مدت زمان انحصار وراثت چقدر است؟

زمان انحصار وراثت

انجام مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین 15 تا 30 روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید یا روی دکمه های زیر کلیک کنید.

مدت زمان انحصار وراثت

در این مقاله قرار است درباره این که مدت زمان انحصار وراثت چقدر است صحبت کنیم. برای پاسخ به این سوال بسته به این که انحصار وراثت شما به صورت محدود باشد یا نامحدود، وکیل متخصص انحصار وراثت داشته باشید یا خیر، تعداد وراث چند نفر است، وراث در یک کشور زندگی می‌کنند یا خیر، متوفی در ایران زندگی می‌کرد یا خارج از ایران و موارد دیگر، متفاوت است. در ادامه مقاله شرایط مختلف را برای شما توضیح می‌دهیم و مراحل انحصار وراثت را به صورت مختصر برایتان شرح می‌دهیم و همچنین پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام از مشاوره های تلفنی رایگان کارشناسان حقوقی دادسو یا یک وکیل انحصار وراثت استفاده کنید.

انحصار وراثت محدود و نامحدود

مدت زمان انحصار وراثت محدود و نامحدود با یک دیگر متفاوت است. انحصار وراثت محدود به نوعی از انحصار وراثت گفته می‌شود که در آن اموال باقی مانده از متوفی (ماترک متوفی) به ارزش پنجاه میلیون تومان یا کمتر از آن باشد.

انحصار وراثت نامحدود برای زمانی که اموال به جا مانده از متوفی (ماترک متوفی) به ارزش بیشتر از پنجاه میلیون تومان باشد، استفاده می‌شود. معمولا انحصار وراثت محدود به کمک وکیل حدود ده روز تا دو هفته زمان می‌برد و انحصار وراثت نامحدود در بازه ۴۰ روز تا دوماه انجام می‌شود. هر دو نوع در صورت حضور نداشتن وکیل زمان بیشتر می‌برد.

مراحل انحصار وراثت

برای اینکه بدانم مدت زمان انحصار وراثت چقدر است ابتدا مراحل آن را به صورت مختصر برایتان شرح می‌دهیم که موارد مختلف را بررسی کنید. تا بتوانید تصمیم بگیرید که خودتان انحصار وراثت را انجام دهید یا وکیل برای انجام این کار بگیرید. به صورت کلی باید بدانید که هدف از طی کردن این مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت متوفی است.
[readmore]3649[/readmore]

مراجعه به شورای حل اختلاف

در مرحله اول انحصار وراثت یکی از وراث به نمایندگی از بقیه یا وکیل به وکالت از همه‌ی وراث باید به شورای حل اختلاف مراجعه کند و این اولین قرم برای دریافت گواهی انحصار وراثت است. فقط باید توجه داشته باشید به شورای حل اختلاف آخرین شهری که محل سکونت متوفی بود مراجعه کنید. برای مراجعه باید گواهی فوتی که از ثبت احوال دریافت کرده‌اید را تحویل دهید.
[readmore]3528[/readmore]

تاثیر تائید وراث در مدت زمان انحصار وراثت

در مرحله بعد باید به همراه فرمی که از شوراحل حل اختلاف دریافت کردید و مدارک شناسایی وراث به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید. در این قسمت باید دو شاهد که از آشنایان وراث هستند هویت آنها را تائید کنند.
[readmore]4346[/readmore]

مدت زمان انحصار وراثت
مدت زمان انحصار وراثت

مالیات بر ارث

در این مرحله که وراث تائید شدند باید لیستی از اموال متوفی تهیه کنند تا مالیات اموال ایشان محاسبه یا پرداخت شود. در صورتی که از اموال متوفی به صورت کامل خبر نداشته باشند باید درخواست استعلام اموال متوفی را به دادگاه تقدیم کنند. در این مرحله اگر استعلام اموال متوفی را نداشته باشند مدت زمان انحصار وراثت طولانی‌تر می‌شود.
[readmore]3284[/readmore]

عدم وجود ورثه دیگر

بعد از مشخص شدن مالیات و تائید وراث باید مجددا به شورای حل اختلاف مراجعه کنید. در این مرحله مدارک را به شورا تحویل می‌دهید. شورای حل اختلاف برای اینکه از عدم وجود وراث دیگر اطمینان حاصل کند آگهی  اطلاعات متوفی در روزنامه‌های کثیر الانتشار چاپ می‌کند.

این آگهی به هزینه خود وراث است و در صورتی که متوفی و وراث ایشان در روستا زندگی کنند به جای روزنامه، آگهی در قسمتی از روستا که در دید همه اهالی باشد قرار می‌گیرد.
[readmore]3623[/readmore]

اعتراض به گواهی انحصار وراثت

بعد از طی شدن همه مراحلی که گفته شد، گواهی انحصار وراثت صادر می‌شود. دادگاه فرصتی را برای اعتراض به گواهی انحصار وراثت مشخص می‌کند. مرحله اعتراض در مدت زمان انحصار وراثت تاثیر دارد. چرا که اگر یکی از وراث، افراد ذی نفع در انحصار وراثت و یا دادرسان پرونده به صدور گواهی معترض باشد بعد از ثبت اعتراض ایشان، پرونده مجددا بررسی می‌شود.
[readmore]3481[/readmore]

نکاتی در خصوص مدت زمان انحصار وراثت

موارد دیگر غیر از مواردی که در ابتدای مقاله عنوان شد وجود دارد که مدت زمان انحصار وراثت را طولانی‌تر می‌کند.

  • اگر یکی از وراث به هر دلیلی همکاری نکند و مدارک هویتی خود را تحویل ندهد بقیه وراث می‌توانند به شورا درخواست دهند تا مدارک را از ثبت احوال استعلام کنند.
  • اگر همه‌ی وراث برای دریافت گواهی انحصار وراثت حضور پیدا نکنند مشکلی در روند مدت زمان انحصار وراثت پیش نمی‌اید چرا که حضور یکی از وراث یا وکیل‌شان هم کافی است.
  • اگر متوفی طلبکار داشته باشد ایشان چون جز اشخاص ذی نفع محسوب می‌شوند می‌توانند برای دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام کنند. و یا در صورت وجود طلبکار بعد از اقدام وراث برای گواهی باید اول طلب آنها پرداخت شود.
  • در صورتی که متوفی فرزندی داشته باشد که هنوز به در شکم مادر باشد باید ابتدا جنسیت ایشان مشخص شود و تا لحظه بدنیا آمدن ایشان صبر کرد تا زنده به دنیا بیاید.
[readmore]3823[/readmore]

 

۵/۵ - (۵ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به دکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید

مشاوره مراحل انحصار وراثت به صورت آنلاین و بدون نیاز به جلسه حضوری

مشاوره حقوقی رایگان با کارشناسان حقوقی دادسو

فاطمه شهبازی

محیا بابایی

محیا بابایی

فاطمه شهبازی