بخشش مهریه در ازای حق طلاق

بخشش مهریه در ازای حق طلاق
۴.۷/۵ - (۲۲ امتیاز)
 • بخشش مهریه در ازای حق طلاق

بخشش مهریه در ازای حق طلاق

در موارد بسیاری مشاهده شده که زوجین با بخشش مهریه در ازای حق طلاق تصمیم به جدایی میگیرند. این روش از جهاتی مطمئن ترین روش برای طلاق توافقی است تا طرفین نسبت به هم اطمینان داشته باشند.

در این روش باید زوجین همزمان با مدارک شناسایی به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند و به صورت همزمان آقا به خانم وکالت در طلاق بدهد و خانم هم مهریه اش را ببخشد. توصیه جدی دادسو این است که این کار همزمان انجام شود. تجربه نشان داده در برخی مواقع یکی از طرفین بعد از دریافت اسناد مورد نیاز، برای امضای سند طرف مقابل همکاری های لازم را بعمل نیاورده است.

در صورتی که مایل به گفتگو با مشاور طلاق در این موضوع هستید و یا نیاز به وکیل طلاق توافقی دارید می توانید از طریق تماس و واتس اپ با کارشناسان حقوقی دادسو رایگان صحبت کنید.

در این مقاله شما را با شرایط مختلف این کار آشنا خواهیم کرد ولی به شما پیشنهاد میکنیم قبل از هر نوع اقدام در این زمینه با دادسو تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

در صورتی هم که تمایل به حضور وکیل در مسیر بخشیدن مهریه و گرفتن حق طلاق در کنار خود دارید، دادسو این مشکل را برای شما حل کرده است.

حق طلاق چیست

طبق قانون حق طلاق در ایران با آقا است. ولی آقا میتواند این حق را به همسر خود نیز واگذار کند. این واگذاری به این معنا نیست که آقا دیگر حق طلاق نخواهد داشت. در صورتی که آقا به خانم حق طلاق بدهد هر دو نفر دارای حق طلاق هستند و این حق از آقا ساقط نمی‌شود.

زمانی که خانم از همسرش حق طلاق دارد به این معنا است که از او وکالت دارد تا به جای او یک وکیل پایه یک دادگستری انتخاب کند تا به جای همسرش در مراحل مختلف طلاق حضور داشته باشد و در این حالت عدم رضایت آقا در طلاق تاثیری در مسیر پرونده نخواهد داشت.

وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟ بیشتر بخوانید: وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟

تفاوت حق طلاق و وکالت در طلاق

حق طلاق یک کلمه عامیانه است که در قانون و مراجع قضایی با عنوان وکالت در طلاق از آن یاد میشود. عملا تفاوتی بین کلمه حق طلاق و وکالت در طلاق وجود ندارد و این عنوان یکی هستند. بخشش مهریه در ازای حق طلاق یکی از پرتکرار ترین اسناد در حوزه خانواده است.

طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟

بهترین روش برای گرفتن حق طلاق

حق طلاق هم به مانند مهریه حتما باید به صورت رسمی در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شده باشد و تنظیم دستی آن حتی در صورت امضای شاهد هم وجاهت قانونی ندارد.

پس این نکته را به یاد داشته باشید که برای گرفتن حق طلاق حتما باید آقا و خانم به همراه کارت ملی و سند ازدواج به یکی از دفاتر قبت اسناد رسمی مراجعه کنند و آقا وکالت در طلاق را به خانم بدهد.

داشتن حق طلاق و گرفتن همزمان مهریه

در بسیاری از مواقع آقایان فقط با بخشیدن کامل مهریه حاضر به دادن وکالت در طلاق یا همان حق طلاق به خانم می‌شوند. ولی این مسئله اجبار نیست و زوجین به هر صورتی که مایل باشند میتوانند با همدیگر به توافقی برسند و بخشش مهریه در ازای حق طلاق به هر نوعی که مایل باشند اجرا شود.

توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟ بیشتر بخوانید: توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟

متن دقیق حق طلاق

متن حق طلاق نسبت به متن بخشیدن مهریه طولانی‌تر و دارای جزئیات بسیاری است و به خانمهای عزیز توصیه میکنیم که حتما قبل از امضای بخشیدن مهریه و گرفتن حق طلاق حتما با همکاران ما در دادسو تماس بگیرند و مشاوره رایگان حقوقی دریافت کنند.

تجربه ما در این سال ها نشان داده که خانم‌های بسیاری بدون مشورت با کارشناسان حقوقی در ازای گرفتن حق طلاق، مهریه‌شان را به صورت کامل بخشیده‌اند و زمانی که برای طلاق اقدام کردهاند متوجه شده‌اند که سند وکالت در طلاقشان ناقص است و متاسفانه نمیتوانند بدون رضایت همسرشان اقدام به طلاق کنند.

از این رو پیشنهاد ما به شما استفاده از مشاوره‌های تلفنی رایگان دادسو است تا هم آقایان خیالشان از بخشیده شده مهریه راحت شود و هم خانم ها از اعتبار حق طلاقی که گرفته‌اند مطمئن باشند.

طلاق در دوران عقد چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق در دوران عقد چگونه است؟

سه ویژگی مهم حق طلاق که حتما باید داشته باشد

حق طلاق باید ۳ ویژگی مهم و حیاتی را داشته باشد تا خیال خانم نسبت به آن راحت باشد و از اعتبار کافی برخوردار باشد.

اولین نکته این است که حق طلاق باید به صورت بلاعزل باشد تا آقا هیچ وقت نتواند این حق را ساقط کند.

نکته دوم این است که باید دارای توکیل به غیر باشد تا خانم بتواند وکالتی که از همسرش دارد را به یک وکیل پایه یک دادگستری بدهد.

و نکته سوم این است که حق طلاق باید حتما دارای حق اسقاط در تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی باشد تا بعد از صدور رای توسط دادگاه آقا حق اعتراض نسبت به رای و باطل کردن آن را نداشته باشد. در صورتی که این سه ویژگی در سند وجود داشته باشد می‌تواندید بخشش مهریه در ازای حق طلاق را با خیال راحت انجام دهید.

دادن حق طلاق در مقابل بخشیدن مهریه
دادن حق طلاق در مقابل بخشیدن مهریه

بخشش مهریه در ازای حق طلاق

مهریه حقی است که بر گردن آقا است و تا زمانی که خانم مهریه را نبخشیده باشد، هیچ راهی به جز پرداخت مهریه وجود ندارد. بخشش مهریه هم مانند مطالبه مهریه حق قانونی خانم است و در هر زمانی که مایل باشد می تواند مهریه‌اش را به همسرش ببخشد.

بخشیدن مهریه الزاما ارتباطی با طلاق ندارد و زوجه میتواند هر زمان که مایل بود مهریه‌اش را به همسرش ببخشد، بدون آنکه نیازی به طلاق باشد.

بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید بیشتر بخوانید: بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید

بهترین روش برای بخشش مهریه در ازای حق طلاق

بهترین روش برای بخشیدن مهریه این است که خانم و آقا به اتفاق هم به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند و طی یک سند رسمی خانم مهریه را به آقا ببخشد.

تاثیر کلمات در بخشیده شدن مهریه و امکان برگرداندن آن بسیار زیاد است و در صورتی که تمایل به چنین کاری دارید، حتما با یک وکیل یا مشاور حقوقی مشورت نمایید. این مشاوره خصوصا در بخشش مهریه در ازای حق طلاق بسیار اهمیت دارد.

متن بخشش مهریه بدون بازگشت

نسخههای متفاوتی برای سند بخشیدن مهریه میتوان تنظیم کرد. ولی بهترین روش این است که یک وکیل طلاق توافقی این کار را برای شما انجام بدهد. ابرا کردن مهریه یکی از روشهایی است که میتواند خیال شما را نسبت به بخشیده شدن مهریه راحت کند. در قسمت پایین یک نمونه از متن بخشیدن مهریه را که به طور خلاصه بیان شده و کامل است را نوشته ایم:

در تاریخ تحریر حاضر گردید:……” با مشخصات فوق الذکر” و بعد الحضور در دفترخانه اقرار و اعتراف صریح نمود براینکه تمامی مهریه مندرج در نکاحیه بشماره ترتیب…….مورخ…… دفتر رسمی ثبت ازدواج شماره……. تهران که به وی تعلق گردید را تا تاریخ تحریر ابراء نموده و هیچگونه طلبی در خصوص مهریه همسرش …….”با مشخصات فوق الذکر” ندارد و ذمه زوج در اثر ابراء مهریه به زوجه بری گردیده است و زوجه حق هر گونه ایراد و اعتراضی را در آینده در این خصوص از خود سلب و ساقط نمود.

مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

بخشیدن نصف مهریه

یکی از سوالات پرتکرار همراهان دادسو در مشاوره تلفنی رایگان، میزان بخشش مهریه است. در این باره باید بگوییم که خانم حق دارد هر میزان از مهریه‌اش را که تمایل دارد ببخشد.

یعنی برای بخشیدن مهریه نیازی نیست که همه مهریه بخشیده شود. زوجه میتواند بخشی از مهریه‌اش را ببخشد. به طور مثال مهریه خانم ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی است و با مراجعه به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی ۵۰ سکه تمام بهار آزادی را به همسرش میبخشد. (ابرا میکند) در این صورت ۵۰ سکه بخشیده شده و ۶۰ سکه مهریه خانم می‎ماند. پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام حتما از یک وکیل مهریه مشورت بگیرید.
رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟ بیشتر بخوانید: رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟ محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟ بیشتر بخوانید: محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

 پیشنهاد سردبیر

استرداد جهیزیه در زمان طلاق چگونه است؟

برای طلاق توافقی چه باید کرد

طلاق برای ایرانیان خارج از کشور

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

43 دیدگاه:

 1. میشه وقتی با همسرم میریم دفتر خونه برای این کار یه وکیل همراهمون باشه و همه چیز رو چک کنه؟ هزینشو ما پرداخت کنیم به شما؟

  1. سلام.
   وقت بخیر.
   بله. چنین خدماتی در دادسو طراحی شده و روزانه بسیاری از عزیزان از حضور وکیل به همراهشان در دفاتر ثبت اسناد رسمی اتسفاده می نمایند. برای شروع می توانید با شماره های دادسو در ارتباط باشید

 2. سلام ممنون از مطالب خوبتون من میخوام پروسه طلاقم رو شروع کنم و خوندن مقاله های شما بسیار منو آگاه کرد در زمینه های مروبط به طلاق و مهریه

 3. ببخشید یه سوال دارم. اگه تو سند بخشش مهریه کلمه دریافت نوشته شده باشه یعنی زن من بعدا میتونه ادعای مهریه داشته باشه؟

  1. سلام. بستگی به نوع طلاقتان دارد. الزاما بخشیدن مهریه برای سریع انجام شدن طلاق تاثیری ندارد

   1. سلام خواستم بدونم میشه طلاق توافقی رو بریم محضر من حق طلاق بدم و خانوم مهریه وافقه رو بخششه من دیگه برم دنبال کارم

    1. سلام، وقت بخیر.
     بله. امکان بخشش مهریه در ازای حق طلاق وجود دارد. برای این کار هر دو نفر به همراه کارت ملی، شناسنامه و سند ازدواج به یکی از دفارت ثبت اسناد رسمی بروید. دقت داشته باشید که این کار حتما باید همزمان انجام شود.

 4. سلام وقت بخیر
  میخواستم بپرسم اگه توافقی درخواست طلاق بدیم و مهریه رو ببخشم، یا اگه خودم درخواست طلاق بدم، در ازای بخشش مهریه،
  پدرم میتونه دخالتی داشته باشه یا نه؟
  اخه شنیدم بعضی جاها دختر بدون اذن پدر نمیتونه مهریشو ببخشه.
  میشه یه توضیح بدین

  1. اجازه پدر برای بخشیدن مهریه در قانون اجباری نیست. ولی دفتر خانه حضور پدر یا برادر را الزامی می دانند. بهتر است که درخواست طلاق توافقی کنید، و در زمان جاری شدن صیغه طلاق مهریه را ببخشید. در صورتی که نیاز به مشاوره دارید با شماره های دادسو تماس بگیرید تا به صورت رایگان همکارانمان راهنماییتان کنند.

 5. سلام خسته نباشید
  من یه سوال داشتم اونم اینکه من قبل از عقد با همسرم به تفاهوم رسیدیم که پدرشان هر شرایطی گذاشت من قبول کنم و بعد عقد همسرم بیاد ببخشه
  و من بعد عقد با همسرم رفتیم دفتر اسناد رسمی و کل مهریه اش را که تاریخ تولد بود بذل کرد و قید شد که در اینده تحت هر شرایطی یا عنوانی یا اعتراضی به هر یک از شعبه ها ارجا کرد از درجه اعتبار ساقط است
  و منم حق طلاق را همان لحظه به همسرم دادم
  حال تفاهوم نداریم و رفتن مهریه را بزارن اجرا و میگن بذل قابل بخشش هست و میتونن اینو برگردونن
  سوالم اینه که آیا این کار ممکن است یا نه؟!
  ممنون
  یاعلی

  1. سلام
   وقتتون بخیر
   در بعضی شرایط امکان رجوع به مابذل در مهریه وجود دارد. زمانی که از کلاماتی مثل ابرا استفاده نشده باشید، زوجه می تواند درخواست پشیمانی از بخشیدن مهریه داشته باشد

   1. باسلام
    همسر بنده تقاضای اخذ وکالت طلاق را در قبال ابراء مهریه شان دارند آیا اینکار مناسب می باشد؟

    1. سلام
     وقت بخیر.
     در صورتی که توافق دایرد راهکار مناسبی است. اما همچنان تصمیم گیری بر عهده خودتان است.

 6. سلام خواستم بدونم میشه طلاق توافقی رو بریم محضر من حق طلاق بدم و خانوم مهریه وافقه رو بخششه من دیگه برم دنبال کارم

  1. من باخانوم می‌خواهیم طلاق توافقی داشته باشیم بخشیدن مهریه وافقه بجای حق طلاق ایا من رو دیگه نمی‌خواهد چندروز طول میکشه وبعد حق رو دادم میتونم از هم جدا زندگی کنیم

   1. سلام، وقت بخیر.
    در صورتی که به همسرتان وکالت در طلاق (حق طلاق) بدهید، نیازی به حضور شما در مراحل پرونده نیست.

 7. سلام وقت بخیر
  اگر در ازای بخشش مهریه حق طلاق را بگیرم بازم اجازه پدر و مادر به عنوان شاهد لازم است؟

 8. سلام اگه من وکالت در طلاق رو ب همسرم بدم واون تو دفتر اسناد رسمی مهریه و نفقه رو ابرا کنه.وبعد نره طلاق بگیره .آیا میتونه واسه نفقه شکایت کنه.چون نفقه آینده قابل ابرا نیست .چ راهی هست که نتونه.

 9. سلام همسر من از ازم میخواد مهریه رو ببخشم و اون هم جداگانه حق طلاق به من بده یعنی از جمله بخشش در ازای حق طلاق استفاده نکنم و دوتا سندجدا از هم تنظیم کنیم. در این صورت ممکنه اون بعدا از وکالت صرف نظر کنه و چون من مهریمو کامل ابرا کردم دیگه حق بازگشت به مهریه نداشته باشم؟

  1. سلام
   می توانید سند بخشیدن مهریه و سند وکالت در طلاق را به صورت جداگانه تنظیم کنید. فقط باید هر دو در یک زمان انجام شود. به این معنا که همزمان امضا کنید.

  2. بخشیدن مهریه در ازای حق طلاق بهترین روش هستش به نظر من.
   من با بیشتر از ۱۰ تا وکیل و موسسه مشورت کردم. مشاوره شما واقعا عالی بود. خدا خیروون بده

 10. درصورتی که زن مهریه خود را ابرا نموده وحق طلاق گرفته اگر مرد زن را طلاق بدهد چیزی به زن می‌رسد

  1. بستگی به نوع سند بخشش دارد.
   در صورتی که اجرت المثل و نفقه بخشیده نشده باشه، آقا فقط باید این دو مورد را پرداخت کرده و اقدام به طلاق کند

 11. باسلام
  ببخشید بنده و همسرم رفتیم دفتر اسناد رسمی من وکالت طلاق بهشون دادم یعنی حق طلاق دادم و ایشون در ازاش نفقه،مهریه و اجرت المثل رو کاملا بخشیدن حالا اگه ما باز هم بخوایم برگردیم سر خونه زندگیمون و بخوایم باهم زندگی کنیم آیا دوباره طبق اون سند ازدواجمون مهریه اش برمیگرده سر جای اولش ؟یا اینکه دیگه کلا در صورت ادامه زندگی هم ب ایشون مهریه و نفقه و …تعلق نمیگیره ؟؟؟ممنون میشم از تیم دادسو که راهنماییم کنه

  1. سلام، وقت بخیر.
   در صورتی که زوجه حق حقوق مالی از جمله مهریه، نفقه و اجرت المثل را ابرا نموده باشد، امکان رجوع به ما بذل وجود ندارد.
   امکان افزایش مهریه هم وجود ندارد.

 12. سلام وقت بخیر بنده همسرم مزخواد مهریه ۴۰۸ رو به ۱۴ تنزل بده ودر عوض سه دونگ خونه بنامش بزنم ایا بعداز ابرا میتونه با یه ترفند دیگه برگشت به ابرا ویا از قانو دیگه ای برا گرفتن طلاق یا ادعا استفاده کن یا همون‌۱۴ تاست و حق طلاق بامنه …من برا بخشیدن سه دونگ و ابرا مهریه مسکلی ندارم ولی ترسم ازنه بعداز ابرا باز یه شکایت دیگه شروع کنه

  1. سلام، وقت بخیر.
   در صورتی که متن تنظیم شده برای بخشیدن مهریه دقیق باشد، زوجه بعد از آن امکان رجوع به مابذل را نخواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر و دریافت متن دقیق بخشیدن مهریه با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 13. سلام. بنا به درخواست پدر خانمم من حق طلاق رو دادم به خانمم. با همسرم توافق کردم که بعد از عقد خانمم حق طلاق را بهم برگردونه. آیا این کار شدنی می باشد؟؟؟ ممنونم

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که دو ظرف راضی به این کار باشند با مراجعه به دفاتر ثبت اسناد رسمی، امکان ابطال وکالت در طلاق وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ