آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می شود؟

آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می شود؟

ثبت طلاق یکی از مهم ترین موارد برای برقراری نظم عمومی قانون و رعایت اخلاق حسنه بوده که از اهمیت ویژه ای در قانون حمایت از خانواده برخوردار است. در این مقاله از موسسه حقوقی دادسو قصد داریم به سؤالاتی نظیر آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می شود و مجازات عدم ثبت طلاق رجعی از نظر قانون حمایت خانواده، بپردازیم.

بنابراین با دادسو همراه بوده و برای دریافت مشاوره و راهنمایی در حوزه دعاوی خانواده نظیر حق طلاق، طلاق رجعی، طلاق بائن و سایر مسائل حقوقی با وکلای پایه یک دادگستری دادسو، از طریق واتساپ ارتباط برقرار کنید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

طلاق رجعی چیست؟

یکی از انواع طلاق، طلاق رجعی است که در این نوع طلاق، زوج بعد از طلاق و در طول مدت عده طلاق، بدون نیاز به عقد نکاح می‌تواند به همسر خود رجوع و با وی زندگی کند. بنابراین در طلاق رجعی زوج به اراده خود به زوجه رجوع می‌کند و زوجه نمی‌تواند مانع رجوع او شود.

طبق ماده ۱۱۴۸ قانون مدنی، در طلاق رجعی برای شوهر در مدت عده، حق رجوع است. بدین ترتیب در طلاق رجعی زن باید عده طلاق را نگاه دارد زیرا امکان رجوع مرد به همسر خود وجود دارد.

آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می شود؟

ثبت طلاق رجعی در شناسنامه زوجین بعد از جاری شدن صیغه طلاق، امری ضروری است. با توجه به قانون حمایت از خانواده و قوانین کشور برای رعایت اخلاق و برقراری نظم عمومی، قانون گذار ثبت طلاق در شناسنامه زوجین را الزامی دانسته است.

علاوه بر موارد ذکر شده، یکی دیگر از مهم ترین دلایل قانون گذار برای ثبت طلاق در شناسنامه هر یک از زوجین این است که از فریب دادن شخصی که تصمیم دارد با زوجه ازدواج کند، جلوگیری شود.

ثبت طلاق رجعی در شناسنامه

بنابراین عدم ثبت طلاق رجعی در شناسنامه زوجین موجب فریب و نیرنگ دیگران برای ازدواج مجدد می‌شود. به همین سبب قانون گذار به منظور جلوگیری از فریب کاری، ضروری دانسته که فرد با آگاهی از اطلاعات شناسنامه شخصی که قصد ازدواج با او را دارد، ازدواج کند.

طبق ماده ۳۸ قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۹۲، صیغه طلاق در طلاق رجعی مطابق مقررات صورت جلسه می‌شود اما ثبت آن مشروط به ارائه یک گواهی کتبی است که در آن حداقل ۲ شاهد شهادت دهند که زوجه تا پایان عده در منزل مشترک ساکن بوده است. اگر در طول عده رجوع رخ دهد، صورت جلسه باطل است اما در صورت عدم رجوع، صورت جلسه تکمیل و طلاق به طور رسمی ثبت می‌گردد.

بنابراین بعد از پایان مدت عده، انقضای زمان عده و عدم رجوع زوج، طلاق رجعی با امضای زوجین، سردفتر و دونفر شاهد در شناسنامه زوجین به ثبت می‌رسد. در طلاق رجعی همچنین با توجه به بارداری یا عدم بارداری زوجه، ثبت طلاق در شناسنامه زوجین انجام می‌شود.

شرایط لازم برای ثبت طلاق رجعی در شناسنامه چیست؟

  • اتمام مدت زمان عده
  • رضایت زوجه به ثبت در شناسنامه
  • شهادت دو شاهد مبنی بر سکونت زن در منزل مشترک در تمام طول مدت عده

مدارک ثبت طلاق رجعی در شناسنامه

  • اصل سند ازدواج
  • حکم طلاق
  • شناسنامه و کارت ملی زوجین

مجازات عدم ثبت طلاق رجعی

زوج طبق قانون مدنی کشور موظف است مدارک لازم برای ثبت طلاق در شناسنامه را به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق ارائه دهد. اگر آقا از ارائه مدارک لازم برای ثبت طلاق و انجام اقدامات لازم برای ثبت طلاق امتناع کند، به مجازات حبس تعزیری درجه هفت و پرداخت جزای نقدی بین ۸۰ تا ۱۸۰ میلیون ریال محکوم می‌شود.

مجازات عدم ثبت طلاق رجعی

مهریه در طلاق رجعی

مهریه اصلی ترین حقوق زوجه بوده و زوج در طلاق رجعی نیز موظف به پرداخت آن به زوجه است. مگر اینکه زوجه در برخی موارد مهریه خود را به زوج بذل و بخشش کند.

آیا طلاق توافقی از نوع طلاق رجعی است؟

طلاق توافقی از نوع طلاق بائن محسوب می‌شود زیرا در طلاق توافقی زوجین با توافق یکدیگر از هم جدا می‌شوند و زوج حق رجوع و بازگشت به زوجه را نخواهد داشت.

وکیل طلاق رجعی

پروسه طلاق یکی از پیچیده ترین و وقت گیرترین دعاوی خانواده محسوب می‌شود. به همین سبب زوجین در طول مراحل طلاق از نظر مالی، روحی و اجتماعی تحت فشار قرار می‌گیرند. همچنین با وجود فرزند، شرایط طلاق برای زوجین سخت تر می‌شود.

بنابراین برای اینکه فرآیند طلاق و مراحل انجام آن به خوبی پیش برود، مشورت با وکیل طلاق حرفه ای و مجرب به زوجین کمک زیادی می‌کند. مؤسسه حقوقی دادسو با وکلای خبره و باتجربه خود در فرآیند طلاق و جلوگیری از تضییع حقوق طرفین، آماده ارائه مشاوره حقوقی به کاربران عزیز است.

سوالات متداول

  1. باتوجه به امکان بازگشت زوج به زوجه، آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می‌شود؟

طبق ماده ۳۸ قانون حمایت از خانواده، برای ثبت طلاق رجعی در شناسنامه به شهادت دو شاهد مبنی بر سکونت زوجه در منزل مشترک در تمام طول مدت عده و اتمام طول مدت عده نیاز است.

  1. در چه مواردی امکان رجوع از طلاق برای زوج وجود دارد؟

زوج تنها در طلاق رجعی و در طول مدت عده، حق رجوع به زوجه را دارد.

۴.۳/۵ - (۱۵ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید