توجه به استعلام شورا از اداره ثبت احوال، توسط دادسو امکان پذیر است. در این صورت 2 تا 10 روز به دلیل استعلام از شعبه شورا به زمان دریافت گواهی انحصار وراثت اضافه خواهد شد. اما مدارک مورد نیاز عبارتند از: ۱- شناسنامه متوفی ۲- گواهی فوت متوفی ۳- عقدنامه در صورت ازدواج ۴- شناسنامه وراث ۵-وصیت نامه رسمی در صورت وجود داشتن 6- استشهادیه ۳ شاهد که توسط دفتر اسناد رسمی گواهی و امضا شده باشد.

اگر گواهی فوت یا شناسنامه بعضی از وراث در دسترس نباشد

مشکلی در روند انجام پرونده و اخد گواهی انحصار وراثت پیش نخواهد آمد و وکلای پایه یک دادگستری دادسو در این موارد درخواست استعلام می‌کنند.

آیا لیست اموال متوفی در انحصار وراثت مشخص می‌شود

مطلب بسیار مهم این است که تقسیم اموال (تقسیم ترکه) با گرفتن انحصار وراثت کاملاً متفاوت است. شورای حل اختلاف در برگه انحصار وراثت فقط مشخص می‌کند که وراث قانونی متوفی چه کسانی هستند و میزان سهم آن‌ها چقدر است و ابداً اشاره‌ای به اموال باقی مانده (ماترک) نمی‌کند. مشخص شدن اموال متوفی بعد از انحصار وراثت و در مرحله تحریر ترکه انجام می شود. که کلیه این خدمات در دپارتمان انحصار وراثت دادسو انجام می شود و جایی برای نگرانی شما نیست.

آیا انحصار وراثت اجباری است

هر زمان که شخصی که فوت کند و مالی (ترکه) برای تقسیم نداشته باشد و یا وراث نیازی به این نداشته باشد که به ادارات دولتی و غیر دولتی، خود را برای موضوعی ورثه و متوفی معرفی کند، الزام و اجباری و نیازی برای داشتن گواهی انحصار وراثت برای وراث نیست. اگر متوفی مالی ندارد و صرفاً نیازمند ارائه برگه انحصار وراثت به ادارات و ارگان ها هستید انحصار وراثت محدود کافیست، اما اگر مالی از متوفی باقی مانده است داشتن گواهی انحصار ورثه نامحدود الزامی است. به عبارت دیگر فروش اموال متوفی بدون گرفتن گواهی انحصار وراثت امکان‌پذیر نیست و تقسیم ارث بدون انحصار وراثت قانونی نیست.

طبقه بندی وراث در انحصار وراثت

وراث به سه دسته بندی تقسیم می‌شوند که اولویت این دسته‌ها با هم متفاوت است. دسته اول شامل پدر، مادر، فرزندان و نوه‌ها است. دسته دوم را پدربزرگ، مادربزرگ، خواهر، برادر و فرزندانشان تشکیل می‌دهد. دسته سوم شامل عمه، عمو، دایی، خاله و فرزندان آنها می‌شود. در انحصار وراثت اولویت دسته اول از دسته دوم بالاتر و اولویت دسته دوم از دسته سوم بالاتر است و طبق قانون مدنی ماده 863 "وراث طبقه بعد وقتی ارث می‌برند که از وراث طبقه قبل کسی نباشد." از کلیه دارایی‌ها ابتدا هزینه کفن و دفن و بدهی‌ها کسر می‌شود. اگر متوفی وصیت‌نامه داشته باشد تا یک سوم اموالش طبق وصیت‌نامه تقسیم می‌شود.

وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور در ایران

در اغلب پرونده های انحصار وراثت که ایرانیان خارج از کشور وراث محسوب می شوند، شرایط حضور ورثه در ایران و پیگیری پرونده نیست و وراث نیازمند وکیل متخصص انحصار وراثت در ایران هستند. وکیل متخصص انحصار وراثت به وراث کمک می کند تا تمام دارایی های معلوم و غیر معلوم شخص متوفی بر اساس استعلام از ادارات مختلف، مثل اداره ثبت اسناد، بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار مشخص شود و بر مبنای قانون بین وراث تقسیم شود. در صورتی هم که شخص متوفی دارای وصیت نامه باشد و البته این وصیت نامه از لحاظ قانونی معتبر باشد، بر مبنای وصیت نامه، اموال و دارایی ها بین وراث تقسیم خواهد شد. نکته مهم در این زمینه این است که هر شخصی (مرد و زن) تنها تا یک سوم دارایی های خودش امکان وصیت کردن دارد و بیشتر از آن مگر در صورتی که همه وراث بپذیرند، قابل اجرا نیست. به زبان ساده تر هر شخص فقط تا یک سوم دارایی هایش را می تواند بر اساس وصیت تعیین و تکلیف کند و مابقی طبق قانون بین وراث تقسیم می شوند.

آیا زن و شوهر از هم ارث می‌برند؟

بله زن و شوهر از یکدیگر ارث می‌برند و هیچ فردی نمی‌تواند آنها را از ارث محروم کند. بهتر است بدانید در صورتی که ازدواج به صورت موقت باشد و یکی از طرفین فوت کند دیگری جز وراث محسوب نمی‌شود. اگر شوهر فوت کند و فرزندی داشته باشند یک هشتم از اموال به خانم می‌رسد و در صورتی که فرزند نداشته باشند یک چهارم اموال به ایشان می‌رسد. اگر خانم فوت کند و فرزند نداشته باشد نصف اموال به شوهر می‌رسد و بقیه اموال بین وراث دیگر تقسیم می‌شود. اگر فرزند داشته باشد یک چهارم به همسر می‌رسد. اگر هیچ وراث دیگری نداشته باشد همه اموال به شوهر می‌رسد.

انحصار وراثت بعد از طلاق

اگر طلاق خانم و آقا رجعی باشد (یعنی در مدت عده خانم می‌توانند به یکدیگر برگردند) و یکی از دو نفر فوت کند ارث به طرف مقابل تعلق می‌گیرد چون در زمان عده هم به خانم نفقه تعلق می گیرد. اگر طلاق از نوع بائن باشد( یعنی امکان برگشن در زمان عده وجود ندارد) بعد از فوت یکی از طرفین هیچ سهم الارثی به دیگری تعلق نمی‌گیرد.

سهم الارث وراث با نسبت‌های مختلف

همسر متوفی یک هشتم از اموال پدر متوفی یک ششم سهم الارث فرزند پسر نسبت به فرزند دختر دو برابر است

چه مواردی مانع ارث بردن می شوند؟

قتل: به موجب قانون کسی که مورث خود را عمدا بکشد از از او ارث نمی برد. کفر: کافر از مسلمان ارث نمی برد . لعان: لعان یکی از اسباب جدایی زن و شوهر است و موجب می شود آنها از یکدیگر ارث نبرند.

گواهی انحصار وراثت المثنی

در هر تاریخی که یکی از ورثه مایل باشد می‌تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف مربوطه، کپی برابر اصل گواهی حصر وراثت را تقاضا کند. پس اصطلاحات گواهی انحصار وراثت المثنی یا گواهی فوت المثنی معنایی ندارند.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید.