طلاق توافقی در دوران عقد چه مراحلی دارد؟

مراحل طلاق توافقی در دوران عقد

با جاری شدن صیغه عقد مرد و زن به هم محرم می‌شوند و می‌توانند زندگی زناشویی خودشان را شروع کنند. با این وجود طبق عرفی که در کشور ما وجود دارد، زوجین پس از نکاح مدتی را برای آمادگی جهیزیه و مسکن و… صبر می‌کنند؛ سپس جشن عروسی برگزار می‌شود و زن و مرد می‌توانند زندگی مشترک خودشان را شروع کنند.

بنابراین در دوران عقد معمولاً زوجه باکره است و بعد از جشن عروسی رابطه زناشویی بین زوجین برقرار می‌شود. این موضوع باعث شده که قوانین طلاق در دوران عقد و پس از آن متفاوت باشد. اگر زوج و زوجه در ابتدای زندگی مشترکشان دچار مشکل شده باشند، امکان طلاق یک طرفه یا طلاق توافقی برای آن‌ها وجود دارد.

در این مطلب از موسسه حقوقی دادسو نکاتی که برای طلاق توافقی دوران عقد و مراحل آن باید در نظر داشته باشید را ارائه کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره طلاق توافقی دارید، از طریق واتساپ با وکلای موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

طلاق توافقی در دوران عقد

برای طلاق در دوران عقد  به صورت توافقی لازم است که زوجین سازش داشته باشند؛ زیرا با وجود سازش و توافق زوجین، طلاق توافقی نسبت به طلاق یک طرفه سریع‌تر انجام می‌شود و زوج و زوجه می‌توانند بدون مشکل خاصی از هم جدا شوند.

برای طلاق توافقی در این دوران لازم است که زوج و زوجه گواهی عدم سازش را آماده کرده و برای جدایی به دادگاه ارائه کنند. همچنین، با توجه به اینکه حقوق زن باکره با فردی که رابطه زناشویی داشته متفاوت است، در طلاق توافقی زوجین می‌توانند برای دریافت مهریه توافق کنند.

البته مدارکی که نشان دهنده باکرگی زوجه است نیز باید به دادگاه ارائه شود؛ زیرا زنی که باکره است بعد از طلاق توافقی در دوران عقد نیاز به نگه داشتن عده ندارد و می‌تواند بلافاصله مجدداً ازدواج کند.

مهریه در دوران عقد

مهریه زن باکره نصف مهریه توافق شده بین زوجین است؛ بنابراین اگر در دوران عقد زوج و زوجه قصد جدایی داشته باشند، مرد باید نیمی از مهریه در دوران عقد را به زن بپردازد؛ اما در صورتی که زوج و زوجه در طول دوران عقد رابطه زناشویی داشته باشند، زن می‌تواند کل مهریه خودش را از همسرش دریافت کند و هیچ فردی نمی‌تواند مانع این کار شود.

در طلاق توافقی دوران عقد زوج و زوجه برای پرداخت مهریه با یکدیگر توافق می‌کنند. در این شرایط، ممکن است زوجه مهریه را به همسرش ببخشد و زن و مرد از هم جدا شوند، یا اینکه مرد بخشی از مهریه یا تمام مهریه زن را برای طلاق و جدایی بپردازد. با توجه به توافقاتی که بین زوجین انجام شد، قاضی به پرونده طلاق توافقی رسیدگی کرده و حکم طلاق را برای زوجین صادر می‌کند.

در طول دوران عقد به زن نفقه، اجرت‌المثل و نحله تعلق نمی‌گیرد؛ چون اگر زوج و زوجه پس از جاری شدن صیغه نکاح قصد جدایی داشته باشند،  زن ورد زندگی مشترک نشده و فعالیتی مانند خانه‌داری و… انجام نداده است.

طلاق توافقی در دوران عقد

مراحل طلاق توافقی در دوران عقد

برای طلاق توافقی در دوران عقد لازم است که مراحل طلاق در این دوران را بشناسید. در ادامه مراحل طلاق توافقی در دوران عقد توسط دادسو جهت شناخت بهتر ارائه شده است.

 • تنظیم دادخواست طلاق توافقی با کمک وکیل طلاق
 • ارجاع به مراکز مشاوره خانواده بهزیستی جهت ۵ جلسه مشاوره
 • تنظیم توافقنامه طلاق توافقی و تعیین شرایط پرداخت مهریه، نفقه و…
 • ارجاع زوجه به پزشکی قانونی جهت دریافت گواهی بکارت
 • ارجاع پرونده به دادگاه جهت بررسی پرونده طلاق
 • صدور حکم طلاق توسط دادگاه
 • اسقاط حق تجدید نظر و فرجام‌خواهی
 • اسقاط حق رجوع به ما بذل
 • مراجعه به دفاتر ازدواج و طلاق جهت جاری کردن صیغه طلاق

طلاق در دوران عقد با وجود باکرگی زن از نوع طلاق بائن است و زوج نمی‌تواند پس از جاری شدن صیغه طلاق دوباره به همسرش رجوع کند.

مدارک لازم برای طلاق توافقی در دوران عقد

اگر زن و مرد در دوران عقد با هم مشکل داشته باشند و ادامه زندگی برای آن‌ها سخت شده باشد، زوجین می‌توانند مدارک لازم برای طلاق توافقی در دوران عقد را آماده کرده و با سازش از هم جدا شوند. مدارکی که لازم است با توجه به شرایط طلاق توافقی برای طلاق در دوران عقد به دادگاه ارائه کنید عبارتند از:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی زوجین و کپی برابر اصل آن‌ها
 • اصل عقدنامه و کپی برابر اصل آن
 • گواهی بکارت ارائه شده توسط پزشکی قانونی
 • توافق‌نامه نشان دهنده سازش زوجین برای مهریه
 • دادخواست طلاق توافقی
 • گواهی واحد مشاوره جهت اثبات عدم سازش زوجین

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با طلاق در دوران عقد پیشنهاد می‌کنیم مقاله طلاق در دوران عقد از طرف مرد و طلاق در دوران عقد از طرف زن را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

ازدواج تشکیل زندگی دو نفر با عقاید و سلایق مختلف است. اختلاف‌نظر بین زوجین ممکن است بلافاصله پس از ازدواج رخ دهد و زوجین مجبور به جدایی شوند. برای طلاق در دوران عقد باید تکلیف پرداخت حق و حقوق زن مشخص شود و مراحل اقدام برای طلاق به طور کامل انجام شود.

با توجه به اینکه در طلاق توافقی در دوران عقد زوجین به توافق رسیده‌اند، روند پیشرفت پرونده طلاق سریع‌تر از طلاق یک طرفه از طرف زن یا مرد است. با این وجود برای پیشبرد سریع‌تر پرونده طلاق توافقی می‌توانید از وکلای متخصص این حوزه کمک بگیرید.

سؤالات متداول

آیا برای طلاق در دوران عقد اجازه پدر زوجه لازم است؟

به محض جاری شدن صیغه عقد ولایت پدر از زوجه ساقط می‌شود؛ بنابراین برای طلاق توافقی نیازی به صدور اجازه پدر یا جد پدری زن وجود ندارد.

آیا بعد از طلاق در دوران عقد امکان حذف نام همسر از شناسنامه وجود دارد؟

اگر زوجه باکره باشد، امکان حذف نام همسر از شناسنامه زوجه وجود خواهد داشت.

مهریه در دوران عقد چقدر است؟

در دوران عقد در صورتی که زوجه باکره باشد مهریه نصف و اگر زوجین رابطه زناشویی داشته باشند مهریه کامل خواهد بود.

۵/۵ - (۱۵ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

4 دیدگاه برای “طلاق توافقی در دوران عقد چه مراحلی دارد؟

 1. شیرازی گفته:

  طلاق توافقی در دوران عقد داستانیه ها. خیلی اذیت شدیم. کلی هزینه کردیم الانم خانم میاگه بیا طلاق بگیریم. وکیل نیاز دارخم. شما وکیل هستین؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله دادسو دارای وکیل طلاق متخصص هست و می تونیم وکالت شما رو به عهده داشته باشیم،
   برای راهنمایی بیشتر لطفا با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله مراحل طلاق تفاوتی ندارد فقط در صورتی که خانم دوشیزه باشند مهریه نصف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید